Παρουσίαση FritzBoxFon 7140

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Andreas_O » 09 Φεβ 2008 00:57

Καλησπέρα (καλημέρα)
Εδώ θα ήθελα να σας δείξω μερικά πράγματα για τα ρουτερ τις AVM τα φριτζ. Λοιπόν ξεκινάμε από την γενική εικόνα του fritz.

Τα φριτζ είναι ρούτερ που έχουν σχεδόν σε όλα τα μοντέλα υποστήριξη VoIP με 2 ΑΤΑ για VoIP καθώς και WLAN.

Το fritz box fon 7140 (wireless) το έδινε η HOL, μέχρι που άρχισε να δίνει τα netfaster. Η εικόνα του είναι αυτή: Εικόνα

Το ρουτερ αυτό είναι και ένα τηλεφωνικό κέντρο, όπως γράφει και από κάτω "Pbx"
Διαθέτει δηλαδή εκτός από τις παραδοσιακές δυνατότητες τηλεφωνίας και δυνατότητες να επικοινωνούν μεταξύ τους τα εσωτερικά τηλέφωνα (βλεπε πιο μετά) και πολλά άλλα

Παρουσίαση υποδοχών

Το 7140 έχει 8 υποδοχές.
4 για σύνδεση υπολογιστών (Ethernet)
2 για εξόδους τηλεφώνου
1 για να λαμβάνει γραμμή ίντερνετ
1 usb για να μπορούν οι 4 υπολογιστές (ή και παραπάνω αφού είναι και ασύρματο) να μοιράζονται έναν εκτυπωτή, έναν σκληρό δίσκο κ.ο.κ.

Φωτεινές ενδείξεις

Οι φωτεινές ενδείξεις που βρίσκονται στην πάνω του μεριά είναι οι εξής:

Power/Dsl (που αναβοσβήνει όταν δεν έχει συγχρονίσει με τη γραμμή και μένει σταθερό όταν έχει συγχρονίσει)

Internet (που μας δείχνει αν κάποιο τηλέφωνο από τις 2 θύρες είναι σηκωμένο και μιλάει μέσω των VoIP γραμμών)

Fixed Line (που μας δείχνει αν κάποιο τηλέφωνο από τις 2 θύρες είναι σηκωμένο και μιλάει μέσω της γραμμής του δικτύου )

WLAN (που μας δείχνει αν έχουμε "αναμμένο" την ασύρματη κάλυψη

Ιnfo (που επιλέγουμε από μια αρκετά μεγάλη γκάμα την λειτουργία του, μπορούμε να επιλέξουμε να ανάβει όταν είναι σηκωμένη οποιαδήποτε γραμμή - όταν έχει συγχρονίσει και με τη γραμμή και μπορείς να μπεις κανονικά στο internet- όταν κάνει restart και πολλά άλλα.

Web Interface

Πληκτρολογούμε 192.168.178.1

Και μπένουμε στο πολύ ευχάριστο web interface (περιβάλλον διαχείρησης).
Εδώ μπορούμε να κάνουμε αμέτρητες λειτουργίες.
Μια απ'όλες να δούμε αναλυτικότατα μετρήσεις, στοιχεία, χαρακτηριστικά και ένταση ήχου για την γραμμή μας.
Μπορούμε να δούμε την κατάσταση των "τερματικών" (τηλέφωνα)
Μπορούμε να ρυθμίσουμε την ένταση του wlan, την απόκρυψη αριθμού, την εμφάνιση, την φραγή, την εκτροπή (προώθηση) κλήσεων, το "μπλοκάρισμα" κλήσεων προς συγκεκριμένους προορισμούς και πολλά άλλα :roll:

Screenshots με παραπάνω λειτουργίες:

Web Interface
Εικόνα

Λίγες από τις..δυνατότητες των τηλεφώνων
Εικόνα

Στοιχεία γραμμής DSL
Εικόνα

Γράφημα ένταση γραμμής
Εικόνα

Μικρά κολπάκια

Μεταφέρετε την κλήση!

Μιλάτε με το τηλέφωνο στην πρώτη "Γραμμή" και θέλετε να περάσετε το τηλεφώνημα στον άλλον; Αν ναι, πατήστε R ... **2 για το δεύτερο τηλέφωνο και **1 για το πρώτο..R4 ..τελειώσατε :)

Θέλετε να πείτε κάτι στον άλλον που βρίσκεται στον κάτω όροφο και δεν θέλετε να χρεωθείτε τηλεφώνημα; Καλέστε τον με **1 ή **2

Μπορεί να βάλω και τίποτα άλλο αύριο..αυτά για τώρα

:)
;]

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 09 Φεβ 2008 13:56

To NAT Που το έχει? δεν έχει?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 09 Φεβ 2008 18:45

Βρε, Αντρέα, πληρωμένη διαφήμιση κάνεις...;; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Andreas_O » 09 Φεβ 2008 20:03

tasos-21 έγραψε:Βρε, Αντρέα, πληρωμένη διαφήμιση κάνεις...;; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Όχι απλά το συγκεκριμένο router με έχει ενθουσιάσει! :D
;]

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Andreas_O » 09 Φεβ 2008 21:11

tasos-21 έγραψε:Price...?? :question: :question:
Κυμαίνεται στα 180-200+
Το δίνει η HOL με χρησιδάνειο.
Έχει και το prive shop, ακριβώς αυτό που έχω από HOL! http://priveshop.gr/product.php?code=404187

190,00E :wink:

Βρίσκεις και φτηνά μεταχειρισμένο στο e-bay
;]

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 10 Φεβ 2008 00:11

δεν παμε καλα.Μολις πηγα στο σπιτι μιας θειας μου που εβαλε connex και δεν ηξερε τι να το κανει αυτο το router το fritz και μου το εδωσε. και μολις πριν 5 λεπτα δεν βρηκα τροπο να το συνδεσω και σκεφτομουν να το παω αποθηκη.

Αντρεα εισαι ο ανθρωπος μου...
ουτε που ηξερα πως κοστιζει τοσο

Ομως εχω προβλημα..
Δεν ξερω πως να το συνδεσω
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Andreas_O » 10 Φεβ 2008 00:12

georgemakaronis έγραψε:δεν παμε καλα.Μολις πηγα στο σπιτι μιας θειας μου που εβαλε connex και δεν ηξερε τι να το κανει αυτο το router το fritz και μου το εδωσε. και μολις πριν 5 λεπτα δεν βρηκα τροπο να το συνδεσω και σκεφτομουν να το παω αποθηκη.

Αντρεα εισαι ο ανθρωπος μου...
ουτε που ηξερα πως κοστιζει τοσο

Ομως εχω προβλημα..
Δεν ξερω πως να το συνδεσω
Drivers, δεν έχει εκτός από ένα cd που δίνει για το router firewall,tests κλπ.
Λοιπόν, κατ'αρχήν ποιο μοντέλο είναι;
Και ο τρόπος σύνδεσης αν ΔΕΝ ειναι 7140 και κάποια άλλα είναι είτε μέσω usb είτε μέσω ethernet.

BTW..το connex δίνει fritz; Εντύπωση μου κάνει!
;]

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 10 Φεβ 2008 00:16

Βασικα να ποιο ειναι το προβλημα μου. Εχω στην κουζινα isdn modem και εχω τρταβηξει καλωδιο μεχρι το δωματιο μου για να συνδεσω με usb sagem modem τον παλιο μου υπολογιστη, Το ιδιο καλωδιο usb αποσυνδεω καθε φορα για να το συνδεσω σε καθε λαπτοπ και ετσι παει η ιστορια μεχρι που πηρα αυτο το router.Αλλα θελω να το βαλω στην κουζινα διπλα στο isdn για να εχει καλο σημα εκει wireless. Μιας και δεν υπαρχει λογος και χωρος για ασυρματο δικτυο μεσα στο δωματιο μου.
Αλλα πως να το βαλω διπλα στο isdn στην κουζινα αφου εχω συνδεση και το απλο modem στο υπ[νοδωματιο???
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 10 Φεβ 2008 00:19

ειναι το 7140.και ειχε hol πριν βαλει connex γιατι ολη την ωρα τις επεφτς η γραμμη.
και αφου της εδωσε η οτενετ νεο μοντεμ, το παλιο μου το χαρισε αφου ετσι κι αλλιως δεν θα το χρησιμοποιουσε.

Αντικο, σωσε με.Θελω να το συνδεσω επειτα απο τα καλα λογια που ειπες για αυτο το ρουτερ αλλα πως?

Εχω ολο το πακετο του modem εκτος απο το usb καλωδιο του το οποιο θα ξεχασα στη θεια.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Andreas_O » 10 Φεβ 2008 00:21

georgemakaronis έγραψε:ειναι το 7140.και ειχε hol πριν βαλει connex γιατι ολη την ωρα τις επεφτς η γραμμη.
και αφου της εδωσε η οτενετ νεο μοντεμ, το παλιο μου το χαρισε αφου ετσι κι αλλιως δεν θα το χρησιμοποιουσε.

Αντικο, σωσε με.Θελω να το συνδεσω επειτα απο τα καλα λογια που ειπες για αυτο το ρουτερ αλλα πως?

Εχω ολο το πακετο του modem εκτος απο το usb καλωδιο του το οποιο θα ξεχασα στη θεια.
Χμ..κάτι δεν κατάλαβα.
Χμ, μήπως με κάποιον "διακλαδωτή" που να βγάζει σε δύο μπρίζες πάνω στο netmod (απ' ό,τι κατάλαβα ;)
Ή σε κάποια ελεύθερη πρίζα της κουζίνας..
Το πρόβλημα είναι άλλο! Ότι εγώ έχω pstn Annex A δλδ, ενώ εσύ Annex B (isdn). Και λέω ότι δεν ξέρω από Annex B πρώτον και δεύτερον ερωτώ αν η θεία σου έχει isdn, αν όχι τότε μάλλον θέλει κάτι που είναι επικίνδυνο και ίσως δεν γίνει (μετατροπή σε Annex B)

Σύνδεσε το απλά με ένα lan και ρεύμα χωρίς γραμμή, χωρίς τιποτα και δες αυτο εδω το μενου: Εικόνα κατι ίσως να παιζει!

Επίσης δεν είναι δικό σου να ξέρεις!
Η HOL το δίνει με χρησιδάνειο και είναι δικό της.
Ωστόσο εγώ έχω το τρίτο μου τώρα (από 2 εξάμηνες συνδρομές 2 και από μια 12 -1 τώρα) και δεν μου τα έχουν ζητήσει :)
;]

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 10 Φεβ 2008 00:29

λες οταν καταλαβω πως δουλευει να μου το ζητησουν πισω?

δεν θα το αντεξω...

στην κουζινα εχω το isdn και εκει ειναι ολα τα τηλεφωνα και το σπλιτερ.Η μια γραμμη ειναι adsl και μπαινει μεσα στο σπλιτερ και απο εκει το ενα καλωδιο παει στο ενα τηλεφωνο κ το αλλο φευγει σε αποσταση 10 μετρων για το δωματιο μου.
Εγω θελω να βαλω το router διπλα στο isdn αλλα χωρις να χαλασει η προηγουμενη καλωδιωση.Δηλαδη να εχω και το ενα μοντεμ στο δωματιο να λειτουργει κανονικα και το ρουτερ ηια συρματο δικτυο στην κουζινα. Υποψη, τα δυο τηλεφωνα εχουν διαφορετικουτς αριθμους,

Ελπιζω να μην γινομαι κουραστικος
Aristotle

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Andreas_O » 10 Φεβ 2008 00:34

georgemakaronis έγραψε:λες οταν καταλαβω πως δουλευει να μου το ζητησουν πισω?

δεν θα το αντεξω...

στην κουζινα εχω το isdn και εκει ειναι ολα τα τηλεφωνα και το σπλιτερ.Η μια γραμμη ειναι adsl και μπαινει μεσα στο σπλιτερ και απο εκει το ενα καλωδιο παει στο ενα τηλεφωνο κ το αλλο φευγει σε αποσταση 10 μετρων για το δωματιο μου.
Εγω θελω να βαλω το router διπλα στο isdn αλλα χωρις να χαλασει η προηγουμενη καλωδιωση.Δηλαδη να εχω και το ενα μοντεμ στο δωματιο να λειτουργει κανονικα και το ρουτερ ηια συρματο δικτυο στην κουζινα. Υποψη, τα δυο τηλεφωνα εχουν διαφορετικουτς αριθμους,

Ελπιζω να μην γινομαι κουραστικος
Δεν γίνεσαι καθόλου, απλώς προσπαθώ να σκεφτώ τι να σου πω..
Δεν έχει σχέση τα νούμερα, είναι απλά msn's.
Λοιπόν..από ότι κατάλαβα θες στο splitter να βάλεις 2 modem/router χμμμμμμ..
Η γραμμή αυτή η dsl βγαίνει σε καμμία άλλη μπρίζα στο σπίτι ή όχι ;

Όπως και να έχει κοίτα λίγο το screenshot

(ρε γμτ ήρθα ο άσχετος να κάνω τον έξυπνο :oops: )
;]

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 10 Φεβ 2008 00:40

οχι βρε συ.Δεν εισαι ασχετος...Απλα εχεις δοκιμασει αυτο το τρπθτερ και σιγουρα ξερεις πιο πολλα απο εμενα.

Αυτο ακριβως θελω να κανω.Απο το σπλιτερ να βγαλω γιακλαδωτη και να παει το ενα καλωδιο στο μοντεμ στο δωματιο και το αλλο στο fritz.
Οχι η τηλεφωνικη πριζα ειναι μοναδικη στο σπιτι. Δεν υπαρχει πουθενα αλλου adsl.Εκτος αν εξερεσεις το καλωδιο που παει μεχρι το δωματιο και ξεκιναει απο την ιδια πριζα και συγκεκριμενα απο εκει ακριβως που εχει το σπλιτερ το σηματακι για συνδεση με τον υπολογιστη
Aristotle

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Andreas_O » 10 Φεβ 2008 00:44

georgemakaronis έγραψε:οχι βρε συ.Δεν εισαι ασχετος...Απλα εχεις δοκιμασει αυτο το τρπθτερ και σιγουρα ξερεις πιο πολλα απο εμενα.

Αυτο ακριβως θελω να κανω.Απο το σπλιτερ να βγαλω γιακλαδωτη και να παει το ενα καλωδιο στο μοντεμ στο δωματιο και το αλλο στο fritz.
Οχι η τηλεφωνικη πριζα ειναι μοναδικη στο σπιτι. Δεν υπαρχει πουθενα αλλου adsl.Εκτος αν εξερεσεις το καλωδιο που παει μεχρι το δωματιο και ξεκιναει απο την ιδια πριζα και συγκεκριμενα απο εκει ακριβως που εχει το σπλιτερ το σηματακι για συνδεση με τον υπολογιστη
Έχω κάποιες απορίες..
1) είναι Annex B το router;
2) μπορεί με το sagem να "Συνυπάρξει" άλλο router;
3) το νετμοντ αντέχει 2 ρούτερ ;

Τι να σου πω..νομίζω όμως ότι το μενού που βρήκα έχει σχέση. Κοίτα το screenshot λίγο πιο πάνω!
;]

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες