Σκακιστικα προγραμματα

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
raven52

Σκακιστικα προγραμματα

Δημοσίευση από raven52 » 10 Φεβ 2008 11:38

Καλημερα σας!
Αρχισα να παιζω σκακι και θελω ναβρω προγραμματα που ασχολουνται κυριως με την εκμαθηση του παιχνιδιου και γενικοτερα την θεωρια.Αν ειναι δυνατον πειτε μου ιστοσελιδες η προγραμματα που δεν χρειαζεται να πληρωσω.

Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Σκακιστικα προγραμματα

Δημοσίευση από cherouvim » 10 Φεβ 2008 13:11

Διάβασε εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Chess
Παίξε εδώ: http://games.yahoo.com/ch

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Σκακιστικα προγραμματα

Δημοσίευση από Kainourios » 10 Φεβ 2008 13:47

Θα σου πρότεινα να γραφτείς σε κάποιο σύλλογο και εκεί θα σου πούνε τι χρειάζεται να κάνεις για να βελτιωθείς. Επίσης θα έχεις τη δυνατότητα να βγάλεις δελτίο και να παίξεις πραγματικό σκάκι, δηλαδή επίσημες παρτίδες (το να παίζεις σκάκι-μπλίτζ στο internet δεν είναι ακριβώς σκάκι, είναι λίγο τάβλι).

Αν θες να ασχοληθείς όμως οπωσδήποτε μόνος σου καλύτερα να αγοράσεις κανά βιβλίο με τακτικά για αρχή και έπειτα ίσως με φινάλε, με τα ανοίγματα και τη θεωρία κατά τη γνώμη μου, καλύτερα να ασχοληθείς αρκετά αργότερα (χρειάζεται να ξέρεις κι απ'αυτά αλλά λίγα πράγματα στην αρχή που ένας έμπειρος παίχτης μπορεί να στα πει)... Από προγράμματα που ζητάς τώρα, τα έχω δει σχεδόν όλα (δεν είναι και πολλά), αλλά δεν είναι κανένα δωρεάν και να σου πω την αλήθεια, δεν είναι και κανένα πολύ αξιόλογο, ενώ αντίθετα βιβλία υπάρχουν και πάρα πολλά και είναι και εξαιρετικά, δε ξέρεις πιο να διαλέξεις. Ελπίζω να βοήθησα :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες