Πως επικοινωνουν 2 κλασεις στην java μεταξυ τους??

Συζητήσεις για την Java

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 26 Φεβ 2008 12:08

Επι της ουσιας και για να γινω και λιγο αναλυτικος εχω φτιαξει στο ιδιο project μια κλαση η οποια να οριζει τους χαρακτηρες να εχουν ενα συγκεκριμενο format (π.χ. να ειναι ΒOLD) και μια αλλη κλαση στην οποια με την μεθοδο paint δημιουργω το applet μεσα στο οποιο γραφω ενα κειμενο το οποιο θελω να εμφανιζεται με το συγκεκριμενο format που ορισα στην αλλη κλαση...

Σαυτο το σημειο θαθελα να ρωτησω αν αυτος ειναι και ο ρολος των κλασεων...δλδ να δημιουργεις σε καθε κλαση κατι το διαφορετικο και συνδυαζομενα ολα μεταξυ τους να σου δινουν το επιθυμητο αποτελεσμα...ειμαι λιγο της νοοτροπιας της γλωσσας προγραμματισμου C οποτε δε ξερω κατα ποσο εχω "πιασει" το νοημα των κλασεων.

Ευχαριστω πολυ.

PS: αν χρειαστει καποιος των κωδικα να τσεκαρει για τυχον λαθη πολυ ευχαριστως να τον ποσταρω...αν και το θεμα που με απασχολει ειναι γενικοτερο και λοχι πανω στο συγκεκριμενο παραδειγμα και μονο. Ενδεχομενως καποιο λινκ για το θεμα αυτο να με βοηθουσε αν τυχον υπαρχει στα υποψιν σας.

dimis283

Δημοσίευση από dimis283 » 28 Φεβ 2008 16:32

Γράφεις κάτι σαν Point p = new Point ();
http://www.javaworld.com/javaworld/jw-0 ... tml?page=2

mickymouse

Δημοσίευση από mickymouse » 30 Μάιος 2008 15:16

Δεν ειναι ακριβως αυτός ο ρόλος των κλάσεων. Στο project σου δεν χρειάζεσαι 2 κλάσεις. μεσα στην main τηα δημιούργείς ενα jlabel που θα παίρνει σαν όρισμα αυτό που εισάγεται στο Textfield και μετα θα εφαρμόσεις μιά απο τις μεθόδους που έχει έτοιμες στο swing για το αντικείμενο JLabel.
Αν κατάλαβα βέβαια καλά τι θές να κανεις

Απάντηση

Επιστροφή στο “Java”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες