Αλλαγή banner σε SMF Forum

Ας μάθουμε πως να κάνουμε τις σελίδες μας με στιλ. Τα Cascading Style Sheets είναι ο τρόπος για να το επιτύχουμε.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
leftezi

Δημοσίευση από leftezi » 18 Φεβ 2008 16:45

Αν ξέρει κάποιος από SMF Forum:
Υπάρχει τρόπος να φύγει αυτό το πλαίσιο background (χρώμα μπλε-ραφ gradiend) που περικλείει το banner μου στην κορυφή της σελίδας;
http://travelforum.gr

ioanna

Δημοσίευση από ioanna » 01 Μαρ 2008 17:20

Καλησπέρα,
αν καταλαβαίνω σωστά αυτό που ζητάς δεν έχει σχέση με γνώσεις κώδικα, έχει σχέση με γνώσεις επεξεργασίας εικόνας. Θες να αλλάξει την εικόμα με το όνομα ravelforum_logo.jpg

Αυτή λογικά όταν την έφτιαξες πρέπει να τη έφτιαξες σε layer. Ο πιο απλός τρόπος είναι στο layer που έχεις τo background (χρώμα μπλε-ραφ gradiend) να πας να το αντικαταστήσεις με το χρώμα που θέλεις.
Δηλάδή κάπως έτσι:Εικόνα

Άβαταρ μέλους
leftezi

Δημοσίευση από leftezi » 02 Μαρ 2008 03:44

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Το έλυσα τελικά, ήταν θέμα κώδικα. Αυτό το gradient background χρώμα ήταν μέρος του κώδικα (του φόρουμ), όχι της εικόνας μου.

EDIT: Τώρα κατάλαβα γιατί υπέθεσες κάτι τέτοιο. Αυτή τη στιγμή βλέπεις τη σελίδα διορθωμένη. Δεν ήταν έτσι πριν. Είχε ένα πλαίσιο που εξείχε από την εικόνα (και δεν ανήκε σε αυτή βέβαια).

leonidiofc
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από leonidiofc » 24 Μαρ 2008 21:22

Ρε παιδιά κάποιος να βοηθησει αν ξερει....

Εχω κάνει εγκατάσταση αυτό http://custom.simplemachines.org/themes ... ?lemma=356 το template .

Θα ήθελα να μου πει κάποιος :

α) Πως βγαίνει το search πάνω δεξιά
β) Μέσα στις θεματικές ενότητες εμφανιζει τα νέα με ένα ασπρο πλαίσιο "new" το οποίο δεν φαινεται .

Εχω αλλάξει τις εικόνες οταν υπάρχει νεα δημοσιευση να δειχνει καπως αλλιως αλλα το συγκεκριμένο δεν μπορώ να βρώ απο που "αντλεί" αυτο το "new" και το εμφανιζει . Καθως οτι εικόνα εχει σχεση με ενα δημοσιευση εχει αλλαχτει .

Καμια βοήθεια ?

Ευχαριστώ

leonidiofc
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από leonidiofc » 01 Μάιος 2008 11:40

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά ,

Μπορεί κάποιος να μου πει ρε παιδιά πως θα βάλω σε smf αριστερά μικρά διαφημιστικά banner ?

Που πρεπει να τοποθετησω κώδικα και σε ποιο σημείο ? μεσα στο index.php ? Γιατι έκανα κατι δοκιμες και οτι βάζω μου το παει ή πανω πανω ή κάτω κάτω .

Καμια βοήθεια ? :idea: :idea: :roll: :roll:

Απάντηση

Επιστροφή στο “CSS - Cascading Style Sheets”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης