Μάχη στα δικαστήρια για το www.kalomoira.gr

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 07 Φεβ 2008 10:29

... μπελά του βρήκε σχεδιαστής ιστοσελίδων που καταχώρισε στο Διαδίκτυο την ιστοσελίδα www.kalomoira.gr.

Η νεαρή τραγουδίστρια τον κατηγορεί για «κυβερνοσφετερισμό» με σκοπό να της αποσπάσει χρήματα και διεκδικεί την πατρότητα του διαδικτυακού τόπου.

Πρωταγωνιστές της απίστευτης δικαστικής ιστορίας (που περιέχει ανταλλαγές εξωδίκων, αιτήσεις ασφαλιστικών μέτρων και αγωγές), εκτός από τη νεαρή τραγουδίστρια, είναι η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ), ο κάτοχος του ανενεργού πλέον site Κωνσταντίνος Καζαντζής και η... μαύρη γάτα του (πέθανε πριν από ένα χρόνο), από την οποία -όπως υποστηρίζει- πήρε το ερέθισμα για να δώσει το συγκεκριμένο όνομα στην ιστοσελίδα.

«Εσπευσε να καταχωρίσει το όνομά μου στην ιστοσελίδα με σκοπό να πάρει χρήματα για να τη μεταβιβάσει σε εμένα» ισχυρίζεται η υποψήφια να εκπροσωπήσει τη χώρα μας στη φετινή Eurovision τραγουδίστρια.

«Δεν είναι η μόνη Ελληνίδα που φέρει και έχει το δικαίωμα να κάνει χρήση του συγκεκριμένου ονόματος. Είχα μια γάτα με αυτό το όνομα και επέλεξα να ονομάσω έτσι την ιστοσελίδα για να την τιμήσω» απαντά ο σχεδιαστής ιστοσελίδων.

Η σφοδρή αντιδικία για τον επίμαχο ιστότοπο θα λυθεί σήμερα στο Πολυμελές Πρωτοδικείο Αθηνών, όπου θα συζητηθεί η αγωγή που έχει καταθέσει η Καλομοίρα Σαράντη εναντίον του Κωνσταντίνου Καζαντζή και της ΕΕΤΤ.

Ολα ξεκίνησαν τον Ιούνιο του 2004. Δεκατέσσερις μέρες πριν τελειώσει το «Fame Story 2», στο οποίο τελικά αναδείχθηκε νικήτρια η νεαρή τραγουδίστρια, ο σχεδιαστής ιστοσελίδων ανεβάζει στο Διαδίκτυο, ύστερα από σχετικό αίτημα στην ΕΕΤΤ, το site www.kalomoira.gr.

Λίγους μήνες αργότερα η τραγουδίστρια, σε συνεργασία με την εταιρεία Antenna Internet, επικοινωνεί με την αρμόδια αρχή για να δημιουργήσει ιιστοσελίδα με το ίδιο όνομα.

«Πληροφορήθηκα με έκπληξη ότι το αιτούμενο όνομα χώρου είχε ήδη καταχωρισθεί στον Κωνσταντίνο Καζαντζή» αναφέρει η τραγουδίστρια στο σχετικό δικόγραφο, επισημαίνοντας ότι σκοπός του αντιδίκου της ήταν να αποκλειστεί από τη χρήση του ονόματός της και να εξαναγκαστεί είτε να συνεργαστεί μαζί του για τη δημιουργία ιστοσελίδας είτε να του καταβάλει χρήματα προκειμένου να της μεταβιβάσει την ιστοσελίδα.

Η νεαρή τραγουδίστρια, μάλιστα, αναφέρεται και σε e-mail που έστειλε ο Κωνσταντίνος Καζαντζής στον εκπρόσωπο της εταιρείας Antenna Internet, με το οποίο ζητούσε 6.000 ευρώ για να μεταβιβάσει το site.

Εκ διαμέτρου αντίθετη είναι η άποψη του Κωνσταντίνου Καζαντζή. Υποστηρίζει ότι η τραγουδίστρια, για λόγους εγωισμού, αποφάσισε να διεκδικήσει το site δέκα μήνες μετά τη νόμιμη απόκτηση της ιστοσελίδας από εκείνον, προσθέτοντας έναν ακόμη ιστότοπο στους τέσσερις που έχει ήδη στην κατοχή της!

«Την ιστοσελίδα τη δημιούργησα για τη γάτα μου, η οποία λεγόταν Καλομοίρα, και οι αντίδικοι ήθελαν με το "έτσι θέλω" να μου πάρουν το όνομα» λέει στην «Εspresso» ο κ. Καζαντζής και προσθέτει: «Τη χρονική στιγμή που κατοχύρωσα το όνομα δεν γνώριζα καν την ύπαρξη της Καλομοίρας. Αργότερα έμαθα ποια είναι και μάλιστα, μέσω μηνύματος που της έστειλα, προσφέρθηκα να της το παραχωρήσω δωρεάν. Εκείνη δεν απάντησε ποτέ και θεώρησα ότι η ιστορία είχε τελειώσει».

Παράλληλα, ο σχεδιαστής ιστοσελίδων χαρακτηρίζει «εξοργιστική» τη συμπεριφορά που επέδειξε απέναντί του ο εκπρόσωπος της εταιρείας Antenna Internet, εξηγώντας γιατί του ζήτησε 6.000 ευρώ προκειμένου να παραχωρήσει τον επίδικο διαδικτυακό τόπο.

«Μου είπε ότι ανήκει στην Καλομοίρα και μου πρότεινε να μου δώσει 50 ευρώ για να μεταβιβάσω την ιστοσελίδα. Από πού κι ως πού; Τότε εγώ του έγραψα ότι, αν και είχα προσφορές ύψους 10.000 ευρώ για το site, θα του το έδινα αντί 6.000 ευρώ».

espressonews.gr

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 07 Φεβ 2008 13:08

Δεν είναι η μόνη Ελληνίδα που φέρει και έχει το δικαίωμα να κάνει χρήση του συγκεκριμένου ονόματος.
Προφανώς έχουν δικαίωμα να κάνουν και αυτή - αν είχε προλάβει - και ο τρέχον κάτοχος χρήση του ονόματος προσωρινά μέχρι να ζητηθεί από κάποιον άλλο με περισσότερα δικαιώματα (π.χ. http://www.kalomoira.org/docs/villageinfo.htm)

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 07 Φεβ 2008 13:28

dva_dev έγραψε:
Δεν είναι η μόνη Ελληνίδα που φέρει και έχει το δικαίωμα να κάνει χρήση του συγκεκριμένου ονόματος.
Προφανώς έχουν δικαίωμα να κάνουν και αυτή - αν είχε προλάβει - και ο τρέχον κάτοχος χρήση του ονόματος προσωρινά μέχρι να ζητηθεί από κάποιον άλλο με περισσότερα δικαιώματα (π.χ. http://www.kalomoira.org/docs/villageinfo.htm)
Τα ονόματα χωριών και πόλεων δεν είναι που δεν μπορούν να κατοχυρωθούν από πολίτες?
Αν είναι έτσι καί οι δυο αντίδικοι είναι λάθος και το όνομα το παίρνει η Καλομοίρα Τρικάλων :D

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 07 Φεβ 2008 13:42

για το .gr λέω κι εγώ

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Φεβ 2008 11:54

όσο έχει το www.kalomoira.net δε φοβάτε τίποτα.. :P :lol:
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 11 Φεβ 2008 12:43

σε αυτο το σαιτ που λεει ο eneme εχει μεταφερθει το www.kalomoira.gr.

Φανταστειτε να φτιαξω σαιτ που να λεει Τετη.gr
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
Dragonner
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dragonner » 12 Μαρ 2009 17:26

Πληροφοριακά, ο τυπάκος το έχει σύστημα. "Καβαντζώνει" ονόματα και αναρτά σελίδα που παραπέμπει στο e-mail του, προφανώς για να τα μοσχο-μεταπουλήσει. Επειδή το δημοσίευμα τον παρουσιάζει "αγγελούδι", μην τρελαθούμε κι όλας!

Περίτρανο παράδειγμα:
http://www.e-tutor.gr/
http://www.etutor.gr/
...εκτός αν του ψώφησε τo χάμστερ του που το έλεγαν Ητούτορα, γι'αυτό του έκλεισε σάιτ για να τον τιμήσει. Ε, μα πια!!

(η ενδιαφερόμενη εταιρία "e-Tutor" αναγκάστηκε να κλείσει άλλο χώρο < http://www.elearning.gr/ > για να στεγάσει την σελίδα της, καθότι ο μάγκας "έκλεισε" και τις δύο παραλλαγές εκφοράς του ονόματος)

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 12 Μαρ 2009 18:43

Προλαβαίνει να κλείσει το e2tor.gr.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 12 Μαρ 2009 18:47

Το όνομα Καλομοίρα έχει γίνει trademark; Από πότε;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

makphil62

Δημοσίευση από makphil62 » 12 Μαρ 2009 20:40

Η νεαρή τραγουδίστρια τον κατηγορεί για «κυβερνοσφετερισμό»
το ειπε ολο αυτο η Καλομοιρα?

Τελος παντων,εαν το ντομαιν το επαιρνε αυτος ο Δημαρχος του χωριου,κοινοτητας Καλομοιρας τι θα γινοταν θα τον κυνηγαγε και παλι..?Παντως δεν πιστευω πως και ο αλλος ο κυριος που αγορασε το ντομαιν θα το εδινε και δωρεαν για την ψυχη της μανας του..

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 12 Μαρ 2009 21:21

Τότε και εγώ θέλω όποιος έχει το alexandros.gr να μου το χαρίσει επειδή στο μέλλον θα γίνω το νέο pop idol της γενιάς μου!

Τι μου λέτε τώρα...!

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 12 Μαρ 2009 23:13

makphil62 έγραψε:
Τελος παντων,εαν το ντομαιν το επαιρνε αυτος ο Δημαρχος του χωριου,κοινοτητας Καλομοιρας τι θα γινοταν θα τον κυνηγαγε και παλι..
εαν το'περνε για να το μεταπουλησει στην καλομοιρα, τα ιδια θα γινονταν, υποθετω!

Άβαταρ μέλους
ksarm

Δημοσίευση από ksarm » 13 Μαρ 2009 09:10

εγώ αν αλλάξω δικαστικά το όνομα μου σε "in" θα δικαιούμαι να πάρω το in.gr?????

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης