E-comm.gr

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Outer_Space
Επικοινωνία:

E-comm.gr

Δημοσίευση από Outer_Space » 26 Ιαν 2008 18:27

Εδώ κι 6 περίπου μήνες "σηκώσαμε" ένα αρκετά φιλόδοξο project το οποίο παρ'ότι στο εξωτερικό είναι απαραίτητο, στην Ελλάδα δεν είχε καν εφαρμογή. Το site (www.e-comm.gr) είναι ένα directory-ηλεκτρονική έκθεση Ελλήνων προμηθευτών. Παρ'όλα αυτά, αρκετοί επισκέπτες-προμηθευτές μας εξέφρασαν τη δυσκολία τους στο πως να κάνουν την εγγραφή τους στον κατάλογο & πολλές φορές δε τη συνέχισαν καν, παρ'ότι για αρκετό διάστημα είναι δωρεάν! Η γνώμη σας θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη ώστε να διορθωθεί κάτι που πιθανόν να μην έχει πέσει στην αντίληψή μας, ή να βελτιωθεί η διαδικασία εγγραφής όσο το site είναι καινούργιο, αν & δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια περαιτέρω απλούστευσης! :hammer:
Κατάλογος Ελλήνων Προμηθευτών
www.e-comm.gr

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

E-comm.gr

Δημοσίευση από telas » 26 Ιαν 2008 19:01

Γειά σου φίλε μου.

Αρχικά δεν βρίσκω κάποια δυσκολία στη φόρμα εγγραφής αλλά θα σου πρότεινα να βρεις κάποιο άλλο template με πιο light χρωματισμούς και όχι τόσο ΠΟΛΥ φορμαλ (γκρι αποχρώσεις) δεν λέω καλές οι γκρι αποχρώσεις προσίδουν ένα ελεγκαντ / σοβαρό στοιχείο και στιβαρότητα αλλά η συγκεκριμένη υλοποίηση δεν μου άρεσε, με «πνίγει» κάπως, επίσης το header δεν μου άρεσε είναι χοντροκομένο και οι γραμματοσειρές (στο header) ειναι δύσκολο να διαβαστούν (the greek wholesalers e-catalogue), αν το έκανες μικρότερο θα εξοικονομούσες αρκετό χώρο συν οτί θα μπορούσες να βάλεις banners στο header.

τα 3 module ΠΡΟΣΦΟΡΑ, Γίνετε μέλος του e-comm.gr, Προβληθείτε στο e-comm.gr είναι στοιχισμένα στο κέντρο κάντα στα αριστερά καλύτερα και προσπάθησε να έχουν την ίδια μορφοποίηση, χρώματα, μέγεθος γραμματοσειράς, μέγεθος εικόνων κλπ.

για τον κατάλογο δοκίμασε να διαφοροποίησεις τον τίτλο της κατηγορίας με της υποκατηγορίες δηλαδή κάπως έτσι:

Κοσμήματα και Ρολόγια
Προμηθευτές Άλλων Ειδών Κοσμημάτων και Ρολογιών, Προμηθευτές Έθνικ Κοσμημάτων, Προμηθευτές Απομιμήσεων Κοσμημάτων...

και όχι έτσι:

Κοσμήματα και Ρολόγια
Προμηθευτές Άλλων Ειδών Κοσμημάτων και Ρολογιών, Προμηθευτές Έθνικ Κοσμημάτων, Προμηθευτές Απομιμήσεων Κοσμημάτων...

και όταν κάποιος κάνει roll over πάνω σε μια υποκατηγορία καλό είναι να αλλάζει το χρώμα ή να υπογραμίζεται για να υποδηλώνει ότι είναι ξεχωριστή υποκατηγορία και όχι ότι ολόκληρο το κείμενο πχ "Προμηθευτές Άλλων Ειδών Κοσμημάτων και Ρολογιών, Προμηθευτές Έθνικ Κοσμημάτων, Προμηθευτές Απομιμήσεων Κοσμημάτων..." είναι ένα ενιαίο λινκ.

η φόρμα εγγραφής ας πάει καλύτερα επάνω από το αρχικό μενού (στ αριστερά) μη την ψάχνει κάποιος που θέλει να κάνει εγγραφή.

φιλικά.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
Outer_Space
Επικοινωνία:

E-comm.gr

Δημοσίευση από Outer_Space » 26 Ιαν 2008 19:16

Ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις και μάλιστα λίγα λεπτά αφού δημιούργησα το post! Τα περισσότερα είναι χαρακτηριστικά που έχω στα υπ'όψη μου αλλά είναι λίγο δύσκολο να διορθωθούν. Ο κατάλογος είναι από τη mosets και πρέπει να πειραχτεί ο κώδικας (κάτι που θα γίνει σύντομα βέβαια)! Επίσης τα modules που αναφέρεις πρέπει να αλλαχθούν γενικά (ίσως κάτι σε slide ή scroll?) γιατί είναι τα πρώτα που σαρώνει το spider της google και μ'έχουν δυσκολέψει λίγο στη σωστή αντιστοίχιση των λέξεων στο header και στις meta words (οι meta words, οι λέξεις στο header και στο κείμενο ως γνωστόν, θα πρέπει, αν όχι να είναι ακριβώς οι ίδιες, τουλάχιστον να περιλαμβάνονται σε μεγάλο ποσοστό για μία καλή κατάταξη στο google). Όσο για τα link στον κατάλογο, να υποθέσω ότι μπήκες από firefox?? Γιατί στον ΙΕ όταν περνάς από την υποκατηγορία γίνεται bold και σε διευκολύνει! :D :D
www.e-comm.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

E-comm.gr

Δημοσίευση από cordis » 27 Ιαν 2008 22:51

το Matrix έχει φύγει από την μόδα, χαλάρωσε λίγο την σελίδα με μια ξεκούραστη γραμματοσειρά που δεν κάνει over burning τον εγκέφαλο μέχρι να καταλάβει κάποιος τι γράφει.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Outer_Space
Επικοινωνία:

E-comm.gr

Δημοσίευση από Outer_Space » 27 Ιαν 2008 23:07

Κάθε παρατήρηση καλοδεχούμενη, αλλά όταν μπαίνεις σε μία σελίδα με εξειδικευμένο περιεχόμενο σπαταλάς πολλή ώρα στο να δεις τι γράφει μία εικόνα ή προχωράς στην ουσία (που στο κάτω κάτω η ουσία είναι η λειτουργικότητα, οι υπηρεσίες που προσφέρει μια σελίδα και η όσο το δυνατόν ευκολότερη χρήση); Σαφώς η εικόνα και το design κάθε ιστοσελίδας είναι υποκειμενικά, αλλά να σου κάνω μία ερώτηση φίλε cordis. Άντε και το είχα με Arial για να καταλαβαίνεις τι γράφει, θα σου έμενε το σήμα; Τώρα καλό κακό σε χτύπησε στο μάτι. Ίσως αλλάξει κάποια στιγμή αλλά η ουσία στο σύγχρονο marketing είναι να τραβάς το ενδιαφέρον, όσο εκκεντρικό ή περίεργο και να φαίνεται κάτι στην αρχη. Και κλασικότατο παράδειγμα η Coca Cola, που όσο καλλιτεχνικά και να είναι γραμμένο το σήμα της, πλέον δε σου κάνει εντύπωση και σου έχει μείνει, άσχετα αν σου αρέσει ή όχι. :idea:
www.e-comm.gr

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

E-comm.gr

Δημοσίευση από cyberfreak » 27 Ιαν 2008 23:15

Το περιεχομενο της σελιδα "απαιτει" ποιο λιτο design κ οχι κατι τοσο υπερβολικο....

Άβαταρ μέλους
Outer_Space
Επικοινωνία:

E-comm.gr

Δημοσίευση από Outer_Space » 27 Ιαν 2008 23:22

Ξεκίνησε με το συγκεκριμένο template επειδή μου άρεσε κατ'αρχήν, πιθανόν να αλλάξει κάποια στιγμή! Η σελίδα είναι καινούργια και να μη γελιόμαστε, στην Ελλάδα είμαστε ΠΟΛΥ πίσω σε θέματα internet ώστε να φτάσουμε να ασχολούμαστε με το design ενώ έχουμε λύσει όλα τα άλλα...Από άλλες ιστοσελίδες που έχω σηκώσει, έχω δει κόσμο να μη μπορεί να κάνει πράγματα που το μόνο που θέλουν, είναι Ελληνικά δημοτικού! Πιστεύω όλοι λίγο πολύ το έχουν συναντήσει. Υπό αυτή την έννοια, μπορεί το site όντως να γίνει πιο λιτό, χωρίς να σημαίνει ότι τώρα είναι άσχημο, αλλά δε θα λύσει τα προβλήματα άγνοιας του κόσμου...
www.e-comm.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

E-comm.gr

Δημοσίευση από cordis » 28 Ιαν 2008 00:02

νομίζεις ότι είμαστε πίσω...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Outer_Space
Επικοινωνία:

E-comm.gr

Δημοσίευση από Outer_Space » 28 Ιαν 2008 00:14

Είμαστε πολύ πίσω. Δε μιλάω για μερικές δεκάδες χιλιάδες χρήστες κυρίως νέας ηλικίας, αλλά για τη μεγάλη μάζα που δε κάνει αγορές μέσω ίντερνετ, που δε μπορεί να κάνει μία απλή εγγραφή μέλους, που δε ξέρει καλά καλά τι ταχύτητα έχει στο σπίτι του. Μιλάω για τις υπηρεσίες που παρέχονται, την ποιότητα τους, το εύρος τους... Το ζω καθημερινά σαν πληροφορικός.
www.e-comm.gr

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

E-comm.gr

Δημοσίευση από alexandr0s » 28 Ιαν 2008 05:53

Πρέπει επειγόντος να μειώσεις το μέγεθος (file size) των εικόνων της σελίδας σου.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

E-comm.gr

Δημοσίευση από fiskilis » 28 Ιαν 2008 07:34

εγω παντως προσπαθησα να κανω καταχωρηση σαν επαγγελματιας και επι μερους εισαγωγεας και διαθετης προιοντων και ειλικρινα σου λεω αγαπητε χαθηκα καθως ειναι πολυπλοκη η διαδικασια καταχωρησης

Άβαταρ μέλους
Outer_Space
Επικοινωνία:

E-comm.gr

Δημοσίευση από Outer_Space » 28 Ιαν 2008 11:38

Είδα ότι διάλεξες τη δωρεάν συνδρομή αλλά δε το συνέχισες...Η εγγραφή στον κατάλογο δε μπορεί να γίνει πιο απλά. Πηγαίνεις στην υποκατηγορία που σε αντιπροσωπεύει και επιλέγεις το "Προσθέστε την Εγγραφή σας Εδώ".Μετά η φόρμα περιλαμβάνει καθαρά στοιχεία της επιχείρησής σας! Σε περίπτωση που "χαθεί" κάποιος υπάρχει και η βοήθεια στο μενού όπου μέχρι ένα σημείο καθοδηγείσαι στα βήματα. Κατάλογος είναι, κάπως δε θα πρέπει να υπάρχει μία διαδικασία ώστε να γίνουν όλα σωστά; Προσπάθησα η διαδικασία να είναι η απλούστερη και σε αυτό πιστεύω πως είναι. Είναι περίπου όπως κάνεις εγγραφή στον κατάλογο του in ή κάπου αλλού! Όπου συναντήσατε τη δυσκολία μπορείτε να το αναφέρετε μήπως διορθωθεί κάτι που δεν έπεσε στην αντίληψή μας. Η όλη διαδικασία είναι φτιαγμένη έτσι καθώς κάποια στιγμή που δε θα γίνεται δωρεάν η προσθήκη εγγραφής, θα πρέπει να είναι "κλειδωμένη" η επιλογή προσθήκης της αν δεν έχει επιλεγεί συνδρομή! Ευχαριστώ που ξοδεύετε λίγο από το χρόνο σας για φιλικές (πιστεύω ε; ) παρατηρήσεις.
www.e-comm.gr

Thoughtless
Επικοινωνία:

E-comm.gr

Δημοσίευση από Thoughtless » 28 Ιαν 2008 13:09

χμμμμ τα 9mbit της συνδεσης μου αποδείχτικαν λίγα :S

Καλώς ή κακώς θα πρέπει να βελτιώσεις αισθητά το design τις σελίδας, και θα πρέπει να ασχολιθείς με αυτό.
Δοκίμασε κάτι πιο μινιμαλ ;)
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
Outer_Space
Επικοινωνία:

E-comm.gr

Δημοσίευση από Outer_Space » 28 Ιαν 2008 13:13

Παιδιά όλοι αυτό λέτε και με βάλατε σε σκέψεις...Πάνω που είπα ότι βρήκα καλό template...Κάτι θα βρω :idea: !
www.e-comm.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης