Ποια είναι η καλύτερη;

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Ποια;

CentOS
2
4%
Damn Small Linux
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Debian
5
9%
Fedora
8
15%
Freespire
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Gentoo
2
4%
Knoppix
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Linspire
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Linux Mint
3
5%
Mandriva Linux
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
openSUSE
1
2%
PCLinuxOS
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Puppy Linux
2
4%
Sabayon Linux
1
2%
Slackware
3
5%
Ubuntu
28
51%

Σύνολο ψήφων: 55

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ποια είναι η καλύτερη;

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 23 Φεβ 2008 13:26

6η από το τέλος
Ναι το βρήκα. ηταν προι και δν ιχε ανιξει το ματι ακομα
:P
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
nske

Ποια είναι η καλύτερη;

Δημοσίευση από nske » 23 Φεβ 2008 13:38

Φυσικά δεν υπάρχει "καλύτερη διανομή" ως προς τα πάντα, όπως δεν υπάρχει καλύτερο λειτουργικό (ακόμη και τα windows μπορούν να κριθούν καλύτερα/καταλληλότερα ως προς κάποια συγκεκριμένα κριτήρια). Τα κριτήρια που αναφέρει ο Μάριος (η πληρότητα υποστήριξης εργαλείων προγραμματισμού, το ωραίο περιβάλλον και οι λειτουργίες) είναι μάλλον γενικά και όλες οι μεγάλες διανομές πιστεύω ότι ανταποκρίνονται. Οι μεγάλες διαφορές βρίσκονται κυρίως στον τομέα των αυτοματισμών, δηλαδή πόσες αποφάσεις διαχείρισης θα παίρνει μόνη της η διανομή και πόσες θα πρέπει να τις πάρει ο χρήστης. Φυσικά όσες περισσότερες αποφάσεις χρειάζεται να πάρει ο χρήστης τόσα περισσότερα πράγματα θα χρειάζεται να διαβάσει και φυσικά ένα λογισμικό δε θα μπορέσει ποτέ να πάρει τόσο καλές αποφάσεις όσο ένας διαβασμένος χρήστης. Στις "αυτόματες" διανομές συγκαταλέγονται το (Open)Suse, το Ubuntu, το Mandriva και το Mint. Στις κάπως λιγότερο αυτόματες θα έβαζα το redhat/centos/fedora και το debian. Στις όχι αυτόματες, το Slackware, το ArchLinux, το gentoo.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nske την 23 Φεβ 2008 13:50, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.

mariosal
Honorary Member

Ποια είναι η καλύτερη;

Δημοσίευση από mariosal » 23 Φεβ 2008 13:44

Απλώς θέλω για αυτά τα συγκεκριμένα πράγματα. Τα Debian, έχω ακούσει ότι είναι από τις διασημότερες και καλύτερες διανομές για προγραμματισμό, web development, και γραφικό περιβάλλον.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Ποια είναι η καλύτερη;

Δημοσίευση από id12586 » 23 Φεβ 2008 21:24

mrpc έγραψε:Εγώ προτιμώ fedora, αλλά γενικά δεν μου αρέσει ο ορισμός της "καλύτερης διανομής". Το Linux είναι ένα, αυτό που αλλάζει είναι τα πακέτα που φέρνει η κάθε διανομή ή οι επιλογές του πυρήνα. Αλλά μπορείς σε οποιαδήποτε διανομή να τρέξεις αυτά που σε ενδιαφέρουν. Απλά είναι θέμα ευκολίας να κατεβάσεις κάτι που έχει σχεδιαστεί για έναν συγκεκριμένο σκοπό (π.χ. DSL για ένα παλιό μηχάνημα) ή θέμα συνήθειας σε μια αντίληψη για το πως θα έπρεπε να λειτουργεί μια διανομή.
Αν και χρησιμοποιώ red hat based διανομή, δεν μπορώ π.χ. σε καμία περίπτωση να πω ότι είναι καλύτερη από μια debian based (π.χ. ubuntu). Οι δυνατότητες είναι οι ίδιες, το περίβλημα αλλάζει. Ένας "κακός" χρήστης κάποια στιγμή μπορεί να τα κάνει θάλασσα και τα 2, ένας "καλός" μπορεί να κάνει παπάδες.

Και φυσικά καμία λύση δεν είναι μονόδρομος. Π.χ. για τα παλιά μηχανήματα βάζουμε συνήθως διανομές όπως DSL ή Puppy. Εγώ όμως και στα παλιά μου μηχανήματα fedora τρέχω, αλλά κόβω μόνος μου ότι τα επιβαρύνει. Είναι μια διανομή που τη γνωρίζω καλά και για αυτό με βολεύει. Δεν είναι όμως θέμα 'καλύτερο' ή 'χειρότερο'.

Υ.Γ.: Και μια συμβουλή για νέους linux-άδες. Μην ξεκινάτε με μια διανομή, περνάτε σε άλλη και μετά σε άλλη κλπ, αλλά προσπαθήστε να μάθετε καλά μια και να την προσαρμόσετε στις ανάγκες σας. Έτσι θα εμβαθύνετε αρκετά και θα μάθετε να δουλεύετε παντού ;)

Edit: Alice_Cooper σόρυ, δεν είχα δει την απάντησή σου. Συμφωνούμε μάλλον.
+1

Μάριε, windows χρειάζεσαι εσύ. Στο έχω ξαναπεί. Μην παιδεύεσαι με πράγματα που δεν σε ενδιαφέρουν πραγματικά.
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

mariosal
Honorary Member

Ποια είναι η καλύτερη;

Δημοσίευση από mariosal » 23 Φεβ 2008 21:31

Βασικά το Dreamweaver χρειάζομαι, μόνο.

Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

Ποια είναι η καλύτερη;

Δημοσίευση από Knorcedger » 23 Φεβ 2008 21:49

Και το Dreamweaver λειτουργεί τέλεια με το Wine.

Αφού πλέον λειτουργεί και το photoshop με το Wine, μόνο ένα επαγγελματικό πρόγραμμα video editing είναι αυτό που δεν διαθέτει το λίνουξ.
Εικόνα
myUbuntu.gr[Ελληνικός οδηγός για Ubuntu]

mariosal
Honorary Member

Ποια είναι η καλύτερη;

Δημοσίευση από mariosal » 23 Φεβ 2008 21:53

Το CS3; Εξαρτάτε ποιο λες. Να ξέρω γιατί έχω το CS3. Αλλιώς να αγοράσω(δε το βλέπω να δώσω και άλλα λεφτά) κάποια άλλη version.

Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

Ποια είναι η καλύτερη;

Δημοσίευση από Knorcedger » 23 Φεβ 2008 22:33

Το Dreamweaver 8 έχει βαθμολογία Platinum, άρα τρέχει τέλεια
http://appdb.winehq.org/objectManager.p ... n&iId=3482

Το Dreamweaver CS3 έχει βαθμολογία Gold, άρα τρέχει πολύ καλά (και το τεστ έχει γίνει με παλαιότερη έκδοση του Wine, πλέον μπορεί να λειτουργεί ακόμα καλύτερα.
http://appdb.winehq.org/objectManager.p ... ngId=14748

Η πιο εύκολη λύση, είναι να κατεβάσεις ένα trial του dreamweaver και να το δοκιμάσεις.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
FUBAR

Ποια είναι η καλύτερη;

Δημοσίευση από FUBAR » 23 Φεβ 2008 22:49

Αν θες απλώς να λες ότι έχεις Linux και να συνεχίσεις να κάνεις ότι ήδη κάνεις με την "adobe family" μένεις στα Windows.

Αν θέλεις όντως να ασχοληθείς με Linux πρέπει να το πάρεις απόφαση ότι θα χρησιμοποιείς τα native προγράμματα για development και για προγραμματισμό, τα οποία υπάρχουν σε όλες τις διανομές.
Από την άλλη το ωραίο περιβάλλον το φτιάχνεις μόνος σου, όπως και τις λειτουργίες δεν στις παρέχει η διανομή. Δεν έχει κανένα νόημα να χρησιμοποιείς ένα distro χωρίς να του βάλεις χέρι (προσωπική άποψη).

Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

Ποια είναι η καλύτερη;

Δημοσίευση από Knorcedger » 23 Φεβ 2008 22:58

FUBAR, θα διαφωνήσω μαζί σου. Εγώ χρησιμοποιώ πολύ συχνά το Flash 8 και το Dreamweaver 8 στο Ubuntu μου, και ουσιαστικά δεν βλέπω καμία διαφορά με τα windows. Όσο γρήγορα και αποδοτικά έκανα την δουλειά μου τότε, το ίδιο κάνω και τώρα.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να να πιέζουμε και να "απαιτούμε" από την Adobe να υποστηρίξει το Linux.
Εικόνα

mariosal
Honorary Member

Ποια είναι η καλύτερη;

Δημοσίευση από mariosal » 23 Φεβ 2008 22:59

After you have copied all of the program files and system files Dreamweaver needs to your Linux partition, you need to export the Dreamweaver registry keys. Boot back into Windows and use regedit to dump this information to a file:

Code:
Start --> Run --> "regedit" (Enter)

Export the entire "HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Macromedia/" registry key to "C:\dreamweaver.reg" and boot back into Linux.

Τι εννοεί; για το CS3.

Άβαταρ μέλους
FUBAR

Ποια είναι η καλύτερη;

Δημοσίευση από FUBAR » 23 Φεβ 2008 23:28

Knorcedger δεν εννοώ ότι δεν τρέχουν ικανοποιητικά οι εφαρμογές μέσω του wine, άλλα άμα είναι να έχω ένα distro και να τρέχω Dreamweaver, MSN, mIRC, Word και άλλες Windows εφαρμογές, είτε γιατί τις ξέρω καλύτερα είτε γιατί με βολεύουν μένω στα Windows.

Για να αλλάξω OS σημαίνει ότι είμαι διατεθειμένος να μάθω να χρησιμοποιώ το Gimp, το Bluefish, το Pidgin, το Inkscape, το OpenOffice κτλ και να μην εξαρτώμαι αποκλειστικά στο πόσο καλά θα μου δουλέψει η "Χ" εφαρμογή μέσω wine αλλά να έχω την διάθεση να δοκιμάσω το νέο που ίσως να με βολέψει και καλύτερα στην τελική.

andreasomageiras

Ποια είναι η καλύτερη;

Δημοσίευση από andreasomageiras » 24 Φεβ 2008 00:15

Slackware και συγκεκριμένα Slackel
και όπως είπαν πολλοί φίλοι δεν ψηφίζω την καλύτερη αλλά αυτή που συμπαθώ περισσότερο αν και δουλεύω και το ubuntu

+1 Slackware λοιπόν
ANDREASOMAGEIRAS

Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

Ποια είναι η καλύτερη;

Δημοσίευση από Knorcedger » 24 Φεβ 2008 06:05

@Mario, εννοεί να πάρεις ένα registry key, από μια εγκατάσταση του dreamweaver στα windows και να το κάνεις paste στο linux.

@FUBAR, εξαρτάται από τον χρήστη στον οποίο αναφέρεσαι. Έχοντας σαν παράδειγμα έναν web designer, που δουλεύει το photoshop και το dreamweaver, και τον έχουν τρελάνει οι ιοί, θέλοντας εγώ να τον πείσω να δοκιμάσει το λίνουξ, δεν θα του πω, είναι πολύ γρηγορότερα, είναι ασφαλέστερα, είναι δωρεάν, αλλά θα πρέπει να μάθεις το GIMP και το Nvu. Θα του πω, και θα δουλεύεις και πάλι τα προγράμματα που ξέρεις.

Είναι πολύ πιο εύκολο για έναν απλό χρήστη να μάθει να χρησιμοποιεί το Audacity, παρά για έναν πιο έμπειρο να μάθει το GIMP, και πολύ περισσότερο από την στιγμή που αυτό είναι εργαλείο της δουλειάς του και ο χρόνος μέχρι να μάθει το GIMP είναι πολύτιμος.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
FUBAR

Ποια είναι η καλύτερη;

Δημοσίευση από FUBAR » 24 Φεβ 2008 07:28

Αναφέρομαι στον μέσο χρήστη και όχι για εξειδικευμένες περιπτώσεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες