Πως να ξεκινήσω στο web design;

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 06 Φεβ 2008 13:38

Τη σελίδα εγώ την έφτιαξα (τις φτιάχνω με το Arachnophilia 4.0).
Κατανοώ ότι φαινομενικά δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά η σελίδα αυτή για μένα είχε δυο σκοπούς, ο ένας για να καλύψω την υποχρέωση που είχα σε ένα φίλο για να του παραδώσω γρήγορα ένα αποτέλεσμα για έναν πελάτη του (το οποίο και δεν είναι ενδιαφέρον εδώ) και το άλλο είναι η επιλογή της απλότητας.

Η απλότητα στη κατασκευή δεν σημαίνει ότι έχουμε μια απλή κατασκευή. Δεν ξέρω αν έχεις προσέξει αλλά σε λίγο καιρό πολλά μόνιτορ δεν θα δουλεύουν στα νορμάλ dpi οθόνης. Τότε λοιπόν πίνακες που θα έχουν βασιστεί σε pixels...θα χάσουν τα ζύγια τους. Έτσι αποφάσισα να επανέλθω σε ένα σύστημα παλαιότερο, σε frames, στο οποίο όμως ήθελα να μπορώ να αλλάζω επιλεκτικά τη γλώσσα και πριν το κάνω να καταχωρώ κάπου την σελίδα που εμφανίζω στο δεξιό frame, με όσο πιο απλό τρόπο γίνεται. Ούτε γραφικά φόντου δεν έφτιαξα παρά μόνο της επικεφαλίδας και το λογότυπο (το οποίο είχε ζητηθεί...αν δεν είχει...δεν θα το έφτιαχνα). Και τα αγγλικά τα μετέφρασα με το αυτόματο σύστημα εδώ http://www.metafrasi.gr/ και έκανα μερικές επιδιορθώσεις.

Αυτά τα έγραψα περισσότερο για τον νέο που θέλει να βρει μια άκρη. Αυτό μας ζήτησε ο νέος!

Για το άλλο πρόβλημα αυτό με τα dpi όποιος θέλει ας δοκιμάσει να αλλάξει από τις ιδιότητες της οθόνης τα dpi (ας βάλει ας πούμε 120 dpi). Αυτά τα είδα όταν κατασκεύαζα το FotoDigitalLab...που είχε γραφικό μέσα στη φόρμα και τα Windows τα κάνανε σαλάτα σε άλλα Dpi...(το ξεπέρασα...αλλά τα Windows δεν το ξεπέρασαν ακόμα). Μια προσπάθεια έχει γίνει στον ΙΕ7 - έχουν βάλει και ζουμ...οι αθεόφοβοι.
Εδώ είναι η σελίδα του προγράμματος που γράφτηκε πάρα πολύ απλά...
www.fotodigitalshop.com

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 06 Φεβ 2008 14:30

Οφείλω να καταθέσω αυτά που ξέρω. Ο Bugman είναι άριστος προγραμματιστής και μάλιστα έχει φτιάξει και την δική του γλώσσα (!) τη Μ2000, πράγμα που σημαίνει ότι αγαπάει αυτό που κάνει. Web designer δεν είναι αλλά και εμένα θα με τσάντιζε να έδινε αυτή τη σελίδα 1000 ευρώ και να έπαιρνε και επιδότηση από το Δικτυωθείτε :)

Αν ο επιχειρηματίας έχει να επενδύσει 100 ευρώ για την παρουσία του, είναι άξιος της μοίρας του. Και εγώ έχει τύχει σε κάποιον πελάτη που δεν ήθελε επαγγελματία φωτογράφο να τραβήξω φωτογραφίες προϊόντων για 100 ευρώ τη στιγμή που ο φωτογράφος θα τον χρέωνε 1000 ευρώ. Οπότε δεν μπορώ να κατακρίνω τον Bugman μιας και η τιμολόγηση ήταν δίκαιη.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 06 Φεβ 2008 14:45

cdhyper έγραψε:Οφείλω να καταθέσω αυτά που ξέρω. Ο Bugman είναι άριστος προγραμματιστής και μάλιστα έχει φτιάξει και την δική του γλώσσα (!) τη Μ2000, πράγμα που σημαίνει ότι αγαπάει αυτό που κάνει. .
ζήτησα δύο φορές συγγνώμη για τον τρόπο που απάντησα την πρώτη φορά και είδα λίγο τις δουλειές του Bugman διαπιστώνοντας ότι είναι πάρα πολύ καλός στη δουλειά του. Απλώς στην αρχή νόμιζα ότι είναι κάποιος από τους γνωστούς "αλεξιπτωτιστές"

Όσο για τα υπόλοιπα θα ανοίξω ένα topic να τα πούμε γιατί είναι μεγάλο το θέμα και ενώ είχα παγιώσει μια άποψη βλέπω ότι υπάρχουν πολλές πτυχές του θέματος που πρέπει να συζητηθούν

lcsd

Δημοσίευση από lcsd » 22 Φεβ 2008 18:22

xultimatex έγραψε:Τώρα που είμαι και φοιτητής αποφάσισα να ασχοληθώ πιο καλά με το webdesign. Ξέρω html αρκετά καλά και php-mysql επίσης. Έχω κάνει μερικές πρόχειρες σελίδες, έχω ψαχτεί δηλαδή με apache FTP.
Απλά δεν είμαι καθόλου καλός στα εικαστικά. Αν είχα να προσδιορίσω των εαυτό μου δλδ θα έλεγα ότι είμαι coder πιο πολύ. Μη μου πείτε ότι όλοι αυτοί που κάνουν σελίδες είναι καλλιτέχνες όμως!
Και ρωτάω: Για να καταφέρω να κάνω μια πλήρη ιστοσελίδα τί πρέπει να διαβάσω από άποψη design; Να πάρω βιβλίο για photoshop γενικά; Υπάρχει βιβλίο για web design ειδικά; Έχετε να προτείνετε κάτι;
είμαι ακριβώς το αντίθετο. θες να ανταλλάξουμε? :lol:

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 22 Φεβ 2008 22:38

Το είχα σκεφτεί κι αυτό κάποια στιγμή, Να βρω κάποιον φίλο καλό στα εικαστικά και εγώ να φτιάχνω τον κώδικα. Αλλά κανένας δεν ήταν του αντικειμένου!

Τώρα γενικά, αυτά που λέτε δεν βοηθάν και πολύ. Και δεν σας κατηγορώ γιατί μάλλον δεν υπάρχει τρόπος να με βοηθήσετε. (Αυτό που είπατε στην αρχή). Μερικά links είναι πολύ ωραία και θα κάτσω λίγο να τα δω! Αλλά σκέφτομαι να πάρω κάτι για να μάθω το photoshop στην αρχή και ίσως αργότερα να μου έρθουν κάποιες ιδέες (μπορεί να είμαι καλός και να μην το ξέρω :lol: )
Πάντως είναι ένα αδιέξοδο αυτό εδώ γιατί λόγω έλλειψης ικανοτήτων φοβάμαι να πάρω κάποιο project και αφού δεν μπορώ να πάρω κάτι, δεν μπορώ και να τεστάρω ή να αναπτύξω τις ικανότητες... :-?

Anyway, ευχαριστώ! :)
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες