Πόσες ώρες κάθεστε μπροστά στον υπολογιστή?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

έως 2 ώρες
4
6%
2 με 4 ώρες
4
6%
4 με 6 ώρες
4
6%
6 με 8 ώρες
10
16%
8 με 10 ώρες
9
14%
10 με 12 ώρες
9
14%
12 με 14 ώρες
9
14%
πάνω από 14 ώρες
15
23%

Σύνολο ψήφων: 64

Άβαταρ μέλους
The Razor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από The Razor » 23 Φεβ 2008 13:13

Η μαγκιά είναι να τα κάνεις όλα τα πράγματα με προτεραιότητες. Π.χ οι φιλίες και τα κορίτσια είναι πάνω απο το πισι..

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 23 Φεβ 2008 16:29

The Razor έγραψε:Η μαγκιά είναι να τα κάνεις όλα τα πράγματα με προτεραιότητες. Π.χ οι φιλίες και τα κορίτσια είναι πάνω απο το πισι..
Σωστός ο Razor.
Ρε παιδιά μιας που βλέπω ότι οι περισσότεροι κάθονται πάνω από 14 ώρες μπροστά στον υπολογιστή, έχω μια απορία.
Πως τα πάτε από πονοκεφάλους?

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 23 Φεβ 2008 16:39

πονοκέφαλοι μόνο όταν μας τα πρήζουν αδέρφια/μανάδες/γκόμενες.. Πλέον έχουμε πάθει ανο(η)σία στην οθόνη :P

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 23 Φεβ 2008 16:39

vassilism έγραψε:Πως τα πάτε από πονοκεφάλους?
Είναι σαν να ρωτάς έναν νέο καπνιστή "πώς πας από βήχα?"

Η απάντηση είναι κοινή, "θα σου πω σε 20 χρόνια" :P

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 23 Φεβ 2008 16:53

Εγώ λέω για την μέρα που θα κάτσει κάποιος 14 ώρες.
Μετά δεν τον πιάνει το κεφάλι του?
Γιατί εμένα με πιάνει αρκετές φορές και αυτό οφείλετε στις πολλές ώρες.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 23 Φεβ 2008 18:42

Συνηθίζεις...
στην αρχή όταν ξεκίνησα εργασία ως web developer και μάλιστα με πάνω από 8 ώρες συγγραφής κώδικα καθημερινά, πήγαινα σπίτι με φοβερή ζαλούρα και επειδή τότε είχαμε και τις CRT οθόνες όσο και να τις έβαζες υψηλό refresh rate, η πολύωρη εργασία σου δημιουργούσε και πονοκεφάλους αλλά και πόνο στα μάτια.
Είχα αγοράσει "ξεκουραστικά" γυαλιά (χωρίς βαθμό δλδ, κάτι σαν φίλτρο που αντί να το βάζω στην οθόνη, το φορούσα :p ) και είχαν βελτιώσει κάπως την κατάσταση.
Τώρα δεν τα χρησιμοποιώ, εδώ και κάτι χρόνια παρόλο που σπίτι έχω ακόμα CRT (δουλειά TFT) αλλά δεν με κουράζει.

Μέχρι να συνηθίσω πάντως πέρασε κανένας μήνας... μετά μάλλον προσαρμόστηκε ο οργανισμός μου και πλέον δεν έχω πρόβλημα ούτε με μάτια, ούτε και με καθημερινούς πονοκεφάλους. Υπάρχουν πάλι πονοκέφαλοι αλλά μια φορά το δίμηνο / τρίμηνο κλπ που πιθανότερο είναι να προέρχονται από άλλα αίτια...
Εκτός των άλλων πάντως ο προτραμματισμός σε επαγγεματικό επίπεδο (γιατί σε προσωπικό είναι εντελώς άλλη φάση) φέρνει και υπνηλία ... :)

Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 23 Φεβ 2008 20:07

John ''PC'' Rambo έγραψε: Ο πονο(κέφαλο)ς είναι ο καλύτερός σου φίλος...

mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 23 Φεβ 2008 22:10

Εγώ μπορεί και όλη τη μέρα. Διάλειμμα για μαθήματα. Γράφω posts στο FS και MS, κάνω chatting, φτιάχνω ελληνικές γλώσσες για phpBB και αναπτύζω templates, το δικό μου ή κάποιας παραγγελείας από την OasisDesign. Φτιάχνω το MS. Εάν δεν είχα μαθήματα ή κάτι άλλο να κάνω τότε στον υπολογιστή..... Πρέπει να έχω μυωπία....... Σιγά σιγά αφήνω το PC....

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 23 Φεβ 2008 22:26

Συνηθίζεις, άμα κοιμάσαι καλά. Γιατί άμα αναγκάζεσαι λόγω απόστασης της δουλειάς να περιορίζεις τον ύπνο, αυτό είναι ένα επιπλέον άγχος και ακόμη λιγοστή ξεκούραση. Οπότε οι πονοκέφαλοι επιμένουν. Τελευταία υποφέρω από κεφαλαλγίες τάσεως. Βέβαια αυτό έχει να κάνει και με την προσωπική ζωή, αλλά σχετίζεται άμεσα και με την δουλειά.

@MarioTheBest: εσύ, Μάριε με τον OasisDesign το έχετε για παιχνίδι το όλο πράγμα. Συν ότι η γενιά σας έχει γεράσει ή αλλιώς μεγαλώσει πριν την ώρα της. Δεν προλαβαίνετε να χαρείτε αυτά τα χρόνια, που περνάνε ανεπιστρεπτί.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
FotiSpeaking@

Δημοσίευση από FotiSpeaking@ » 23 Φεβ 2008 22:48

Sheena έγραψε: @MarioTheBest: εσύ, Μάριε με τον OasisDesign το έχετε για παιχνίδι το όλο πράγμα. Συν ότι η γενιά σας έχει γεράσει ή αλλιώς μεγαλώσει πριν την ώρα της. Δεν προλαβαίνετε να χαρείτε αυτά τα χρόνια, που περνάνε ανεπιστρεπτί.
σωστά...γιατί αν κάποιος είναι κολλημένος τόοοσες ώρες από τόσο μικρή ηλικία σε μια οθόνη, τότε τι θα κάνει στα 25, ή ακόμα χειρότερα στα 35 του?

Τότε πια τα συμπτώματα από αυτή την πολύωρη ασχολία με το PC θα φάνούν σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Και εγώ πριν απο 3-4 χρόνια που ξεκίνησα να ασχολουμαι με τους υπολογιστές, καθόμουνα πολλές ώρες. Το μόνο που είχα στο μυαλό μου ήταν να φτιάχνω καθημερινά προγράμματα σε Pascal.

Μέχρι που συνειδητοποίησα το λάθος μου, και μπορώ να πώ με σιγουριά, ότι όταν μου προτείνουν οι φίλοι και οι φίλες μου να πάμε για καφέ ή για μπάλα ή για μ@λ@κί*ς(σούζες και τέτοια) γενικά, θα παρατήσω τον υπολογιστή και θα πάω μαζί τους και θα κάτσω έξω από το σπίτι για όσο κρατάει η παρέα. ( σε λογικά πλαίσια πάντα) Και φυσικά δεν ξεχνάμε την οικογένεια!
Εικόνα
Right now, as you read this,
7 Million people are having SEX!
And you're on the computer!
omg...you must be a psycho....

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 23 Φεβ 2008 22:55

Καλά κάνεις fotispeaking. Εύγε!

Όμως το ότι "έχετε μεγαλώσει πριν την ώρα σας" δεν πήγαινε μόνο για την ασχολία με το pc σε αυτήν την ηλικία, αλλά που κάνετε πράγματα που θα τα κάνετε αργότερα ως ενήλικες από τώρα και χάνετε αυτά τα "ανάλαφρα" χρόνια που διέπουν την παιδική και εφηβική ηλικία. Το θέμα είναι να μην μπει κανείς σε αυτό το λούκι να μεγαλώσει πριν την ώρα του για να μπορεί να είναι κάποιος σε αυτή την ζωή. Καλό είναι να γίνονται τα πράγματα βήμα- βήμα, γιατί αλλιώς όπως σωστά λέει ο σοφός ελληνικός λαός "όποιος βιάζεται, γεράζει γρήγορα."
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 23 Φεβ 2008 23:14

Sheena έγραψε: Όμως το ότι "έχετε μεγαλώσει πριν την ώρα σας" δεν πήγαινε μόνο για την ασχολία με το pc σε αυτήν την ηλικία, αλλά που κάνετε πράγματα που θα τα κάνετε αργότερα ως ενήλικες από τώρα και χάνετε αυτά τα "ανάλαφρα" χρόνια που διέπουν την παιδική και εφηβική ηλικία. Το θέμα είναι να μην μπει κανείς σε αυτό το λούκι να μεγαλώσει πριν την ώρα του για να μπορεί να είναι κάποιος σε αυτή την ζωή. Καλό είναι να γίνονται τα πράγματα βήμα- βήμα, γιατί αλλιώς όπως σωστά λέει ο σοφός ελληνικός λαός "όποιος βιάζεται, γεράζει γρήγορα."
Πες τα Sheena.
Επίσης τα παιδιά σήμερα πέρα απο το διάβασμα και τα φροντιστήρια που απασχολούντε όλη μέρα, όσος ελεύθερος χρόνος τους έχει απομείνει τον τρώνε μπροστά στο pc.

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 23 Φεβ 2008 23:16

Συμφωνώ με την Sheena.

Η διαφορά μας με τη "νέα γενιά" είναι ότι εμείς τα καλοκαίρια ο μοναδικός λόγος που θα μπαίναμε στο σπίτι θα ήταν για να πιούμε νερό ή να κοιμηθούμε.

Αυτό που ακούω πλέον και ΝΕΥΡΙΑΖΩ ΑΠΕΙΡΑ είναι "παίζουμε PRO?" αντί για "πάμε για μπάλα?"

Ε δε γίνεται.

mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 23 Φεβ 2008 23:23

Άσε, που στο χωριό μου, πριν αυτός στο σουβλατζίδικο βάλει υπολογιστές, όλοι παίζαμε παιχνίδια, ποδόσφαιρο, κρυφτό και πολλά άλλα, αλλά τώρα όλοι λένε: Πάμε για Lineage; Ή έχεις arcana στο lineage; Δηλαδή είναι αποχαυνομένα με τα παιχνίδια των υπολογιστών. Όλοι στο Lineage 2 και στο WoW...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης