Πρόβλημα Σοβαρό σε phpbb

Μια περιοχή για το phpBB, την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για forums

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
gibran
Επικοινωνία:

Πρόβλημα Σοβαρό σε phpbb

Δημοσίευση από gibran » 11 Φεβ 2008 14:14

γεια σας,
Το forum μας [ http://www.e-missos.gr/forum/phpBB2/ ]παρουσιάζει κάποιο σοβαρό πρόβλημα και θέλω τη βοηθειά σας.
Εδώ και καιρό ανα τακτά διαστήματα έβγαζε error με την ένδειξη "phpbbsession is full". Όταν το αδειάζαμε τότε λειτουργούσε κανονικά το φορουμ. Πριν λίγες μέρες καταλάθος αντι για "άδειασμα" πατήθηκε το "διαγραφή" από το phpmyadmin για το phpbbsessions. Δημιουργήθηκε πάλι το αρχείο με τα 8 πεδία του αλλά προφανώς με λάθος παραμέτρους .

Από τότε:
α) Δε μετράει κανένα μέλος ή επισκέπτη στο μετρητή online χαμηλά. Φαίνεται σαν να είναι πάντα άδειο το φορουμ.
β) Δεν μπορεί να κάνει register κανένανς.
γ) Για να κανει κάποιος login πρέπει να πατήσει "μόνιμη σύνδεση" προκειμένου να λογκαριστεί. Αν πατήσει μετά δεν μπορεί να κάνει logout.
δ) Όταν πατάω το link για το administration panel φορτώνει πάλι η index και όχι η admin index.

Διάβασα σχετικά στο φορουμ του phpbb2 αλλά δε μπόρεσα μέχρι στιγμής να κάνω τίποτα που να διορθώσει την κατάσταση. Θα εκτιμούσα όποια πρακτική βοήθεια. Ας πούμε να μου έλεγε κάποιος πως ακριβώς να ρυθμίσω τις παραμέτρους στο phpbbsessions ή ότι άλλο.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
www.e-missos.gr ...το υπόστεγο της ανησυχίας είναι πάλι ανοικτό για όλους..!

mariosal
Honorary Member

Πρόβλημα Σοβαρό σε phpbb

Δημοσίευση από mariosal » 11 Φεβ 2008 19:52

Πρώτα απ' όλα δεν έχεις κάποιο back up; Λοιπόν κάνε ένα backup και ξαναπέρασε την phpBB. Α, από το αρχείο του back up αφαίρασε από το τέλος αυτά που θα μπουν στο table wordlist.

gibran
Επικοινωνία:

Πρόβλημα Σοβαρό σε phpbb

Δημοσίευση από gibran » 12 Φεβ 2008 09:32

back up με την pstn [που έχω αυτές τις μέρες] είναι λίγο δύσκολο ...εκτός από αυτό δε μπορώ να "πειράξω" μόνο το αρχείο που χάλασε [phpbbsessions]; το πρόβλημα λες να είναι μόνο σε αυτό ή να φταίει κάτι πιο σοβαρό;
ευχαριστώ για την απάντηση

gibran
Επικοινωνία:

Πρόβλημα Σοβαρό σε phpbb

Δημοσίευση από gibran » 14 Φεβ 2008 09:02

Δεν υπάρχει κανείς που να μπορεί και να θέλει να με βοηθήσει;

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Πρόβλημα Σοβαρό σε phpbb

Δημοσίευση από fafos » 14 Φεβ 2008 14:21

gibran έγραψε:Δεν υπάρχει κανείς που να μπορεί και να θέλει να με βοηθήσει;
Yparxei ena table sthn vash me ta sessions keys.. katharise to apo tis eggrafes pou exei kai prospathise pali..

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Πρόβλημα Σοβαρό σε phpbb

Δημοσίευση από cordis » 14 Φεβ 2008 15:03

έχεις βάλει τίποτα mods;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

gibran
Επικοινωνία:

Πρόβλημα Σοβαρό σε phpbb

Δημοσίευση από gibran » 15 Φεβ 2008 08:56

cordis όχι δεν έχω κανένα mod .
fafos εννοείς να αδειάσω το phpbbsessions_keys ; τι να δοκιμάσω μετά; να μπω στο admin panel ή γενικά αν έχουν διορθωθεί αυτα που αναφέρω;

ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Πρόβλημα Σοβαρό σε phpbb

Δημοσίευση από cordis » 15 Φεβ 2008 12:55

μέσα στους φακέλους του phpbb θα πρέπει να υπάρχουν κάποια sql αρχεία. Θα πρέπει το phpbb_sessions να το φτιάξεις με την βοήθεια αυτών. Να βρεις την εντολή που το δημιουργεί για την έκδοση που έχεις και να την τρέξεις μέσω του phpmyadmin
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

gibran
Επικοινωνία:

Πρόβλημα Σοβαρό σε phpbb

Δημοσίευση από gibran » 01 Μαρ 2008 10:16

τελικά κατάφερα και βρήκα τις παραμέτρους και φαίνεται να λειτουργεί κανονικά το phpbbsessions.
στο phpmyadmin λέει σε αυτό το table ότι δεν υπάρχει κανένα ευρετήριο και απο κάτω έχει τη δυνατότητα δημιουργία ευρετηρίου σε όσα πεδία θέλω....και ρωτώ...αυτό πως θα πρέπει να είναι ρυθμισμένο; θα πρέπει να δημιουργήσω κάποιο ευρετήριο;
η έκδοση που έχω είναι 2.0.21. αν βοηθάει αυτό.
επίσης μου κάνει εντύπωση πως ενώ σχεδόν παντού [όπως και ο cordis] αυτο το table το λένε phbb_sessions σε μένα είναι γραμμένο χωρίς την κάτω παύλα...να ανησυχήσω;

ευχαριστώ πολύ

Απάντηση

Επιστροφή στο “phpBB”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες