το development είναι ανώτερη δουλειά από το design;

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 27 Φεβ 2008 20:02

Giati oxi ?
Uparxoun arketa megala site pou stirizonte sto content tous ... pistebeis pws den plirwnoun atoma pou asxolounte me content mono ?

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 28 Φεβ 2008 02:34

Μεγάλα sites που στηρίζονται στο content τους εγώ ξέρω ότι είναι τα ενημερωτικά portals. Αυτοί οι άνθρωποι είναι αρθρογράφοι, μιλάμε για μια τελείως ξεχωριστή κατηγορία, αλλάακόμα και αυτοί αρθρογραφούν και σε άλλα έντυπα μέσα.
Ο content writer είναι ο τύπος που σε μια εταιρία web design, θα γράφει το κείμενο για τις υπηρεσίες ή το προϊόν του εκάστοτε πελάτη. Πιστεύεις ότι έχουμε τέτοιο επάγγελμα στην Ελλάδα;
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 28 Φεβ 2008 02:58

Συνάδελφος προγραμματιστής που εργάζεται στη GreekGeeks μου έχει αναφέρει ότι απασχολούν έναν content author, δεν ξέρω αν είναι full time ή part time.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 28 Φεβ 2008 04:40

Τι να σας πώ, μακάρινα κάνω λάθος και να υπάρχουν ή να υπάρξουν εταιρίες που να έχουν για κάθε μια θέση και έναν επαγγελματία.
Έτσι πρέπει να είναι.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 28 Φεβ 2008 10:29

ALR έγραψε:Μεγάλα sites που στηρίζονται στο content τους εγώ ξέρω ότι είναι τα ενημερωτικά portals. Αυτοί οι άνθρωποι είναι αρθρογράφοι, μιλάμε για μια τελείως ξεχωριστή κατηγορία, αλλάακόμα και αυτοί αρθρογραφούν και σε άλλα έντυπα μέσα.
Ο content writer είναι ο τύπος που σε μια εταιρία web design, θα γράφει το κείμενο για τις υπηρεσίες ή το προϊόν του εκάστοτε πελάτη. Πιστεύεις ότι έχουμε τέτοιο επάγγελμα στην Ελλάδα;
Kai aftoi content writers einai.

Oi content writers mporoun na xwristoun kai se SEO writers, promo, arthografoi, ktlp.

Giati prepei na doulevei se etairia web design mono ? :)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 28 Φεβ 2008 11:29

ALR έγραψε:Ο content writer είναι ο τύπος που σε μια εταιρία web design, θα γράφει το κείμενο για τις υπηρεσίες ή το προϊόν του εκάστοτε πελάτη.
http://en.wikipedia.org/wiki/Website_content_writer

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 01 Μαρ 2008 04:27

Dimsis thanks gia to link. Υπάρχει τέτοιος τύπος στην Ελλάδα , επαγγελματίας website content writer ?

Figaro: Αν ζεί εδώ, δε νομίζω να δουλεύει μόνο σε εταιρία web design, απλώς ίσως αυτό να είναι ένα ακόμα skill του. Κάτι παρόμοιο δηλαδή με το θέμα μας Developer που είναι και Designer και το αντίθετο.

Πιστεύεις ότι ο αρθρογράφος του in.gr ή της Καθημερίνης online, ο δημοσιογράφος δηλαδή που κάνει ρεπορτάζ και ανεβάζει το υλικό του , έχει τις γνώσεις που αναφέρονται στο link του dimsis ?
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 01 Μαρ 2008 05:03

kai omos eiparchoun kai "en elladi"...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 01 Μαρ 2008 08:54

Ακόμα σαν αποκλειστική δουλειά δεν νομίζω πως έχει πολλούς τέτοιους στην Ελλάδα. Μιλάμε για άτομα που να έχουν προσληφθεί δηλαδή σε κάποια εταιρεία καθαρά ως συγγραφείς περιεχομένου και να μην είναι δηλαδή ας πούμε δημοσιογράφος που γράφει και για κάποια εφημερίδα ή περιοδικό κλπ. Να είναι η βασική τους δουλειά αυτή και όχι ένα συμπλήρωμα.

Άντε να'ναι μετρημένοι στα δάχτυλα ενός χεριού (να βάλουμε και ποδιού; ας βάλουμε... παραπάνω ιδιαίτερα χλωμό το κόβω)
Ίσως γιατί δεν έχουμε sites που να κερδίζουν από το περιεχόμενο τόσα χρήματα, ώστε να απασχολούν προσωπικό σε καθημερινή βάση για την ενημέρωση του... φαντάζομαι πως όσοι θα ασχοληθούν στο μέλλον με το γράψιμο, αρθρογραφία, σύνταξη ειδησεογραφίας κλπ θα είναι όλοι content writers αφού τα πάντα θα είναι ηλεκτρονικά και online.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 01 Μαρ 2008 19:32

eiparchoun arketi mitsara...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης