Ένα σπάνιων και μεγάλων διαστάσεων σαλάχι.

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 27 Φεβ 2008 02:28

Ένα σπάνιων και μεγάλων διαστάσεων σαλάχι αλίευσε ο Πλωμαρίτης ψαράς Αποστόλης Στεφανής, ανοιχτά του Πλωμαρίου στα αιγαιοπελαγίτικα νερά. Στις δυο φωτογραφίες όπως βλέπετε έχει ξεκινήσει ήδη ο τεμαχισμός.......... Οι ψαράδες της περιοχής μας είχαν συνηθίσει στους αποκαλούμενους «Παπάδες» τα οποία είναι μεγάλα ψάρια τα οποία ανήκουν στα καρχαριοειδή, αλλά αυτό τουλάχιστον ίσως να μην το είχε δει κανείς μέχρι σήμερα στο Πλωμάρι.
Το κείμενο και οι φωτογραφίες είναι επίσης δημοσιευμένα και στο www.plomaricity.gr

Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 27 Φεβ 2008 09:24

Ερωτηση:
Αφτα τα πράματα, ειναι φιτοφάγα για τρόνε κρέας?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 27 Φεβ 2008 09:42

Τέτοιο μέγεθος σαλάχι έχω πετύχει live Αλεξανδρούπολη όταν πήγαινα να μαζέψω μύδια πριν 7-8 χρόνια στην παραλία του καφέ Ορίζοντας στη Χιλή...
Το ειδα 2 διαφορετικές μέρες σε εκείνο το σημείο.
Ήταν βέβαια γκρι προς το ανοιχτό και όχι τόσο σκουρόχρωμο όσο αυτό, με τεράστια σε μήκος ουρά. Το πλησίασα μέχρι τα 5 μέτρα περίπου, δεν φάνηκε να φοβάται (σε αντίθεση με μένα :p )
Μια από τις επόμενες μέρες πέτυχα βάρκα με ψαράδες που πάτησαν στον βράχο με ένα πράμα σαν γάντζο και τελικά τον "ξεγύμνωσαν" τελείως από μύδια... από τότε δεν το ξαναπέτυχα, οπότε και συμπέρανα πως ή έρχόταν εκεί για μάσα στα μύδια οπότε μετά αναγκαστικά έφυγε, ή το έπιασαν τίποτε ψαράδες... (ελπίζω το πρώτο!).
Είναι ειλικρινά φανταστικό θέαμα να βλέπεις αυτό το πλάσμα στη θάλασσα λες και πετάει... τώρα βλέπω αυτό αυτές τις εικόνες και στεναχωριέμαι ..

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 27 Φεβ 2008 09:51

Είναι ειλικρινά φανταστικό θέαμα να βλέπεις αυτό το πλάσμα στη θάλασσα λες και πετάει... τώρα βλέπω αυτό αυτές τις εικόνες και στεναχωριέμαι

Ναι βρε ορέο θεαμα ειναι.
Αλλα και ορέο φαγιτό ειναι!
(ολα τα ψαρ-άκια ειναι νόστιμα)
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 27 Φεβ 2008 14:20

Νομίζω πλαγκτόν τρώνε αυτά, και μάλιστα αν είναι τα ίδια με αυτά που έχω δεί στα ντοκυμανταιρ κάνει και μια πολύ περίεργη κάθετη περιστροφική κίνηση, σα ρόδα και ανοίγει το τεράστιο στόμα του και φιλτράρει το πλαγκτόν.
(Πολύ ζαλάδα για να φας, χαίρομαι που είμαι human) :D

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 27 Φεβ 2008 14:24

dimsis έγραψε:Τέτοιο μέγεθος σαλάχι έχω πετύχει live Αλεξανδρούπολη όταν πήγαινα να μαζέψω μύδια πριν 7-8 χρόνια στην παραλία του καφέ Ορίζοντας στη Χιλή...
Το ειδα 2 διαφορετικές μέρες σε εκείνο το σημείο.
Ήταν βέβαια γκρι προς το ανοιχτό και όχι τόσο σκουρόχρωμο όσο αυτό, με τεράστια σε μήκος ουρά. Το πλησίασα μέχρι τα 5 μέτρα περίπου, δεν φάνηκε να φοβάται (σε αντίθεση με μένα :p )
Μια από τις επόμενες μέρες πέτυχα βάρκα με ψαράδες που πάτησαν στον βράχο με ένα πράμα σαν γάντζο και τελικά τον "ξεγύμνωσαν" τελείως από μύδια... από τότε δεν το ξαναπέτυχα, οπότε και συμπέρανα πως ή έρχόταν εκεί για μάσα στα μύδια οπότε μετά αναγκαστικά έφυγε, ή το έπιασαν τίποτε ψαράδες... (ελπίζω το πρώτο!).
Είναι ειλικρινά φανταστικό θέαμα να βλέπεις αυτό το πλάσμα στη θάλασσα λες και πετάει... τώρα βλέπω αυτό αυτές τις εικόνες και στεναχωριέμαι ..
Είναι αλήθεια ότι εάν σε ακουμπήσει η ουρά του παθένεις ηλεκτροπληξία;

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 27 Φεβ 2008 14:30

takis1985 έγραψε: Είναι αλήθεια ότι εάν σε ακουμπήσει η ουρά του παθένεις ηλεκτροπληξία;
Νομίζω ότι αυτό είναι το χέλι (εξίσου νόστιμο:) )
Κάποια είδη σαλαχιού όμως έχουν δηλητηριώδες κεντρί στην ουρά τους
(κάπου φαίνονται χρήσιμες επιτέλους αυτές οι πληροφορίες και δεν πιάνουν τζάμπα bytes στο μυαλό) :D :D [/b]

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 27 Φεβ 2008 14:47

takis1985 έγραψε:Είναι αλήθεια ότι εάν σε ακουμπήσει η ουρά του παθένεις ηλεκτροπληξία;
Από όσο γνωρίζω δεν έχει τέτοιου είδους "ηλεκτροφόρα" σαλάχια στην Ελλάδα, μόνο ένα είδος που το αποκαλούν μουδιάστρες και συνήθως είναι χωμένα μέσα στο χώμα, αλλά ακόμα και αυτά απλώς σου μουδιάζουν (εξού και το όνομα) το μέρος του σώματος που θα σε "χτυπήσουν", δεν πεθαίνεις και από ηλεκτροπληξία :p Οπότε τα πρωτία σε θανάτους τα κρατάει η ΔΕΗ ... είτε από καμιά διαροή ρεύματος, είτε αν δεις τους λογαριασμούς με τις αυξήσεις που κάνανε :p
Αλλά οι ουρές τους είναι αγκαθωτές σαν αγκίστρια... τον άλλον τον κροκοδειλάκια που τον σκότωσε σαλάχι του τρύπισε το στήθος με την ουρά και έπιασε καρδιά για αυτό και πέθανε. Μιλάμε για χοντρή γκαντεμία και υπερβολικά σπάνιο να γίνει.

Δεν ξέρω αν τρώνε πλαγκτόν (πιθανό και αυτό) αλλά εγώ όλο εκεί γύρω από τον βράχο με τα μύδια το πετύχαινα...

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 27 Φεβ 2008 23:36

Στα μέσα του 80 είχε πιαστεί ένα τέτοιου μεγέθους σαλάχι στη Μήλο, και το ανέβασαν στην πλατεία του χωριού (Τρυπητή) όπου μαζεύτηκαν όλοι οι χωριανοί να το δουν. Τελικά το τεμάχισαν σε φέτες και οι περισσότερες οικογένειες αγόρασαν από μία. Δε θυμάμαι να σας πω τι γεύση είχε.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 28 Φεβ 2008 00:54

Kathoti maniakos psaras thelo na po oti salaxia me to 1/5 autou tou megethous einai san soles (skepsou auto).. to mystiko einai na afhseis tis fetes mesa se gala toulaxiston 24 ores (isxyei kai gia thrapsala, kalamaria klp) :lol:

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 28 Φεβ 2008 01:29

Απίστευτη τροπή πήρε το θέμα. Από κει που λέγαμε για το μαγευτικό ζώο το σαλάχι καταλήξαμε να δίνουμε συνταγές σαλαχίου. :D :D :D :D :D

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 28 Φεβ 2008 02:26

Garakatsamol έγραψε:Απίστευτη τροπή πήρε το θέμα. Από κει που λέγαμε για το μαγευτικό ζώο το σαλάχι καταλήξαμε να δίνουμε συνταγές σαλαχίου. :D :D :D :D :D
Από ότι μου είπε ο πατέρας μου, τα τεμάχια τα έστειλαν στην Αθήνα για πούλημα.
Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει ένα pm με θέμα «Παραγγελία σαλαχιού»
Πλάκα κάνω αλλά όντως έστειλαν στην Αθήνα αλλά δεν ξέρω εάν στείλανε όλη τη ποσότητα.
Βασικά κρίμα γιατί όντως είναι περίεργο και όμορφο θέαμα να το βλέπεις στη θάλασσα.
Εγώ νόμιζα ότι δεν τρώγεται αυτό το ψάρι.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 28 Φεβ 2008 09:27

Όσο έκανα ψαροντούφεκο μικρότερος (γιατί έχω καμιά 5ετία να πάω. Τώρα μόνο snorkelling κάνω. Προσπαθώ να μάθω και τη μικρή να κάνουμε παρέα.) είχα συναντήσει και άλλες φορές σαλάχια. Μια φορά θυμάμαι είχα δει ένα κοπάδι αρκετά έξω στην ακτή, που περιλάμβανε και μεγάλα και μικρά. Ήταν καμιά 7 σύνολο.
Τα μεγάλα βέβαια καμιά σχέση με αυτό της φωτό ή με εκείνο που είχα πετύχει στον βράχο με τα μύδια. Τα μεγαλύτερα είχαν μέγεθος μια αγκαλιάς και τα μικρά μεγέθους πίτσας (όχι γίγας και όχι τετράγωνη :p ).
Κάτι τέτοιες στιγμές ευχόμουν να είχα μια φωτογραφική μηχανή θαλάσσης που τελικά δυστυχώς ποτέ μου δεν αγόρασα. Άλλος κόσμος ο υποβρύχιος… σε γαληνεύει.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 28 Φεβ 2008 14:08

Όντως σε γαληνεύει, αλλά και σε μαγεύει....... Δεν ξέρω αν πρέπει να πω κρίμα που το πιάσανε, αλλά δεν νομίζω να είναι και τόσο σύνηθες να βλέπεις σαλάχια στο Αιγαίο......
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 28 Φεβ 2008 14:24

Αν εννοείς τέτοιου μεγέθους ναι δεν είναι τόσο συνηθισμένο, αλλά γενικότερα βρίσκεις συχνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες