Πως να ξεκινήσω στο web design;

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 05 Φεβ 2008 18:10

Εγώ φτιάχνω γρήγορες σελίδες...με πολύ απλό τρόπο...Προσέχω τις φωτογραφίες (που μου φέρνουν...και είναι χάλια) και αυτό είναι όλο. Το πράγμα πρέπει να είναι "όπως το θέλει ο πελάτης"...και κανείς πελάτης δεν ξέρει καλύτερα από αύτόν που πληρώνει (κανόνας).

ορίστε απλή δουλειά: www.tokagelari.gr
αξίζει 100 ευρουλάκια! Γιατί θες ένα απόγευμα να το φτιάξεις...και σπαταλάς φαιά ουσία....καθώς και μερικά τηλέφωνα για να ακολουθήσεις οδηγίες...(αυτά πληρώνεται κανείς)...

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 05 Φεβ 2008 18:31

Bugman έγραψε:Εγώ φτιάχνω γρήγορες σελίδες...με πολύ απλό τρόπο...Προσέχω τις φωτογραφίες (που μου φέρνουν...και είναι χάλια) και αυτό είναι όλο. Το πράγμα πρέπει να είναι "όπως το θέλει ο πελάτης"...και κανείς πελάτης δεν ξέρει καλύτερα από αύτόν που πληρώνει (κανόνας).

ορίστε απλή δουλειά: www.tokagelari.gr
αξίζει 100 ευρουλάκια! Γιατί θες ένα απόγευμα να το φτιάξεις...και σπαταλάς φαιά ουσία....καθώς και μερικά τηλέφωνα για να ακολουθήσεις οδηγίες...(αυτά πληρώνεται κανείς)...
Απ'ότι βλέπω έχεις πάρει πολύ στα σοβαρά τη δουλειά σου (αν ασχολείσαι επαγγελματικά).
Το πρόβλημα όμως είναι όταν χαλάς τη δουλειά για όλους τους υπόλοιπους κι έχεις και το θράσος να στέλνεις αυτό το post σε συναδέλφους σου.

Καλή συνέχεια

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 05 Φεβ 2008 20:37

Δεν κατάλαβα ρε φίλε! Τι εννοείς χαλάω τη δουλειά;
Και γιατί έχω το θράσος...
Όπως είδες χρησιμοποιώ frames που είναι πολυ απλά. Δεν πληρώνομαι για να εφεύρω το τροχό αλλά για να βάλω καμιά δεκαριά φωτογραφίες και δυο τρια κείμενα σε μια σελίδα. Τόσο απλά είναι τα πράγματα, αλλά απαιτείται χρόνος και προσοχή..Η χρησιμότητα δε των ιστοσελίδων είναι άλλο πράγμα και δεν σχετίζεται με το πόσο καλά την φτιάχνουμε αλλά με το τι ζητάει ο πελάτης και αν το βρίσκει....και αυτό δεν το κάνει αυτός που φτιάχνει τη σελίδα αλλά αυτός που την παραγγέλνει...Ζητάει δηλαδή τι θέλει να έχει...α) β) γ) και ο εφαρμοστής το φτιάχνει με απλό τρόπο. Όσοι χρησιμοποιούν ειδικά κόλπα...τρώνε τον χρόνο τους και καλά κάνουν...να τρώμε οι υπόλοιποι τις ξέμπαρκες κούκλες...Η ζωή θέλει και άλλα πράγματα...

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 05 Φεβ 2008 21:07

Δε θα έλεγα ότι ο Bugman χάλασε τη δουλειά κανενός. Πούλησε 100 euro κάτι που κάνει 100 euro, that's all. Θα χαλούσε τη δουλειά αν το πουλούσε 20 ή 500 euro.

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 05 Φεβ 2008 21:22

Ηρεμα κύριοι :P Καμία δουλειά δεν χάλασε. Αν ο επιχειρηματίας είναι ικανοποιημένος με αυτή τη σελίδα, όλα ωραία και καλά ;)

Προσωπικά όταν έρχονται μου λένε θέλω μία σελίδα με 200 ευρώ, τους λέω οτι δεν παίζει να κάνω κάτι τέτοιο. Λέω σαν τιμή ας πούμε 1000 ευρώ και φυσικά παίρνω αρνητική απάντηση.

Κατσουφιάζουν και εξηγώ οτι ο λόγος είναι οτι σέβομαι την δουλειά μου και τον χρόνο μου. Είναι προσωπικό θέμα. Και στο τέλος τους προτείνω και πού αλλού να την φτιάξουν κιολας με 200 ευρώ. Αλλα προειδοποιώ φυσικά οτι μετά θα πληρώσουν 1200 ευρώ.

Οταν με κοιτάν με απορία μετά απο αυτό, αναλύω εν συντομία τον σκοπό μίας ιστοσελίδας και εξηγώ οτι θα σκάσει 200 ευρώ για την πρώτη, και ακόμα ένα χιλιάρικο μετά για να την ξαναφτιάξει σωστά, με τα γραφικά της, με τα πανοραμικά virtual tour της, με την γκαλερί της κλπ... ;)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 05 Φεβ 2008 21:32

Για να κάνεις δουλειά πρέπει να προσφέρεις αυτό που σου ζητάνε.
Αν θες να προσφέρεις πολυκατοικία σε κάποιον που ζητάει τροχόσπιτο δεν θα το πετύχεις...δεν θα στο πληρώσει. Όποιος πάει με το μυαλό να πείσει τον πελάτη πως το τροχόσπιτο είναι πρόσκαιρη λύση και στο τέλος θα χρειαστεί πολυκατοικία...θα βρει το μπελά του γιατί συνέχεια θα ψάχνει να δει τι να την κάνει την πολυκατοικία...και θα καταλάβει ότι αγόρασε κάτι παραπάνω από αυτό που μπορούσε να διαχειριστεί.
Είναι πολύ σωστό να υπάρχει εμπλουτισμός ή ανανέωση στη σελίδα, και αυτό μπορεί να κοστίσει άλλα 100 ευρώ...αλλά έχεις το πελάτη συνέχεια κοντά...και αυτό είναι καλό και για άλλες πωλήσεις.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 05 Φεβ 2008 21:36

Μην ανοίγετε θέμα τιμών παίδες γιατί θα πέσει πολύ γέλιο αλλά και κλάμα... το κοστολόγιο του καθενός είναι διαφορετικό και έχει να κάνει με διάφορες παραμέτρους... όπως αν είναι freelancer / ιδιωτική one person εταιρεία ή εταιρεία με μόνιμο προσωπικό κλπ κλπ...
Και τα 1000 με virtual tour, gallery και τα συναφή δεν παίζουν σε εταιρείες που θα χρειαστεί ας πούμε 2 άτομα προσωπικό και μια εβδομάδα δουλειάς ο καθένας... έχει να κάνει με πολλά το πως κοστολογούμε και τα έχουμε ξανασυζητήσει μερικές φορές...

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 05 Φεβ 2008 21:44

Οντως. Αλλο είναι το θέμα μας.
Εικόνα

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 05 Φεβ 2008 21:58

Καλησπέρα.

Bugman, Η χρησιμότητα μιας σελίδας σχετίζεται 150% με το πως την φτιάχνουμε εμείς. Ο Πελάτης για το μόνο που είναι υπεύθυνος, είναι τα στοιχεία που θα περιέχει μέσα η σελίδα σου.
Ειδικά κόλπα, δεν υπάρχουν. Υπάρχουν τρόποι για να βελτιστοποιήσεις την σελίδα ώστε να εμφανίζεται για παράδειγμα σε όλους τους browsers παντώς OS , άρα διαβάσουν την σελίδα περισσότεροι χρήστες,
Αυτά τα κόλπα, δεν ξέρει να στα ζητήσει ο πελάτης. Εδώ σκέψου δεν τα ξέρεις εσύ! Άρα, η χρησιμότητα μιας ιστοσελίδας είναι το αποτέλεσμα των γνώσεων του κατασκευαστή. Αλλιώς, και εδώ απαντώ στον skeftomilo, δεν κοστίζει 100 ευρώ η σελίδα, αλλά 0.
Μάλιστα, υπάρχει περίπτωση να κοστίσει αρνητικά στον ιδιοκτήτη γιατί όταν δεν παίρνουμε σοβαρά την προβολή της επιχείρησης μας σε όλα τα μέσα, τότε δείχνουμε πόσο σοβαρή είναι αυτή η επιχείρηση για μας ή πόσο σοβαροί είμαστε εμείς οι ίδιοι.

Αυτά τα φαινόμενα πάντα θα υπάρχουν, και κανείς δεν θα ήθελε για πελάτη έναν άνθρωπο που διατίθεται να δώσει 100 ευρώ για ένα website, οπότε είναι ανάγκη για την αγορά του web σήμερα.
Αύριο, δεν θα χωρούν, γιατί ο πελάτης θα είναι πιο ενημερωμένος και θα γνωρίζει ότι 100 ευρώ για μια σελίδα = 10 χαμένοι πελάτες.

Για ξεκίνημα του webdesign, προτείνω την ανάγνωση του The zen of css Design και το csszengarden.com.
Φοβερό βοήθημα.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 05 Φεβ 2008 22:28

Πίστευα ότι δε θα χρειαζόταν να το εξηγήσω αλλά θα αναγκαστώ να το κάνω.

Κατ'αρχήν να ζητήσω συγγνώμη για το έντονο ύφος μου πρίν γιατί είχα στραβώσει από κάτι άλλο και τ'ακουσες εσύ :)

Δυστυχώς οι ιστοσελίδες είναι ένας χώρος για τον οποίο δε γνωρίζει πολλά ο μέσος επιχειρηματίας. Πιστεύω ότι ο ιδιοκτήτης του καγκελαριου (ή όπως είναι το σωστό) το μόνο που κατάλαβε από όλη την ιστορία είναι ότι έκανε σελίδα με 100 €. Δε νομίζω ότι ζήτησούτε πολυκατοικία ούτε τροχόσπιτο. Ζήτησε ένα μέρος να μείνει κι εσύ του πούλησες μια παράγκα ετοιμόροπη και πιθανότατα πιστεύει ότι ζει σε αξιοπρεπή κατοικία. Η δουλειά σου εσένα ήταν να του εξηγήσεις ποιές είναι οι ανάγκες του και πόσο θα κοστίσει να του τις ικανοποιήσεις. Κι εκεί κολλάει αυτό που είπα για το ότι χαλάς τη δουλειά. Ο πελάτης ο οποίος δε γνωρίζει πολλά και θέλει μια ιστοσελίδα όταν θα του πω εγω μια τιμή θα φρικάρει και θα μου πει ότι εσύ του ζητάς 100€ πιστευοντας ότι πουλάμε το ίδιο. Άρα εφαρμόζοντας τέτοιες πρακτικές και ουσιαστικά μπερδεύοντας το ήδη μπερδεμένο τοπίο δεν κάνεις κακό στο επάγγελμα?

Όσο για το ότι ο πελάτης που πληρώνει ξέρει τι θέλει δεν πιστεύω ότι ισχύει γενικώς. πχ έστω ότι δεν έχω σχέση με αυτοκίνητα και πάω στο μηχανικό και να του ζητήσω να μου διορθώσει το αυτοκίνητο με 20€ ενώ έχει πολύ μεγαλύτερη ζημια , αυτός κάνει τις κολλήσεις με κολλητική ταινία και στο τέλος μου λέει ότι με αυτά τα χρήματα αυτό παίρνεις αλλά θα προχωράει μωρε το αυτοκίνητο, άσχετα αν δεν προχωράει με πάνω από 50 χλμ ή αν μου προκαλέσει ατύχημα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο πελάτης έχει άδικο και ο μηχανικός είναι αρπακόλας και κακός σ'αυτό που κάνει και χαλάει και το προφίλ του κλάδου του (εκτός αν είναι τεχνίτης οικιακών συσκευών και κάνει και επισκευές αυτοκινήτων για να συμπληρώσει το εισόδημά του).

Σχετικά με το επιχείρημα ότι όλοι κρίνονται τελικά ανάλογα με αυτό που προσφέρουν δεν ισχύει απλά γιατί όπως προανέφερα στη δουλειά αυτή δεν είναι σαφές στον κόσμο τι ακριβώς προσφέρεις.

Τώρα για το αν κάποιος έχει μια έστω και ατομική επιχείρηση και μπορεί με 100€ τη σελίδα να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις του είναι άλλο θέμα το οποίο αν θυμάμαι καλά έχει πολυσυζητηθεί και δε θέλω να το θίξω, απλώς κολλάει στο ότι είπα πως έχεις θράσος. Και τέλος θα ήθελα να μάθω ποιά είναι η πραγματική σου δουλειά και αν θα ήσουνα ευχαριστημένος αν αντιμετώπιζες τέτοιες πρακτικές από συναδέλφους σου.

Για τα υπόλοιπα που ήθελα να πω με κάλυψε ο ALR

Άβαταρ μέλους
changlee
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από changlee » 05 Φεβ 2008 22:52

Μερικοί βασικοί κανόνες:

1) Χρησιμοποιούμε συνδυασμό 3 χρωμάτων το πολύ από τα οποία το ένα θα φαίνεται λίγο,
2) Δεν χρησιμοποιούμε στο υπόβαθρο και στο κείμενο χρώμα ίδιας σκουρότητας, πχ γκρίζο background και ανοιχτό γκρίζο στα γράμαματα,
3) Δεν συνδυάζουμε ποτέ χρώματα από τα άκρα τους φάσματος, όπως για παράδειγμα το κόκκινο background και τα μπλε γράμματα γιατί πολύ απλά στραβώνουν.

:pint:
Τεχνολογική Ανάπτυξη (1μ.Χ. - 1975) = Τεχνολογική Ανάπτυξη (1975 - Σήμερα)

Μπορείτε να με βρείτε στην κατασκευή ιστοσελίδων BLB.gr | Δωρεάν Disavow File

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 05 Φεβ 2008 23:23

Garakatsamol έγραψε:Δυστυχώς οι ιστοσελίδες είναι ένας χώρος για τον οποίο δε γνωρίζει πολλά ο μέσος επιχειρηματίας.
Ωραίο θέμα συζήτησης. Τώρα όσον αφορά αυτό που λες συμφωνώ Garakatsamol ότι ο μέσος επιχειρηματίας δε ξέρει πολλά από ιστοσελίδες. Το "κακό" που βλέπεις να έκανε δηλαδή ο Bugman είναι ότι δεν εξήγησε στο πελάτη, πως με τόσα χρήματα που διαθέτει θα είναι μια λιτή και πολύ απλή σελίδα και πως ισχύει και στο internet το ότι πληρώνεις παίρνεις; Αν το έκανε αυτό όμως θα συνέχιζες να έχεις αυτή την άποψη (ότι έχει θράσος κτλ. κτλ.);

Πιστεύω πως ο καθένας ξέρει πως ότι πληρώνει παίρνει και φαντάζομαι πως τις περισσότερες φορές αν κάποιος θέλει ιστοσελίδα, θα ξέρει τουλάχιστον να σερφάρει στο internet και να δει 5 σελίδες. Αλλιώς "αν παίρνεις γουρούνι στο σακί" και δεν έχεις ιδέα τι παίζει ή τι είναι το internet τότε τι να πω είσαι άξιος της μοίρας σου. Είναι σαν να αγοράζω αυτοκίνητο και να μη ξέρω να οδηγώ (χα! μόνο εσείς θα κάνετε παρομειώσεις δηλαδή; :D). Έτσι αν μπορεί να σερφάρει στο internet και να δει και να συγκρίνει και ο ίδιος τη δικιά του που πλήρωσε με 100 ευρώ με μια άλλη που θα κοστίζει 1000 ευρώ και να δει τις διαφορές, θα καταλάβει την διαφορά. Δεν είμαι και σίγουρος ότι έχω δίκιο, απλά σαν λογική αυτό μου βγαίνει, ίσως όμως να κάνω και λάθος.

Άβαταρ μέλους
inertia
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inertia » 06 Φεβ 2008 01:57

Γεια και χαρά κι από μένα φίλε μου!!

Να ευχηθώ πάνω απ'όλα καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις! Είμαι κι εγώ φοιτητής (αν και λέω να ξεμπερδεύω σύντομα), θα ήθελα απλώς να σου δώσω μια-δυο συμβουλές, δεν θα ήθελα να τις υποτιμήσεις, γιατί εμένα προσωπικά μου έχουν αλλάξει τον τρόπο με τον οποίο βλέπω πολλά πράγματα, μεταξύ άλλων:

Μια συμβουλή ενός καθηγητή μου, στο πρώτο έτος της σχολής μου:
το Design δεν βρίσκεται πουθενά αλλού, παρά στο ίδιο μας το νου. Εκεί το σχέδιο, η ιδέα, το concept, γεννάται, εξελίσσεται, ωριμάζει, ζει. Όλα τα υπόλοιπα, από την χαρτοπετσέτα και το στυλό μέχρι το πιο εξελιγμένο εργαλείο, πρόγραμμα ή άλλο, είναι απλώς μέσα για να αποτυπώσεις το concept, να την εξωτερικεύσεις, να την κάνεις απτή ώστε να την καταλάβουν κι οι υπόλοιποι. Το πόσο καλά θα την αποτυπώσεις είναι στο χέρι σου, στο πόσο καλά γνωρίζεις το κάθε τέτοιο εργαλείο. Αλλά το πόσο καλή θα είναι, εξαρτάται από το πόσο καλά "γυμνάζεις" τον ίδιο το νου σου.
Κάτι τέτοιο σε γενικές γραμμές ήταν.. Ελπίζω να σου δίνω λίγο βοήθεια, λίγο πιο θεωρητική βέβαια! Καλή εργασία και πάνω απ'όλα... "stay creative!" :wink:
βάλε στόχο το φεγγάρι...ακόμα και αν "αποτύχεις" θα βρεθείς ανάμεσα στ'αστέρια
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 06 Φεβ 2008 09:45

Σκοπός μου ήταν, όχι η προβολή του θεάρεστου έργου μου, αλλά η πρακτική επίδειξη μιας ταπεινής εργασίας για ένα ταπεινό βαλάντιο, σε έναν νεοεισερχόμενο στη κατασκευή σελίδων. Και αυτό έγινε γιατί διάβασα κάποιες εξαιρετικές απόψεις που απότρεπαν παρά έδειναν τον αέρα στο άνθρωπο να ασχοληθεί.

Το πνεύμα μου δηλαδή είναι αυτό της πρακτικότητας. Όταν ξεκινάς ένα έργο πρέπει να το κάνεις απλό...Η απλή ιδέα μετράει. Μετά με το καιρό αρχίζεις να βγάζεις γούστα και να βάζεις πολλά καλούδια. Επίσης μπορείς να φτιάξεις σοβαρότερες κατασκευές με βάσεις δεδομένων...που απαιτεί και συνεχή συντήρηση - ανανέωση.

Ο επαγγελματίας το διάστημα της μετάβασης της απλής ιδέας στη σύνθετη το μεταβαίνει σε χρόνο dt. Ο νεοεισαρχόμενος όμως πρέπει να κουραστεί. Ο πελάτης δεν συζητάει σε ποιά θέση είναι ο κατασκευαστής. Θεωρεί πως είναι ο καλύτερος αλλιώς θα πήγαινε σε αλλο! Επίσης ισχύει ότι την τελική κουβέντα την έχει αυτός που πληρώνει, και ας λέει "αρλούμπες" για τον κατασκευαστή (ο πελάτης έχει πάντα δίκαιο). Φυσικά δεν είναι υποχρεωμένος ο κάθε κατασκευαστής να δεχτεί μια εργασία. Μπορεί να την απορρίψει για διάφορους λόγους (π.χ. κάποιος σου ζητάει να του φτιάξεις μια σελίδα σαδομαζοχιστών...και έχεις τους ανάλογους ηθικούς φραγμούς να το απορρίψεις, θα το κάνεις ευθέως).

Το θέμα του κόστους είναι πρακτικά αδύνατο να καθοριστεί με αντικειμενικά κριτήρια. Το θέμα της τιμολόγησης όμως μιας κατασκευής σελίδας έχει αντικειμενικά κριτήρια, τα οποία μπορεί ο πελάτης να τα ανακαλύψει αν αυτός είναι ο ενδιάμεσος (άλλος είναι κύριος της σελίδας, άλλος είναι ο πωλητής και άλλος ο κατασκευαστής, έτσι για τον κατασκευαστή πελάτης είναι ο πωλητής...ο οποίος είναι ειδικός...). Τα αντικειμενικά κριτήρια είναι..."πόσοι υπάρχουν εκεί γύρω για να γίνει η δουλειά", "πόσο υλικό του δίνω, και πόσο καιρό χρειάζεται για να τα μοντάρει;"...αυτές οι ερωτήσεις αν γίνουν στην Ρόδο, ή στην Αθήνα ή στην Πρέβεζα ή όπου αλλού θα απαντηθούν με διαφορετικό τρόπο. Ο κάθε παραγωγός πρέπει να πουλάει "πολλή δουλειά για λίγα λεφτά"...και αυτό δεν έχει να κάνει με το πόσα λεφτά είναι τα λίγα λεφτά....αλλά με το πόσο πολλή δουλειά κάνει. Τιμούμε τα χρήματα του πελάτη όταν του καλύπτουμε το ποσό που δίνει με πολλή δουλειά...

Το αν μια επιχείρηση θα βγάλει τα έξοδά της ή όχι δεν θα το ρυθμίσει με το πόσο θα τιμολογήσει τις υπηρεσίες της. Πρέπει να αυξάνει την τιμή όταν έχει πολλή ζήτηση και να μειώνει την τιμή όταν πέφτει. Δυστυχώς το έχουμε στην Ελλάδα να δουλεύουμε με τιμοκατάλογο "ετήσιο", και να θεωρούμε συμβόλαιο δεσμευτικό ότι και μετά από ένα μήνα. εντός του έτους, η ίδια εργασία θα κοστίζει το ίδιο.

Και ένα τελευταίο. Οι υποδείξεις στο πελάτη του πως θα φανεί η εταιρεία του καλύτερα στο κόσμο μπορεί να έχουν νόημα για έναν χαμηλού IQ άνθρωπο. Ο επιχειρηματίας ξέρει τι θέλει να δείξει...και θα επιδιώξει να κάνει μόνο αυτό και τίποτα παραπάνω. Όσο δε καλύτερος επιχειρηματίας είναι τόσο θα έχει ρωτήσει περισσότερα άτομα, θα έχει δει δουλειές θα έχει ρωτήσει "αυτό τι κάνει και πόσο το έχεις" και μετά θα αξιολογήσει ποιός δίνει πολλά για λιγότερα λεφτά και αυτά τα πολλά είναι ακριβώς αυτά που χρειάζεται.

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 06 Φεβ 2008 12:37

Bugman δεν έχεις άδικο σ'αυτά που λές. Το θέμα της κοστολόγησης της εργασίας μας είναι τεράστιο και θα χαλάσουμε τελείως το topic (ήδη του το'χουμε χαλάσει του ανθρώπου, αν επιθυμούν οι mods μπορούν να μεταφέρουν τα άσχετα ποστς).
Η τιμολογιακή πολιτική του καθενός είναι φυσικά δική του υπόθεση και προσωπικά δε με πείραξε τόσο το ποσό που ανέφερες όσο το ότι η σελίδα που μου έδειξες δεν πληρούσε κάποια βασικά στοιχεία που αντικειμενικά θα πρέπει να υπάρχουν. Θεωρώ ότι η συγκεκριμένη σελίδα δεν είναι παράδειγμα απλού σχεδιασμού αλλά παράδειγμα κακού σχεδιασμού.
Συγγνώμη και πάλι αν σε έθιξα προσωπικά, άλλωστε απ'οτι είδα είσαι και πάρα πολύ καλός προγραμματιστής (πολύ καλύτερος προγραμματιστής απ'οτι είμαι εγώ web designer) αλλά ήθελα να θίξω την πρακτική που εφαρμόζεις στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Ευχαρίστως να συζητήσουμε κι άλλο το θέμα σε κάποιο άλλο topic αφιερωμένο στην περίπτωση αυτή για να ακουστούν και άλλες γνώμες για ένα θέμα που όπως φαίνεται υπάρχουν πολλές διαφορετικές και ενδιαφέρουσες γνώμες

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες