Drupal CMS vs Joomla CMS

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση

Drupal vs Joomla

Το δημοψήφισμα λήγει την 11 Απρ 2008 21:36

Drupal
10
19%
Joomla
31
57%
Αλλο
6
11%
ΔΞ / ΔΑ
7
13%

Σύνολο ψήφων: 54

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από CyberCr33p » 23 Φεβ 2008 04:30

Εγώ πάντως δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα στην 1.5 και θα την πρότεινα για κάποιον που θέλει να στήσει μια νέα ιστοσελίδα και τα extensions που έχουν βγει για το 1.5 του κάνουν.

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από Nkapa » 29 Φεβ 2008 18:38

Joomla γιατί απλά μ' αρέσει περισσότερο :lol:

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από supernet » 01 Μαρ 2008 05:04

ELXIS 2008 μακράν το καλύτερο! Μερικά χαρακτηριστικά...

- Seo pro
- Media manager
- RTL compatible
- XHTML / CSS validity
- Πραγματικά multilanguage

alexsoft

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από alexsoft » 01 Μαρ 2008 08:13

supernet έγραψε:ELXIS 2008 μακράν το καλύτερο! Μερικά χαρακτηριστικά...

- Seo pro
- Media manager
- RTL compatible
- XHTML / CSS validity
- Πραγματικά multilanguage
Μακράν το καλύτερο. Σιγά τα ωά. Μην τα παραλές βρε παιδί μου.

1) Είναι fork των mambo/joomla και δεύτερον οι δυνατότητές του είναι περιορισμένες. Με δύο τρεις προσθήκες σε σχέση με τους προγόνους του δεν το καθιστά και τελειότερο.

2) Τα τέσσερα πρώτα χαρακτηριστικά που αναφέρεις τα έχουν το 99% των σοβαρών CMS.

3) Στο πέμπτο χαρακτηριστικό, γιατί; τα άλλα CMS δεν είναι πραγματικά πολυγλωσσικά; Απλώς αλλάζει ο τρόπος χειρισμού της γλώσσας.

Στο ASCOOS CMS για παράδειγμα ο τρόπος χειρισμού γλώσσας είναι τελείως διαφορετικός.

π.χ. το παράθυρο γλωσσών

Εικόνα

Εικόνα

Και φυσικά ο τρόπος χειρισμού συγγραφής κειμένων σε πολλές γλώσσες είναι πολύ εύκολος. Αυτά θα δείτε στο demo.

Α!!!!! και για να μη ξεχνιόμαστε. Μιας και μιλάμε στην ουσία για open source. Το Elxis δεν έχει ούτε την κοινότητα που έχουν τα άλλα δύο αλλά ούτε και τον αριθμό των επεκτάσεων τους. Επίσης τα περισσότερα καλά, επαγγελματικά, components (όπως και στο Joomla) είναι commercial. Το ίδιο έχει κάνει και ο Γιάννης με τα δικά του.....

....άντε μετά να διαμορφώσεις άποψη.... :D :D :D

Πάντως εγώ, μιας και είμαι του OOP, εάν επέλεγα open source θα επέλεγα Joomla 1.5 ( η έκδοση 1.5 έχει πιο καλογραμμένο κώδικα από προηγούμενες εκδόσεις του Joomla. Έχει κρατήσει όμως αρκετά αγκάθια των παλαιότερων εκδόσεων)

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από supernet » 01 Μαρ 2008 11:20

alexsoft έγραψε:Μακράν το καλύτερο. Σιγά τα ωά. Μην τα παραλές βρε παιδί μου.
Παιδί σου δεν είμαι, και ούτε γνωριζόμαστε από χθες.

Αν αναφερόμουν στο δικό σου cms ως "μακράν το καλύτερο" ...αυτό θα σε κανε να χαρείς; Γιατί βλέπω έμεσο promotion σ'αυτό το θέμα.

Το Elxis δεν έχει την κοινότητα των άλλων 2.... ΣΥΜΦΩΝΩ! Το ανέκδοτο με την κατσίκα του διπλανού, το ξέρεις;

alexsoft

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από alexsoft » 01 Μαρ 2008 11:55

supernet έγραψε: Παιδί σου δεν είμαι, και ούτε γνωριζόμαστε από χθες.

Αν αναφερόμουν στο δικό σου cms ως "μακράν το καλύτερο" ...αυτό θα σε κανε να χαρείς; Γιατί βλέπω έμεσο promotion σ'αυτό το θέμα.

Το Elxis δεν έχει την κοινότητα των άλλων 2.... ΣΥΜΦΩΝΩ! Το ανέκδοτο με την κατσίκα του διπλανού, το ξέρεις;
1) Ωραία, αναιρώ το "παιδί μου" (που ήταν σχήμα λόγου)..... ευκαιρία να γνωριστούμε σήμερα

2) Ποιος σου είπε ότι ως μακράν το καλύτερο αναφερόμουν στο δικό μου; Το ASCOOS το έχουν δει σε λειτουργία μόνο 2 άτομα. Άρα δεν μπορώ να το βάλω σε συγκρίσεις (άσχετα με το τι γνωρίζω εγώ ότι κάνει σε σχέση με τα υπόλοιπα). Όταν θα βγει στην αγορά, τότε θα το βάλω σε σύγκριση.

3) Κανένα promotion.... ανήκει στο "άλλα" της δημοσκόπησης όπως και το Elxis. Γιατί λοιπόν κάνω εγώ promotion και όχι εσύ; Κάτι μου θυμίζει από το παρελθόν (ο νοών νοεί τω).

4) Γιατί έχει το ίδιο επίπεδο κοινότητας με τα άλλα δύο και δεν το ξέρω; Ή έχει τον αριθμό των components που έχει π.χ. το Joomla; "Μασάει η κατσίκα ταραμά;"

5) Εξάλλου εδώ μιλάμε πλέον για δύο κανονικά CMS (μιας και πλέον το Joomla 1.5 δεν θυμίζει από πλευράς κώδικα σε τίποτα το mambo), άντε τρία αφού λες ότι κάνω promotion το δικό μου, και όχι για fork άλλων CMS. Και πάλι ο νοών νοεί τω.

Και προς Θεού, δεν είναι αντιπαράθεσή αυτό. Είναι η άποψή μου έχοντας στην πλάτη μου δεκάδες δικά μου (και όχι αντιγραφές ή αγορασμένα) components, modules, mambots και αλλαγές στον πυρήνα, στα mambo/joomla (δηλαδή τα ξέρω ΤΕΛΕΙΑ) και μια αρκετά καλή θα έλεγα (όχι όμως τέλεια) εμπειρία του Drupal. Εξάλλου είμαι και μέλος των κοινοτήτων των παραπάνω CMS.

Το σημαντικό είναι, όταν ασχολείσαι με τον προγραμματισμό, να βλέπεις όλα τα ανταγωνιστικά προγράμματα, να βλέπεις τα δυνατά και τα αδύνατα σημεία τους, τις αδυναμίες και τις ελλείψεις τους και να φτιάχνεις κάτι που τα άλλα δεν το έχουν.
Έχοντας λοιπόν εξετάσει καλά τον πηγαίο κώδικα, πάνω των 10 CMS, μπορώ άνετα να εκφέρω άποψη για πολλά από τα υπάρχοντα CMS, διότι δεν τα εξετάζω επιφανειακά.

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από supernet » 01 Μαρ 2008 12:24

1) Όταν για να απαντήσεις παραθέτεις 800x468 screenshots ...τι θέλεις να καταλάβω;

2) Promotion δεν κάνω γιατί δεν έχω να κερδίσω από κάτι το οποίο διανέμεται υπό GNU/GPL άδεια χρήσης. Το δικό σου, υπό ποια άδεια πρόκειτε να διατεθεί; :wink:

3) Είπα εγώ ότι έχει την ίδια κοινότητα κλπ; Ξαναδιάβασε τι έγραψα. - Εάν ήταν δημιούργημα ξένων θα είχε μεγαλύτερη υποστήριξη. Δυστυχώς όμως είναι Ελληνικό και με μόλις 1χρόνο και κάτι μήνες... παρουσία (η 2008.0 ούτε μήνα δεν έχει συμπληρώσει).

Και για του λόγου το αληθές... το Elxis αυτή τη στιγμή έχει καλύτερη υποστήριξη από ξένες κοινότητες παρά από την Ελληνική. Αυτό πάλι, λέει τίποτα;

4) Όποιος έχει μείνει στο Elxis 2006.4 καλό θα ήταν να ρίξει μια ματιά στην 2008.0 έκδοση του. Δεν θα "κοτσάρω" screenshots ούτε κανέναν μακρύ κατάλογο με ιδιότητες. Το link είναι εκεί όποιος θέλει πάει και βλέπει.

5) Όσο για το ascos, όταν με το καλό βγει στην "ΑΓΟΡΑ" και δοκιμαστεί... τότε το συζητάμε. Γιατί στο να μένουμε σε περιγραφές... δεν αρκεί :roll:

alexsoft

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από alexsoft » 01 Μαρ 2008 13:17

supernet έγραψε:1) Όταν για να απαντήσεις παραθέτεις 800x468 screenshots ...τι θέλεις να καταλάβω;
Θέλεις να τις μικρύνω; για να είναι πιο ξεκάθαρο το περιεχόμενο τις έβαλα σε τέτοια ανάλυση, που άλλωστε τις τραβάει από το site του ASCOOS.
Τις έβαλα διότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το δείξω καθώς δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή demo, εκτός από κάποια στοιχεία στο www.ascoos.com.
supernet έγραψε:2) Promotion δεν κάνω γιατί δεν έχω να κερδίσω από κάτι το οποίο διανέμεται υπό GNU/GPL άδεια χρήσης. Το δικό σου, υπό ποια άδεια πρόκειτε να διατεθεί; :wink:

Δεν αφορά αυτό το θέμα αλλά είναι commercial (cordis μη διαγράψεις το μήνυμα για την αναφορά μου αυτή ) :D :D :D
Πάντως το commercial στο τέλος θα είναι πιο φθηνό από το GNU. Μπορώ να στο αναπτύξω αυτό με PM.
supernet έγραψε:3) Είπα εγώ ότι έχει την ίδια κοινότητα κλπ; Ξαναδιάβασε τι έγραψα. - Εάν ήταν δημιούργημα ξένων θα είχε μεγαλύτερη υποστήριξη. Δυστυχώς όμως είναι Ελληνικό και με μόλις 1χρόνο και κάτι μήνες... παρουσία (η 2008.0 ούτε μήνα δεν έχει συμπληρώσει).

Και για του λόγου το αληθές... το Elxis αυτή τη στιγμή έχει καλύτερη υποστήριξη από ξένες κοινότητες παρά από την Ελληνική. Αυτό πάλι, λέει τίποτα;
Για το πρώτο, sorry, μάλλον δεν κατάλαβα καλά εγώ.
Το ξέρω ότι από την Ελλάδα δεν θα υπάρχει μεγάλη ανταπόκριση. Και τούτο είναι λογικό. Υπάρχουν συμφέροντα....
supernet έγραψε:4) Όποιος έχει μείνει στο Elxis 2006.4 καλό θα ήταν να ρίξει μια ματιά στην 2008.0 έκδοση του. Δεν θα "κοτσάρω" screenshots ούτε κανέναν μακρύ κατάλογο με ιδιότητες. Το link είναι εκεί όποιος θέλει πάει και βλέπει.
Μα κι εγώ στην έκδοση 2008 αναφερόμουν. Δεν χρειάζεται screenshot, τουλάχιστο για εμένα.
supernet έγραψε:5) Όσο για το ascos, όταν με το καλό βγει στην "ΑΓΟΡΑ" και δοκιμαστεί... τότε το συζητάμε. Γιατί στο να μένουμε σε περιγραφές... δεν αρκεί :roll:
Αυτό δεν είπα και εγώ; που διαφωνούμε;

Απλώς λέω ότι εάν βάλεις κάτω Joomla και Elxis φυσικά το Joomla 1.5 είναι πολύ καλύτερο του Elxis (σε κώδικα).
Στο User Interface μου αρέσει περισσότερο το Elxis.

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από supernet » 01 Μαρ 2008 13:37

Κατάλαβα! :violi:

alexsoft

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από alexsoft » 01 Μαρ 2008 13:56

supernet έγραψε:Κατάλαβα! :violi:

Κατάλαβα δύο φορές :violi: :violi:

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από skeftomilos » 02 Μαρ 2008 08:07

alexsoft έγραψε:Δεν αφορά αυτό το θέμα αλλά είναι commercial (cordis μη διαγράψεις το μήνυμα για την αναφορά μου αυτή ) :D :D :D
Τότε για να είμαστε δίκαιοι πρέπει να το λέμε A$COOS ή ASCOO$. A$COO$ είναι too much υποθέτω. :-)

:violi: :violi: :violi:

Btw στα πόσα βιολιά σχηματίζουμε ορχήστρα; :-P

alexsoft

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από alexsoft » 02 Μαρ 2008 09:03

skeftomilos έγραψε:Τότε για να είμαστε δίκαιοι πρέπει να το λέμε A$COOS ή ASCOO$. A$COO$ είναι too much υποθέτω. :-)
Ωραίο μου αρέσει..... παρεμπιπτόντως να πώ ότι το ASCOOS είναι αρχικά των λέξεων Alexsoft Software Content Object-Oriented System, δηλαδή Αντικειμενοστραφές Σύστημα Περιεχομένου της AlexSoft Λογισμικό.

skeftomilos έγραψε::violi: :violi: :violi:
Btw στα πόσα βιολιά σχηματίζουμε ορχήστρα; :-P
Βρε και με ένα μπορείς να παίξεις, αρκεί να μην είναι ξεκούρδιστο και αυτός που το παίζει να μη φαλτσάρει.
Και φυσικά και αυτοί που το ακούνε να γνωρίζουν από μουσική. Διότι πολλοί μη γνωρίζοντας θεωρούν τους άσχετους θεούς, και τους βιρτουόζους άσχετους.

Πριν αρκετά χρόνια σε ένα κέντρο που έπαιζα, είχα κάνει ένα ειδικό κούρδισμα στο μπουζούκι ώστε να βγάζουν οι χορδές ΡΕ και ΛΑ τον ήχο της ποντιακής λύρας (κατά προσέγγιση στο 75-80%). Κάποιοι που δεν γνώριζαν από μουσική γυρίζουν και μου λένε: "είναι ξεκούρδιστο το μπουζούκι". Όταν όμως το άκουσαν πάνω στο πάλκο έπαθαν την πλάκα της ζωής τους.

Γι' αυτό καλό είναι κάποιοι να μη προτρέχουν. Διότι τα γραφόμενα μένουν και κάποιοι θα εκτεθούν σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα... :D :D

ΥΓ1. Επίσης εξέφρασα την άποψη μου για το Elxis. Εφόσον υπάρχει και το γνωρίζω μπορώ να εκφέρω και άποψη. Τώρα εάν έχω αρνητική άποψη σε σχέση με το Joomla ε!!! αυτή είναι η άποψή μου ως developer.

ΥΓ2. Για το δικό μου όταν θα έχετε το demo στα χέρια σας, κάθε θετική ή αρνητική άποψη και κάθε σύγκριση θα είναι καλοδεχούμενη και θα με βοηθήσει να το βελτιώσω ακόμη περισσότερο.

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από supernet » 02 Μαρ 2008 12:00

Ωραία, ως τότε μπορείς να χαλαρώσεις; :o

alexsoft

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από alexsoft » 02 Μαρ 2008 13:44

supernet έγραψε:Ωραία, ως τότε μπορείς να χαλαρώσεις; :o
Γιατί έχεις κάμερα και με παρακολουθείς και ξέρεις ότι δεν είμαι χαλαρός;

Να βελτιώσεις λίγο την συμπεριφορά σου κύριε μου

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Drupal CMS vs Joomla CMS

Δημοσίευση από supernet » 02 Μαρ 2008 14:14

Μια χαρά συμπεριφορά έχω εδώ και 7 χρόνια εδώ μέσα. Τις συστάσεις στις επιστρέφω.

Αν θέλεις σε οποιοδήποτε θέμα συζήτησης που σχετίζετε με CMS να παρεμβάλεις θέμα για το Ascoos κάντο αλλά κάντο διακριτικά αν μπορείς... κι όταν υπάρχει πεδίο για κάτι τέτοιο. Εδώ συγκεκριμένα η συζήτηση αφορά CMS ανοιχτού κώδικα. Και μάλιστα για CMS που υπάρχουν, που μπορεί κάποιος να εγκαταστήσει και να δοκιμάσει. Το Ascoos δεν υπάρχει πέρα από τον υπολογιστή σου. Και σου ξαναλέω... όταν το κυκλοφορήσεις (εντός του 2008) το συζητάμε.

Last but not least.......... απ ότι έχω καταλάβει, η δική σου διανομή θα είναι εμπορική.... που σημαίνει ότι εσύ ότι κάνεις το κάνεις με γνόμωνα το κέρδος. Σε εξυπηρετεί καλύτερα να ανοίξουμε ένα θέμα συζήτησης και να συγκρίνουμε άλλα commercial cms με το ascoos?

Τέλος από μένα το θέμα.
:wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες