Πώς να αρχίσω

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aflex

Πώς να αρχίσω

Δημοσίευση από Aflex » 29 Ιαν 2008 16:27

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις σας! Πραγματικά δε περίμενα τόσο μεγάλη ανταπόκριση. :D
Λοιπόν, είμαι 15 χρονών, δηλαδή όπως είπα σχετικά μικρός. Αν και μου αρέσει πολύ ο προγραμματισμός σαν ιδέα σπουδών, δε πρόκειται να ακολουθήσω αυτή την μεριά. Όμως έχω ακόμα άπλετο χρόνο να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό στον ελεύθερο χρόνο μου. Οπότε αυτό που ζητάω να αρχίσω θέλω να είναι έυκολο για έναν αρχάριο, και σιγά σιγά να εξελίσω τις γνώσεις μου πάνω σε αυτήν την γλώσσα προγραμματισμού. Και ύστερα, να επεκταθώ και σε άλλες γλώσσες που λέει ο λόγος. Απλώς θέλω κάτι όχι απαραίτητα εύκολο, αλλά κατανοητό από έναν αρχάριο.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Πώς να αρχίσω

Δημοσίευση από Sheena » 29 Ιαν 2008 16:35

Aflex έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις σας! Πραγματικά δε περίμενα τόσο μεγάλη ανταπόκριση. :D
Λοιπόν, είμαι 15 χρονών, δηλαδή όπως είπα σχετικά μικρός. Αν και μου αρέσει πολύ ο προγραμματισμός σαν ιδέα σπουδών, δε πρόκειται να ακολουθήσω αυτή την μεριά. Όμως έχω ακόμα άπλετο χρόνο να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό στον ελεύθερο χρόνο μου. Οπότε αυτό που ζητάω να αρχίσω θέλω να είναι έυκολο για έναν αρχάριο, και σιγά σιγά να εξελίσω τις γνώσεις μου πάνω σε αυτήν την γλώσσα προγραμματισμού. Και ύστερα, να επεκταθώ και σε άλλες γλώσσες που λέει ο λόγος. Απλώς θέλω κάτι όχι απαραίτητα εύκολο, αλλά κατανοητό από έναν αρχάριο.
Ε, τότε σε αυτή την περίπτωση προχώρα με την VB .NET express έκδοση, που μπορείς να την κατεβάσεις δωρεάν από το internet, όπως και πολλά samples για να αρχίσεις να παίζεις. Είναι της εποχής, οπότε αν χρειαστεί θα έχεις ένα εργαλείο σύγχρονο να χρησιμοποιήσεις. Επειδή το κάνεις σαν χόμπυ, θα μπορείς να εξελίξεις την κάθε εφαρμογή που θα φτιάχνεις όσο και όπως θέλεις. Όταν αυτό γίνεται επάγγελμα, εκεί παίζεις με προδιαγραφές άλλων και δεν κάνεις κάτι για σένα. Έχε το υπόψη σου. Κάτι που άλλωστε θίχτηκε πιο πριν σε αυτό το θέμα και από άλλους συναδέλφους προγραμματιστές. Καλή δύναμη!
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
Aflex

Πώς να αρχίσω

Δημοσίευση από Aflex » 29 Ιαν 2008 16:38

Ε, τότε σε αυτή την περίπτωση προχώρα με την VB .NET express έκδοση, που μπορείς να την κατεβάσεις δωρεάν από το internet, όπως και πολλά samples για να αρχίσεις να παίζεις. Είναι της εποχής, οπότε αν χρειαστεί θα έχεις ένα εργαλείο σύγχρονο να χρησιμοποιήσεις. Επειδή το κάνεις σαν χόμπυ, θα μπορείς να εξελίξεις την κάθε εφαρμογή που θα φτιάχνεις όσο και όπως θέλεις. Όταν αυτό γίνεται επάγγελμα, εκεί παίζεις με προδιαγραφές άλλων και δεν κάνεις κάτι για σένα. Έχε το υπόψη σου. Κάτι που άλλωστε θίχτηκε πιο πριν σε αυτό το θέμα και από άλλους συναδέλφους προγραμματιστές. Καλή δύναμη!

( Αν έχετε και άλλες απόψεις πάνω στο ποια άλλη γλώσσα θα μπορούσα να αρχίσω να μαθαίνω, είναι πολύ περισσότερο από ευπρόσδεκτες!! :D )

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πώς να αρχίσω

Δημοσίευση από xultimatex » 29 Ιαν 2008 17:50

Κι εγώ θα σου προτείνω vb. Άλλωστε κι εγώ με αυτήν άρχισα. Το καλό με την vb είναι ότι θα δεις πολύ γρήγορα τους κόπους σου να ανταμοίβονται (με ικανοποίηση και μόνο φυσικα :) ).
Με τις άλλες γλώσσες όπως C/C++ είναι δύσκολο να ξεκινήσεις με την μάυρη οθόνη του compiler.
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
antiposter

Πώς να αρχίσω

Δημοσίευση από antiposter » 29 Ιαν 2008 18:22

Aflex έγραψε:..Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, αλλά από που μου προτείνετε να την κατεβάσω?
http://www.microsoft.com/express/download/

Και όπως είχε αναφερθεί από τον Kainourios και προηγούμενα, έχει κ σχετικά βίντεΑ κλπ!

Άβαταρ μέλους
Aflex

Πώς να αρχίσω

Δημοσίευση από Aflex » 29 Ιαν 2008 18:28

Eυχαριστώ, έπεσα και πάνω σε αυτό το λινκ καθώς κοιτούσα το google.
Πολύτιμη βοήθεια, priceless.

Αflex

Απάντηση

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες