Έλληνας θα κάνει το ίντερνετ 200 φορές ταχύτερο(!)

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 05 Φεβ 2008 16:47

NikoSokiN Υπάρχουν τρόποι γύρω από αυτό που λες...

Απλά ΠΡΕΠΕΙ να περιμένουμε να τελειώσει το πετρέλαιο...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NikoSokiN » 05 Φεβ 2008 16:54

GeoStuff έγραψε: Απλά ΠΡΕΠΕΙ να περιμένουμε να τελειώσει το πετρέλαιο...
Γλέντια που έχει να πέσουν...
Better to be Hated for who You Are than Loved for who You 're Not

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 05 Φεβ 2008 16:58

Δεν θα το προλάβει η γεννιά μας αυτό...

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NikoSokiN » 05 Φεβ 2008 17:02

...μη το λες τόσο σίγουρα...

1. Ο χρόνος δεν είναι γραμμικό μέγεθος...εντελώς μπακάλικα, όσο προχωρά η τεχνολογία τόσο "επιταχύνονται" τα πράγματα...Μερικές ώρες σήμερα κάποτε ίσοδυναμούσαν σε χρόνια!!!

2. Είσαι τόσο σίγουρος ότι ανήκουμε στην ίδια γενια??? 8-Ρ :kaloe: :kaloe: :kaloe:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 05 Φεβ 2008 17:14

Ω ναι... Είμαι σίγουρος...

Όσον αφορά στο άλλο κομμάτι το γνωρίζω ότι ο χρόνος δεν είναι γραμμικός και έχεις δίκιο σε αυτό...

Απλά έχω την εντύπωση ότι δεν θα το προλάβουμε... Πες το προσωπική εκτίμηση αν θες βασισμένη σε παρατηρήσεις...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 05 Φεβ 2008 17:24

... για το πετρέλαιο που λέγατε, υπάρχει άλλο topic ανοιχτό:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=33878

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 05 Φεβ 2008 17:43

Καλα. όταν γινει αυτο, εγω θα αρνιθω όλες τις θεωρίες μου.
Οτι και να έχει κανει discover-αν οντος ισχειει- δεν πρόκιτε να εφαρμοστει ποτε.

υπάρχουν πολλά μιονεκτίματα στο όλο θέμα-δεν ειναι επι του παρόντος να τα αναφέρω.

Συμερα όποιος φτιαχνει κάτι, θελει να κατοχιρόσει και μια πατέντα.
Όποιος "ανακαλίπτει" κάτι θελει να βαφτιστει επιστιμονας.

Νταξη και εγω έχω πολα πράματαπου θα μπορουσα να τα κανω πατεντα και ο καθενας μας λιγο πολυ.

αν ειναι έτσι, ζουσαμε.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
p_pan

Δημοσίευση από p_pan » 05 Φεβ 2008 19:15

na po kai ego tin gnomi mou....!!!!

pisteuo oti h suzitisi exei jefugi arketa.... apo to internet ftasate na milate gia ton ote kai meta gia to "petreleo"....

8a simfoniso me ton prolalisanta oso afora ta kalamakia pou 8a roufoun to simpan....
omos gia ola uparxi ena telos... kai 8a er8ei kai to telos tis texnologias... kai auto einai apolita tekmiriomeno... apo tis poio aples 8eories tou planiti mas.... otan h uli mikrini meta apo ena simio xanei tin idiotita tis opos htan prin se poio megali morfi... auto pou 8elo na po einai oti ka8e anakalicei kali einai omos h gnostes etairies paraskeueis hlektronikon den afinoun tin texnologia na akmazei opos emeis 8eloume... uparxi enas ru8mos... pou pote ma pote den jefeugi apo ta xalinaria tous... den pa na leme oti 8eloume auth thn stigmi uparxoun 5.000.000 epejergastes mege8ous 3.0 GHz pou perimenoun gia na pouli8oun... den pa na exoun tis dinatotites tora na ftiaxnoun epejergastes se THz h texnologia prepei na akolou8isi stadiaka bimata... allios katastrafike h oikonomia...

oso afora to petreleo... diavasa se ena biblio to kalokairi oti eixe ginei mia meleti oti an kalif8i ena meros tis erimou saxaras me fotoboltaika 8a mporouse na hlektrodotisi tin europi kai tin asia mazi... (milame gia megali ektasi) to 8ema einai otan exeis agorasei mia limouzina kai exeis dosei ekatomiria kai douleuei mia xara alla jereis oti mia mera 8a xalasei pas na pareis allh limouzina kai na tin exeis na perimenei...?? kati antistixo peripou simbenei kai me tin energia... (asxeta pou 8a eprepe na katargi8ei to petreleo san proti hli hlektrodotiseis kai kausimou metaforas..)

ΟΛΟΣ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΑΝΑΠΤΙΞΗΣ ΜΕ ΠΟΔΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ...
ΠΕΤΡΟΣ...

kai opoios exei anti8eti gnomi gia auto pou eipa... as kanei kamia bolta.. na akousi oti akouo ka8e mera... opos... h leji ΚΟΣΜΟΣ einai rosiki...(oxi oti h ellines htan h proti pou asxoli8ikan me tin astrofisiki..) oti h leji ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ einai galliki kai auth milisan gia proti fora gia auth... kai alla tetoia.....
Αγράματος...

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NikoSokiN » 05 Φεβ 2008 20:20

Ποοολύ σωστές παρατηρήσεις p_pan!!! Χώρις να λαμβάνουμε υπ'όψη την παράμετρο της οικονομίας, ουσιαστικά λέμε λόγια απλά για τα λέμε...ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΩΦΕΛΗ!!!! Τέραστια συνήθως...
Ατυχώς ή ευτυχώς η παραπάνω πρόταση είναι το ένδυμα όσων υπάρχουν τριγύρω μας. Μπορεί ο κάθε εμπνευστής της κάθε ιδέας, καινοτομίας, του κάθε καλλιτεχνήματος να έχει τις αγαθότερες των προθέσεων. Αυτός όμως που θα μανατζάρει, εκμεταλλευτεί, αγοράσει κ.α. τη δουλειά του εμπνευστή τον ενδιαφέρει το ΚΕΡΔΟΣ και μόνο. Θα μου πείτε ότι δεν είναι έτσι όλα όσα βλέπουμε τριγύρω μας...συμφωνώ...είναι όμως η συντριπτική πλειοψηφία έτσι...

Εκεί που θέλω να σταθώ (περισσότερο) είναι στις τελευταίες αράδες του p_pan...το που βρισκόμαστε οι Έλληνες σε όλα όσα συμβαίνουν τριγύρω μας...Ο επιστήμονας απο την Αυστραλία είναι ελληνικής καταγωγής...

Με προβληματίζει πάρα πολυ η ατάκα που λέει ότι ο Έλληνας εκτός Ελλάδας προοδεύει και αναπτύσσεται. Δε σας κρύβω ότι το πιστεύω αυτό, όπως πιστεύω και στο "ελληνικό" μυαλό. Δεν θέλω να περάσω εθνικιστικά μηνύματα, ότι "είμαστε ανώτεροι" και τέτοιες αηδίες... Θέλω να επισημάνω το γεγονός ότι στη μπανανία μας βασιλεύει η χαζομάρα, η λαμογιά, οι υπεραπλουστεύσεις και όλα εκείνα τα ευτράπελα που αντικρίζουμε καθημερινά τριγύρω μας... Δε λέω καλός και ο χαβαλές, αλλά ως σύνολο χρόνο με το χρόνο βουλιάζουμε όλο και πιο πολύ στο βούρκο...και πάτο να βρούμε θα αρχίσουμε να σκάβουμε, να χωθούμε ακόμα πιο βαθιά...

Το χειρότερο σε αυτό που ονομάζω οκνηρία σκέψης και το ζούμε τριγύρω μας, είναι ότι μαθημένοι στη βλακεία και την προχειρότητα, οι έλληνες πολίτες -στην καλύτερη περίπτωση- δε δίνουν σημασία σε ένα "αιρετικό" μέρος του πληθυσμού. Αυτό το "αιρετικό" σύνολο είναι όλοι εκείνοι οι οποίοι ασχολούνται με την ψυχή τους με κάποιο αντικείμενο(τεχνολογίες, τέχνη, επιστήμη, κ.α.), ψάχνονται, πειραματίζονται και στο τέλος δίνουν θαυμαστά αποτελέσματα τα οποία είναι καταδικασμένα στην αφάνεια, αφού ο κόσμος ασχολείται με ροζ dvd, τον Παρασκευά και το τι πλαστική έκανε η "Χ" ντίβα της πίστας.

Υπάρχουν πάρα πολλοί τέτοιοι αιρετικοί ανάμεσα μας και απ'οτι βλέπω πολλοί στην κοινότητα. Ατυχώς όμως για να ανταμειφθεί κάθένας απο αυτούς (δε τολμώ να βάλω τον εαυτό μου ανάμεσα του) σε αυτό το τον τόπο πρέπει στην καλύτερη να φάει μια περιουσία, να πουλήσει το σπίτι των γωνιών του, να χαθεί απο την οικογένεια του, να απωλέσει κανένα νεφρό, ίσως και να του σαλέψει...και όλα αυτά τα κακά επειδή θα έχει ΟΛΟ το ντουνιά απέναντι του να του δημιουργεί προβλήματα...γι'αυτό και ονομάζω όλους αυτούς τους "αιρετικούς" "next door heroes"...ήρωες της διπλανής πόρτας...

Συγνώμη αν σας κούρασα...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 05 Φεβ 2008 21:17

Δεν είναι παράξενο που ο έλληνας εκτός ελλάδας αναπτύσσεται. Και ο ρουμάνος εκτός ρουμανίας αναπτύσσεται, και ο ινδός εκτός ινδίας αναπτύσσεται. Και αντίστροφα ο καναδός εντός ελλάδας ΔΕΝ αναπτύσσεται, ο άγγλος εντός ρουμανίας ΔΕΝ αναπτύσσεται, ο ελβετός εντός ινδίας ΔΕΝ αναπτύσσεται. Με λίγα λόγια είναι φαύλος κύκλος, οι άνθρωποι αναπτύσσονται όταν βρίσκονται στις αναπτυγμένες χώρες, και δεν αναπτύσσονται όταν βρίσκονται στις υπανάπτυκτες.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 05 Φεβ 2008 22:04

Καλά για Ινδία μη παίρνεις όρκο... :p
Θα μου πεις λίγοι σε σχέση με τον πληθυσμό και το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού ζει στη φτώχια, αλλά γνωρίζεις και εσύ ότι "εξάγουν" προγραμματιστές, έχουν κάνει το oursourcing επιστήμη... μέχρι και τηλεφωνικά κέντρα υποστήριξης software εκεί φτιάχνουν κάποιες μεγάλες εταιρείες ... :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 05 Φεβ 2008 22:16

ο καλύτερος Oracle DBA στον κόσμο τα τελευταία χρόνια είναι ένας Ινδός. Εκτός Ινδίας.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 06 Φεβ 2008 02:00

Παντως ολοι καταληγουμε σε ενα συμπερασμα, οττ ο ελληνας, ο ινδος, ο ελβετος και ο αγγλος εντος Ελλαδος μενει στασιμος.

η ζωη μας ειναι εκφρασμενη σε λογαριθμικο χαρτι, θα ελεγα εγω, οσο αφορα τα χρονια....
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 06 Φεβ 2008 10:30

Όπου υπάρχουν συμφέροντα και υπέρμετρος εγωϊσμός του ύφους να πάμε παραπέρα, να αναπτυχθούμε, η τεχνολογία θα αναπτύσσεται. Με παραξενεύει που κανείς σας δεν σκέφτηκε ότι όσο περισσότερο εξελίσσουμε την τεχνολογία για να έρθουμε πιο κοντά στην επικοινωνία μας ως άνθρωποι, τόσο πιο πολύ αποξενωνόμαστε ο ένας από τον άλλον. Τόσο πιο πολύ γινόμαστε πιο απομωνομένοι. Αυτό εμένα με ανησυχεί περισσότερο. Γιατί καλά κάνουμε και θέλουμε να αναπτύξουμε την τεχνολογία για χάρην της επικοινωνίας, αλλά νομίζουμε ότι έτσι βρήκαμε την λύση και χάνουμε την ουσία. Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.

Και ναι, οι ινδοί προγραμματιστές βρίσκονται στο απόγειό τους, χωρίς κατανάγκην να είναι όλοι πολλοί καλοί, αλλά αυτοί είναι τα φθηνά εργατικά χέρια που δίνουν οι Αμερικάνοι τις δουλειές τους. Μπορεί να καλοπληρώνονται, αλλά μην ξεχνιόμαστε. Και πάλι τους στοιχίζουν φθηνά και βγάζουν αρκετή δουλειά.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NikoSokiN » 06 Φεβ 2008 11:01

Συμφωνώ -εν μέρει...δεν πολυπιστεύω στο στερεότυπο "Πακιστανός-Ινδός-κτλ= φτηνές αποδοχές" (ΠΡΟΣΟΧΗ : αναφέρομαι σε "τεχνολογικά" επαγγέλματα, όχι εργάτες). Φαντάζομαι ότι οι Ινδοί προγραμματιστές π.χ. είναι αρκετά ξύπνιοι για να καταλάβουν αν τους εκμεταλλεύονται...
Αν πάλι επιμένεις, τότε ας αφήσουμε την υπαλληλική σχέση και ας περάσουμε σε αυτούς οι οποίοι με το εμπόριο πρόκοψαν. Απο κάθε σκοπιά θα καταλήγουμε ότι στην ελλαδίτσα μας για να ζήσεις πρέπει να αφήσεις τα ταλέντα και τα όνειρα σου στην άκρη, ή να νερώσεις τόσο το κρασί σου που θα το κάνεις βυσσινάδα. Ίσως να το λέω και απο τη σκοπιά που βιώνω την καθημερινότητα, απο το επάγγελμα μου (το οποίο ως εργασία προσπαθώ να το κρατήσω μακριά απο την έννοια "δουλειά")

Το σημαντικότερο είναι η σχέση "ανθρωπιάς- τεχνολογίας"...Σίγουρα το μόνιτορ είναι γοητευτικό και αποτρέπει απο την πρόκληση του να ζήσει κάποιος τη μέρα του, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κάποιος που δεν είναι κοινωνικός (με την κλασική έννοια), στερείται και ανθρωπιάς!!!
Όταν π.χ. οδηγείς, βλέπεις να σε αντιμετωπίζουν ανθρώπινα? Οι νεοελληνάρες είμαστε ανεπίγραπτα άξεστοι...και δυστυχώς τείνουμε να χάσουμε και την τελευταία αρετή που μας έμεινε, το φιλότιμο μας....

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες