Τί φόντο να βάλω στο www.orthodoxyhub.gr ;

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 23 Φεβ 2008 23:18

cdhyper έγραψε:Εγώ λέω να βάλεις φόντο κάποιο εξώφυλλο από τη σειρά "η ζωή μετά" του Αρκά.

Α, πολύ μου άρεσε ο ορισμός του καρναβαλιού που είναι και επίκαιρος: "Έθιμο ειδωλολατρικό όπου λατρευόταν ο σατανάς με οινοποσίες, με όργια σαρκικά και ο άνθρωπος έχανε την ταυτότητά του και γινόταν χειρότερος από τα κτήνη." Γουστάρω που μικρό παιδί λάτρευα το Σατανά. Βασικά διονυσιακό έθιμο είναι αλλά δε γαμιέται και ο Σατανάς γουστόζικος ακούγεται.
βλάσφημε !!!!! ουυυυυ ουυυυυ σιξ σιξ σιξ
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 24 Φεβ 2008 12:26

Ερώτηση (για να βεβαιωθούμε δηλ...)
Αυτό το background δεν εννοείς; Αν δεν θες να το αντικαταστήσεις με κάποιο άλλο, κοίτα να αλλάξεις τα χρώματα. Τα χρώματα των links ή/και του κειμένου. Συνήθως οι designers βάζουν διαφορετικές αποχρώσεις του ιδίου χρώματος (π.χ σκούρο καφε / ανοιχτό καφέ) όχι όμως καφέ και κίτρινο.... Γι' αυτό έχεις πρόβλημα.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
zinobios

Δημοσίευση από zinobios » 24 Φεβ 2008 12:52

patriot έγραψε:Ερώτηση (για να βεβαιωθούμε δηλ...)
Αυτό το background δεν εννοείς; Αν δεν θες να το αντικαταστήσεις με κάποιο άλλο, κοίτα να αλλάξεις τα χρώματα. Τα χρώματα των links ή/και του κειμένου. Συνήθως οι designers βάζουν διαφορετικές αποχρώσεις του ιδίου χρώματος (π.χ σκούρο καφε / ανοιχτό καφέ) όχι όμως καφέ και κίτρινο.... Γι' αυτό έχεις πρόβλημα.
Όπως είπα και στο πρώτο μήνυμα, μου αρέσουν και τα δύο: και το κίτρινο και το καφέ.
Γι' αυτό θέλω να μου προτείνετε ένα background (gen_background2.jpg) για να βάλω
που να ταιριάζει με τα δύο αλλά συγχρόνως να μην είναι κουραστικο κατα την ανάγνωση
των κειμένων. Δηλαδή θέλω να μην είναι πολύ ανοιχτο (για να φαίνονται τα ονόματα των
χρηστών και τα λινκς) αλλά ούτε και πολύ σκούρο για να μην ειναι κουραστικό στην ανάγνωση.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 24 Φεβ 2008 14:25

Είναι λίγο δύσκολο αυτό που ζητάς. Πρέπει να ξέρεις ότι ακόμα και αν βρεθεί ένα τέτοιο background δεν θα έχει το αποτέλεσμα που θες. Ο λόγος είναι ότι κάθε οθόνη έχει τα δικά της χρώματα. Π.χ το πορτοκαλί αυτό χρώμα μπορεί εσύ να το βλέπεις ποιο ανοιχτό και εγώ ποιο σκούρο. Και όμως ο κώδικας είναι πάντα ο ίδιος (#FDB00B). (Μην κοιτάς που εγώ έβαλα άλλα χρώματα -ποιο ανοιχτό και ποιο σκούρο- για να σου δώσω το παράδειγμα)

Μάλιστα αυτός είναι και ένας λόγος που υπάρχουν τα Web colors

Γι' αυτό και συνέστησα να αλλάξεις τα άλλα χρώματα. Των url's ή του κειμένου. Αυτά αν τα βάλεις σε σχετικά ίδιες αποχρώσεις (όπως είπα και πριν: π.χ σκούρο καφέ και ανοιχτό καφέ) δεν θα έχει μεγάλη διαφορά στο background ενώ από την άλλη θα έχει διαφορά στο μάτι. Αν παίξεις λίγο με τα χρώματα θα πετύχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
zinobios

Δημοσίευση από zinobios » 24 Φεβ 2008 19:07

Μου αρέσει πολύ το χρυσαφί για τα ονόματα των χρηστών... :roll:

Άβαταρ μέλους
zinobios

Δημοσίευση από zinobios » 25 Φεβ 2008 09:25

Μήπως γνωρίζει κανείς σας καποιο site που να έχει διάφορα backgrounds για να διαλέξω ένα ;

Άβαταρ μέλους
zinobios

Δημοσίευση από zinobios » 25 Φεβ 2008 10:28

Τελικά βρήκα ένα φόντο που μου αρεσει αρκετά !
Κοιτάξτε το και πείτε μου αν ειναι ΟΚ ή αν πρέπει να το σκουρήνω λιγάκι.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 25 Φεβ 2008 11:11

Αφού αρέσει σε εσένα άφησε το. Ούτως ή άλλως από όσα σου γράψαμε εδώ μέσα δεν είδα να ακούς και κανέναν.

Να ξέρεις πάντως, άτομα με δυσχρωματοψία πολύ πιθανών να μην μπορούν να διαβάσουν τίποτε... αν έχουμε κανέναν εδώ μέσα ίσως το επιβεβαιώσει κιόλας.

Άβαταρ μέλους
zinobios

Δημοσίευση από zinobios » 25 Φεβ 2008 11:46

Εκανα gamma correction στο προηγούμενο background και τώρα είναι πιο σκουρόχρωμο και ελπίζω να φαίνονται τα λινκς και τα ονοματα των χρηστών.

Hik

Δημοσίευση από Hik » 04 Μαρ 2008 14:26

hik-hok έγραψε:βλάσφημε !!!!! ουυυυυ ουυυυυ σιξ σιξ σιξ
Μάλλον και εγώ στη κόλαση θα πάω γιατί διάβασα δύο συνεχόμενες φορές το url orthodoxyclub.gr :pint:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης