Προβλημα με επεξεργαστη και θερμοκρασια

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
mimina

Δημοσίευση από mimina » 13 Φεβ 2008 14:21

ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΤΟ PC ΚΛΙΝΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ. ΚΑΝΕΙ RESTART.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΩ ΠΟΛΥ ΦΟΡΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΑΛΛΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΚΛΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΝΩ ΑΠΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ MOGILA H TO MSN ΑΝΟΙΧΤΟ. ΚΑΠΟΙΟΣ ΙΟΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΥΘΗΝΕΤΕ ΤΟ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙ ΤΟΥ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ.ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΨΥΧΤΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΝΑ FORMAT.ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΜΩΣ ΑΝ ΟΝΤΟΣ ΕΥΘΗΝΕΤΕ ΑΥΤΟ.ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :o Α! ΕΠΙΣΗΣ ΔΟΚΙΜΑ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟ ORTHOS ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΛΕΠΤΑ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΚΑΠΟΙΟ ERROR ΤΟ ΞΑΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ PC ΠΑΛΙ ΕΚΛΙΣΕ... :idea: [/b]

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 13 Φεβ 2008 14:54

mimina έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΤΟ PC ΚΛΙΝΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ. ΚΑΝΕΙ RESTART.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΩ ΠΟΛΥ ΦΟΡΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΑΛΛΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΚΛΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΝΩ ΑΠΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ MOGILA H TO MSN ΑΝΟΙΧΤΟ. ΚΑΠΟΙΟΣ ΙΟΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΥΘΗΝΕΤΕ ΤΟ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙ ΤΟΥ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ.ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΨΥΧΤΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΝΑ FORMAT.ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΜΩΣ ΑΝ ΟΝΤΟΣ ΕΥΘΗΝΕΤΕ ΑΥΤΟ.ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :o Α! ΕΠΙΣΗΣ ΔΟΚΙΜΑ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟ ORTHOS ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΛΕΠΤΑ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΚΑΠΟΙΟ ERROR ΤΟ ΞΑΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ PC ΠΑΛΙ ΕΚΛΙΣΕ... :idea: [/b]
Το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να κάνεις είναι να μπεις στο BIOS και να ελέγξεις την θερμοκρασία της CPU και του SYSTEM.

Εφόσον οι τιμές είναι υψηλές (> 40-45C) τότε άμεσα να το πας στο πλησιέστερο κατάστημα για καθαρισμό και επιδιόρθωση της διαδικασίας απαγωγής θερμότητας ώστε να γλιτώσεις την CPU.

Προσοχή!!! μη το προσπαθήσεις μόνος εάν δεν γνωρίζεις από τεχνικά.

Γενικά, κάθε 6-7 μήνες το πολύ-πολύ θα πρέπει να γίνεται καθαρισμός, ειδικά εάν το μηχάνημα είναι σε περιβάλλον που σκονίζεται πολύ.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 13 Φεβ 2008 14:58

alexsoft έγραψε:Εφόσον οι τιμές είναι υψηλές (> 40-45C)
Με πιά βάση θεωρείς ψηλές αυτές τις θερμοκρασίες φίλε alexsoft???

Εδώ η κοπέλα δεν μας έχει δώσει ούτε μια βασική περιγραφή του μηχανήματός της...

mimina ρήξε μια ματία εδώ και μετά θα προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε...

:D :D
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 13 Φεβ 2008 15:28

α. γράφουμε με πεζά (μικρά)
β. Μας λες τη σύνθεση του υπολογιστή σου (μητρική, επεξεργαστή, τροφοδοτικό, μνήμες)
γ. Μας λες και το λειτουργικό σου
δ. Το orthos που το ξέρεις εσύ? :P
ε. welcome aboard :D

mimina

Δημοσίευση από mimina » 13 Φεβ 2008 17:03

Συγνωμη αν το θεμα μου ειναι διατυπωμενο λαθος.Ειναι η πρωτη φορα που στελνω.
Το orthos μου το εδωσε ενας φιλος που ξερει κατι περισσοτερο απο εμενα λαι ειπε οτι μπορει να με βοηθησει στο να εντοπιστει το προβλημα.
Εχω windows xp, ο επεξεργαστης ειναι pentium 4 στα 3.00GHz και εχς 1GB ram. Νομιζω οτι η θερμοκρασια στο bios αν και ειναι (> 40-45C) ειναι σε καλα επιπεδα γι΄αυτο τον υπολογιστη.
Το τροφοδοτικο ειναι 40αρι.Ελπιζω να βοηθησα.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 13 Φεβ 2008 17:17

Χμμμ... Μια πρώτη σκέψη λέει τα εξής:

Αν στο orthos κάνεις το blend test (cpu & ram), για εμένα, μάλλον φταίει η μνήμη.
Αν κάνεις μόνο το cpu test, μάλλον ο επεξεργαστής σου έχει αρχίσει να τα φτύνει

mimina

Δημοσίευση από mimina » 13 Φεβ 2008 17:23

Εχω προσθεσει μνημη εδω και 2 μηνες περιπου αλλα το προβλιμα υπηρχε και πιο παλια αλλα δεν ηταν τοσο εντονο.
Ειχα ανοιξει το pc και ειχα καθαρισει το ανεμιστηρακι και ειχε σταματησει για 1 μηνα περιπου.
Τωρα πλεον γινετε συνεχεια και φαινετε λες και δεν μπορει να παρει αερα και κλινει...
Οποτε πρεπει να αρχισω να σκεφτομαι για καινουργιο επεξεργαστη ή να δοκιμασω μια καινουργια ψυχτρα?? :idea:

mimina

Δημοσίευση από mimina » 13 Φεβ 2008 17:25

Και κατι ακομα το τροφοδοτικο ειναι 300W.Λαθος μου πριν :oops:

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 13 Φεβ 2008 18:23

Όπα... Δώσε και τι κάρτα γραφικών και πόσες συσκευές έχεις πάνω...

Παίζει να φταίει η τροφοδοσία...

Πλήρη περιγραφή mimina... ΌΛΑ τα πράγματα...

:D :D

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 13 Φεβ 2008 18:31

deninho έγραψε:Αν στο orthos κάνεις το blend test (cpu & ram), για εμένα, μάλλον φταίει η μνήμη.
Αν κάνεις μόνο το cpu test, μάλλον ο επεξεργαστής σου έχει αρχίσει να τα φτύνει
αν μπορείς απάντησε σε αυτό. Τι τεστ χρησιμοποιείς

mimina

Δημοσίευση από mimina » 13 Φεβ 2008 18:40

και τα 2 test εκανα και στα 2 το pc εκλισε! η καρτα γραφικων ειναι 128ΜΒ και ειναι η NVIDIA GEFORCE FX 5200.Aπο συσκευες τιποτα το ιδιαιτερο εκτος απο εναν εξωτερικο δισκο και ηχεια...

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 13 Φεβ 2008 22:06

Dehihno τι λές???

Εγώ τροφοδοσία...

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 13 Φεβ 2008 23:47

όταν διάβασα για ριστάρτ κι εμένα το μυαλό μου πήγε αμέσως σε τροφοδοτικό. Με το ορθός κράτησα μια επιφύλαξη (ειδικά με το σφάλμα, μήπως παίζει τπτ με τις μνήμες), αλλά κι εγώ στο τροφοδοτικό κλίνω. Ειδικά αν είναι και παλιό (η ικανότητα παροχής ρεύματος στα τροφοδοτικά μειώνεται με τα χρόνια)

mimina

Δημοσίευση από mimina » 14 Φεβ 2008 00:07

Σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια.. :D
Θα ηθελα να κανω μια τελευταια ερωτηση...
Η ψυχτρα παιζει ρολο ή οχι? Μηπως θα βοηθουσε και η αλλαγη της ή να μην πειραξω τιποτα? Και παλι σας ευχαριστω παιδια

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 14 Φεβ 2008 01:29

mimina έγραψε:Σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια.. :D
Θα ηθελα να κανω μια τελευταια ερωτηση...
Η ψυχτρα παιζει ρολο ή οχι? Μηπως θα βοηθουσε και η αλλαγη της ή να μην πειραξω τιποτα? Και παλι σας ευχαριστω παιδια
Με όλα αυτά που αναφέρεις και ανέφεραν και οι υπόλοιποι δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν:

1) Να φταίει το τροφοδοτικό (τα 300W είναι πλέον ξεπερασμένα σε ισχύ. Ειδικά όταν θέλεις να πάρεις στο μέγιστο την ισχύ του υπολογιστή [π.χ. παιχνίδια] ).
Δες από το FAN του τροφοδοτικού. Εάν είναι πολύ σκονισμένο, ή το ανοίγεις το τροφοδοτικό και το καθαρίζεις ή αγοράζεις καινούργιο.

2) Ο πρόχειρος καθαρισμός της ψύκτρας δεν αρκεί. Απαιτείται πολύ καλός καθαρισμός τόσο ανάμεσα στα χτένια όσο και στον ανεμιστήρα. Επίσης ξήλωμα, νέα πάστα και επανατοποθέτηση της.

Και επιμένω στην θερμοκρασία. Δεν δικαιολογείται θερμοκρασία επεξεργαστή μεγαλύτερη των 40-45C με το που ξεκινάει το PC. Αυτό σημαίνει μη σωστή απαγωγή της θερμότητας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης