Διαφημίσεις σε Website: Τι χρειάζεται;

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aritoni

Δημοσίευση από aritoni » 29 Ιαν 2008 22:35

Έψαξα πολύ σε άλλα post αλλά δεν βρήκα κάτι συγκεκριμμένο που θα με απέτρεπέ από το να γράψω αυτό το post. Η απορεία μου έχει ως εξής:

Έστω ότι έχουμε ένα website ερασιτεχνικά, είμαστε υπάλληλοι πλήρους απασχόλησης σε μιά ιδιωτική εταιρεία, είμαστε ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ από το 1996 μέχρι τώρα (και συνεχίζουμε να είμαστε ασφαλισμένοι και μελλοντικά) και θέλουμε να κερδίσουμε κάποιο εξτρα εισόδημα από διαφημίσεις.
Πως μπορούμε να το κάνουμε αυτό ΝΟΜΙΜΑ και με τις εξης προυποθέσεις:

α) Να συνεχίσουμε να είμαστε ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ και γενικά να μην επηρεάζεται η εργασία μας στην ιδιωτική εταιρεία.
β) Να ΜΗΝ ασφαλιστούμε στο ΤΕΒΕ (καλύπτεται από την προηγούμενη προυπόθεση αλλά θέλω να είμαι συγκεκριμμένος)

Φαντάζομαι ότι η απάντηση είναι η "Εναρξη προσωπικής επιχείρησης" αλλά θα ήθελα αν είναι εύκολο να δωθούν τα βήματα που πρέπει να κάνει κάποιος λαμβάνωντας υπ'οψιν τις προαναφερθείσες προυποθέσεις.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 30 Ιαν 2008 09:11

μπορεις να βγαλεις δελτιο παροχης υπηρεσιων χωρις να κανεις εναρξη επιτιδευματος καθως εισαι ηδη σε ασφαλιστικο φορεα και θα τα δηλωνεις σαν εξτρα εισοδημα στην δηλωση σαν μισθωτος

ακριβεστερες λεπτομεριες στον λογιστη σου και στο ΙΚΑ που ανηκεις

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 30 Ιαν 2008 09:27

Το ΙΚΑ δεν τραβάει ζόρι. Θα συνεχίσει να τα παίρνει από τον εργοδότη της αρχικής εργασίας.
Η εναρξη επαγγέλματος συνεπάγεται και εγγραφή στο ΤΕΤΕ. Η μόνη διαφορά είναι οτι δεν πληρώνεις full το ποσό του ΤΕΒΕ αλλά μειον την ιατρική κάλυψη που καλύπτεται από το ΙΚΑ. Παραμένουν δηλαδή τα συντάξιμα.
Γενικά δεν συμφέρει και μια λύση είναι να ανοιχτεί η επιχείριση από κάποιο άτομο της οικογένειας που δεν έχει ασφαλιστική κάλυψη (για σύνταξη) και παράλληλα ωσ άνεργος να πάρει και καμιά επιδότηση για άνοιγμα επιχείρισης.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 30 Ιαν 2008 11:40

Εφόσον είσαι ασφαλισμένος μετά το 1993 και συνεχίζεις να είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ μπορείς να κάνεις έναρξη ατομικής επιχείρησης παίρνοντας πλήρη απαλαγή απο το ΤΕΒΕ. Δηλαδή δεν θα πληρώνεις ούτε ευρώ στο ΤΕΒΕ.

Φυσικά δεν θα έχεις και καμία κάλυψη απο ΤΕΒΕ.

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 30 Ιαν 2008 18:57

intelcore είσαι σίγουρος για αυτό που λες? Δεν νομίζω να ισχύει. Το μόνο που ξέρω είναι αυτό που λέει ο Banavas.

Άβαταρ μέλους
aritoni

Δημοσίευση από aritoni » 30 Ιαν 2008 20:35

Τέσσερα μυνήματα και τρεις διαφορετικές απόψεις! Αυτό που περιγράφει ο fiskilis μου αρέσει σαν ιδέα. Είναι εφικτή;
<a href="http://www.akouseto.gr">akouseto.gr</a> - To καλύτερο ελληνικό blog
food78.gr - The food blog for the masses
buildpooltable.com - Build your own pool table

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 30 Ιαν 2008 20:41

Alexandros βέβαια και ισχύει. Η κοπελιά μου έχει ιδρύσει έτσι ατομική επιχείρηση.
Ρώτα και τον λογιστή σου

Κοίτα και αυτό

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=19243

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 01 Φεβ 2008 15:02

Δηλαδή θα πληρώνει ο εργοδότης του τις δικές του εξωεπιχειρησιακές δραστηριότητες; Το ΙΚΑ όπως ξέρετε μισό μισό το πληρώνει ο μισθωτός και ο εργοδότης. Αν κάνει άλλη επιχείρηση ο μισθωτός, δεν θα πληρώσει τίποτα extra; Θα πιάνει η κάλυψη του εργοδότη; Δεν είναι παράλογο αυτό; Ο εργοδότης τον ασφαλίζει για τη δική του επιχείρηση και όχι για άλλες.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

napolg

Δημοσίευση από napolg » 01 Φεβ 2008 15:11

Συμφωνω με intelcore2. Νομιζω οτι αυτο ισχυει απο το 1992 και μετά. Ουσιαστικα θα πρεπει το αφεντικο σου να υπογραψει μια βεβαιωση που θα λεει οτι σου πληρωνει το ΙΚΑ ετσι ωστε να παρεις "απαλλαγη" απο το ΤΕΒΕ. Δηλαδι δεν θα πληρωνεις τιποτα στο ΤΕΒΕ. Αυτο θα γινεται καθε χρονο και φυσικα με την ιδια βεβαιωση. Αν για καποιο λογο σταματησεις να εισαι στο ΙΚΑ τοτε ξεκινας να πληρωνεις ΤΕΒΕ.

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 02 Φεβ 2008 05:04

intelcore2 έγραψε:Εφόσον είσαι ασφαλισμένος μετά το 1993 και συνεχίζεις να είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ μπορείς να κάνεις έναρξη ατομικής επιχείρησης παίρνοντας πλήρη απαλαγή απο το ΤΕΒΕ. Δηλαδή δεν θα πληρώνεις ούτε ευρώ στο ΤΕΒΕ.
aritoni το παραπάνω ισχύει.

Άβαταρ μέλους
aritoni

Δημοσίευση από aritoni » 02 Φεβ 2008 10:51

Ποιος είναι ο κωδικός επαγγέλματος (και ο τίτλος) γι'αυτό που θέλω να κάνω (Διαφήμίσεις σε website);

spot
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spot » 03 Φεβ 2008 09:55

Σχετικά με το θέμα του ΤΕΒΕ, είναι όπως τα είπαν και πιο πάνω.
Εφόσον η ασφάλιση σου στο ΙΚΑ, έγινε μετά την 1-1-1993, θεωρείσαι νεοσφαλισμένος, και αφού ήδη έχεις ΙΚΑ από την "κανονική" σου δουλειά, μπορείς να μην πληρώνεις ΤΕΒΕ.
Για την ακρίβεια, από ότι μου έχουν πει, μπορείς να επιλέξεις ασφαλιστικό φορέα, οπότε ίσως να μπορείς να μην πληρώνεις ΙΚΑ και να πληρώνεις ΤΕΒΕ, αλλά δεν είμαι σίγουρος (και δεν ξέρω αν αυτό είναι καλύτερο). Εγώ πάντως είμαι στην πρώτη περίπτωση, συνεχίζω να πληρώνω ΙΚΑ και δεν πληρώνω (τίποτα) στο ΤΕΒΕ.

Αφού ξεπεράσαμε το θέμα της ασφάλισης, και για να επιστρέψουμε στην αρχική σου ερώτηση, θα σου πρότεινα να ψάξεις εδώ στο freestuf σχετικά με το "αγγελιόσημο"....
Κάποτε το είχα ψάξει κι εγώ, και θυμάμαι οτι όσοι δημοσιεύουν διαφημίσεις σε sites, πρέπει να πληρώνουν αγγελιόσημο. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο, ούτε εγώ είχα ξεκαθαρίσει τότε. Είναι όμως σίγουρα το επόμενο σημαντικό πράγμα που πρέπει να ψάξεις και να ξεκαθαρίσεις.

Δημήτρης

ΥΓ. Υποθέτω πως είναι προφανές οτι πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον δικηγόρο που θα σου συντάξει ένα συμφωνητικό, το οποίο θα προστατεύει κι εσένα και τον πελάτη σου απο κακές συνενοήσεις, "πιστόλια" κτλ. Προσπάθησε σε αυτό να προβλέψεις όσο περισσότερα γίνεται (πχ, τι γίνεται αν είναι down o σερβερ που σε φιλοξενεί και για κάποιες ώρες/μέρες δεν παίζει το site σου, άρα και οι διαφημίσεις?). Ίσως να είναι too much όλα αυτά, αλλά υποθέτω δεν σε ενδιαφέρει να κάνεις μαύρες δουλειές, άρα θα πρέπει να είσαι προσεκτικός στα άκρα.
~~~~~~~~~~~~~~~
http://www.iCamp.gr
Greek.Campers.Club
~~~~~~~~~~~~~~~

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 03 Φεβ 2008 16:42

Βιβλία έχεις ανοίξει, μπορείς να κόψεις τιμολόγιο;
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 03 Φεβ 2008 16:50

Banavas έγραψε:Βιβλία έχεις ανοίξει, μπορείς να κόψεις τιμολόγιο;
ειπαμε αν εχει μονο το ΙΚΑ που ειδαμε οτι γινεται το μονο που χρειαζεται ειναι να εχει θεωρημενες αποδειξεις παροχης υπηρεσιων σφραγισμενες με τα στοιχεια του τιποτα αλλο .

Και συνεχιζω να το λεω καθως εχω το παραδειγμα τριων κοριτσιων απο μια παλια μου δουλεια που ειχαν ανοιξει μια εταιρια εμπορικη χωρις να πληρωνουν ΤΕΒΕ καθως ηταν ηδη ασφαλισμενες στο ΙΚΑ

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 04 Φεβ 2008 16:46

ξέρω ότι το ΤΕΒΕ ιατρικό είναι προαιρετικό (μπορεί να έχεις μόνο συνταξιοδοτικό εφόσον έχεις και ΙΚΑ για ιατρικό), αλλά το ότι είναι τελείως προαιρετικό πρώτη φορά το ακούω και γι' αυτό θα πρέπει να συμβουλευτείς έναν λογιστή.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες