SEO με αποδείξεις

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Άβαταρ μέλους
dik_

SEO με αποδείξεις

Δημοσίευση από dik_ » 14 Φεβ 2008 00:05

ΟΚ, δεν το είπα 100% σωστά προηγουμένως, ορίστε όμως ένα παραπλήσιο παράδειγμα:
Cost Per Position

Το συγκεκριμένο πακέτο ακολουθεί το μοντέλο χρέωσης ανά θέση. Ο πελάτης επιλέγει τα keywords που τον ενδιαφέρουν και χρεώνεται μηνιαία με βάση την θέση που θα επιτύχουμε στο Google. Η χρέωση μειώνεται όσο χαμηλότερη είναι η θέση.
και από τους ίδιους:
Η *** (σσ. και καλά :P ) αναλαμβάνει για εσάς εντελώς ΔΩΡΕΑΝ τον επανασχεδιασμό του website σας, την υποστήριξη και την βελτιστοποίηση, το linking campaign και γενικότερα όλες τις απαραίτητες υπηρεσίες SEO, ώστε να επιτύχει υψηλές θέσεις στις μηχανές αναζήτησης.

Εσείς χρεώνεστε μόνο για όσους επισκέπτες θα σας φέρουμε μέσα από τις μηχανές αναζήτησης (search engine visitors), που θα ψάχνουν για τα προϊόντα ή τις υπηρεσίες σας.

Η καταμέτρηση των επισκεπτών γίνεται στο τέλος κάθε μήνα, με δυο διαφορετικές εφαρμογές στατιστικών ώστε να υπάρχει διαφάνεια και ακρίβεια. Επίσης αν το επιθυμείτε η καταμέτρηση μπορεί να ανατεθεί σε τρίτη ανεξάρτητη εταιρία (τα έξοδα βαρύνουν τον πελάτη).

Με βάση τον αριθμό των επισκεπτών που σας έχουμε φέρει μέσα από τις μηχανές αναζήτησης, προκύπτει και η τελική χρέωση του μήνα.
To κόστος ανά επισκέπτη (cost per visitor) συνήθως ξεκινά από 0,20 ευρώ . Πολλές φορές μάλιστα το κόστος είναι χαμηλότερο ακόμη και από καμπάνιες PPC.

Επειδή η διαδικασία Search Engine Optimization είναι χρονοβόρα ένα τυπικό συμβόλαιο διαρκεί 8-14 μήνες (ανάλογα με την κατάσταση του website σας και τη δυσκολία του project)
Τα πρώτα αποτελέσματα συνήθως αρχίζουν να εμφανίζονται μετά από 2-3 μήνες, οπότε ουσιαστικά θα αρχίσετε να χρεώνεστε μετά από 3 μήνες.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

SEO με αποδείξεις

Δημοσίευση από cdhyper » 14 Φεβ 2008 00:11

Ρε παιδιά γι αυτό έφτιαξα το pivot.gr. Μόνο από εκεί να επιλέγετε seo experts. Τα έχουμε πει αυτά :lol:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

SEO με αποδείξεις

Δημοσίευση από cordis » 14 Φεβ 2008 01:17

scoobby έγραψε:λεξη ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ με 135000 μονο αποτελεσματα
τα 135000 είναι λίγα για Ελληνικό λήμμα;

free - 161.000
sex - 155.000
bet - 50.600
shop - 126.000
hosting - 129.000
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

SEO με αποδείξεις

Δημοσίευση από manolism » 14 Φεβ 2008 08:58

Με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω για seo και με ελάχιστα έως μηδαμινά backlinks η σελίδα μου βρίσκεται στην 4η θέση στον παγκόσμιο ιστό ανάμεσα σε 400.000.000 αποτελέσματα και 3η στην Ελλάδα ανάμεσα σε 503.000 αποτελέσματα για το κοινό keyword css.

Δηλαδή θεωρούμαι expert με αυτό;

Thoughtless
Επικοινωνία:

SEO με αποδείξεις

Δημοσίευση από Thoughtless » 14 Φεβ 2008 09:24

Κανείς "σοβαρός" επαγγελματίας δεν μπορεί να εγγυηθεί 100% αποτελέσματα. Μπορεί να προσπαθεί γι'αυτα ...
Παντού όμως υπάρχουν άτομα που πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
Για αποτελέσματα στον .gr από την μικρή μου εμπειρία δε χρειάζονται πολλά περισσότερα από τα βασικά που πρέπει να ξέρει κάθε web designer.
Τώρα αν κάποιος θέλει εξιδικευμένες λύσεις δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος στον ελληνικό χώρο :/
Πάντα όμως υπάρχει η επιλογή να δώσει την δουλειά σε κάποιον στο εξωτερικό. ;)
cordis έγραψε:free - 161.000
sex - 155.000
bet - 50.600
shop - 126.000
hosting - 129.000
Εμένα μου γύρισαν πολλά περισσότερα αποτελέσματα :-?
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
hohios
Επικοινωνία:

SEO με αποδείξεις

Δημοσίευση από hohios » 14 Φεβ 2008 10:44

Πάντως όσοι βγαίνουν στην αγορά και εγγυούται πρώτη ή δεύτερη σελίδα, θα φάνε τα μούτρα τους (αν δεν τα έχουν ήδη φάει δηλαδή).
Το μόνο που πρέπει να εγγυάται κανείς είναι η άυξηση της επισκεψιμότητας και μόνο.
Φράσεις όπως "θα προσπαθήσουμε", "εξαρτάται από μηχανές", "δεν υπάρχη εγγύηση", κλπ θα πρέπει να συνοδεύουν μια πώληση SEO σε πελάτη, γιατί αυτή είναι η αλήθεια.

Και τελικά τι είναι το SEO; Είναι ένα μέρος ενός e-marketing plan με σκοπό την αύξηση των πωλήσεων. Το seo από μόνο του δεν μπορεί να αποδώσει τα μέγιστα. Ένα e-marketing plan περιλαμβάνει τον στρατηγικό σχεδιασμό για την προώθηση ενός δικτυακού χώρου-προϊόντος, seo, advertising, παρουσιαστικό της σελίδας web, κείμενα, φωτογραφίες, email campaigns/marketing, ppc, help desks, τιμολογιακή πολιτική, συγχρονισμός με το οργανικό marketing και ένα σωρό άλλα.

Οι υπηρεσίες e-marketing δεν μπορούν να προωθούνται με την μορφή πακέτων: bronze, silver, gold. Κάθε υποψήφιος πελάτης έχει τις δικές του ανάγκες και διαφορετικά προϊόντα και οι ανάγκες του δεν μπορούν να είναι "χρυσές" ή "αργυρές".

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

SEO με αποδείξεις

Δημοσίευση από Figaro » 14 Φεβ 2008 12:30

Υπάρχει κάποιος στην Ελλάδα που να είναι πραγματικά SEO expert και να μη πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες;
Den yparxei !
Mexri kai ta sites pou einai prwtes selides gia ola ta sumantika (SEO related) keywords exoun tragika lathi stis selides tous.
Έστω ότι έχω μία εταιρεία hosting και πλερώνω να βγω πρώτος με την λέξη hosting.
Μπορεί κάποια από αυτές τις εταιρείες να το εγγυηθεί. (Χλωμό)
Pws na egguitheis kati pou den eksartate 100% apo esena ?
To optimization enos site mporei na diarkesei apo 1 mina mexri 1 xrono+ (eksartate ta target pou exeis valei) ti ginete sti periptwsh pou:
1) 1-2 sites apo ton antagwnismo sou kanoun kalitero SEO gia x logous (kalitero domain name, perisotera voithika site, megalitero budget, ktlp) .
2) H Google kanei kapies rizikes alages stous algorithmous tis ?
3) Ta site pou stirizoun to diko sou den anaptixthoun, kanoun kalitero SEO, prosthesoun content related me to diko sou, ktlp ktlp (sinithws plirwneis links kai se alla site
) enw ta site pou stirizoun toys antagwnistes sou anaptixthoun perissotero ?

Yparxoun ena soro logoi gia na min prepei na eggyithei kapios ta apotelesmata.

Έχω την εντύπωση ότι πολλές σε χρεώνουν αφού σε ανεβάσουν, no results no fee δηλαδή.
Kamia sovarh etairia de tha to kanei afto.
Olh h doulia pou ginete on-site ginete tzampa ?

Εγω δεν υποστηριζω αυτους που πουλανε σεο(αντιθετα πιστευω οτι πουλαν φυκια για μεταξωτες κορδελες)
Giati fykia ?
4-5 xronia prosferw ipiresies SEO kai me exoun parei arketes fores pelates mou na me efxaristisoun gia ta apotelesmata.
To simantiko gia kapion pou prosferei teties ipiresies einai na epilegei tous pelates kai na prosferei tis ipiresies tou mono se atoma pou katalabenoun ti einai to SEO.
Se ksilokopous pou len "Se plirwnw xxxx euro gia na me pas prwth selida" oute kan apantaw sta pre-sales emails.

O swstos pelaths tha se parei kai tha sou pei pws exei mia etairia X pou poulaei aftes tis ipiresies kai thelei na kerdisei traffic sto etairiko tou site kai mesw internet.
Esi prepei na tou prosfereis ena plano, na katalabei ti pas na kaneis na simfwnisete sto budget kai meta na doulepseis.

Gia kapion pou gnwrizei ti kanei i prwth selida sto Google mporei na erthei ola eksartonte omos apo a) Budget ... b) xrono pou einai diatethimenos na perimenei o pelaths.

Gia diskola keywords (exact phrase ... 5+ ekatomiria) pali mporeis na kaneis SEO alla prepei na exeis terastio budget, na ksereis ti kaneis kai ipomonh.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

SEO με αποδείξεις

Δημοσίευση από Figaro » 14 Φεβ 2008 12:33

lunarmedia έγραψε:Με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω για seo και με ελάχιστα έως μηδαμινά backlinks η σελίδα μου βρίσκεται στην 4η θέση στον παγκόσμιο ιστό ανάμεσα σε 400.000.000 αποτελέσματα και 3η στην Ελλάδα ανάμεσα σε 503.000 αποτελέσματα για το κοινό keyword css.

Δηλαδή θεωρούμαι expert με αυτό;
Milas gia google.gr fantazome.
Ekei panta vgazei prwta ta .GR domains kai mias kai den iparxoun alla sites tis prokopis me afto to keyword vgenei panw to diko sou.
Gia tetia apotelesmata kai 1-2 links apo 1-2 sxetika me to antikimeno sou site einai arketa.

Gi'afto to SEO sto google.gr den ifistate (o kathenas mporei na kanei kati).

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

SEO με αποδείξεις

Δημοσίευση από manolism » 14 Φεβ 2008 12:38

Φυσικά μιλάω για Ελλάδα.

Υπάρχει κάποιος απλός χρήστης που χρησιμοποιεί google.com

Και στο κάτω κάτω αυτό με ενδιαφέρει.

Άσε που αν μιλάγαμε για google.com δεν θα μιλάγαμε τώρα για ελληνικό seo

Οι υπηρεσίες seo που προσφέρεις είναι για το .com;

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

SEO με αποδείξεις

Δημοσίευση από Figaro » 14 Φεβ 2008 12:46

Gia .COM kai gia to google.xx tis xwras pou vriskomai (den eimai Ellada).

An milame mono gia Ellada.. tote den iparxei SEO mias kai o antagwnismos einai 0 se ola ta domains.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

SEO με αποδείξεις

Δημοσίευση από scoobby » 14 Φεβ 2008 15:16

lunarmedia

Φυσικά μιλάω για Ελλάδα.

Υπάρχει κάποιος απλός χρήστης που χρησιμοποιεί google.com

Και στο κάτω κάτω αυτό με ενδιαφέρει.

Άσε που αν μιλάγαμε για google.com δεν θα μιλάγαμε τώρα για ελληνικό seo

Οι υπηρεσίες seo που προσφέρεις είναι για το .com;

Το σεο το κανεις γενικα εαν κανεις καλο σεο θα φανει στον κομ.
δεν φανταζεσαι ποσοι ελληνες περνουν αποτελεσματα απο τον κομ και οχι απο τον γρ η απο διαφορετικο ντατασεντερ και χωρις να το ξερουν,
μεχρι και ο υπολογιστης που εχεις διπλα σου!
Φιγκαρο
μιλαω για αυτους που προσφερουν το σεο σαν μπακαλικο δεν μιλαω για σοβαρους seo experts.
φυσικα και υπαρχουν καλοι.

κορντισ
τα 135000 είναι λίγα για Ελληνικό λήμμα;
για Ελληνικό λήμμα φυσικα και δεν ειναι λιγα,δεν μιλησα για ελληνικα
οι πρωτη παραθεση σου βγαζει
5,310,000,000 για free
τι ειναι τα νουμερα που γραφεις?
για ψαξε για european directory
7,930,000 for european directory ston com
8,320,000 για european directory ston gr
τωρα τα τα 135000 δεν είναι λίγα???

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

SEO με αποδείξεις

Δημοσίευση από gaucho » 14 Φεβ 2008 15:23

Κάνεις μάθημα σε κάποιον δεν του υπόσχεσαι ότι θα πετύχει στις εξετάσεις αλλά πληρώνεσε . Έτσι και η υπηρεσία SEO πληρώνεται άσχετα απο το αποτέλεσμα

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

SEO με αποδείξεις

Δημοσίευση από manolism » 14 Φεβ 2008 15:27

scoobby έγραψε:Το σεο το κανεις γενικα εαν κανεις καλο σεο θα φανει στον κομ.
δεν φανταζεσαι ποσοι ελληνες περνουν αποτελεσματα απο τον κομ και οχι απο τον γρ η απο διαφορετικο ντατασεντερ και χωρις να το ξερουν,
μεχρι και ο υπολογιστης που εχεις διπλα σου!
Χτύπα την λέξη seo στο com και αν δεις ελληνική σελίδα σφύρα μου κλέφτικα.

Εγώ σαν πελάτης που πληρώνω θα μου πει κανείς για τα datacenter της google.

Εγώ απ' όλους τους υπολογιστές που μπάινω και πίστεψέ με είναι πολλοί πάντα σε gr με βάζει.

Δεν έχω δει πουθενά αυτόματα το com

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

SEO με αποδείξεις

Δημοσίευση από scoobby » 14 Φεβ 2008 17:00

Αυτο μας ελειπε να εχουμε ελληνικη σελιδα στην πρωτη σελιδα του κομ για τον ορο seo
:)
165,000,000 for seo

οσο για το οτι δεν εχεις δει πουθενα να βγαζει αποτελεσματα του κομ,μου φενεται πολυ παραξενο καθως εγω τουλαχιστον 1/3 των υπολογιστων που εχω χρησιμοποιησει εχουν τον κομ απο ντιφαουλτ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος scoobby την 14 Φεβ 2008 17:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

SEO με αποδείξεις

Δημοσίευση από manolism » 14 Φεβ 2008 17:03

Άρα αυτοί που πουλάνε seo στην Ελλάδα δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενά σου
scoobby έγραψε:Το σεο το κανεις γενικα εαν κανεις καλο σεο θα φανει στον κομ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες