Αλήθεια, πώς σας φαίνεται;

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
eufonia

Δημοσίευση από eufonia » 15 Απρ 2003 15:00

Καλησπέρα σε όλους!

Ανανέωσα τη σελίδα μου { http://users.tellas.gr/~eufonia }, γραμμένη από την αρχή σε κώδικα HTML και χωρίς Frontpage και τα συναφή... :wink:

Θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας, κυρίως όσον αφορά τη σχεδίαση και τα χρώματα. Θα ήθελα βέβαια να σημειώσω ότι η σελίδα είναι κατασκευασμένη σε ανάλυση 800 x 600, και αυτό ψιλοφαίνεται σε μεγαλύτερες αναλύσεις... Τέσπα...

Λοιπόν, περιμένω ανυπόμονα... και κάθε σχόλιο είναι αποδεκτό. Έτσι και αλλιώς πάντα για το καλύτερο προσπαθούμε!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Παναγιώτης Κωνσταντινίδης
eufonia radio - live from Athens, Greece / http://users.tellas.gr/~eufonia

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 15 Απρ 2003 15:58

Λοιπόν η σχεδίαση μου αρέσει, μοιάζει σαν να είναι σε περιβάλλον php και μου αρέσει αυτό... :P

Για τα χρώματα τώρα, επειδή ασχολούμαι με Graphics και είναι το μάτι μου λίγο ευαίσθητο σε αυτά, δεν μου αρέσουν, ιδίως ο συνδιασμός αυτών των αποχρώσεων...

Μοιάζουν πολύ "ξεπλυμένα" θα έλεγα... Δεν υπάρχει καλό Contrast ...
Ιδίως ο συνδιασμός του κειμένου, μπλέ σε κίτρινο κουράζει, όπως είναι ...

Για μένα, θα έλεγα να δοκιμάσεις άλλους συνδιασμούς, με περισσότερη αντίθεση ...

Για Background θα έλεγα να βγάλεις το κίτρινο τελείως και να βάλεις κάποια ανοικτή απόχρωση από άσπρο-γκρι-μπλε-μωβ που έχεις και τα fonts σε πιο σκούρες αποχρώσεις απο μπλε έως μαύρο.
Στο μπλέ που έχεις σαν Background τα μπλε fonts θα μου άρεσαν ακόμη πιο σκούρα ...

Καλή συνέχεια ... :P
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Enigma την 15 Απρ 2003 16:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 15 Απρ 2003 16:10

Σε γενικες γραμμες ειναι αρκετα καλη στον σχεδιασμο της.
Την σελιδα σου την βλεπω τωρα με αναλυση 800Χ600 αλλα στο frame στους "Συνδεσμοι" που εχεις κατω αριστερα το link επικοινωνια ισα που φαινεται, ειναι κομμενο και δεν φαινεται ουτε το τελειωμα του frame.

Θα συμφωνησω με τον Enigma για τα χρωματα, γινονται λιγακι κουραστικα, ειδικα στα κειμενα που ειναι γραμμενα με μπλε και εχουν background κιτρινο.
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 16 Απρ 2003 22:52

καλη ειναι αλλα τα χρωματα αρκετα δυσκολα στο ματι

:o :o :o

Άβαταρ μέλους
eufonia

Δημοσίευση από eufonia » 19 Απρ 2003 20:57

Παιδία, σας ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σας. :wink:
Είχατε απόλυτο δίκιο για τα χρώματα, και επειδή δεν τα πάω και πολύ καλά με αυτά δεν είχα τα επιθυμητά αποτελέσματα. Τέλοσπάντων, δούλεψα επάνω σε αυτά που μου προτείνατε και έκανα αρκετές διορθώσεις.

Θέλετε να ρίξετε πάλι μια ματιά, να μου πείτε κάτι άλλο; Προσπαθώ η σελίδα να είναι όσο πιο πρακτική γίνεται και σε αυτό συμβάλλουν κατα πολύ οι παρατηρήσεις σας!

Ευχαριστώ και πάλι!

eufonia Radio - live from Greece, Athens

:arrow: http://users.tellas.gr/~eufonia

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fefeli » 20 Απρ 2003 01:15

kapws kalitera omws mipws 8a eprepe h grammatoseira na exei kapoio pio anoixto mple? px to galazio poy exeis sta perigrammata fainete poly wraiotero me to mple skouro background apo oti to xrwma twn fonts me to background. Mipws na dokimazes kai ligo leyko h kapoia alli fwteini apoxrosi?
http://www.blogspace.gr - Μια νέα προσπάθεια που φιλοδοξεί να ενώσει τους έλληνες συγγραφείς ιστολογίων.
http://www.magicasland.com

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 20 Απρ 2003 01:49

Συμφωνώ και εγώ με την fefeli, στο έλεγα και παραπάνω, σε μεγάλες επιφάνιες προτιμώ το background να είναι ανοιχτόχρωμο και πιο σκούρα τα fonts.

Μόνο σε κάποιες επικεφαλίδες, ή περιγραφές σε παράθυρα θα έλεγα να κάνεις το αντίθετο, όπως το έχεις εσύ, ή δες εδώ στο freestuff.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
eufonia

Δημοσίευση από eufonia » 20 Απρ 2003 15:39

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Λέτε δηλαδή να αλλάξω το background color των παραθύρων σε κάτι πιο ανοιχτό με πιο σκούρα τα fonts;

Τις μπάρες στο επάνω μέρος των παραθύρων να τις αφήσω όπως είναι;

Και το συνολικό background να το αφήσω μπλε σκούρο που το έχω ήδη;

Άβαταρ μέλους
chrisad
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από chrisad » 28 Απρ 2003 12:21

η σελίδα είναι απλή αλλά λειτουργική ..
δεν έχεις προσθέσει βαριά γραφικά και αυτό κάνει τον χρήστη να μην την κοπαναει...μεχρι να φορτώσει.
Βασικά περιμένω να ακούσω και το live προγραμμα και μετά θα έχω καλύτερη άποψη..... :lol:

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 28 Απρ 2003 14:15

merikes kaloproairetes -giati fainetai oti thes na kaneis kali douleia- paratiriseis kai apo mena:

1) I eisagogiki selida den prosferei tipota kai epipleon periexei kati pou me eknevrizei idiaitera: elaxistes apaitiseis. Na ksereis oti de mporeis na vazeis fragmous stous episkeptes sou akoma kai an mpenoun me leitourgiko bsd.

2) tin epilogi glossas na tin exeis se oles tis selides sou. (afou prota diagrapseis tin eisagogiki)

3) xreiazesai kapio logotypo. auti i eikona einai orea alla den einai logotypo.

4) to background ton cells pou iparxei keimeno den prepei na einai toso skoteino oso to background olis tis selidas sou. Einai sa na ta tonizeis ston idio vathmo kai ta dio. Xreiazetai ena pio anoixto sta cells tou periexomenou.

5) sto head tis html prosthese to tag:
<meta http-equiv="Content-Language" content="el">

Mi sou fainontai polla ta parapano. I geniki sou eikona einai poli kali.

Άβαταρ μέλους
eufonia

Δημοσίευση από eufonia » 28 Απρ 2003 20:56

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Όσον αφορά τις παρατηρήσεις για τη σελίδα, θα προσπαθήσω το συντομότερο να κάνω τις απαραίτητες διορθώσεις, μόλις θα είμαι πάλι σπίτι και θα έχω τον απαραίτητο αλλά δυσεύρετο χρόνο!

Τώρα για τις live εκπομπές... με τη Μεγάλη Εβδομάδα και τώρα το Πάσχα, οφείλω να ομολογήσω ότι την έχασα λίγο την μπάλα... Αλλά πιστεύω από την επόμενη ή μεθεπόμενη εβδομάδα θα επιστρέψω ;-)

Θα κάνω ένα post στο forum αν ενδιαφέρεται κανείς.
Και΄πάλι ευχαριστώ και Χριστός Ανέστη!

eufonia Radio - live from Athens, Greece

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες