Windows vista - μάλλον παρεξηγημένα

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 15 Φεβ 2008 22:33

Παιδιά καλησπέρα σας.
Είχα περίπου 2 χρόνια να φορμάρω τον υπολογιστή μου και μιας που είχε αρχίσει τα προβλήματα είπα να δοκιμάσω τα vista (αν και οι απαιτήσεις του συστήματός μου δεν προτείνονται για vista, RAM: 1024 CPU:2.21GH).

Μόλις τα έκανα εγκατάσταση δεν κατάλαβα για πότε βρήκε τις συσκευές μου και τις πέρασε από μόνο του (έπαθα την πλάκα μου!).
Να φανταστείτε ότι μπορούν να υποστηρίξουν drivers από παλιότερα windows.

Είχα μια παλιά κάρτα τηλεόρασης της crypto (Ελληνική εταιρεία) η οποία δεν παρέχει drivers για vista, παρόλα αυτά την αναγνώρισε με τους drivers των XP.

Να προσθέσω ότι είναι εξαιρετικά ελαφριά, και τα γραφικά τους είναι εξαίσια.
Είχα το media player 11 στα XP και σερνότανε, το media player 11 των vista είναι πανάλαφρο!

Επίσης ότι η αναζήτηση που έχουν τα vista είναι πλέον πολύ εξελιγμένη, καμία σχέση με τις προηγούμενες εκδόσεις.

Τέλος πρέπει να πω ότι δεν είμαι καθόλου fun της Microsoft αλλά με τα vista έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Άβαταρ μέλους
FotiSpeaking@

Δημοσίευση από FotiSpeaking@ » 15 Φεβ 2008 23:04

vassilism έγραψε:Μόλις τα έκανα εγκατάσταση δεν κατάλαβα για πότε βρήκε τις συσκευές μου και τις πέρασε από μόνο του (έπαθα την πλάκα μου!).
Το ίδιο κάνουν και τα Linux, σε πολύ λιγότερο χρόνο.
π.χ. Μια πλήρης εγκατάσταση Ubuntu ή ακόμα καλύτερα Xubuntu, διαρκεί περίπου 15min.
vassilism έγραψε:Να φανταστείτε ότι μπορούν να υποστηρίξουν drivers από παλιότερα windows.
Αυτό νομίζω ότι γινόταν πάντα...(να με διωρθώσει κάποιος αν κάνω λάθος)
π.χ. Στα ΧΡ μπορούν να υποστηρίξουν drivers από παλαιότερες εκδόσεις.
vassilism έγραψε: Να προσθέσω ότι είναι εξαιρετικά ελαφριά, και τα γραφικά τους είναι εξαίσια
Το "ελαφριά" εξαρτάται από το ποια έκδωση χρησιμοποιείς. Όσο για τα γραφικά, δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είναι πολύ καλά, αλλά προσωπικά έχω δει καλύτερα και πιο ξεκούραστα.
vassilism έγραψε: Επίσης ότι η αναζήτηση που έχουν τα vista είναι πλέον πολύ εξελιγμένη, καμία σχέση με τις προηγούμενες εκδόσεις.
Δέν μπορώ να έχω άποψη για το συγκεκριμένο θέμα διότι δεν έχω ασχολειθεί πάρα πολύ με Vista....

Αυτές ήταν προσωπικές απόψεις, και τις παρέθεσα τελείως φιλικά. :) :wink:

Απλώς πιστεύω ότι είναι ένας πρόσφατος ενθουσιασμός από την πλευρά σου..Ελπίζω όμως να έχεις δίκιο και να μπορείς να κάνεις άριστα την δουλειά σου με τα Vista. :)

And God bless you to be the Lucky One! :)
Εικόνα
Right now, as you read this,
7 Million people are having SEX!
And you're on the computer!
omg...you must be a psycho....

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 15 Φεβ 2008 23:35

Γκουχ.. Windows section...

Επίσης, μην τα ισοπεδώνουμε όλα.. Όχι και ευκολότερη εγκατάσταση και αναγνώριση συσκευών στο λίνουξ... Είπαμε

Άβαταρ μέλους
FotiSpeaking@

Δημοσίευση από FotiSpeaking@ » 15 Φεβ 2008 23:48

deninho έγραψε:Όχι και ευκολότερη εγκατάσταση
Είπα εγώ για "ευκολότερη" ..? :roll:

:naughty:
Εικόνα
Right now, as you read this,
7 Million people are having SEX!
And you're on the computer!
omg...you must be a psycho....

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 16 Φεβ 2008 01:22

vassilism έγραψε:Παιδιά καλησπέρα σας.
Είχα περίπου 2 χρόνια να φορμάρω τον υπολογιστή μου και μιας που είχε αρχίσει τα προβλήματα είπα να δοκιμάσω τα vista (αν και οι απαιτήσεις του συστήματός μου δεν προτείνονται για vista, RAM: 1024 CPU:2.21GH).

Μόλις τα έκανα εγκατάσταση δεν κατάλαβα για πότε βρήκε τις συσκευές μου και τις πέρασε από μόνο του (έπαθα την πλάκα μου!).
Να φανταστείτε ότι μπορούν να υποστηρίξουν drivers από παλιότερα windows.

Είχα μια παλιά κάρτα τηλεόρασης της crypto (Ελληνική εταιρεία) η οποία δεν παρέχει drivers για vista, παρόλα αυτά την αναγνώρισε με τους drivers των XP.

Να προσθέσω ότι είναι εξαιρετικά ελαφριά, και τα γραφικά τους είναι εξαίσια.
Είχα το media player 11 στα XP και σερνότανε, το media player 11 των vista είναι πανάλαφρο!

Επίσης ότι η αναζήτηση που έχουν τα vista είναι πλέον πολύ εξελιγμένη, καμία σχέση με τις προηγούμενες εκδόσεις.

Τέλος πρέπει να πω ότι δεν είμαι καθόλου fun της Microsoft αλλά με τα vista έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος.
Συμφωνώ σε πολλά απο όσα είπες.
Έγω είχα κάποια προβλήματα επειδή τα δικά μου είναι στα 64 bit.
Κατα τα άλλα είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος.

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 16 Φεβ 2008 01:24

Τα xp διαβάζουν παλιότερους driver? από πότε;

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 16 Φεβ 2008 01:33

Δεν ξερω απο ποτε , αλλα εγω χθες εβαλα το σιντι απο την γουεμπ καμερα μου και τον διαβασε κανονικα τον οδηγο...εφαγε βεβαια κατι σκαλωματα , αλλα τεινει να δουλευει ;)

Για τη καρτα ηχου βρηκα κατι beta στο ιντερνετ , γιατι βαριομουν να σπανε τα νευρα μου αν δεν περασουν απο το σιντι ;)

Εντιτ : α! διαβασε και τα υπολοιπα 180gb του σκληρου μου δισκου και τον βλεπουν και τον υπολοιπο και τα χρ τωρα ;)

Βεβαια τον αλλον τον SATA δε γουσταρει να τον διαβασει με τιποτα...θα δω μηπως έχουν βγει τπτ οδηγοι για βιστα για τον κοντρολλερ.

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 16 Φεβ 2008 03:09

κι εγω ειμαι ευχαριστημενος με τα vista. τα θεωρω αρκετα σταθερα.Βεβαια, τα αλλαξα ωστε να μοιαζουν με xp γιατι καποιες λειτουργιες τους με ενοχλουσαν, αλλα κατα τα αλλα μια χαρα.Οσα προγραμματα εχω στο πισι με τα xp εχω και στο πισι με τα vista.
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 16 Φεβ 2008 06:24

Τα Vsita δεν ειναι κακο OS.
Απλα ειναι απελπιστικά αργο.
Σε όλα του.
Απο το φόρτομα των services έως απλα πράματα όπος την αντιγραφή αρχείων.

Επίσης ειναι και "βαρυ" σχετικα, αν σκευτούμε ότι το linux μπορει να τρέξει σε PC με πολυ λιγοτερες επιδόσεις ακομα και με full KDE απο τι τα Vista.

Και καποιες οντος ενοχλιτικες λειτουργιες ή ακόμα και αχριστες προσθικες...

για μενα,
το πιο καλο που προσθεσαν στα vista ειναι ο νεος explorer που μπορεις να προσθεσεις απο τα αριστερα, διαφορα link-άκια.
τα "favorite links" βολευει παρα πολυ.
πετας εκει τους φακέλους που χρισμοποιεις σιχνα και εισαι jet

Εικόνα

:P :P :P :P
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 16 Φεβ 2008 10:43

Στον 1,5 χρόνο που χρησιμοποιώ τα Vista (πριν την RC1), έχω φάει ελάχιστες φορές μπλε οθόνη. Οι τρεις πρώτες ήταν λόγω ελατωματικού driver (beta) της nVidia για την κάρτα ήχου. Πέρασα της Realtek και ξεμπέρδεψα. Οι υπόλοιπες ήταν γιατί πέταγα τα μάτια στον υπολογιστή (aka o/c)

Φόρτωμα services κλπ δεν ξέρω, γιατί έχω να κάνω restart από την μέρα που έκανα Install...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες