Αυθαιρεσία τροχονόμου?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Αυθαιρεσία τροχονόμου?

Δημοσίευση από Garakatsamol » 22 Φεβ 2008 23:51

Χαίρετε
Προχθές έφαγα μια κλήση για παραβίαση σηματοδότη κατά τη γνώμη μου άδικη.
Στην πατησίων είχε κίνηση και ενώ είχα πράσινο δεν περπατούσε και περίμενα λίγο πιο πίσω για να μη με πιάσει το φανάρι στη διασταύρωση και κλείσω την κυκλοφορία. Τελικά προχώρησαν οι μπροστινοί και πάω να ξεκινήσω κι εγώ. Δίπλα μου στεκόταν ένα αυτοκίνητο της τροχαίας. Ξεκινώντας βλέπω με την άκρη του ματιού μου το φανάρι να γίνεται πορτοκαλί. Κατευθείαν το αστυνομικό βγάζει σειρήνα και ο αστυνόμος με τρελά ψαρωτικό τόνο μου λέει ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΩΡΑ!!. Τέλος πάντων, για να μην πολυλογώ, μου έδωσε κλήση "χαριστικά" 80€ και μου είπε ότι επειδή με συμπάθησε δε μου έκοψε την 700αρα.
Η ερώτηση είναι: σε τέτοιες περιπτώσεις πως βρίσκεις το δίκιο σου? Ξέρω ότι μπορείς να κάνεις ένσταση αλλά τρέχα γύρευε. Τόσο ανήμποροι είμαστε μπροστά σε τέτοιου είδους καταστάσεις?

Στράβωσα λίγο γιατί γενικώς προσέχω και είναι η πρώτη κλήση που τρώω όσα χρόνια οδηγώ

Άβαταρ μέλους
FUBAR

Αυθαιρεσία τροχονόμου?

Δημοσίευση από FUBAR » 23 Φεβ 2008 00:13

Μόνο αν υπήρχε κάμερα παρακολούθησης κυκλοφορίας στο συγκεκριμένο σημείο ή αν βρεις αυτόπτες μάρτυρες που να υποστηρίξουν την εκδοχή σου, κοινός τρέχα γύρευε.
Πάντως οποιαδήποτε διαδικασία πέρα της παράπλευρης (βύσματα, μέσα κτλ) θα σου στοιχίσει περισσότερο από 80€ και αν τελικά δικαιωθείς.

emphasy
Honorary Member

Αυθαιρεσία τροχονόμου?

Δημοσίευση από emphasy » 23 Φεβ 2008 00:33

Βασικά αν τα πληρώσεις εντώς 10 ημερών είναι 40ευρώ! Και όπως λέει και ο fubar, οτιδήποτε άλλο θα σου κοστίσει περισσότερο ;-)

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Αυθαιρεσία τροχονόμου?

Δημοσίευση από Garakatsamol » 23 Φεβ 2008 00:47

Λογικά αυτά που λετε, κι εγώ κάπως έτσι το είχα καταλάβει πως πάει το πράγμα απλώς ήθελα να σιγουρευτω:)

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Αυθαιρεσία τροχονόμου?

Δημοσίευση από KGP » 23 Φεβ 2008 01:03

gia tous tipous ... eiche dikio o mpatsos
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Αυθαιρεσία τροχονόμου?

Δημοσίευση από dva_dev » 23 Φεβ 2008 03:25

Να διευκρινίσω κι εγώ ότι η μόνη διαφορά του πορτοκαλί από το κόκκινο είναι ότι σου επιτρέπει να περάσεις μόνο αν έχεις τέτοια ταχύτητα που δεν προλαβαίνεις να σταματήσεις.
Αφού ήσουνα σταματημένος και ξεκίνησες, μάλλον χάρη σου έκανε.

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Αυθαιρεσία τροχονόμου?

Δημοσίευση από takis1985 » 23 Φεβ 2008 08:05

KGP έγραψε:gia tous tipous ... eiche dikio o mpatsos
Όσο θα υπάρχουν μπάτσοι.... εμείς θα ήμαστε καπάτσοι........

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αυθαιρεσία τροχονόμου?

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 23 Φεβ 2008 09:17

Να διευκρινίσω κι εγώ ότι η μόνη διαφορά του πορτοκαλί από το κόκκινο είναι ότι σου επιτρέπει να περάσεις μόνο αν έχεις τέτοια ταχύτητα που δεν προλαβαίνεις να σταματήσεις.
Αφού ήσουνα σταματημένος και ξεκίνησες, μάλλον χάρη σου έκανε.
Α! Γιαυτο όλοι όσοι βλέπουν το προτο-καλί, πατάνε περσότερο το γκάζι αντι να ελατόσουν ταχίτιτα.?
Για να προλάβουν?

Garakatsamol,
Πες μου ότι ισουν και πχιομένος όταν σε επχιασε ο μπάτσος.
:P
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Αυθαιρεσία τροχονόμου?

Δημοσίευση από Garakatsamol » 23 Φεβ 2008 11:55

Ναι ρε παιδιά, το καταλαβαίνω για το πορτοκαλί, αλλά όπως είπα εγώ με πράσινο ξεκίνησα και το πορτοκαλί μου προέκυψε ενώ είχα κάνει την κίνηση. Αν σταματούσα όταν είδα ότι άναψε το πορτοκαλί ο από πίσω θα κολούσε πάνω μου (έφαγε κι αυτός κλήση). Αν μη τι άλλο το γεγονός ότι σταμάτησα με πράσινο για να μη διακόψω την κυκλοφορία δείχνει ότι δεν είχα διάθεση να κάνω ταρζανιές και ότι άν πέρασα με πορτοκαλί ήταν honest mistake.

οχι και πιωμένος ρε κονορ, ούτε 2 μπουκαλάκια τζεϊμσον δεν είχα κατεβάσει :D :D :D

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Αυθαιρεσία τροχονόμου?

Δημοσίευση από skeftomilos » 23 Φεβ 2008 13:56

Βρε έλληνα το πρόστιμο δεν είναι γιατί δεν είδες το πορτοκαλί, αλλά γιατί δεν είδες το αυτοκίνητο της τροχαίας!

Άβαταρ μέλους
FotiSpeaking@

Αυθαιρεσία τροχονόμου?

Δημοσίευση από FotiSpeaking@ » 23 Φεβ 2008 14:14

εκεί που έσκυβε στο καπό της μηχανης να σου γραψει την κλίση, έπρεπε να του ριξεις μια σφαλιάρα...
Εικόνα
Right now, as you read this,
7 Million people are having SEX!
And you're on the computer!
omg...you must be a psycho....

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Αυθαιρεσία τροχονόμου?

Δημοσίευση από vassilism » 23 Φεβ 2008 16:48

Garakatsamol έγραψε:Η ερώτηση είναι: σε τέτοιες περιπτώσεις πως βρίσκεις το δίκιο σου?
Σε τέτοιες περιπτώσεις το δίκιο σου το βρίσκεις ως εξής:
Δεν πληρώνεις την κλήση κατά την προβλεπόμενη ημερομηνία, και από εκεί και πέρα πας δικαστικός στο πλημμελειοδικείο.
Από τη στιγμή που πας δικαστικός να ξέρεις ότι έχεις πολύ ποιο ελαστική αντιμετώπιση και μπορείς να ισχυριστείς τα πάντα.
Επιπρόσθετα θα κάτσουν να σε ακούσουν και επειδή είναι ρουτίνα γιαυτούς (Ελλάδα βλέπετε) έχεις περισσότερες πιθανότητες να την γλιτώσεις .
Η ποιο γελοία δικαιολογία που αν την έλεγες σε έναν φίλο σου θα γέλαγε, στο δικαστήριο μετράει.
Να ξέρεις όμως ένα πράγμα, αν τελικά δεν αθωωθείς, το πρόστιμο θα είναι μεγαλύτερο από αυτό της κλήσης.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αυθαιρεσία τροχονόμου?

Δημοσίευση από fiskilis » 23 Φεβ 2008 17:25

αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να πας την Δευτερα στην τροχαια και ευγενικα να προσπαθησεις να εξηγεισεις στον αξιωματικο οτι αναγκαστικες να περασεις με βαθυ πορτοκαλι επειδη αν εμενες εκει με ανοικτο κοκκινο θα εμποδιζες την διελευση των αλλων αυτοκινητων

αν δεν σε χωσει μεσα για πλακα σε οργανο εν ωρα υπηρεσιας μπορει να σου χαρισει την κληση

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Αυθαιρεσία τροχονόμου?

Δημοσίευση από vassilism » 23 Φεβ 2008 17:47

fiskilis έγραψε:αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να πας την Δευτερα στην τροχαια και ευγενικα να προσπαθησεις να εξηγεισεις στον αξιωματικο οτι αναγκαστικες να περασεις με βαθυ πορτοκαλι επειδη αν εμενες εκει με ανοικτο κοκκινο θα εμποδιζες την διελευση των αλλων αυτοκινητων
Σωστός ο fiskilis.
Εγώ στην θέση σου αυτό θα έκανα.
Θα πήγαινα στον διοικητή της τροχαίας και θα του εξηγούσα ευγενικά τι συνέβη.
Το πιθανότερο είναι να σου την σβήσει :wink:

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Αυθαιρεσία τροχονόμου?

Δημοσίευση από KGP » 23 Φεβ 2008 19:12

ego tha pigena na tin plirona -opos echo kanei pollakis-...oi malllakies plironontai
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης