Απεικόνιση επιφάνειας εργασίας στην τηλεόραση

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Son^Goku
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Son^Goku » 30 Ιαν 2008 22:47

Λοιπόν πήγα να δοκιμάσω να ενώσω την κάρτα γραφικών μου (nvidia8500) μέσω της s-video εξόδου ώστε να έχω απεικόνιση στην τηλεόραση μου (μη φανταστήτε καμιά σπουδαία μια crt 21 ιντζών lexon). Το πρόβλημα είναι ότι μου δέιχνει ασπρόμαυρα και όχι ολόκληρη την επιφάνεια εργασίας μάλλον σαν να την έχει σε ζουμ. Τι φταίει;
Μόνιμος κάτοικος Θεσσαλονίκης 8)
Rules Are Meant To Be Broken
Η υπογραφή μου

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 30 Ιαν 2008 22:52

Είναι δυο διαφορετικά προβλήματα.
Το ότι είναι σε zoom συμβαίνει γιατί κάτι παίζει με τις αναλύσεις. Δοκίμασε να παίξεις λίγο με τις αναλύσεις και να βρεις την κατάλληλη
Το ότι τα δείχνει ασπρόμαυρα μου έχει τύχει στο παρελθόν και δεν μπόρεσα να το διορθώσω. Δοκίμασε να αλλάξεις τους τύπους του σήματος. (PAL A, PAL B, NTSC κτλ) αλλά πάλι δεν πιστέυω να πετύχεις πολλά. Μια άποψη που είχα ακούσει πιο παλιά ήταν ότι αλοιώνονταν το σήμα λόγω μεγάλου μήκους καλωδίου από το PC στην TV.

Γενικά να ξέρεις ότι το tv-out της nvidia δεν είναι και πολύ καλό. Ήλπιζα να έχει αλλάξει στις καινούριες κάρτες αλλά τπτ. Τις ATi είναι πολύ καλύτερο
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες