"Στήσιμο" οικιακού ασύρματου δικτύου Wi-Fi

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 09 Φεβ 2008 21:43

Καλησπέρα σας...!!

Τον Αύγουστο (λίγο μακριά, αλλά να είμαστε καλυμμένοι), τελειώνει η συνδρομή της OTEnet στα 1024Mbps και θα ήθελα η επόμενή μου σύνδεση να είναι γρηγορότερη και ασφαλώς φθηνότερη (δεν γνωρίζω πως θα μετεξελιχθούν οι προσφορές και οι τεχνολογίες μέχρι τότε).

Θέλω, πρώτα απ' όλα, να μου αναλύσετε σε 2-3 σειρούλες την καθεμία λέξη από αυτές (δεν θέλω τίποτα ειδικό - πληροφοριακά): Wi-Fi, Mobile Connect Card, Router-Modem, Κάρτες Ασύρματου Δικτύου, πρωτόκολλο 802.11n ( :question: ).

Επίσης, τι εξοπλισμός χρειάζεται ώστε να διατηρώ PC και Laptop σταθερά συνδεδεμένα στο Internet εντός εμβέλεις 100m + (ένα "συν" ποτέ δεν βλάπτει), με χαμηλή χρέωση (το πολύ 22€ / μήνα) με καλές ταχύτητες (άνω του 1 Mbps);; Χρειάζομαι κάρτα δικτύου για τον σταθερό ή απλά ένα ασύρματο ADSL Router...;; Για το laptop...;; Χρειάζομαι Κάρτα Ασύρματου Δικτύου ή Mobile Connect Card (αλήθεια, τί διαφορά έχουν αυτά τα δύο και στο ΠΛΑΙΣΙΟ τα έχει σε άλλες κατηγορίες;;)...;;

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν. Οτιδήποτε άλλη απορία βρω, θα την "ποστάρω" εδώ...

P.S.: Στην εξήγηση εκείνων των λέξεων, πιο πάνω, μην δώσετε link από Wikipedia ή σχετικά -τα έχω ήδη διαβάσει- απλώς θέλω λίγο εξήγηση μικρών διαστάσεων από ένα φυσικό πρόσωπο, με ευκατανόητα, για την ηλικία και τις γνώσεις μου επάνω στο θέμα, λόγια...!!

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Andreas_O » 09 Φεβ 2008 22:12

tasos-21 έγραψε:Καλησπέρα σας...!!

Τον Αύγουστο (λίγο μακριά, αλλά να είμαστε καλυμμένοι), τελειώνει η συνδρομή της OTEnet στα 1024Mbps και θα ήθελα η επόμενή μου σύνδεση να είναι γρηγορότερη και ασφαλώς φθηνότερη (δεν γνωρίζω πως θα μετεξελιχθούν οι προσφορές και οι τεχνολογίες μέχρι τότε).

Θέλω, πρώτα απ' όλα, να μου αναλύσετε σε 2-3 σειρούλες την καθεμία λέξη από αυτές (δεν θέλω τίποτα ειδικό - πληροφοριακά): Wi-Fi, Mobile Connect Card, Router-Modem, Κάρτες Ασύρματου Δικτύου, πρωτόκολλο 802.11n ( :question: ).

Επίσης, τι εξοπλισμός χρειάζεται ώστε να διατηρώ PC και Laptop σταθερά συνδεδεμένα στο Internet εντός εμβέλεις 100m + (ένα "συν" ποτέ δεν βλάπτει), με χαμηλή χρέωση (το πολύ 22€ / μήνα) με καλές ταχύτητες (άνω του 1 Mbps);; Χρειάζομαι κάρτα δικτύου για τον σταθερό ή απλά ένα ασύρματο ADSL Router...;; Για το laptop...;; Χρειάζομαι Κάρτα Ασύρματου Δικτύου ή Mobile Connect Card (αλήθεια, τί διαφορά έχουν αυτά τα δύο και στο ΠΛΑΙΣΙΟ τα έχει σε άλλες κατηγορίες;;)...;;

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν. Οτιδήποτε άλλη απορία βρω, θα την "ποστάρω" εδώ...

P.S.: Στην εξήγηση εκείνων των λέξεων, πιο πάνω, μην δώσετε link από Wikipedia ή σχετικά -τα έχω ήδη διαβάσει- απλώς θέλω λίγο εξήγηση μικρών διαστάσεων από ένα φυσικό πρόσωπο, με ευκατανόητα, για την ηλικία και τις γνώσεις μου επάνω στο θέμα, λόγια...!!
Καλησπέρα..!
Για τις λέξεις , δεν είμαι ο ειδικός , οπότε θα το αφήσω στους άλλους (φιλικά..)
Ωστόσο, δεν πιστεύω να βάλεις ασύρματα και το desktop :D
Τα wireless routers έχουν 1-4 θύρες ethernet και ασύρματη υποστήριξη. Φυσικά θα συνδέσεις όσο πιο πολλά pc μπορείς με ethernet γιατί , όπως και να το κάνεις , με το ασύρματο όλο δεν πιάνει καλά..όλο το 'να ..όλο τ'άλλο.
Εγώ έχω ένα wireless modem/router και συνδέεω 2 pc ethernet και 2 wireless :wink:

Για τα άλλα δεν μπορώ να σου απαντήσω με ακρίβεια :oops:

Αν θέλετε να μεταφερθεί στο Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές thnx :wink:
;]

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 10 Φεβ 2008 16:45

Oasisdesign έγραψε:Αν θέλετε να μεταφερθεί στο Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές thnx :wink:
Ευχαριστώ...!! Δεν την είχα προσέξει την κατηγορία...!! :hammer: :hammer: :hammer:

Κανένας άλλος;

Λοιπόν... με τον παρακάτω εξοπλισμό μπορώ να στήσω ένα ικανοποιητικό δίκτυο: :question: :question:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?cata ... uct=902047
http://www.plaisio.gr/product.aspx?cata ... uct=902063
http://www.plaisio.gr/product.aspx?cata ... ct=1032933

Φτάνουν ή χρειάζομαι και τίποτε άλλο για πρόσβαση στο Internet...;; Αν ναι, τί...;; Πρτοτείνετέ μου μια σύνδεση...!! Πόσο μπορεί να είναι το κόστος μίας τέτοιας ασύρματης σύνδεσης...;; (εννοώ το μηνιαίο κόστος στον ΟΤΕ, στη ForthNet... εξαρτάται...). :question: :question: :question:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες