δωρεάν πρόγραμμα εύρεσης σφαλμάτων στον Η/Υ

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
mavrogatos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mavrogatos » 06 Φεβ 2008 16:37

Καλησπέρα, ίσως να είμαι εκτός θέματος και συγχωρέστε για αυτό,
αν ξέρει κανείς να διατίθεται στο διαδίκτυο κάποιο πραγματικά δωρεάν πρόγραμμα εύρεσης σφαλμάτων στον Η/Υ και επιδιόρθωση τους;
Κάποια που δοκίμασα για σκανάρισμα μόνο με βρίσκανε πάνω από 1000 σφάλματα αλλά για επιδιόρθωση μου ζητούσαν να το αγοράσω κάτι που δεν θέλω.
Δεν ξερω και αν αξίζει τον κόπο.

Μήπως γνωρίζει κανείς γιατί εδώ και λίγες μέρες στο άνοιγμα του Η/Υ κολλάει σχεδόν πάνω από 5 λεπτά, μήπως οφείλεται στην μικρή μνήμη; Εχω 512 και windows xp home edition
Και με γύρω στα 200 ΜΒ ραμ μετά το άνοιγμα.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 07 Φεβ 2008 09:23

1) Οι τεχνικοί για αυτό υπάρχουν, σκέψου το ενδεχόμενο να το πας να το κοιτάξουν το μηχάνημα να βγάλουν και αυτοί το ψωμί τους, να γίνει και σωστή δουλειά (αν πας σε σωστό τεχνικό)

2) Για την ερώτηση που κάνεις πρέπει χρειάζεται μαντικές ικανότητες για να σου απαντήσουμε, παρόλα αυτά θα σου πω μερικές περιπτώσεις που μπορεί να παίζουν:

α) SOFTWARE πρόβλημα. Μπορεί να είναι ιός ή trojan ή άλλο οποιοδήποτε πρόγραμμα που πάει να φορτώσει κάτι κατά την εκκίνηση. Αυτό μπορείς να το διορθώσεις αν κάνεις rollback το PC σου καμιά εβδομάδα πίσω (αφού λες εδώ και 5 μέρες σου το κάνει). Έναρξη > Όλα τα ρογράμματα > Βοηθήματα > Εργαλεία συστήματος > Επαναφορά συστήματος...

β) Σκληρός δίσκος που είναι στα τελευταία του. Ακούς κανένα "μεταλικό" ήχο (που κάνουν οι κεφαλές των δίσκων όταν παρκάρουν ή ξεκολάνε από φρίκη που έφαγαν)

γ) Τροφοδοτικό / χαλασμένος ανεμιστήρας CPU - τροφοδοτικού - case

δ) Μνήμες / Κάρτα γραφικών / CPU

Βλέπεις ότι μπορεί να είναι οτιδήποτε, σου τα 'βαλα με τη σειρά που θα τα τσέκαρα εγώ. Δηλαδή το πρώτο που θα έψαχνα ήταν κάποιος ιός ή άλλο πρόγραμμα που πιθανών πάει να φορτώσει στο boot και δημιουργεί αυτήν την καθυστέρησει που λες... μετά chkdsk τους δίσκους και κανένα hd info να μου δείξει αν κάτι δεν πάει καλά...

PS: Σήμερα οι περισσότεροι σκληροί είναι για τα πανηγύρια... του κιλού... στα 5 τελευταία χρόνια μου χάλασαν 4 (και έχασα και data γιατί ως κοινός βαριεστημένος δεν έπαιρνα συχνά backup)...

mavrogatos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mavrogatos » 07 Φεβ 2008 09:39

Ευχαριστώ για τον κόπο σου να γράψεις αυτά τα χρήσιμα, αλλά θέλω να σου πω ότι δεν μπορούν όλοι κάθε στιγμή να επισκέπτονται τεχνικούς και δεν θα χάσουν το ψωμί τους αν προσπαθήσω να βρω άκρη χωρίς να τους επισκεφτώ, κάτι που θα το έκανε ο καθένας.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Φεβ 2008 10:11

Μου είχε παρουσιαστεί στο γραφείο ΠΑΡΟΜΟΙΟ πρόβλημα με Windows XP Pro...
Το μηχάνημα κόλλαγε μετά από κάποια λεπτά, αφότου το OS ολοκλήρωνε το "φόρτωμα".

_Υπ'όψιν το μηχάνημα Μόλις είχε επιστρέψει από ΠΛΑΙΣΙΟ για αλλαγή καμμένης (δική τους διάγνωση) Motherboard!!!! :hammer: :hammer:

Μετά από 3 συνεχόμενα 12ωρα πάνω στο PC (8πμ-8μμ)... Ομολόγησε!
Η καινούργια MoB είχε chipάκι ήχου onboard, ενώ η παλιά δεν είχε και υπήρχε κάρτα ήχου.
(Κάτι αντίστοιχο συνέβη και με κάρτα δικτύου). Έτσι, στη συναρμολόγηση, θεώρησαν καλό να βάλουν και την κάρτα ήχου και την κάρτα δικτύου, που προϋπήρχαν.
Όταν ολοκλήρωνε το "φόρτωμα" του OS, ξεπερνούσε μεν τη διένεξη των καρτών δικτύου, απενεργοποιώντας τη μία, αλλά κόλλαγε με τις κάρτες ήχου!!!
Το πρόβλημα λύθηκε απλά βγάζοντας την παλιά κάρτα ήχου! :kaloe:

Μήπως λοιπόν έχεις κάποιο υλικό σε διένεξη (conflict);
PC-Ponemenos
Εικόνα

mavrogatos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mavrogatos » 07 Φεβ 2008 10:19

Δεν ξέρω αν συνέβη συμπτωματικά, αλλά αυτό μου παρουσιάστηκε μετά την αγορά και εγκατάσταση ρουτερ D-LINK και σκέφτηκα τώρα να το αφαιρέσω και να δοκιμάσω χωρίς το ρουτερ, και πάλι με το μικρό μοντεμ sagem του ΟΤΕ που μου δημιουργούσε προβλήματα με την σύνδεση, ενώ τώρα έλυσα το πρόβλημα της σύνδεσης και ίσως απέκτησα αυτό. Αμέσως μετά θα το δοκιμάσω.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 07 Φεβ 2008 10:36

Κοίταξε αν έχεις τόσο συχνά προβλήματα με τον υπολογιστή σου και γράφεις "δεν μπορούν όλοι κάθε στιγμή να επισκέπτονται τεχνικούς" τότε κάτι άλλο φταίει... μπορεί ο ίδιος ο υπολογιστής, μπορεί και εσύ με τη χρήση που του κάνεις, έτσι δεν είναι;
Όπως και να'χει πάντα όταν θα έχεις τέτοια προβλήματα, το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να εξετάζεις ΤΙ αλλαγές έκανες σε software / hardware όταν άρχισαν να παρουσιάζονται αυτά τα προβλήματα. π.χ. έκανες εγκατάσταση κάποιο πρόγραμμα; > rollback για σιγουριά, έβαλες κάποια νέα κάρτα; βγάλτην και δοκίμασε πάλι...
Αυτό είναι και το πρώτο που πρέπει να αναφέρεις όταν ζητάς βοήθεια είτε σε τεχνικούς, είτε σε forums...
Αν το πρόβλημα παρουσάστηκε ξαφνικά ψάχνεις κάτι από όσα σου έγραψα και πριν...
mavrogatos έγραψε:Ευχαριστώ για τον κόπο σου να γράψεις αυτά τα χρήσιμα, αλλά θέλω να σου πω ότι δεν μπορούν όλοι κάθε στιγμή να επισκέπτονται τεχνικούς και δεν θα χάσουν το ψωμί τους αν προσπαθήσω να βρω άκρη χωρίς να τους επισκεφτώ, κάτι που θα το έκανε ο καθένας.

mavrogatos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mavrogatos » 07 Φεβ 2008 11:09

Αλλαγή σε hard ware δεν έκανα, εκτός από την αντικατάσταση του μοντεμ sagem του οτε με ένα D-LINK ρουτερ και ίσως συμπτωματικά να άρχισε να υπάρχει το πρόβλημα, λέω συμπτωματικά, γιατί έκανα επανεκκίνηση χωρίς τον ρουτερ συνδεδεμένο και απεγκατάστησα το PCI modem πρόγραμμα και όλως περιέργως δεν εγκατάστησα ακόμη και μπορώ να συνδεθώ στο ιντερνετ.
Τα πιο πάνω που μου έγραψες τα έκανα όλα.
Με το μικρό αυτό καταραμένο μοντεμακι της ΟΤΕΝΕΤ και usb σύνδεση για ADSL ναγκαζόμουν να κάνω συχνές επανεκκινήσεις του Η/Υ για να μπορέσω να καλέσω και να ξανασυνδεθώ.
Τώρα έλυσα το πρόβλημα και απέκτησα αυτό που χρειάζεται 9 λεπτά για να ξεκινήσει.
Λίγο πιο πριν που ξαναέκανα επανεκκίνηση χωρίς τον ρουτερ με είχε βγάλει πρώτα μαζί με τις λίγες γραμμές που έβγαζε πάντα και το memory testing.
και μετά από 9 λεπτά μπήκε σε πλήρη λειτουργία.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 07 Φεβ 2008 11:24

Ρίξε μια ματιά και στο bios, έχεις τον σκληρό δίσκο με το λειτουργικό ως master boot ή κανένα floppy ή cd-dvdrom ?
... με καμιά ξεαχσμένη δισκέτα ή cd/dvd μέσα που την ψάχνει όσο προσπαθεί να bootάρει

mavrogatos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mavrogatos » 07 Φεβ 2008 11:32

έχω μόνο το dvd,
πριν λίγες μέρες αφού μου παρουσιάστηκε το πρόβλημα έκανα μια επιδιόρθωση; ? με το CD των γουινντοους και μετά έπρεπε με την τηλεφωνική βοήθεια της τεχνικής υποστήριξης της microsoft να δώσω κάτι έντολές στον μαύρο πίνακα του MS DOS? για να αποκατασταθεί κάποιο λάθος και πρόβλημα ενημερώσεων.
¨ετσι διορθώθηκε αυτό το πρόβλημα αλλά της εκκίνησης δυστυχώς όχι ακόμα
Το μηχάνημα είναι ακόμα σε περίοδο εγγύησης από ότι φαίνεται δεν θα αποφύγω τον μπελά της μεταφορά του στον τεχνικό του μαγαζιού αγοράς.

mavrogatos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mavrogatos » 07 Φεβ 2008 11:34

Μήπως πρέπει να απενεργοποιήσω το firewall των windows????

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 07 Φεβ 2008 12:18

Από όσο κατάλαβα έχεις αυτόματη ενημέρωση των windows (κατεβάζει τα update αυτόματα από το διαδίκτυο)... οπότε κάτι εκεί θα έπαιξε και σου δημιούργησε την καθυστέρηση.
Δοκίμασες να κάνεις rollback τα windows μια εβδομάδα πριν όπως σου είπα; δηλαδή μια ημερομηνία ΠΡΙΝ αρχίσουν τα προβλήματα... λογικά αυτό θα σου λύσει το πρόβλημα, το οποίο όμως ενδέχεται να ξαναδημιουργηθεί όταν θα ξανακάνουν τα windows auto update...

mavrogatos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mavrogatos » 07 Φεβ 2008 12:26

ναι το έχω κάνει ήδη για 2 ημέρες πριν εμφανιστεί το πρόβλημα αλλά δεν έγινε τίποτα.
με spybot και avg spy ware σκανάρισα τον Η/Υ δεν βρήκαν τίποτα από κάτι κακό...βουλο ή πως αλλιώς λέγεται.
Δεν ξέρω αν είναι και τα καλύτερα αλλά τα χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο.
Τώρα με τα updates δεν υπάρχει πρόβλημα.
Σκέφτηκα να ξανακάνω επιδιόρθωση πάλι, δεν ξέρω αν έχει νόημα και μάλλον θα ξαναμπω στην περιπέτεια-διαδικασία να ζητάω βοήθεια από την μικρισοφτ για αποκατάσταση του προβλήματος με τις ενη,ερώσεις.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 07 Φεβ 2008 12:32

Οπότε χλωμό το βλέπω να το γλιτώνεις το format και τον τεχνικό... αλλά τουλάχιστον από αυτά που γράφεις δείχνει να είναι software πρόβλημα και όχι hardware...

mavrogatos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mavrogatos » 07 Φεβ 2008 12:37

Καλύτερα τεχνικός παρά την ταλαιπωρία του φορμάτ, αν θυμηθώ τις τόσες φορές που έκανα στο παρελθόν και με άλλον υπολογ. και σε αυτόν,ωωωωχ μόνο που το σκέφτομαι τρελαίνομαι, καλύτερα ένας τεχνικός
παρά φορμάτ και μοναχός! :lol: :lol: :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης