Εφαρμογή - βίντεο κλαμπ

Συζητήσεις για τις γλώσσες του dot Net και για του Visual Studio της Microsoft

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nathanlyk

Εφαρμογή - βίντεο κλαμπ

Δημοσίευση από nathanlyk » 19 Φεβ 2008 22:56

Καλησπέρα. Πρόκειται για μια εργασία στο iek μου κατά την οποία θα πρέπει να φτιάξω ένα πρόγραμμα για κατάστημα videoclub. Θα υπάρχει βάση δεδομένων που περιέχει όλα τα στοιχεία κ.τ.λ. Πείτε κάποια ιδέα κάτι..Οποιαδήποτε πληροφορία είναι χρήσιμη...

Microsoft Visual Basic 6
MySQL SERVER 5.0

Άβαταρ μέλους
gvarth
Επικοινωνία:

Εφαρμογή - βίντεο κλαμπ

Δημοσίευση από gvarth » 20 Φεβ 2008 08:22

nathanlyk έγραψε:Καλησπέρα. Πρόκειται για μια εργασία στο iek μου κατά την οποία θα πρέπει να φτιάξω ένα πρόγραμμα για κατάστημα videoclub. Θα υπάρχει βάση δεδομένων που περιέχει όλα τα στοιχεία κ.τ.λ. Πείτε κάποια ιδέα κάτι..Οποιαδήποτε πληροφορία είναι χρήσιμη...

Microsoft Visual Basic 6
MySQL SERVER 5.0
Καλημέρα,

Για την MYSQL μπορείς να βρείς χρήσιμα στοιχεία εδώ

H Visual Basic 6 έχει πάψει να υποστηρίζεται από τη Microsoft εδώ και αρκετά χρόνια. Στην αγορά , όλο και κάποιο βιβλίο θα έχει ξεμείνει ... Θα ψάξεις για βιβλία που θα έχει τίτλο VB & Databases , Developing Databases using Visual Basic ή κάτι τέτοιο . Συνήθως ξενόγλωσσο.

Επειδή είναι λιγάκι δύσκολο να σου έδωσαν εργασία για ανάπτυξη προγράμματος videoclub χωρίς να σου πούν τι ζητάνε , τι απαιτήσεις υπάρχουν κ.λ.π. , θα πρέπει πριν κάνεις οτιδήποτε να ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου τις απαιτήσεις του προβλήματος. Εν ανάγκη να πας από κανένα video club και να μάθεις τι εργασίες σε γενικές γραμμές κάνουν αυτά τα προγράμματα. ΜΟΝΟ αν είναι ξεκάθαρες οι ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ του προγράμματος , έχει νόημα να προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε.

Βιβλία για mySQL θα βρείς σε Παπασωτηρίου , Κωσταράκη κ.λ.π. τεχνικά βιβλιοπωλεία.

Καλό τρέξιμο ...
Αγαπάς το δάσος ; Αγαπάς τη θάλασσα ; Τότε αγαπάς και τη ζωή ...

:: Το ιστολόγιό μου :: :: Υπολογιστικά εργαλεία για μηχανικούς ::

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Εφαρμογή - βίντεο κλαμπ

Δημοσίευση από paink1ller » 20 Φεβ 2008 09:44

Καταρχην μην κανεις το λαθος να προσπαθεις να ανακαλυψεις τον τροχο απο την αρχη χεχε.

Κατεβασε οτι DEMO software υπαρχει στο νετ για video clubs και δες τι απαιτησεις και δυνατοτητες εχουν. Κανονικα οταν θα δουλευεις σαν προγραμματιστης θα ερχεται ο πελατης σ'εσενα να σου λεει τι θελει να κανει το προγραμμα του.

Η VB6 πεθαινει.. αμα δεν ξες vb και θα πρεπει να μαθεις για να κανεις το προγραμμα καλυτερα να επενδυσεις στην καινουργια εκδοση γιατι αμα συνηθισεις την vb6 μετα θα εχεις δυσκολιες να περασεις στην καινουργια.
Αμα θελουν ντε και καλα vb6 στο ΙΕΚ τοτε εσυ μαθε την καινουργια και μπες στο rentacoder.com και ζητα να σου φτιαξουν το prog στην VB6 για να το παραδωσεις.

george_f

Εφαρμογή - βίντεο κλαμπ

Δημοσίευση από george_f » 23 Φεβ 2008 22:05

Φίλε, σου προτείνω να χρησιμοποιήσεις Visual Basic 2005 Express Edition (.net)! Έκανα παρόμοια εργασία στο ΙΕΚ μου, για κατάστημα (προϊόντα,πωλήσεις,πελάτες,υπάλληλοι κ.λ.π.) και πήρα 20 (αυτό βέβαια οφείλεται και στην προγραμματιστική μου ικανότητα χαχα). Είναι πιο απλό, έχει έτοιμους wizards για να κάνεις οτιδήποτε. Για αρχάριους είναι ότι πρέπει. Με λίγο ψάξιμο στο ιντερνετ θα βρείς οδηγούς και παραδείγματα! Φαντάσου εγώ δεν ήξερα τίποτα από visual basic και σε τρεις μήνες έδωσα εργασία 130 σελίδες με 'τρελή' εφαρμογή!!

Τη Visual Basic 2005 Express Edition μπορείς να την κατεβάσεις free από την ιστοσελίδα της microsoft, μαζί με SQL Server 2005 Express Edition και dotNet, τα οποία χρειάζονται για να φτιάξεις αυτή την εφαρμογή!

;-)

Άβαταρ μέλους
nathanlyk

Εφαρμογή - βίντεο κλαμπ

Δημοσίευση από nathanlyk » 18 Μάιος 2008 15:22

[url=http://www.planet-source-co...Sort=Alphabetical]www.planet-source-co...Sort=Alphabetical[/url]
Αυτό ήταν θεϊκό ! ! ! Ακόμα βέβαια δεν το έχω φτιάξει. Πιστεύω με κατάλληλες αλλαγές θα είναι ότι πρέπει ! ! ! Τελικά σε VB6 το κάνω ! !

Απάντηση

Επιστροφή στο “dot Net και Visual Studio”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες