Προς το Ραδιοφωνικό Σταθμό Radio Xalazi ( ΑΕΠΙ )

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 20 Φεβ 2008 11:09

Αυτό το πράγμα με την ΑΕΠΙ (και την κάθε ΑΕΠΙ) εγώ το βλέπω λίγο ως νταβατζιλίκι σε μερικές εφαρμογές του.

Ναι οκ να πληρώνουν όσοι πρέπει πνευματικά δικαιώματα εκεί που πρέπει, αλλά η διαφωνία μου εμένα είναι πως οι τύποι και ένα τυροπιτάδικο να έχεις και να παίζεις μουσική από ένα ράδιο το οποίο το έχεις συνδέσει με 2 ηχεία θα σου ζητήσουν λεφτά, αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω.

Δεν λέω καφετέριες, bar, club κτλ κτλ ναι να πληρώνουν αλλά όχι όλοι, όχι πχ το κατάστημα ρούχων που απλά θέλει ένα καλό περιβάλλον στους πελάτες να πληρώνει, αφού πληρώνει ο ραδιοφωνικός σταθμός γιατί να πληρώνω εγώ που αναπαράγω τον ραδιοφωνικό σταθμό???

Μου ακούγεται λαμογιά, μεγάλη.

Άγγελε ζήτα, έτσι από περιέργεια στο τι θα σου πουν, μια λίστα με καλλιτέχνες που δεν είναι συμβαλλόμενοι με την ΑΕΠΙ και άρα θα μπορείς να παίζεις ελεύθερα τα κομμάτια τους και επίσης ζήτα αποδείξεις πως το ποσοστό που λένε ότι αποδίδουν στους καλλιτέχνες το αποδίδουν και με ποιο τρόπο :lol: :lol: Νομίζω θα έχει πλάκα η απάντησή τους
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Φεβ 2008 11:46

PanosIlio έγραψε:Άγγελε ζήτα, έτσι από περιέργεια στο τι θα σου πουν, μια λίστα με καλλιτέχνες που δεν είναι συμβαλλόμενοι με την ΑΕΠΙ και άρα θα μπορείς να παίζεις ελεύθερα τα κομμάτια τους και επίσης ζήτα αποδείξεις πως το ποσοστό που λένε ότι αποδίδουν στους καλλιτέχνες το αποδίδουν και με ποιο τρόπο :lol: :lol: Νομίζω θα έχει πλάκα η απάντησή τους
το τελευταίο που θα κάνουν είναι να σου απαντήσουν, το πρώτο θα είναι το εξώδικο...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

zeppos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zeppos » 20 Φεβ 2008 13:35

Μια συμβουλή: Όποιος έχει διαφορές με αυτούς τους ληστές της ΑΕΠΙ να ΠΛΗΡΩΣΕΙ γιατί θα το μετανιώσει.. Είχα πριν χρόνια ένα μικρό μαγαζάκι 25τετ και χωρίς α ειδοποιηθώ να πληρώνω, μου έγινε μήνυση και μάλιστα με λάθος την ονομασία του μαγαζιού. Το δικαστήριο έγινε στη Σύρο και παρόλο το δίκιο μου έφαγα ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ φυλακή και ΈΝΑ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΟ (δρχ) πρόστιμο!! Ούτε οι ναρκέμποροι δεν αρπάζουν τέτοια ποινή!!
Εάν πλήρωνα την φυλάκιση με τους διπλασιασμούς κλπ.. θα πήγαινε το κοντύλι γύρω στα 10 εκ/μύρια!! Μάλιστα! Οι δικαστές ρίχνουν την ανώτερη των πονών σε τέτοιες υποθέσεις. Πήγα βέβαια για έφεση, έκανα διακανονισμό με τους μαντράχαλους της ΑΕΠΙ έδωσα δηλαδή την "συνδρομή" (έτσι το λένε το χαράτσι) για 5 χρόνια! Τότε ήταν 75000 δρχ τον χρόνο και όταν έγινε η έφεση ήλθαν 2 εκπρόσωποι και είπαν τα καλύτερα λόγια για μένα... δεν το ήξερε, είναι καλός άνθρωπος κλπ και με αθώωσε ο δικαστής που βέβαια γνωρίζει πολύ καλά το παιχνίδι..
Τα γραφεία τους μου λένε ότι είναι πολυτελέστατα σαν μεγάλης τράπεζας..
Το ζήτημα το μεγάλο είναι απότι γνωρίζω ότι μόνο οι μεγάλοι συνθέτες παίρνουν την μερίδα του λέοντος, Παπαδόπουλος, Θεοδωράκης και σια.. και οι υπόλοιποι ψίχουλα..
Το κάθε μικρό μαγαζί, από 2 έως 100 τμ που παίζει έστω και ραδιοφωνάκι, πρέπει να πληρώνει την κατώτερη συνδρομή... όποια είναι σήμερα δεν ξέρω!!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 20 Φεβ 2008 13:47

αυτο ειναι περιπου το μηνυμα που θα αποσταλει στους κυριους αυτους με κοινοποιηση στα ΜΜΕ στον συνηγορο του καταναλωτη και στην ΕΕΤΤ
εκανα μερικες διορθωσεις

Κύριοι
Σε Από Radio Xalazi

Aγαπητοί κύριοι. Μετά και την ενημέρωση που μας κάνατε σχετικά με το θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων των στιχουργών και τραγουδιστών, επικοινωνούμε μαζί σας για να ζητήσουμε μερικές διευκρινήσεις, τις οποίες και κρίνουμε σκόπιμο ότι πρέπει να μας κάνετε, για να έχουμε μια πλήρη εικόνα της καταστάσεως, ώστε να μπορέσουμε να τροποποιήσουμε ανάλογα το πρόγραμμα μας , για να μην παραβαίνουμε την ισχύουσα νομοθεσία.

Με βάση το e mail που μας στείλατε αναφέρεται μεταξύ άλλων το εξής, στην τρίτη παράγραφο.

« … Εκπροσωπεί δε στην Ελλάδα όλο το ξένο μουσικό ρεπερτόριο και το
σύνολο σχεδόν του Ελληνικού, δυνάμει σχετικών συμβάσεων αφενός με
τους Έλληνες πνευματικούς δημιουργούς και λοιπούς δικαιούχους και
αφετέρου με τις ομόλογες εταιρείες πνευματικής ιδιοκτησίας του
εξωτερικού.»

Θα θέλαμε να μας ενημερώσετε αναλυτικά εγγράφως για τους καλλιτέχνες και το ρεπερτόριο το οποίο δεν εκπροσωπείτε, και δεν απαιτείτε συνδρομή και άδεια από εσάς.

Δεύτερον, θα θέλαμε, να μας ενημερώσετε για το χρονικό όριο που ισχύουν αυτά τα πνευματικά δικαιώματα των καλλιτεχνών, καθώς από όσο γνωρίζουμε, υπάρχει ένα ανώτατο χρονικό σημείο, από την ημερομηνία δημιουργίας του εκάστοτε τραγουδιού, που παύουν να ισχύουν αυτά τα πνευματικά δικαιώματα.

Τριτον, θα θέλαμε αναλυτική λίστα καλλιτεχνών και ποιο είναι αυτό το χρονικό όριο, πχ τραγούδια που έχουν ξεπεράσει τα 10 χρόνια, για να μπορέσουμε , όπως είπαμε παραπάνω να τροποποιήσουμε το πρόγραμμα μας αναλόγως και να συμβαδίζουμε με τις ισχύουσες διατάξεις.

Τεταρτον, ο σταθμός μας σε περίπτωση που τροποποιηθεί σε καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα και όχι μουσικό, θα θέλαμε να μας ενημερώσετε ποια είναι η αναλογία λόγου και τραγουδιού ανά ώρα, ώστε να μη θεωρηθεί ο σταθμός μουσικός. Έτσι θα μπορέσουμε να τροποποιήσουμε το πρόγραμμα μας αναλόγως για να μην παραβαίνουμε τις ισχύουσες διατάξεις.

Θα περιμένουμε αναλυτική κατάσταση και ενημέρωση για τα παραπάνω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fiskilis την 20 Φεβ 2008 14:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
lon3wolf
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lon3wolf » 20 Φεβ 2008 13:59

εγώ τους ρώτησα πριν 3 χρόνια όταν πήγα να πληρώσω την συνδρομή μια απορία που είχα πάντα: γιατί πληρώνω δυο φορές δικαιώματα; Τι εννοώ;
Οτι ναι μεν πληρώνω σαν ιδιοκτήτης μπαρ γύρω στα 280 το εξάμηνο (θερινή σαιζόν και αναλόγως τα τετραγωνικά, αν έχεις pc, dj, και τι είδους άδεια λειτουργίας έχεις) αλλά γιατί όταν πηγαίνω στο δισκάδικο να αγοράσω cd με τιμολόγιο ξαναπληρωνω πνευματικά δικαιώματα (τα οποία συμπεριλαμβάνονται στην τιμη).
Μου είπαν ότι τα πρώτα τα πληρώνω για δημοσία εκτέλεση ενώ τα δεύτερα για προσωπική ακρόαση. Ναι, λέω αλλά την στιγμή που τα παίρνω με τιμολόγιο γιατί δεν μου αφαιρούνται από το ποσό μιας και δεν τα θέλω για προσωπική ακρόαση.
Μου άρχισε τα μα και τα μου και ότι για προσωπική ακρόαση το ποσό για τα δικαιώματα είναι ελάχιστο. Τότε λέω, και αν, εγώ ξοδεύω για το μπαρ 3.000 ευρώ τον χρόνο (λέμε τώρα) σε μουσική;
Δεν μου απάντησε :kaloe:
When I die, I want to go peacefully like my Grandfather did, in his sleep -- not screaming, like the passengers in his car.

zeppos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zeppos » 20 Φεβ 2008 14:11

Άγγελε, με το μήνυμα που έστειλε ο ραδιοφωνικός σταθμός, έβαλε υποψηφιότητα για κατηγορούμενος.. Θα του γίνει μήνυση και αντί να πληρώσει για το τώρα... θα αναγκαστεί να πληρώσει και για όλα τα χρόνια που εκπέμπει αλλά και για τους δικηγόρους και τα έξοδα της δίκης... Να θυμάσαι ότι και σήμερα να γίνει η μήνυση, ίσω η ειδοποίηση για την δίκη έλθει μετά από 1-2 χρόνια!!
Δεν έχει καμία υποχρέωση αυτό το ληστρικό ταμείο να ανακοινώνει τις συμβάσεις με τους καλιτέχνες. Υπάρχει σχετική νομοθεσία που ορίζει ότι:
Όταν η μουσική που ακούγεται σε ένα κατάστημα, άσχετα με τι κατάστημα είναι, έχει κύριο σκοπό την προσέλκυση και διασκέδαση των πελατών, ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ!
Οποιαδήποτε μουσική και αν είναι.. Έχτω και αν βάζεις ηχογραφήσεις συγκροτημάτων ερασιτεχνών! Σου λέει ο νόμος δεν θα κάθονται να παρακολουθούν κάθε λεπτό τι παίζεις...

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 20 Φεβ 2008 14:17

zeppos έγραψε:Άγγελε, με το μήνυμα που έστειλε ο ραδιοφωνικός σταθμός, έβαλε υποψηφιότητα για κατηγορούμενος.. ...
ζητα διευκρινησεις για να μην ειναι παρανομος και θα του κανουν και μηνυση ?

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 20 Φεβ 2008 14:19

Μάλλον για το τελευταίο που αφαίρεσες εννοεί ο zeppos.

Το ότι ο σταθμός θα συνεχίσει να δουλεύει μέχρι να πάρει απαντήσεις.

Και έχει δίκιο.

Μπαίνετε σε μεγάλες περιπέτειες

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 20 Φεβ 2008 14:28

ναι και εμενα δεν μου αρεσε και το εβγαλα
εν τω μεταξυ ο σταθμος σταματησε να εκπεμπει

υποψην αυτο το μηνυμα κοινοποιηθεικε σε 2 ενωσεις καταναλωτων και στην ΕΕΤΤ

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Φεβ 2008 15:03

δεν έχουν καταστάσεις, δε μπορείς να βρείς το δίκιο σου, ακόμα κι ένα τραγούδι να παίζεις την ημέρα το ίδιο πληρώνεις, αν συνεχίσετε θα πληρώσετε όσα και ο lon3wolf.

αυτά είναι δεδομένα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 20 Φεβ 2008 15:13

οχι ειπαν αν ο σταθμος εχει ενημερωτικο χαρακτηρα και οχι μουσικο απαλασεται απο καταβολη τελων στην ΑΕΠΙ

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Φεβ 2008 15:31

αλλά δε θα πρέπει να έχει ούτε ένα τραγούδι.. ;)
- follow me @twitter

zeppos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zeppos » 20 Φεβ 2008 16:39

Άγγελε, δεν έχω καμία διάθεση να σε τρομάξω χωρίς λόγο.. Είχα την εμπειρεία που σου είπα, μίλησα τότε με δικηγόρους και άλλους παθόντες και "πληρώντες"!!! Και σου τα είπα να τα ξέρεις. Δεν προκειται να το αφήσουν το θέμα. Εχουν πολύ χρήμα και δικηγόρους με μισθούς που παρακολουθούν όλη μέρα.
Το καλύτερο είναι να έλθεις σε μια συνενόηση για το ύψος της συνδρομής (που αμφιβάλλω) και να τα καταφέρεις να αρχίσεις να πληρώνεις από τώρα και όχι αναδρομικά που αυτός είναι ο στόχος τους..
Εάν σου κάνουν μήνυση σήμερα, σου το ξανάπα, πως και πότε θα το μάθεις;
Μόνο όταν σου έλθει το ειδοποιητήριο (κλήση) για το δικαστήριο λίγες μέρες πριν την δίκη..
Αυτό όμως μπορεί να πάρει και 2-3 χρόνια!! Κατάλαβες; Θα σε βάλουν να πληρώσεις για όλα μετά!
Μακάρι να έχουν αλλάξει τα πράματα από τότε που θυμάμαι και να έχουν βάλει νερό στο κρασί τους, έχουν περάσει 10 χρόνια περίπου..

ΥΣ: Συνήθως ΔΕΝ στέλνουν εξώδικο! Κατευθείαν στο ψητό!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες