Σκληρός Δισκος

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
atthestreets

Σκληρός Δισκος

Δημοσίευση από atthestreets » 26 Ιαν 2008 00:20

Οπως έχει πολυειπωθει εδω μέσα, ακομα ένα πρόβλημα με σκληρό δίσκο. Βεβαιως ο λόγος του ξεχωριστου post είναι γιατι καθε περιπτωση είναι διαφορετικη. Σας παρακαλω εξ αρχης βοηθηστε οσο μπορείτε γιατι όλοι θα έχετε νιωσει την απώλεια σημαντικων για εσας δεδομένων.
Εχω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο Western Digital WD3200JB WD Caviar (320Gb) SE.Εικόνα των οποίο των έχω συνδεδεμένο εξωτερικα μεσω USB Και ανεξάρτητο τροφοδοτικό ρεύματος.
Πριν μια βδομάδα αρχισε να μου κάνει τα π΄ρωτα νερα. Ενω τον είχα συνδέσει κανονικα στο pc ενός φίλου μου, και μέχρι τότε δουλευε κανονικα σε δύο διαφορετικούς υπολογιστές καθημερινα, αρχισε να ζορίζεται και να μην βγαίνει ουτε η Αυτοματη εκτελεση ουτε τον χαρακτηριστικο ήχο διαβάσματος των δεδομένων που κανει στην αρχη. Ταυτόχρονα ολο το συστημα κολλουσε και αρνιόταν επηδικτικα να τον αναγνωρίσει. Αφου δεν το πολυπήρα στα σοβαρα το συγκεκριμένο περιστατικο, δουλεψε κανονικα, για δυο ακομα μέρες περιπου στον δικο μου υπολογιστη. Και πριν δυο μέρες ακριβως την ιδια διαδικασία εφαρμόζει και στον δικο μου υπολογιστη μολις παταω το On. Επίσης το κιτρινο ledaki που αναβε κατα την κανονική του λειτουργια τώρα πλεον αναβοσβίνει πάνω του μια κόκκινη κουκκιδα. Ο ήχος προσπάθειας αναγνωσης των δεδομένων εκλείπει, παρα μόνο διακεκομμένα. ΑΝ έκανα κάποια εκτιμηση (χωρις να ξέρω αν είναι σωστη και εφικτη) θα έλεγα οτι δεν προσπαθει να διαβάσει τα δεδομένα αλλα δεν μπορει.

Αυτο είναι το βασικό προβλημα. Αυτα που δόκιμασα είναι τα εξής. Εκτός απο πολλα restart τα οποία στην περιπτωση μας είναι μη χρήσιμα, τον έβγαλα απο το κουτι του τον αποσυνδεσα και τον ξανασύνδεσα, τον δοκίμασα σε αλλο pc και προσπάθησα να τον διαβάσει με διαφορα datat recovery προγραμματα, αλλα μάταια.
Το μεγαλύτερο χαρακτηριστικο είναι οτι κολλανε όλα τα προγραμματα του pc και μολις παταω το off h λειτουργία τους συνεχίζετε κανονικα.
Δοκίμασα τα Western Digital Lifeguard Tools το οποίο ΜΕΤΑ το κλεισιμο του σκληρου μου εβγαλε τα εξής:Εικόνα
Εικόνα
Το Dead disk Doctor μου έδωσε την εξής αναφορα:Εικόνα και αυτό ΜΕΤΑ το κλείσιμο του σκληρου.
Ενω αλλα προγραμματα όπως το USB Safely Remove (ξεχωριστο προγραμμα οχι αυτό των windows) το αναγνωριζε σαν USB 2.0 συσκευη, και το HDDlife Pro εδειχνε οτι υπάρχει F: δισκος χωρις όμως να διευκρινίζει συστημα, χωριτικότητα και λοιπές πληροφορίες.Και βεβαι όλα αυτά χωρίς να μπορω να διαχειριστω τιποτα και μετα απο μεγάλη αναμονη σε έναν κολλημένο υπολογιστη..

EDIT:Να προσθέσω οτι η "ζωη" του σκληρου μου είναι αγορά τον σεπτέμβρη και καθημερινη χρηση τις περισσοτερες φορες γυρω στις 10-15 ώρες την εβδομάδα..

Παρακάτω παραθέτω αναλυτικά το συστημα και την σύνθεση του Pc μου αν αυτό θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο. Ωστόσο επιγραμματικα εχω ένα Pentium 3 στα 864 με OS Microsoft Windows XP 5.1.2600 : Service Pack 2

Συγχωρέστε με για το μακρον της αναφορας του προβληματος μου, αλλα είναι πολυ σημαντικο για μένα και ήθελα να σας δώσω όσο πιο πολλά στοιχια γίνεται..

Σας ευχαριστω εκ τον προτέρων για το χρόνο σας..
Συνημμένα
System Report.rar
(5.6 KiB) Μεταφορτώθηκε 973 φορές

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Σκληρός Δισκος

Δημοσίευση από GeoStuff » 26 Ιαν 2008 11:55

Να σε πώ...

Σε τι κουτάκι τον έχεις?

Είχα ίδια προβλήματα και έφταιγε το κουτί...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
atthestreets

Σκληρός Δισκος

Δημοσίευση από atthestreets » 26 Ιαν 2008 14:14

GeoStuff έγραψε:Να σε πώ...

Σε τι κουτάκι τον έχεις?

Χεσε μέσα! :roll: Την θήκη την είχα πάρει απο ένα φίλο, που την είχε καπου καταχονιασμένη και την βρήκε κατα τυχη. ΑΚομα και πληροφορίες απο το δικτυο θα ηταν πολυ δύσκολο, γιατί όταν είχα προσπαθήσει να βρω για άλλο λόγο δεν τα καταφερα. Ειναι (μαρκα μ'εκαψες) Hi-Speed Mobile Storage solution!!!!Εικόνα Αυτη είναι φώτο απο μια ασχετη case αλλα της ίδιας εταιρίας(το μονο που μπόρεσα να βρώ)

Λες να δοκιμασω να τον κάνω, εσωτερικό για να αποκλείσουμε το πρόβλημα να το έχει η case?

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σκληρός Δισκος

Δημοσίευση από Andreas_O » 26 Ιαν 2008 17:45

atthestreets έγραψε:
GeoStuff έγραψε:Να σε πώ...

Σε τι κουτάκι τον έχεις?

Χεσε μέσα! :roll: Την θήκη την είχα πάρει απο ένα φίλο, που την είχε καπου καταχονιασμένη και την βρήκε κατα τυχη. ΑΚομα και πληροφορίες απο το δικτυο θα ηταν πολυ δύσκολο, γιατί όταν είχα προσπαθήσει να βρω για άλλο λόγο δεν τα καταφερα. Ειναι (μαρκα μ'εκαψες) Hi-Speed Mobile Storage solution!!!!Εικόνα Αυτη είναι φώτο απο μια ασχετη case αλλα της ίδιας εταιρίας(το μονο που μπόρεσα να βρώ)

Λες να δοκιμασω να τον κάνω, εσωτερικό για να αποκλείσουμε το πρόβλημα να το έχει η case?
No-Name; Ποτέ σε δίσκο. Τουλάχιστον εμένα μου είχαν χαλάσει έναν 80gb
:wink: :evil:

Anyway..
;]

Άβαταρ μέλους
atthestreets

Σκληρός Δισκος

Δημοσίευση από atthestreets » 26 Ιαν 2008 18:11

ΤΕλικά εκανα τον σκληρο μου εσωτερικο! Τον έβαλα στα καλώδια του CD-ROM και είδε ώς IDE secondary master στο BOOT. αρχικα αφου κατα την είσοδο στα windows εκανα κατα λάθoς skip disk check, τον έβλεπε μόνο σαν F: χωρις περεταιρω λεπτομέριες.
Αφου εκανα ενα restart και του επετρεψα να κανει disk check αυτη τη φορα (chkdisk στην αρχη των windows) και αφου έκανε διορθωσεις σε καποιες "bad sectors" επειτα μπαινοντας, τον αναγνώρισε και τον είδε και με λεπτομεριες και τον ανοιξε...

:kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe:
Εχω φυγει για ενα γήγορο φορματ στο λειτουργικο μου όμως γιατι δεν την παλευει αλλο!!

Ευχαριστω οχι μονο τον GeoStuff αλλα και οποιον άλλον το είδε έστω και για λίγο!

Ευχαριστω Exczibit Ευχαριστω MTV... εχμμ....

Ευχραιστω FS!! :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες