Πόσες ώρες κάθεστε μπροστά στον υπολογιστή?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

έως 2 ώρες
4
6%
2 με 4 ώρες
4
6%
4 με 6 ώρες
4
6%
6 με 8 ώρες
10
16%
8 με 10 ώρες
9
14%
10 με 12 ώρες
9
14%
12 με 14 ώρες
9
14%
πάνω από 14 ώρες
15
23%

Σύνολο ψήφων: 64

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 23 Φεβ 2008 23:35

Το ότι αυτοί παίζουν παιχνίδια ενώ εσύ κάνεις κάτι άλλο δεν σε κάνει καλύτερο από αυτούς, τουλάχιστον στην ηλικία που είστε τώρα. Και οι 2 χάνετε απλά τα καλύτερα χρόνια της ζωής σας.
Θα προλάβετε και παιχνίδια να παίξετε και σελίδες να φτιάξετε και τον κόσμο να κατακτήσετε. Αλλά χαρείτε αυτά που δεν θα μπορείτε να χαρείτε σε 5 χρόνια.
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
The Razor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από The Razor » 24 Φεβ 2008 10:47

Koίτα, το ότι είμαστε αρκετές ώρες στον υπολογιστή δεν σημαίνει ότι δεν ασχολούμαστε με άλλα πράγματα.
Και φίλους έχουμε, και μπάλα παίζουμε και ολα τα συναφή.
Μην επηρεάζεστε απο την τηλεόραση (που οι ίδιοι την κατακρίνετε) και νομίζετε ότι είμαστε τπτ χοντροι, αποχαυνωμένοι κτλ.

Aπλά έχουμε ένα ενδιαφέρον διαφορετικό απο τα άλλα παιδιά τις που δεν μας εμποδίζει να κάνουμε ό,τι κάνουν τα παιδιά της ηλικιάς μας.

Φιλικά, για να μην παρεξηγηθούμε.

zerard

Δημοσίευση από zerard » 26 Φεβ 2008 15:30

Λόγω εποχής, δεν κάθομαι πάνω απο 20 ώρες την εβδομάδα. Αλλά ξέρω πως αυτό που θέλω να ακολουθήσω στο μέλλον θα απετεί περισσότερες ώρες. Είμαι αρκετα κινητικός και σηκώνομαι σχεδόν κάθε μισή ώρα αλλά αυτό που με απασχολεί είναι τα μάτια; Εσείς τι φίλτρα βάζετε στην οθόνη για αυυό;

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 26 Φεβ 2008 15:37

τι φίλτρα βάζετε στην οθόνη για αυυό;
Ε, όχι βρε συ και φίλτρο σε οθονη εν ετη 2008.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 26 Φεβ 2008 15:45

zerard έγραψε:Λόγω εποχής, δεν κάθομαι πάνω απο 20 ώρες την εβδομάδα. Αλλά ξέρω πως αυτό που θέλω να ακολουθήσω στο μέλλον θα απετεί περισσότερες ώρες. Είμαι αρκετα κινητικός και σηκώνομαι σχεδόν κάθε μισή ώρα αλλά αυτό που με απασχολεί είναι τα μάτια; Εσείς τι φίλτρα βάζετε στην οθόνη για αυυό;
Είμαι και εγώ υπερκινητική. Το επάγγελμά μου βέβαια έχει να κάνει με μια οθόνη και αρκετές γραμμές κώδικα. Μια TFT οθόνη είναι καλύτερη από τις CRT. Τα διαλείμματα όμως να τα κάνεις, τόσο για τα μάτια όσο για να αποφύγεις θρομβώσεις στα πόδια και γενικά να έχεις καλύτερο κυκλοφοριακό. Αν πάλι αυτό το επάγγελμα δεν σε ενθουσιάζει και τόσο, τότε επέλεξε να κάνεις κάτι άλλο περισσότερο δημιουργικό και κινητικό.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

napolg

Δημοσίευση από napolg » 26 Φεβ 2008 16:04

Εγω θα φυγω εντελως απο τους υπολογιστες και θα αλλαξω ροτα εντελως. Θα γινω οφθαλμιατρος για ανθρωπους που περνανε παρα πολλες ωρες στον υπολογιστη. Πολλα λεφτα και σιγουρα και φυσικα με τρελη πελατεια.

Συντομα θα σας μοιρασω καρτες

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 26 Φεβ 2008 16:23

dimsis έγραψε: Εκτός των άλλων πάντως ο προτραμματισμός σε επαγγεματικό επίπεδο (γιατί σε προσωπικό είναι εντελώς άλλη φάση) φέρνει και υπνηλία ... :)
exeis apolito dikio. einai ena pragma san nirvana, kai distixos diskola ksefeugeis apo auto. to perasmeno eksamino tixaine na ksenixtao grafontas kodika eno eixa eksantlitiko programma sto panepistimio. episis, i ipnilia pou anafereis ginetai poli enoxlitiki kathos erxesai distixos alla kai eutixos sto simeio na siniditopoieis tin katastrofi pou kaneis ston eauto sou kai tin xasoura se prosopiko epipedo. to megalitero problima pistebo meta apo auto, einai otan den boreis na perioriseis auto to problima efoson to siniditopoieis eite logo ipoxreosis (px apaititiko epaggelma, eite sxetikes spoudes ktl -- apo auto zeis i eksartatai to mellon sou) eite logo "nevrosis" me to epaggelma. kai distixos auti i "nevrosi" einai to megalitero problima: nai men kerdizeis se gnosi, alla xaneis alla poli pio simantika pragmata. distixos, ki ego "ipofero" apo auta pou sizitisan prin alloi xristes. telos pistebo pos kapoia stigmi prepei o kathenas na orisei ena lifestyle pou tha sindiazei kai ton programmatismo (kai episis o programmatismos tha einai MEROS tis kathimerinis zois kai oxi KIRIARXO stixeio), dioti allios apomononesai apo to periballon kai meneis piso. to kolpo na mathaineis na antimetopizeis to "problima" distixos den pianei panta.
simperasma: o programmatismos einai psichofthoros stin kathimerini zoi.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 26 Φεβ 2008 16:28

@napolg: Άμα δεν βαριέσαι να κάνεις τόσα χρόνια σπουδές.... :P :lol:

@soteres: Ότι είναι ψυχοφθόρο επάγγελμα, σε αυτό δεν χωρά αμφιβολία. Αγχωτικό... Πάνε και έρχονται οι πονοκέφαλοι και όχι μόνο...... Είναι δύσκολο να βάλεις ισορροπίες. Πέφτεις σε exceptions και θέλεις να προχωρήσεις την δουλειά σου, γιατί έχεις και ημερομηνίες λήξεως σε αυτά που κάνεις και πρέπει να παραδοθούν. Εκεί αγχώνεσαι και πεισμώνεις να το τελειώσεις. Δεν ξέρω κατα πόσο μπορείς να μείνεις έξω από αυτό το λούκι.

Σίγουρα χρειάζεται ισορροπίες, γιατί αλλιώς χάνεις σημαντικά κομμάτια της προσωπικής σου ζωής. Επίσης ζωή δεν είναι μόνο η δουλειά. Μακάρι να το εμπεδώσουμε περισσότερο αυτό.

Τι να την κάνεις την ζωή άμα φτάσεις στα 60. Τότε δεν ξέρω τι δυνάμεις θα μας έχουν απομείνει, σωματικά και ψυχικά.....
Εικόνα

theo_skarv

Δημοσίευση από theo_skarv » 27 Φεβ 2008 15:02

Τις καθημερινές 2-4 ώρες και το σαββατοκύριακο γύρω στις 8!!!!!

Βασικά παιχνίδια και msn!!!!!!! :P

Το ξέρω ότι κάνει κακό αλλά τι να κάνω???

:oops:

Έχει μορφή εξάρτησης!!!!1 :roll: :lol: :P :oops: :kaloe:

Άβαταρ μέλους
DARK_GENESIS

Δημοσίευση από DARK_GENESIS » 27 Φεβ 2008 15:08

Το εχω παρακανει. 7 ημερες την εβδομαδα απο 8-12 ωρες. Μια φορα 16! (επαιζα το silent hill 2) Αχ αυτα τα παιχνιδια...... μας εχουν καταστρεψει. Καμμενοι :hammer:
Η πειρατεία πράγματι σκοτώνει την μουσική. Όμως η προχειρότητα των στοιχουργών/συνθετών την κατακρεουργεί...

Άβαταρ μέλους
nske

Δημοσίευση από nske » 28 Φεβ 2008 03:08

Έλεος, νόμιζα ότι θα ήμουν από τους λίγους που κάθονται πάνω από "6-8" ώρες (την ημέρα), αλλά βλέπω έπεσα τελείως έξω.
Παρατηρώ τον εαυτό μου πως τον τελευταίο καιρό μπορεί να κάτσω όλη μέρα μπροστά στο pc και καταλαβαίνω ότι είναι υπερβολικό και μπορεί να προκαλέσει πολλά προβλήματα, από προβλήματα υγείας έως και κοινωνικά.
++ (αυτό το τελευταίο το χω δει, όποτε το παρακάνω -δηλαδή συνέχεια- δεν έχω όρεξη να μιλήσω σε άνθρωπο ή καν να βγω έξω).

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 28 Φεβ 2008 11:44

Κάτσε ρε συ nske :P Μπήκες σε ένα τεχνολογικό φόρουμ, που οι περισσότεροι ασχολούνται με προγραμματισμό, και πιστεύεις ότι δε θα κάθονται πολλλλλεεεεεεεεεες ώρες μπροστά από μια οθόνη; :wink:

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 28 Φεβ 2008 14:38

@deninho: :clap:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 28 Φεβ 2008 15:33

αυτό το τελευταίο το χω δει, όποτε το παρακάνω -δηλαδή συνέχεια- δεν έχω όρεξη να μιλήσω σε άνθρωπο ή καν να βγω έξω
ox. πρόσεχε μην καταντίσεις φιτό - ετσι πως σε ακουω να το λές -.
Δεν έχουν όλοι τις αντοχες του Connor.
Και δν ειναι καλό ενας μεσος άνθροπος να αποβλακόνετε σε ενα PC.
:wink:
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 28 Φεβ 2008 21:29

Connor MacLeod έγραψε:Και δν ειναι καλό ενας μεσος άνθροπος να αποβλακόνετε σε ενα PC.
μέσος χρήστης is better. Γιατί έτσι όπως το λες δείχνεις ότι είσαι "ανώτερος" και καλά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες