Πρόβλημα με CSS columns

Ας μάθουμε πως να κάνουμε τις σελίδες μας με στιλ. Τα Cascading Style Sheets είναι ο τρόπος για να το επιτύχουμε.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
_Invisible_

Πρόβλημα με CSS columns

Δημοσίευση από _Invisible_ » 27 Ιαν 2008 21:06

Γεια σας!

Έχω ένα πρόβλημα με δύο columns στο http://4net.gr. Το πρόβλημα: Το #content δεν είναι σε αναλογία με το #sidebar και έχω σπάσει το κεφάλι μου για να το κάνω να εμφανίζονται το ίδιο, αλλά τίποτα.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι ότι αν δεν υπάρχει περιεχόμενο αρκετό στο #content, να μην φαίνεται πιο μικρό από το #sidebar αλλά να φαίνονται ίδια.

Μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κάνω;

Edit: Τελικά κατάφερα να κάνω το #content να φτάσει μέχρι το footer κάτω (thanks cpulse), αλλά όταν υπάρχει πολύ περιεχόμενο στην σελίδα, δεν μετακινεί το footer προς τα κάτω, αλλά συνεχίζει και εμφανίζει τα δεδομένα της σελίδας κάτω από το footer.

Αυτό ήταν το πρόβλημα #1, και τώρα το πρόβλημα #2: Αν προσέξετε στο #sidebar έχει μια γραμμή στα δεξιά. Εκείνη η γραμμή φτάνει πολύ κοντά στο footer, αλλά δεν το ακουμπάει (δεν ξέρω γιατί) παρόλο που έχω βάλει height:100% εκεί που χρειαζόταν.

Edit 2: Παρατήρησα πως όταν βγάζω από το #wrap το height:100%, μετακινεί και το footer προς τα κάτω όταν χρειάζεται, αλλά όταν δεν υπάρχει αρκετό περιεχόμενο στο #content, τότε δεν είναι σε αναλογία με το sidebar.

Και ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι στον Internet Explorer το sidebar φεύγει κάτω από το #content λες και δεν χωράει.

Edit 3: Έβγαλα το height:100% από το #wrap και έβαλα

Κώδικας: Επιλογή όλων

border-style:solid;border-width:0px 1px 0px 0px;
και τώρα η γραμμή δεξιά από το #sidebar εμφανίζεται κανονικότατα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Όταν όμως ξαναβάζω το height:100% στο #wrap, εμφανίζεται κανονικά μέχρι το #footer το #content, αλλά το #sidebar δεν φτάνει μέχρι το #footer.

Η βοήθειά σας θα μου ήταν πολύ χρήσιμη.

Ευχαριστώ πολύ.
_Invisible_
Συνημμένα
proboli #content kai to #sidebar exei figei apo kato.JPG
Προβολή #content και το #sidebar έχει φύγει από κάτω
proboli #sidebar pou efige kato apo to #content.JPG
Προβολή #sidebar που έφυγε κάτω από το #content

Απάντηση

Επιστροφή στο “CSS - Cascading Style Sheets”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες