Πώς να αρχίσω

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aflex

Πώς να αρχίσω

Δημοσίευση από Aflex » 28 Ιαν 2008 18:14

Γειά σας.
Παρακολουθώ πολύ καιρό το forum, αλλά αποφάσισα να γίνω και εγώ επιτέλους ενεργό μέλος.

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω το εξής:

Είμαι σχετικά μικρός σε ηλικία αλλα σκέφτομαι να ασχοληθώ σαν hobby με τον προγραμματισμό. Ξέρω από html / css / java (καλά μην φανταστείτε τπτ, απλώς είχα πάει America και έτυχε να παρακολουθήσω και κάτι μαθηματάκια) και λίγο q-basic.
Εσείς με ποια γλώσσα προγραμματισμού μου προτίνεται να αρχίσω? Θέλω να αρχίσω από κάπου, από τα βασικά δηλαδή και να προχωρήσω σιγά σιγά ώστε να καταλαβαίνω και τα υπόλοιπα. Δηλαδή, θέλω να μου πείτε τι να αρχίσω να μαθαίνω ως υπόβαθρο για τα υπόλοιπα.

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα / ή πόσταρα στο λάθος section .

Aflex

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Πώς να αρχίσω

Δημοσίευση από Sheena » 28 Ιαν 2008 19:46

Aflex, προτιμώ να μας πεις λίγα περισσότερα για σένα και τις γνώσεις σου, ώστε αυτό που θα προτείνουμε να είσαι όσο το δυνατό πιο αντικειμενικό. Αλλιώς, ο καθένας θα σου πει την άποψή του σύμφωνα με τις δικές του γνώσεις και εμπειρίες όσον αφορά τον προγραμματισμό.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
Aflex

Πώς να αρχίσω

Δημοσίευση από Aflex » 28 Ιαν 2008 20:16

Eυχαριστώ για το reply.

Λοιπόν... Αφήνοντας απ' έξω html/css μιας και δεν ενδιαφέρομαι να επεκταθώ σε αυτά τα πεδία αυτήν την στιγμή το μόνο που ξέρω από γλώσσες προγραμματισμού είναι Q-basic . Ελάχιστα έχω δει την Java αλλά όχι σε βάθος. Μπορείτε να με θεωρίσετε δηλαδή τελίως αρχάριο.
Ίσως ζητάω πολλά, αλλά οποιαδήποτε βοήθεια/σχόλια/κριτική είναι καλοδεχούμενη πάντα!!
Ευχαριστώ και πάλι
Aflex

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Πώς να αρχίσω

Δημοσίευση από Banavas » 28 Ιαν 2008 20:37

δεν ξεκαθάρισες τι είδους εφαρμογές σε ενδιαφέρουν. Άλλες γλώσες για εφαρμογές ιντερνετ άλλες για εμπορικές εφαρμογές και άλλες για παχνίδια και εφαρμογές γενικού ενδιαφέροντος.
Συνήθως κάποιος επαγκελλματίας προγραμματιστής γνωρίζει μια ποικιλία γλωσσών που καλύπτουν κάποιο φάσμα εφαρμογών.
Θα πρότεινα να ξεκινήσεις από τον τομέα που σε ενδιαφέρει με κάποια απλή γλώσσα και αφού είσαι μικρός ακόμη στη συνέχεια ανεβαίνεις επίπεδο.
Δώσε μας τον τομέα ενδιαφέροντος για να βοηθήσουμε περισσότερο.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
Aflex

Πώς να αρχίσω

Δημοσίευση από Aflex » 28 Ιαν 2008 20:47

Θέλω να αρχίσω με τα βασικά. Έτσι ώστε σιγά σιγά να μπορώ να προχωράω και να κάνω περισσότερα. Θέλω μια εύκολη γλώσσα που να την καταλάβω, και όταν με το καλό είμαι ο.κ. με αυτήν να προχωρήσω σε κάτι πιο εξελιγμένο.
Θέλω να φτιάχνω προγράμματα και εφαρμογές, δεν ξέρω όμως ακόμα τι είδους. Δηλαδή παιχνίδια / tools / programs κτλπ..
Ευχαριστώ και πάλι
Aflex

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Πώς να αρχίσω

Δημοσίευση από skeftomilos » 29 Ιαν 2008 02:41

Banavas έγραψε:Συνήθως κάποιος επαγκελλματίας προγραμματιστής γνωρίζει μια ποικιλία γλωσσών που καλύπτουν κάποιο φάσμα εφαρμογών.
Το ενδιαφέρον είναι ότι ο Aflex δε το σκέφτεται σαν επάγγελμα αλλά σαν χόμπυ. Ο προγραμματισμός είναι μάλλον δύσκολο χόμπι. Απαιτεί πολύ μελέτη, πολύ υπομονή, γερά νεύρα, και στο τέλος επιβραβεύει με φειδώ. Όταν κανείς συναρμολογεί μία κατασκευή, κεντάει, ζωγραφίζει ή μαστορεύει, ξέρει γενικά πότε έχει τελειώσει αυτό που φτιάχνει. Στον προγραμματισμό αντίθετα ένα πρόγραμμα δεν τελειώνει ποτέ. Μπορεί κανείς να το βελτιώνει επ' άπειρο, με αποτέλεσμα όλα τα προγράμματα να παραμένουν για πάντα ημιτελή.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Πώς να αρχίσω

Δημοσίευση από dimsis » 29 Ιαν 2008 08:58

PHP και MYSql (databases), Javascript, HTML, Cascading Stylesheets.
Εναλλακτικά αν θέλεις μια γλώσσα πιο κοντά την q-basic και τις basic γενικότερα, δοκίμασε το Coldfusion με SQL Server (databases)

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Πώς να αρχίσω

Δημοσίευση από Sheena » 29 Ιαν 2008 09:09

Συμφωνώ με τον skeftomilos. Είναι κάτι που το ζούμε καθημερινά λόγω της υφής της δουλειάς μας. Λύνουμε σπαζοκεφαλιές, προσπαθώντας να ικανοποιήσουμε προδιαγραφές που μας δίνονται για προγράμματα που ενδιαφέρουν τους πελάτες μας είτε αυτοί είναι εσωτερικοί (εντός εταιρείας) ή εξωτερικοί. Από κει και πέρα οι εφαρμογές όπως είπε και ο Banavas διακρίνονται σε εμπορικές, διαδικτύου, παιχνιδιών, και πάει λέγοντας.

Τώρα κάτι πιο κοντά στην Q-Basic είναι η Visual Basic. Δεν θα σου έλεγα αρχικά για τις .NET εκδόσεις της συγκεκριμένης γλώσσας, αλλά θεωρείται σχετικά εύκολη γλώσσα, ακόμη και για debug σε σχέση με την C. Ακόμη όμως δεν μας είπες περίπου την ηλικία σου και που σκέφτεσαι να στραφείς επαγγελματικά. Ίσως είναι ακόμη νωρίς. Παρόλα αυτά έχω την αίσθηση πως σου προτείνω έναν δρόμο για αρχή καλό. Δεν θα σε πήγαινα ευθύς εξαρχής σε web development, αφού θέλεις απλά να αρχίσεις να μαθαίνεις τα βασικά. Οπότε βασικές φόρμες σε windows εφαρμογές είναι ότι πιο βατό σε σένα.

@dimsis: Το Coldfusion είναι για να φτιάχνεις ιστοσελίδες με ελάχιστό κώδικα και αρκετό design... Κάνω λάθος; Έτσι δεν μαθαίνει να προγραμματίζει όμως...... Από τη άλλη εξαρτάται τι ακριβώς θέλει να κάνει.... Application development ή κάτι άλλο..... ;)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Πώς να αρχίσω

Δημοσίευση από dimsis » 29 Ιαν 2008 09:30

Sheena έγραψε:@dimsis: Το Coldfusion είναι για να φτιάχνεις ιστοσελίδες με ελάχιστό κώδικα και αρκετό design... Κάνω λάθος;
Εξαρτάται τι εννοείς. Το Coldfusion έχει μια πάρα πολύ δυνατή scripting γλώσσα (CFML) που προσφέρει πολλές ευκολίες στον developer για να αναπτύξει οποιουδήποτε είδους και μεγέθους εφαρμογή.
Σε οποιαδήποτε γλώσσα μπορείς να έχεις ελάχιστο κώδικα και αρκετό design... το ίδιο ισχύει και για το Coldfusion.
Είναι application server που έχει και scripting γλώσσα αντίστοιχη των PHP, ASP κλπ....

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Πώς να αρχίσω

Δημοσίευση από Sheena » 29 Ιαν 2008 10:04

dimsis έγραψε:
Sheena έγραψε:@dimsis: Το Coldfusion είναι για να φτιάχνεις ιστοσελίδες με ελάχιστό κώδικα και αρκετό design... Κάνω λάθος;
Εξαρτάται τι εννοείς. Το Coldfusion έχει μια πάρα πολύ δυνατή scripting γλώσσα (CFML) που προσφέρει πολλές ευκολίες στον developer για να αναπτύξει οποιουδήποτε είδους και μεγέθους εφαρμογή.
Σε οποιαδήποτε γλώσσα μπορείς να έχεις ελάχιστο κώδικα και αρκετό design... το ίδιο ισχύει και για το Coldfusion.
Είναι application server που έχει και scripting γλώσσα αντίστοιχη των PHP, ASP κλπ....
Δεν το έχω δει διεξοδικά σαν πρόγραμμα. Του έχω ρίξει μια ματιά από κάποιον γνωστό μου που το χρησιμοποιούσε για να στήνει απλές σελίδες στο Internet. Εξάλλου με web εφαρμογές έχω ασχοληθεί ελάχιστα. Το δικό μου αντικείμενο είναι οι εμπορικές εφαρμογές.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Πώς να αρχίσω

Δημοσίευση από dimsis » 29 Ιαν 2008 12:01

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα από γνωστά sites γραμμένα σε Coldfusion:
http://www.myspace.com
http://Half.com
http://www.bankofamerica.com/
http://www.ika.gr/gr/home.cfm

και μια λίστα με 1800 sites γραμμένα σε Coldfusion:
http://www.gotcfm.com/thelist.cfm

(sorry για τα - σχεδόν - offtopic)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Πώς να αρχίσω

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Ιαν 2008 12:21

Το 1984 μάθαινα FORTRAN για τη διπλωματική μου... (Γλώσσα για mainframes) Όταν μετά από αρκετά χρόνια συνάντησα τον -τότε- επιμελητή, που με βοηθούσε, του παραπονέθηκα: (Γιατί FORTRAN και όχι ASSEMBLY;)
Η απάντησή του, μάλλον ταιριάζει και στο Θέμα σου: "Αν μάθεις να σκέφτεσαι σαν προγραμματιστής... Αν μάθεις να δουλεύεις άνετα με διαγράμματα ροής... Τότε -τελικά- όλες οι Γλώσσες Προγραμματισμού είναι "ίδιες"!! Αρκεί να επιλέξεις ποιά χρειάζεσαι. Μαθαίνεις τις εντολές της συγκεκριμένης αρκετά γρήγορα κι από κει και πέρα τα υπόλοιπα είναι κοινά με όλες τις άλλες!"
Εγώ πάντως θυμήθηκα αρκετές φορές τα λόγια του καθώς έστηνα τα πρώτα προγραμματάκια μου σε CLIPPER (σε κώδικα), σε dBASE, σε ASSEMBLY και σε Access... Όλα σε κώδικα.
Παντού η φιλοσοφία ήταν η ίδια με της FORTRAN: Πάρε δεδομένα, Εκτέλεσε, Loop, Αν..Τότε, Δόσε αποτελέσματα, Έξοδος, ΤΕΛΟΣ.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Πώς να αρχίσω

Δημοσίευση από Sheena » 29 Ιαν 2008 12:23

dimsis έγραψε:Για να σου δώσω ένα παράδειγμα από γνωστά sites γραμμένα σε Coldfusion:
http://www.myspace.com
http://Half.com
http://www.bankofamerica.com/
http://www.ika.gr/gr/home.cfm

και μια λίστα με 1800 sites γραμμένα σε Coldfusion:
http://www.gotcfm.com/thelist.cfm

(sorry για τα - σχεδόν - offtopic)
ΟΚ, ευχαριστώ. Τώρα ελπίζω να μην μπερδέψαμε τον φίλο μας που έβαλε το ερώτημα.

@DGeorge: Συμφωνώ με τα διαγράμματα ροής. Όλες οι γλώσσες κατα κόρον είναι ίδιες, όσον αφορά τις εντολές τους, ωστόσο δεν μπορείς να τις μεταχειριστείς με τον ίδιο τρόπο όλες. Αλλιώς γράφεις σε object-oriented γλώσσες, αλλιώς σε παλιότερες. Από κει και πέρα παίζεις με άλλα πράγματα.

Λίγο άσχετο, αλλά για ρώτα όλους εμάς που περάσαμε από VΒ σε VB.NET. Η προσαρμογή ήταν ολίγον δύσκολη στην αρχή. Πλέον είχαμε να κάνουμε με άλλο τρόπο σκέψης, καινούργια πράγματα για εμάς το DataSet, κ.α. Γι' αυτούς που είχαν δουλέψει με Delphi και C++ ήταν πιο εύκολη η μετάβαση.

Τώρα όσον αφορά τον Aflex, ας μας πει περίπου την ηλικία του και τις σπουδές του, όπως και τι θέλει να κάνει να βοηθήσουμε όσο πιο εμπεριστατωμένα μπορούμε.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Πώς να αρχίσω

Δημοσίευση από Kainourios » 29 Ιαν 2008 13:10

Είναι δύσκολο να σου προτείνουμε κάτι και να συμφωνήσουμε όλοι γιατί ο καθένας έχει δουλέψει σε διαφορετικές γλώσσες και κατά τη γνώμη μου σε όλες μπορείς να μάθεις ανάλογα την όρεξη που έχεις και πόσο εύκολα το βάζεις κάτω. Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με visual basic την καινούρια www.microsoft.com/express/vb/ να πάρεις μια γεύση ή αν πιστεύεις ότι αντέχεις στα δύσκολα, να δοκιμάσεις C++ αν και είναι αρκετά πιο δύσκολη ειδικά για αρχάριο. Έχει πολύ υλικό απ'ότι έχω δει για αρχάριους το link που σου έδωσα, μέχρι και videakia αλλά δε τα έχω δει όλα για να τα αξιολογήσω, απλά μου φάνηκαν καλά (άσχετο αν είχα παιδιά πάντως και τους ενδιέφερε ο προγραμματισμός θα τους μάθαινα για αρχή assembly σε μικροελεγκτές, να φτιάχνουμε ρομποτάκια κτλ).

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Πώς να αρχίσω

Δημοσίευση από Sheena » 29 Ιαν 2008 13:25

Kainourios: Συμφωνώ μαζί σου. Αλλά είπα να μην προτείνω την .ΝΕΤ, αν και είναι δωρεάν στο site της Microsoft. Assembly, θέλει γερά νεύρα και ειδικά άμα οι γνώσεις σου στον προγραμματισμό είναι από λίγες ως ανύρπακτες, το βλέπω λίγο δύσκολο για αρχάριο.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες