Ημερομηνίες και Access

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Antonis78

Ημερομηνίες και Access

Δημοσίευση από Antonis78 » 07 Φεβ 2008 19:59

Χαιρετώ!
Έχω το εξής πρόβλημα:

Έχω φτίαξει μία φόρμα στην Access στην οποία βάζεις 2 ημερομηνίες (Start_Date και End_Date) και τρέχει ένα query που πρέπει να μου φέρει τα records μεταξύ αυτών των ημερομηνιών. Αυτό γίνεται με κώδικα και είναι αυτός:
strQuery = "" _
& "SELECT Customers.ÁÖÌ, Requests_Descriptions.Descr_ID, Customers.ÅÐÙÍÕÌÉÁ, Requests.Open_Date, Requests_Descriptions.Descr_Title, Requests.Status, Sales.ÏÍÏÌÁ as Sales, Inspectors.ÏÍÏÌÁ as Inspector " _
& "FROM Inspectors RIGHT JOIN (Sales RIGHT JOIN (Requests_Descriptions RIGHT JOIN (Customers RIGHT JOIN Requests ON Customers.ÁÖÌ=Requests.Cust_ID) ON Requests_Descriptions.Descr_ID=Requests.Descr_ID) ON Sales.Sales_ID=Customers.ÐÙËÇÔÇÓ) ON Inspectors.Inspector_ID=Sales.Inspector_ID " _
& "WHERE Requests.Open_date >#" & Me.From_Date.Value & "# and Requests.Open_date < #" & Me.End_Date.Value & "# " _
Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν δουλεύει το between με τις ημερομηνίες που έχω βάλει. Μου φέρνει αλλοπρόσαλλα αποτελέσματα, πχ εάν βάλω από 1/2/2008 έως 31/2/2008 δεν μου φέρνει τίποτα ενώ υπάρχουν records και αν βάλω 31/1/2008 έως 31/2/2008 μου τα φέρνει όλα, ακόμα και αυτά με ημερομηνία πριν τις 31/01/2008.

Υπόψην αυτό το query το τρέχω σε ένα recordset και τις ημερομηνίες τις παίρνω από δύο Microsoft Date and Time Picker Control 6.0 (SP6), αν σημαίνει κάτι αυτό, μιας και είμαι πολύ νέος στην Access και στην VBA.

Αν μπορεί κάποιος, ας βοηθήσει, παρακαλώ πολύ!!!!!!!

Antonis78

Ημερομηνίες και Access

Δημοσίευση από Antonis78 » 08 Φεβ 2008 17:16

Την βρήκα την λύση. Για όποιον ενδιαφέρει εδώ είναι:

http://allenbrowne.com/ser-36.html

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης