Visual Basic code

Συζητήσεις για τις γλώσσες του dot Net και για του Visual Studio της Microsoft

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Manin

Visual Basic code

Δημοσίευση από Manin » 27 Φεβ 2008 22:58

Γεια σας, παιδιά.
Έχω να ετοιμάσω μια δουλειά, και αποφάσισα να την κάνω σε VB.
Θέλω να έχω 2 pc, να λειτουργούν και τα 2 σαν servers και να επικοινωνούν με wireless. Στον ένα θα έχω και ένα joystic για να δίνω εντολές στον άλλο.
Αν ξέρετε που να βρω έτοιμα κομμάτια κώδικα, ώστε να τα τροποποιήσω όπου χρειάζετια για να κάνω τη δουλειά μου, θα με κάνατε πανευτυχή.
Ευχαριστώ
Όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Visual Basic code

Δημοσίευση από paink1ller » 28 Φεβ 2008 00:16

Δεν καταλαβα τι ακριβως θελεις να κανεις.. Αν μπορεις εξηγησε το αναλυτικα.
Τι εντολες δλδ θα δινεις με το joystick?

Σε τι εκδοση VB θες να το κανεις?

Γενικα χρησιμοποιησε winsock για την διακτυακη επικοινωνια και για το joystick μπορεις να χρησιμοποιησεις API (winmm.dll) ή καποιο ετοιμο control που θα κατεβασεις ή DirectX(directinput).[/wiki]

Manin

Visual Basic code

Δημοσίευση από Manin » 28 Φεβ 2008 01:39

Λέμε VB 6
Έχουμε πάρει μια πτυχιακή να πετάξουμε ελικόπτερο μέσα από pc.
Σκοπεύαμε να το λειτουργήσουμε μέσα από linux. Αλλά λόγω περιστάσεων (χρόνου, ηλιθιότητας κλπ) αποφασίσαμε σα πλατφόρμα να χρησιμοποιήσουμε win.
Το joystic θα δίνει εντολές από το ενα pc, στο άλλο θα τις δέχεται ένας servo controller όπου θα ελέγχει και θα κινεί τα servo.
Από την άλλη θα πρέπει να παίρνουμε σαν feedback, position μέσω gps, εικόνα από κάμερα και τις θέσεις των servo.

Πάντως βρήκα κάποια site, θα δω αύριο αν έχουν τίποτα ενδιαφέρον.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Visual Basic code

Δημοσίευση από paink1ller » 28 Φεβ 2008 02:45

χοχο ζορικο !

σ'αυτο το project ο προγραμματισμος ειναι το ευκολοτερο. Εχετε ετοιμο τον controler που θα συνεργαστει με την VB η θα τον φτιαξετε απο την αρχη προγραμματιζοντας ακομη και τον μικροελεκτη?

Για το video feed που λες υπαρχει ενα προβληματακι στο video lag. Λογικα θα χρησιμοποιησετε 2,4G video transmitter/receiver και μετα το video θα πρεπει να περασει απο το ενα pc στο αλλο οποτε θα υπαρχει καποιο Lag γιατι εκτως απο το capture θα πρεπει να συμπιεσεις και τα frames. To ιδανικοτερο θα ηταν να χρησιμοποιησετε καποια καρτα που θα κανει realtime hardware συμπιεση video.

Ειναι αρκετα δυσκολο... Good luck παντως !

Manin

Visual Basic code

Δημοσίευση από Manin » 28 Φεβ 2008 15:37

Toν μικροελεγκτή τώρα τον προγραμματίζουμε.
Ευσχαριστώ, να 'σαι καλά

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Visual Basic code

Δημοσίευση από Kainourios » 28 Φεβ 2008 18:42

Μήπως είσαι Η/Υ/Σ; Για ασύρματη επικοινωνία μεταξύ 2 υπολογιστών δε χρειάζεσαι απαραίτητα μικροελεγκτή, 2 πομποδέκτες χρειάζεσαι που να συνδέονται στη σειριακή του κάθε υπολογιστή τα σωστά ποδαράκια, έπειτα μέσω hyperterminal στέλνεις κανονικά από τον έναν στον άλλον. Απ'ότι κατάλαβα όμως θες να χειρίζεσαι ένα ελικόπτερο, όχι έναν υπολογιστή, οπότε θες όταν στείλεις κάτι με κάποιον τρόπο να κάνει κάτι το ελικόπτερο (εκεί χρειάζεται ο μικροελεγκτής... στο να παίρνει το κατάλληλο σήμα και να κάνει κάτι).

Έχω μια εργασία κάνει, έφτιαξα ένα ρομποτάκι το οποίο ασύρματα το χειρίζεσαι μέσω υπολογιστή, την ανέβασα εδώ. Γίνεται με pic, προσοχή μόνο γιατί δεν παίρνει το σήμα ο μικροελεγκτής με interrupt αλλά "κολλάει" σε ένα σημείο και διαβάζει συνέχεια μέχρι να αλλάξει ο καταχωρητής τιμή για να κάνει κάτι.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Visual Basic code

Δημοσίευση από paink1ller » 28 Φεβ 2008 22:56

thanks for sharing kainourgios !

Παντως μπορει να το κρατησει αρκετα simple και να χρησιμοποιησει ετοιμο 802.11 για το wifi μεταξυ των 2 pc και την τηλεκατευθηνση του ελικοπτερου για το pc-ελικοπτερο μερος.
Δεν θα ηταν καλυτερα να διαλεξετε να κανετε κανενα υποβρυχιο γιατι το ελικοπτερο δεν συγχωρει λαθη χεχε.
Η βαρυτητα δεν συγχωρει..

Manin

Visual Basic code

Δημοσίευση από Manin » 29 Φεβ 2008 00:46

Kainourios έγραψε:Μήπως είσαι Η/Υ/Σ; Για ασύρματη επικοινωνία μεταξύ 2 υπολογιστών δε χρειάζεσαι απαραίτητα μικροελεγκτή, 2 πομποδέκτες χρειάζεσαι που να συνδέονται στη σειριακή του κάθε υπολογιστή τα σωστά ποδαράκια, έπειτα μέσω hyperterminal στέλνεις κανονικά από τον έναν στον άλλον. Απ'ότι κατάλαβα όμως θες να χειρίζεσαι ένα ελικόπτερο, όχι έναν υπολογιστή, οπότε θες όταν στείλεις κάτι με κάποιον τρόπο να κάνει κάτι το ελικόπτερο (εκεί χρειάζεται ο μικροελεγκτής... στο να παίρνει το κατάλληλο σήμα και να κάνει κάτι).

Έχω μια εργασία κάνει, έφτιαξα ένα ρομποτάκι το οποίο ασύρματα το χειρίζεσαι μέσω υπολογιστή, την ανέβασα εδώ. Γίνεται με pic, προσοχή μόνο γιατί δεν παίρνει το σήμα ο μικροελεγκτής με interrupt αλλά "κολλάει" σε ένα σημείο και διαβάζει συνέχεια μέχρι να αλλάξει ο καταχωρητής τιμή για να κάνει κάτι.
Ναι αλλά είμαι παλιός. Την εργασία την έχουμε πάρει 2 χρόνια τώρα.....
Αλλά για να μην αρχίσω και συχτιριάζομαι,....
Κι εσύ συστήματα είσαι;
Ευχαριστώ για την εργασία, θα της ρίξω κανά βλέφαρο. Να 'σαι καλά

Manin

Visual Basic code

Δημοσίευση από Manin » 29 Φεβ 2008 00:47

paink1ller έγραψε:thanks for sharing kainourgios !

Παντως μπορει να το κρατησει αρκετα simple και να χρησιμοποιησει ετοιμο 802.11 για το wifi μεταξυ των 2 pc και την τηλεκατευθηνση του ελικοπτερου για το pc-ελικοπτερο μερος.
Δεν θα ηταν καλυτερα να διαλεξετε να κανετε κανενα υποβρυχιο γιατι το ελικοπτερο δεν συγχωρει λαθη χεχε.
Η βαρυτητα δεν συγχωρει..
Δεν έχουμε πισίνα ρε γαμώτο.....

Απάντηση

Επιστροφή στο “dot Net και Visual Studio”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες