βάση για δημιουργία ιστοσελίδας

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
mavrogatos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mavrogatos » 18 Φεβ 2008 14:16

Χαιρετώ,
για μια ακόμη φορά an έχει κάποιος την διάθεση να γράψει για το πως ξεκινάει κάποιος με το dream weaver να φτιάξει μια ιστοσελίδα, την αρχική να την αποθηκεύσει στον τοπικό του δίσκο και για παράδειγμα να προχωρήσει σε άλλες υποσελίδες που να συνδέονται με την αρχική. Αν θέλει να ανοίξει το index.htm να το ανοίγει σαν να είναι στημένη κανονικά ο ιστός.
(είμαι ανίδεος στο dream weaver)
Πως μπαίνουν δεξιά-πάνω κάτω αριστερά οι θέσεις για link στην αρχική σελίδα και να εμφανίζονται στα υποσέλιδα.
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Andreas_O » 18 Φεβ 2008 16:41

Ο lunarmedia εδώ: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=26919 έχει μια ολοκληρωμένη σειρά βοηθημάτων για τους αρχάριους στο dreamweaver.
;]

mavrogatos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mavrogatos » 18 Φεβ 2008 16:47

ευχαριστώ αλλά στο παρελθόν με αυτά τα βοηθήματα προσπάθησα να κάνω κάτι αλλά δεν κατάφερα δηλαδή να πηγαίνω στο index.htm και να το ανοιγω και να λειτουργεί σαν κανονική σελίδα με όλα αυτά που είχα βάλει, μου άνοιγε πάντοτε μερικώς κάποια κομμάτια από αυτήν την σελίδα.

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Andreas_O » 18 Φεβ 2008 17:15

mavrogatos έγραψε:ευχαριστώ αλλά στο παρελθόν με αυτά τα βοηθήματα προσπάθησα να κάνω κάτι αλλά δεν κατάφερα δηλαδή να πηγαίνω στο index.htm και να το ανοιγω και να λειτουργεί σαν κανονική σελίδα με όλα αυτά που είχα βάλει, μου άνοιγε πάντοτε μερικώς κάποια κομμάτια από αυτήν την σελίδα.
Δίνεις ένα δείγμα της σελίδας σου;
Επίσης με αυτά που λες καταλαβαίνω ότι έχεις χρησιμοποιήσει frames, τότε θα πρέπει να ορίσεις που θα εμφανιστεί η σελίδα..στο mainframe, bottom, top κλπ.

Δώσε αν μπορείς την σελίδα σου..
;]

mavrogatos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mavrogatos » 18 Φεβ 2008 17:30

Αν εχεις λίγη υπομονή, γραψε σε παρακαλώ τα απολύτως πρώτα βήματα που κάνω για να δημιουργήσω έναν ιστό με το index.htm και συνδέσεις υποσέλιδων εννοώ να ανοιξω την πρώτη σελίδα και να βάζω ότι κρίνω εκεί αλλά όταν κάνω κλικ να ανοιγει σαν σελίδα κανονικά με τα link της κείμανε, εικ΄νες και ότι άλλο, μήπως κάνω λάθος στο save ή ξέρω, δυσκολέυομαι για την ώρα να γράψω γιατί τα παράτησα εδώ και καιρό σκέφτηκα να ξαναξεκινήσω ίσως βρω να ρωτήσω κάτι πιο συγκεκριμένο.
Αλλά από ότι ιυμάμαι ακολουθόντας τα μαθήματα αυτά από εδώ μέσα κατάφερνα να κάνω μόνο κάτι που άνοιγε μεμονωμένα και όχι σε σύνθεση μιας ιστοσελίδας!!!

mavrogatos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mavrogatos » 18 Φεβ 2008 17:33

Τι κάνω για να δώσω ένα δείγμα της σελίδας;

έχω μια δικιά μου ήδη που τηνέφτιαξα μόνος μου αλλά με περιορίζει σε κάποια που θέλω να βάλω δηλαδή μια gallery σε flash
Το frontpage το ξεκίνησα μόνος μου χωρίς σχεδόν καμία δυσκολια να στήσω την ιστοσελίδα,

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες