Απορία με κάρτες γραφικών

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
sakas16v

Δημοσίευση από sakas16v » 19 Φεβ 2008 19:19

Η ερώτησή μου μπορεί να ακουστεί λίγο ηλίθια αλλά θέλω να την κάνω για να βγω από την απορία. Έχω έναν pc περίπου τριών ετών με τα εξής χαρακτηριστικά Pentium(R) 3.00GHz με 512ΜΒ Ram και η κάρτα γραφικών που έχει επάνω είναι NVIDIA GeForce 6600LE στα 256MB δεν ξέρω αν χιάζετε και το ότι έχω windows XP version2002 Service Pack2. Και τώρα έχω μία κάρτα στα χέρια την GAINWARD 6600GT στα 256MB και δεν ξέρω αν μπορώ να την συνδέσω και αυτήν παράλληλα με την κάρτα που έχει είδη. Δηλαδή δεν ξέρω αν γίνετε να συνδέσει κανείς δύο κάρτες και αν ναι, αν είναι συνεργάσιμες ή συμβατές οι παραπάνω κάρτες!!! Ρώτησα έναν υποτιθέμενο τεχνικό Η/Υ και μου είπε κατηγορηματικά ότι δεν γίνετε γενικός να συνδέσεις δυο κάρτες ταυτόχρονα ΑΛΛΑ σήμερα συγκεκριμένα διάβασα σένα περιοδικό ότι αυτό μπορεί να γίνει!!!! Η αλήθεια είναι ότι δεν το δοκίμασα καν καθότι άσχετος δεν θέλω να κάνω καμία μεγάλη ζημιά.
Εσείς τι λέτε γίνετε η όχι να επιδιώξω να την συνδέσω ή θα πάρω φωτιά εδώ??χαχα
Θα δουλέψουν ή θα τις βάλω άδικα??
Ευχαριστώ!!!

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 19 Φεβ 2008 19:26

Ηλίθιες ερωτήσεις είναι αυτές που δεν κάνουμε...

Λοιπόν... αυτό που λες γίνεται ΑΛΛΑ ΟΧΙ με τις κάρτες και με την μητρική, που μάλλον, έχεις...

Για να γίνει αυτό απαιτείται υποστήριξη SLI, με ATI δεν ασχολούμε αλλά λέγεται Crossfire, και να υποστηρίζει και η μητρική φυσικά την τεχνολογία...

Επειδή μάλλον η επόμενή σου ερώτηση είναι τι θα πει SLI και τι Crossfire ρήξε και μια ματιά στο wikipedia και τα ξαναλέμε...

Ελπίζω να σε βοήθησα...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

sakas16v

Δημοσίευση από sakas16v » 19 Φεβ 2008 19:34

GEOSTUFF σ΄ ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση που πραγματικά ήταν αστραπιαία. Μορφώνομαι περισσότερο για τις ορολογίες που μου λες και βαδίζω ανάλογα. Και πάλη ευχαριστώ!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης