Δυναμικές Δομές Δεδομένων (C++)

Συζητήσεις για την γλώσσα C και C++

Συντονιστές: Super-Moderators, WebDev Moderators

Απάντηση
zerard

Δημοσίευση από zerard » 05 Φεβ 2008 18:52

Καλησπέρα,
Είμαι μαθητής 3ης Λυκείου και μαθαίνω C++ για τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Πληροφορικής. Δεδομένου οτι δωρεάν στο internet δεν υπάρχουν πολλά αξιόλογα αναγνώσματα (και οι σημειώσεις των ελληνικών πανεπιστημίων ομολογώ δεν με έχουν βοηθίσει) στιρήζομαι κυρίως στο αγγλικό tutorial του www.cplusplus.com. Επειδή όμως δεν είμαι και τέλειος γνώστης αγγλικών θα ήθελα αν μπορείτε να μου κάνετε μια μικρή εισαγωγή στις Δυναμικές Δομές Δεδομένων και στον τρόπο (χωρίς πολλές λεπτομέρειες) λειτουργίας τους. Σε αναμονή της απάντησης σας,
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 05 Φεβ 2008 19:28

Δε ξέρω αν έχεις δει τις σημειώσεις αυτές, νομίζω όμως ότι είναι αρκετά καλές και σχετικά λίγες (100 σελίδες περίπου οι οποίες οι 50-60 είναι κώδικας και οι άλλες εξήγηση). Νομίζω άνετα διαβάζονται σε μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 05 Φεβ 2008 21:04

Φίλε, αν θες να μάθεις σχετικά με τη δυναμική δέσμευση σε C/C++ μπορείς να παρακολουθήσεις από μόνος σου το μάθημα C II που διδάσκεται στο τμήμα πληροφορικής, πανεπιστήμιο Ιωαννίνων από τον καθηγητή Απόστολο Ζάρρα. Στη σελίδα http://cs.uoi.gr/~zarras/c-progr.htm θα βρείς διαφάνειες σχετικά με τη δυναμική δέσμευση καθώς και δυνατές ασκήσεις πάνω σε αυτά. Η δυναμική δέσμευση με C είναι εκεί που πρέπει να αρχίσεις και μπορείς να τα ενσωματώσεις και στον C++ κώδικά σου. H χρήση new και delete για δυναμική δέσμευση και καταστροφή αντικειμένων δεν θα σε βοηθήσει να μάθεις πώς δουλεύουν αυτά εσωτερικά.

Επειδή κι εγώ έχω πάρει μέρος σε αυτόν τον διαγωνισμό μπορώ να σου φτιάξω κι εγώ μερικά παρανοϊκά θεματάκια αν θες καθώς και κάποια samples με εξειδικευμένη χρήση δομών δεδομένων για αναπαράσταση δομημένης πληροφορίας. Να σου τονίσω ότι αν θές να έχεις αποτέλεσμα, πρέπει να μάθεις και κάποιες βασικές έννοιες σχετικές με δομές δεδομένων καθώς είναι το επόμενο λογικό βήμα μετά τους δείκτες. Για αλγορίθμους μπορείς να δανιστείς/αγοράσεις το κλάσσικό Introduction to algorithms, MIT press.

Ό,τι απορίες έχεις είμαστε εδώ! :lol: Να σημειώσω πως απο όσο ξέρω δεν υπάρχει κάποιο σύγγραμμα για δυναμικές δομές δεδομένων με υλοποίηση σε cpp που να σε καλύψει, οπότε πρέπει να γίνεσαι όλο και καλύτερος στην γλώσσα όσο θα μελετάς και θα αφομοιώνεις τους σχετικούς αλγορίθμους.

Ε, να σε ρωτήσω κάτι; Είσαι σίγουρος ότι έχεις ελεύθερο χρόνο να τα πιάσεις όλα αυτά από την αρχή όντας 3η Λυκείου και χωρίς φόβο να γειώσεις τα υπόλοιπα;

zerard

Δημοσίευση από zerard » 05 Φεβ 2008 23:56

Σας ευχαριστώ για τα link, δεν τα έχω ξαναδεί οπότε θα τα κοιτάξω.
Φίλε soteres2002 ευχαριστώ για το ενδιφέρον αλλά νομίζω πως μέχρι στιγμής κρατάω μια καλή ισορροπία. Ο διαγωνισμός δεν ειναι η προτερεότητα απλά στον χρόνο που θα διάβαζα Ανάπτυξη εφαρμογών ασχολούμε με την C++, για όσους ξέρουν αύτο που διδάσκουν στα σχολεία είναι μια κακή απομοίμιση της pascal.

Απάντηση

Επιστροφή στο “C, C++”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες