Drupal CMS vs Joomla CMS

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση

Drupal vs Joomla

Το δημοψήφισμα λήγει την 11 Απρ 2008 21:36

Drupal
10
19%
Joomla
31
57%
Αλλο
6
11%
ΔΞ / ΔΑ
7
13%

Σύνολο ψήφων: 54

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από deninho » 12 Φεβ 2008 23:27

Δεν έχω εγκαταστήσει ποτέ κάποιο cms, αλλά χρησιμοποιώ το joomla στο barcelonistas.gr, και το θεωρώ πολύ καλό και εύχρηστο.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από PanosIlio » 13 Φεβ 2008 10:58

skeftomilos έγραψε:Επίσης έμαθα ότι εκτός από αυτά τα δύο γνωστά CMS, υπάρχουν πολλά ακόμα που ήδη έχουν αποκτήσει όνομα, όπως ModX, Expression Engine, WordPress, TypoLight, Textpattern. Δυστυχώς όλα PHP, κανένα καλό για .NET δε βρήκα. :-(
DotNetNuke

Για κοίτα αυτό skeftomile
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από cpulse » 14 Φεβ 2008 15:19

Προσωπικά ξέρω το Joomla και λίγο λιγότερο το Drupal από τις μέσα τους πλευρές. Για το Plone έχω ακούσει καλά λόγια, αλλά αν είναι σε Python τότε ξεχάστε το καλύτερα. Μαθαίνω τελευταία και Python, φοβερή γλώσσα αλλά όχι για web. Πονάει πολύ σε πράγματα που αφορούν το web στο οποίο η PHP απλά πετάει. Φανταστείτε ούτε καν trim() δεν έχει :hammer:

Όσον αφορά Joomla vs Drupal νομίζω η σωστή ερώτηση θα ήταν Joomla 1.0 vs Joomla 1.5 vs Drupal. Έχουν βγεί τελευταία και νέες εκδόσεις του Drupal αλλά οι αλλαγές εσωτερικά δεν είναι τίποτα το δραματικό. Αντίθετα οι αλλαγές μεταξύ Joomla 1.0 και 1.5 είναι μεγάλες.

Κατά την προσωπική μου άποψη τα θετικά και αρνητικά σε γενικές γραμμές είναι αυτά:

Joomla 1.0 (και κατ'επέκταση και Mambo)
- Ναι γιατί έχει τεράστια υποστήριξη από addons διαφόρων τύπων, ωραίο και λειτουργικό interface.
- Όχι γιατί πονάει σε θέματα ασφαλείας που με τον καιρό τα έχει διορθώσει, αλλά και πάλι πονάει.

Joomla 1.5
- Ναι γιατί εσωτερικά έχει ξαναγραφτεί με πολύ καλή σχεδίαση βασισμένη απόλυτα σε αντικειμενοστραφή προγραμματισμό. Ό,τι καλύτερο έχω δει! Έχει και πολύ πιο φιλοσοφημένη σκέψη για το back end αλλά και για το front end (templating συστήματα, σχεδίαση με πρόβλεψη για MVC κτλ).
- Όχι γιατί δεν υποστηρίζεται ακόμα από addons. Σαν τα Vista ένα πράγμα, που ο χειρότερος ανταγωνιστής του είναι τα XP. Το Joomla 1.5 έχει για ανταγωνιστή το 1.0. Για να λειτουργήσουν τα addons του πρέπει να ενεργοποιήσει κανείς το legacy mode για την έκδοση 1.0 με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Drupal 4, 5, 6
- Ναι γιατί είναι πολύ βελτιστοποιημένο (optimized) και είναι γρήγορο. Ναί γιατί από την κανονική του εγκατάσταση έχει blog και forum. Ναι γιατί έχει καθαρά γραμμένο κώδικα το οποίο σημαίνει οτι τα bugs μπορούν να εντοπιστούν εύκολα.
- Όχι γιατί δεν βλέπεται. Όχι γιατί δεν έχει μεγάλη υποστήριξη. Όχι γιατί έχει αρχεία με επεκτάσεις που δεν είναι .php, το οποίο σημαίνει οτι αν τα τρέξεις από τον server κατεβαίνουν σαν να ήταν text files. Το τελευταίο διορθώνεται με πειράγματα στον Apache, αλλά μόνο από όσους ξέρουν. Αλλά το χειρότερο όχι, μα το Θεό οχι, γιατί είναι γραμμένο για την εποχή του '90. Δεν έχει ούτε ένα object! Αυτό το θεωρώ μέγιστο σφάλμα γιατί αν είχε objects θα ήταν και scalable και modular. Στο Joomla 1.5 για παράδειγμα μπορείς να ξαναγράψεις ένα object του πυρήνα και η αλλαγή σου να λειτουργήσει παντού άμεσα. Στο Drupal τέτοιου τύπου πειράγματα είναι απλά αδύνατα.

Όσον αφορά πάντως τα templates, είμαι στην ευχάριστη θέση να πω οτι σε λίγο καιρό θα υπάρξουν όμορφες εξελίξεις. Ετοιμάζονται από την Creative Pulse και άλλες εταιρίες που συνεργάζονται με διάφορους τρόπους λύσεις που θα αφήσουν το πρόβλημα των templates πίσω.

Συνολικά πάντως πιστεύω οτι αν κάτι από όλα αυτά εχει περισσότερο μέλλον είναι το Joomla 1.5. Επίσης όμως έχω αρκετή εμπειρία για να ξέρω οτι μπορεί του χρόνου να βγεί κάτι καλύτερο κι όλα αυτά να γίνουν δεύτερες επιλογές. Μη ξεχνάτε οτι ζούμε τον θαυμαστά χαοτικό κόσμο του Internet :)

alexsoft

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από alexsoft » 14 Φεβ 2008 15:48

cpulse έγραψε: .........

Συνολικά πάντως πιστεύω οτι αν κάτι από όλα αυτά εχει περισσότερο μέλλον είναι το Joomla 1.5. Επίσης όμως έχω αρκετή εμπειρία για να ξέρω οτι μπορεί του χρόνου να βγεί κάτι καλύτερο κι όλα αυτά να γίνουν δεύτερες επιλογές. Μη ξεχνάτε οτι ζούμε τον θαυμαστά χαοτικό κόσμο του Internet :)
Όχι του χρόνου αλλά άμεσα..... μέσα στο 2008 :D :D :D

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από cordis » 14 Φεβ 2008 17:06

θα είναι και free; :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

alexsoft

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από alexsoft » 14 Φεβ 2008 17:18

cordis έγραψε:θα είναι και free; :D

:roll: :wink:

Άβαταρ μέλους
FUBAR

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από FUBAR » 14 Φεβ 2008 18:21

Όσον αφορά το Drupal:

Οι εκδόσεις 4, 5, 6 δεν μπαίνουν στην ίδια κατηγορία· έχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ τους.

Παραμένει σε κοινή ομολογία ένα από τα πιο ασφαλή CMS σε αντίθεση με την φήμη που έχει δημιουργήσει το Joomla, βέβαια στο θέμα ασφάλειας εισέρχεται και ο ανθρώπινος παράγοντας καθώς ο "γνώστης" μπορεί να κάνει το Joomla απόρθητο και ο "άσχετος" το Drupal τρύπιο.

Η πικρή(;) αλήθεια είναι ότι αν θες να ασχοληθείς με το Drupal πρέπει να γνωρίζεις λίγο από php και css ως ελάχιστη προϋπόθεση. Αναφέρομαι στο χρήστη που θέλει να δημιουργήσει κάτι παραπάνω από ένα blog, γιατί αν αναφερόμαστε σε αυτόν τον χρήστη η καλύτερη λύση δεν είναι ούτε το Drupal ούτε το Joomla, είναι περισσότερο κάτι πιο εξειδικευμένο και user friendly πχ WordPress.

Όσο για τα object, έχει δίκιο ο cpulse, δεν τα χρησιμοποιεί, ο λόγος είναι αυτός. Τώρα αν αυτό είναι καλό η κακό το αφήνω στους ειδικούς να το κρίνουν.

Στην τελική και τα δύο έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους, καταλήγω στο τι προτιμά ο καθένας και τι τον βολεύει, και τα δύο έχουν χρησιμοποιηθεί για να δημιουργηθούν πολύ ωραίες ιστοσελίδες αλλά και εκτρώματα, επομένως για μια ακόμη φορά η διαφορά κρίνεται στο πώς το χρησιμοποιείς περισσότερο παρά το ποιο είναι καλύτερο στα σημεία.

Όπως και οι δύο κοινότητες λένε:
Drupal & Joomla έγραψε:We're friends with common goals, and we are all on the same side. We both value PHP, MySQL, GPL licenses, community based collaboration, open standards, accessibility, low-resource requirements, ease of use, and an extensible and modular design. And, ultimately, we all agree that open source matters.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από cpulse » 14 Φεβ 2008 19:20

FUBAR η διαφορά μεταξύ Joomla 1.0 και 1.5 είναι οτι το 1.5 είναι ξαναγραμμένο από την αρχή. Μοιάζει στην λογική, μοιάζουν οι βάσεις αλλά τα εσωτερικά είναι ξαναγραμμένα. Δεν έχω κανένα φανατισμό ούτε για το ένα ούτε για το άλλο, αν κι εσύ δεν έχεις συναισθηματικά δεσίματα κάνε τον κόπο και ρίξε μια ματιά μέσα. Θα διαπιστώσεις αυτά που σου λέω. Το Drupal φαίνεται οτι αλλάζει version για ψύλλου πήδημα, ενώ αντίθετα το Joomla έχει χάσει εντελώς το νόημα των major και minor versions. Νομίζω αν οι βάσεις ήταν οι Joomla 1.0 και Drupal 4.7 τώρα θα είμασταν στο Joomla 2 και Drupal 4.9.

Για το θέμα της ασφάλειας, τα πράγματα είναι πάρα πολύ σχετικά. Όσο ασφαλές κι αν περιφανεύεται ένα πρόγραμμα οτι είναι, αν επιτρέπει να μπαίνουν addons τότε η ασφάλεια του εξαρτάται και από την ποιότητα των addons. Ένα rootkit και ένα SQL injection χωράνε και στις καλύτερες οικογένειες των CMS.

Όσο γι αυτά που λένε για λόγους που δεν το γυρνάνε σε OOP νομίζω απλές δικαιολογίες είναι. Θέλει θάρρος να ξαναγράψεις από την αρχή ένα πρόγραμμα με τόσες χιλιάδες γραμμές κώδικα, και μάλλον αντί να ψάξουν να το βρούνε βολεύονται με δικαιολογίες. Δεν είναι ανάγκη να έχεις accelerators και τέτοια πράγματα για να έχεις ένα γρήγορο site. Υπάρχουν και οι μηχανισμοί για cache.

Ξαναλέω οτι δεν είμαι φανατισμένος. Απλά λέω τα πράγματα όπως τα βλέπω. Και συμφωνώ πολύ με αυτό που λες στο τέλος. Το κάθε τι βολεύει ανάλογα την περίπτωση.

Άβαταρ μέλους
FUBAR

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από FUBAR » 14 Φεβ 2008 20:22

Όχι δεν τίθεται θέμα συναισθηματικού δεσίματος ούτε φανατισμού, περισσότερο βαρεμάρας (για τα ήδη υπάρχοντα), για κάτι νέο φυσικά και θα δοκίμαζα και το Joomla όπως και ένα σωρό άλλα CMS.

Για το θέμα του OOP δεν είμαι ειδικός, σέβομαι την άποψη τους όσο σέβομαι και την δική σου, δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα και δεν έχω και δικαίωμα γνώμης.

Πιστεύω πάντως ότι όσον αφορά τα CMS (γενικά) μετράει πολύ το θέμα συνήθειας, ποιο έχεις μάθει, χρησιμοποιήσει. Δύσκολα πιστεύω ένας επαγγελματίας ή και ερασιτέχνης που χρησιμοποιεί κατά κόρον ένα CMS θα το άλλαζε χωρίς κάποιο πολύ σημαντικό λόγο και φυσικά υπάρχουν και οι πρακτικές δυσκολίες, πόση δουλειά θα χρειαζόταν για να μετακομίσει το freestuff πχ σε κάποιο CMS και κυρίως τι παραπάνω έχει να κερδίσει από ένα τέτοιο εγχείρημα;

Αν προσωπικά με ρωτούσε κάποιος τι από τα δύο να προτιμήσει θα του έλεγα να τα δοκιμάσει πρώτα και τα δύο και να κρίνει μόνος του τι τον βολεύει, τι τον ελκύει αισθητικά και λειτουργικά, ποιο ανταποκρίνεται καλύτερα στις ανάγκες του project του.
Είναι όπως τα αμάξια, δεν το "αγοράζεις" πριν το οδηγήσεις ότι και να σου πεί ο αντιπρόσωπος ή οι γνωστοί σου...

openwww2

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από openwww2 » 22 Φεβ 2008 10:18

Παιδιά έχω μια ερώτηση σχετικά ...
Για ένα webDesigner που ψάχνει ένα εργαλείο που να έχει δυνατότητες και tools για το στήσιμο sites και portals, αλλά που δεν τον ενδιαφέρει τόσο το interface και τα έτοιμα themes μιας και μπορώ σε αυτόν τον τομέα να του αλλάξω τα φώτα.
Από development πάσχω όχι design.
Τι να διαλέξω, καμία πρόταση ??

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από CyberCr33p » 22 Φεβ 2008 10:32

Δες εδώ:

http://www.alledia.com/blog/general-cms ... ht-for-you?/

Αναφέρεται βέβαια σε παλαιότερες εκδόσεις αλλά παίρνεις μια ιδέα.

Άβαταρ μέλους
FUBAR

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από FUBAR » 22 Φεβ 2008 19:38

Και εδώ αν θες να τα συγκρίνεις μεταξύ τους.

Άβαταρ μέλους
fotisevangelou
Επικοινωνία:

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από fotisevangelou » 23 Φεβ 2008 03:11

Ωχ, ωχ, ωχ... Φωτιά πήραν τα μπατζάκια μας! Γιατί ρε Cordis ανοίγεις πληγές? Άτιμη "κενωνία" με τα διλήμματα που βάζεις!!! :lol:

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από KGP » 23 Φεβ 2008 03:14

me tin kainouria ekdosi/anavathmisi tou joomla ti "paizei"?
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
fotisevangelou
Επικοινωνία:

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από fotisevangelou » 23 Φεβ 2008 04:20

Είναι όντως αναβαθμισμένη από άποψη κώδικα (MVC based framework) κλπ. αλλά προσφέρει ελάχιστα νέα features για τον τελικό χρήστη. Π.χ. το σύστημα ACL (user groups) δεν αναβαθμίστηκε όπως αρχικά είχε υποσχεθεί το core team του Joomla, ούτε διορθώθηκε η κατηγοριοποίηση από το στενό section/category μοντέλο.

Έχει δε κάποιες παιδικές ασθένειες που θα διορθωθούν ωστόσο στην πορεία. Για τους παλιούς, ας μην ξεχνάμε ότι το ίδιο είχε συμβεί και με την πρώτη 1.0.0 έκδοση. ;) Τότε δεν ξεκολλήσαμε από mambo 4.5.2.3 τουλάχιστον μέχρι την joomla 1.0.4! :)

Γενικώς είναι νωρίς ακόμη για να μεταβεί κάποιος από την 1.0.x. στην 1.5.x. (για υφιστάμενους joomlers).

Για τελείως νέους χρήστες θα πρότεινα να "παίξουν σοβαρά" με την 1.0.15 (που μόλις κυκλοφόρησε) αφενός για τη μεγάλη ποικιλία extensions (της προκοπής) αφετέρου γιατί αποτελεί "δοκιμασμένη" και ασφαλή βερσιόν. Η 1.5 είναι αρκετά νέα, αλλά δεν συστήνεται για production websites.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης