Linux σε παλιό PC

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
diegito

Linux σε παλιό PC

Δημοσίευση από diegito » 03 Φεβ 2008 22:05

Γεια σας. Πρόσφατα πήρα ένα laptop, και λέω τώρα να βάλω στο παλιό μου pc linux. Το πρόβλημα είναι αν οι παμπάλαιες προδιαγραφές του παλιού pc(pentioum 3, 773 MGh, και μνήμη 256) είναι αρκετες να σηκώσουν κάποιες εκδόσεις που εχουν πεσει στα χερια μου απο περιοδικα(suse, mandriva)? Θα έχω πρόβλημα αν εγκαταστησω linux στο pc αυτό να έχω πρόβλημα?[/list]
A.P

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Linux σε παλιό PC

Δημοσίευση από id12586 » 03 Φεβ 2008 22:13

Ο ΗΥ σου είναι ό,τι πρεπει για να σηκώσει το -πανάλαφρο- xubuntu

Δες τι περιέχει

Κατέβασε το με δεξί κλικ>save as

Είναι μια διανομή που κρατάει μια ισορροπία μετάξυ "ελαφρότητας" και χρηστικότητας ακόμα και ομορφιάς (αν και πολύ simple)
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

diegito

Linux σε παλιό PC

Δημοσίευση από diegito » 03 Φεβ 2008 22:59

diegito έγραψε:Γεια σας. Πρόσφατα πήρα ένα laptop, και λέω τώρα να βάλω στο παλιό μου pc linux. Το πρόβλημα είναι αν οι παμπάλαιες προδιαγραφές του παλιού pc(pentioum 3, 773 MGh, και μνήμη 256) είναι αρκετες να σηκώσουν κάποιες εκδόσεις που εχουν πεσει στα χερια μου απο περιοδικα(suse, mandriva)? Θα έχω πρόβλημα αν εγκαταστησω linux στο pc αυτό να έχω πρόβλημα?[/list]
Mandriva ή Suse με τίποτα? Το xubuntu τι δεν έχει σε σχεση με τα άλλα που το καθιστούν ελαρφύ? Δεν είμαι εξιοικιωμενος με linux, οποτε συγχωρεστε με για κάποιες ίσως αυτονοητες ερωτησεις.
A.P

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Linux σε παλιό PC

Δημοσίευση από id12586 » 03 Φεβ 2008 23:03

Mandriva και SuSe είναι πολύ βαριά για αυτό το μηχάνημα.

Το xubuntu είναι στημένο για τέτοιες χρήσεις και χρησιμοποιεί και το [wiki]xfce[/wiki] που είναι πιο κατάλληλο απο το gnome/kde.
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Linux σε παλιό PC

Δημοσίευση από soteres2002 » 04 Φεβ 2008 02:41

Εγώ προσωπικά τρέχω Ubuntu server σε προσωπικό μου διακομιστή με τεράστιο φόρτο (πάνω από 10 virtual domains για mail και HTTP, καθώς και κάποια δικά μου monitoring services τα οποία δίνουν ξαφνικό φόρτο κάθε 1 λεπτό στο σέρβερ), και τρέχει και πολλά services από πίσω (mail, DNS, HTTP/lighttpd, sasl κτλ) και πάει γαμ***ας μόνο με 256 MB RAM παρακαλώ και 1Ghz επεξεργαστή PIII Copermine (και φυσικά χάρη σε έναν φανταστικό administrator :kaloe: ).

@diegito: πολύ σωστή η συμβουλή του id αλλά αν δεν ικανοποιηθείς από το λιτό Xfce μην διστάσεις να δοκιμάσεις και SuSe ή Mandriva καθώς το μόνο που θα τρέχεις και θα ρίχνει φόρτο είναι το γραφικό περιβάλλον (KDE/Gnome). Aυτό σημαίνει ότι μπορεί να δείς κάποια διαφορά σε performance αλλά δεν θα είναι και τρομερή!

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Linux σε παλιό PC

Δημοσίευση από id12586 » 04 Φεβ 2008 03:54

Σωτήρη, είδικά τα SuSe τρέχουν τόσα άκυρα services απο πίσω που και χωρίς το gui, πάλι βαριά είναι :D
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
Kesmarag
Επικοινωνία:

Linux σε παλιό PC

Δημοσίευση από Kesmarag » 04 Φεβ 2008 07:35

και το debian με gnome που εχω δοκιμασει σε παλια μηχανιματα ειναι πολυ γρηγορο.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Linux σε παλιό PC

Δημοσίευση από id12586 » 04 Φεβ 2008 13:24

Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
FotiSpeaking@

Linux σε παλιό PC

Δημοσίευση από FotiSpeaking@ » 07 Φεβ 2008 14:10

στην αρχή είχα βάλει και εγώ Ουμπούντου, σε PC με 256Ram kai P4. Δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα...Μόνο που τώρα που έβαλα τα 7.10 έκανα την Ram 1024MB γιατι αλλιώς θα είχαμε προβληματάκια...(τα έχω φορτώσει πολυ)

πάντως τα xubuntu είναι πραγματικά πανάλαφρα, και στην ουσία δεν υστερούν σε τίποτα ιδιαίτερο από τα Ubuntu
Εικόνα
Right now, as you read this,
7 Million people are having SEX!
And you're on the computer!
omg...you must be a psycho....

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Linux σε παλιό PC

Δημοσίευση από Hermeia » 08 Φεβ 2008 16:13

εχα το mandrake 9 και 10 σε ένα celeron 333mHz/128Mb ram

3 χρόνια..

καμιά φορά είχε πρόβλημα το KDE, αλλά του έβγαζα τα ματάκια.. πάντα πάνω από 5 παράθυρα ανοιχτα και να παιζει μουσικές στο φόντο..

συνήθως κόλλαγε μόνο σε μεταφορά από ή πρός κονσολα (βασική- Alt-F1-2-3.. κλπ) - μόνο όταν ήταν ήδη κουρασμένο/φορτωμένο ώρες/μέρες, με ταυτόχρονη πολύ δουλειά στους δίσκους (πχ. κατι τεράτστια search για να βρει όλα τα μηδενικά αρχεία και στους 2 δίσκους.. με παράλληλο download -από κονσολα- και πολλά...).

Ακόμα το παιζω με διάφορα live-cd για διάφορες χρονοβόρες εργασίες (και Mp3-player)
- μόνο δεν του αρέσουνε οι καινούριοι πυρήνες (2.6.χχ-διψήφιο χχ) - και συνήθως αυτές οι (νέες) διανομές επίσης δεν αναγνωρίζουν την κάρτα γραφικών του.

Με λιγώτερα λόγια,
για ένα παλιαιότερο υπολογιστή, μην προτιμήσεις την τελευταία σημερινή διανομή, αλλα καλύτερα μια που να είναι συνομήλικη με τον υπολογιστή - μέχρι και 3-4 χρόνια νεώτερη πιστεύω, αλλα όχι παραπάνω.
Αν θελεις τελευταίες διανομές (πχ.. για ntfs ή κάτι άλλο τεχνολογικά καινούριο - στο Linux-) - τότε πας σε Light διανομές,

και βέβαια διαβάζεις πρώτα (πριν το κατεβασμα) - ποιο είναι το minimum hardware που απαιτεί.

καλή τύχη
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες