NoGreeklish.gr -με σκοπό τον περιορισμό της χρήσης greeklish

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 04 Μαρ 2008 21:02

θελει και λιγο τεχνη για να μαντεψεις τι λεει ο αλλος με greeklish και αυτο ειναι αρκετα ενδιαφερον
γιατι πολλα γραμματα σε greeklish γραφονται με διαφορους τροπους.οπως c και k ή 8 και th
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

theo_skarv

Δημοσίευση από theo_skarv » 04 Μαρ 2008 22:05

Καταρχήν εγώ δεν έχω πρόβλημα με τα greeklish και όλα τα posts τα διαβάζω ανεξάρτητα από το αν είναι με ελληνικά ή με greeklish. Απλά εγώ τα greeklish τα χρησιμοποιώ msn με τους φίλους μου. Είναι θέμα συνήθειας να μην τα χρησιμοποιώ σε blogs ή forum για να με καταλαβαίνουν όλοι. Όμως δεν συμφωνώ που έχει στηθεί ολόκληρο site για την αποφυγή και την κατάργηση{πράγμα απίθανο} των greeklish.

ΕΛΕΟΣ

Και ας μην βρίσκουμε δικαιολογία ότι χρησιμοποιεί greeklish όποιος δεν ξέρει ορθογραφία γιατί οι περισσότεροι χρήστες τον greeklish pleon ta grafoun ola orthografhmena. Kai sto katw-katw kai me ellhnika na grafeis ama dn ksereis orthografia fainetai{exoume trana paradeigmata}. Μου φαίνεται ότι καταλάβατε που θέλω να καταλείξω.

Georgemakaronis:το th γράφεται και με 9{και καλά το καλλιτεχνικό θ}.

Άλλο παράδειγμα είναι το ξ που γράφεται με 3.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 05 Μαρ 2008 01:05

...pleon ta grafoun ola orthografhmena...
Αν δεν κάνω λάθος τα greeklish δεν έχουν ορθογραφία, οπότε θα έλεγα ότι όπως και να γραφούν είναι πάντα ανορθόγραφα.
Για το 'εντείνω' ποιά είναι η σωστή ορθογραφία και ποιά η λανθασμένη; enteino, enteinw, entino, entinw, edino, edinw;

Σχετικά με τα ανορθόγραφα ελληνικά, και είμαι σίγουρος ότι δεν είμαι στην μειοψηφία, εγώ πάντως τα διαβάζω πολύ πιο εύκολα από οποιαδήποτε greeklish όπως και να είναι γραμμένα αυτά.

No Greeklish++
και ας είναι και ανορθόγραφα. Κάποια στιγμή θα τα γράψουμε και σωστά.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 05 Μαρ 2008 02:03

georgemakaronis έγραψε:θελει και λιγο τεχνη για να μαντεψεις τι λεει ο αλλος με greeklish και αυτο ειναι αρκετα ενδιαφερον
γιατι πολλα γραμματα σε greeklish γραφονται με διαφορους τροπους.οπως c και k ή 8 και th
Αυτό είναι αλήθεια, αλλά πρόκειται για μια low level ενασχόληση, δύο ή τρία επίπεδα κάτω από το επίπεδο των εννοιών, οι οποίες είναι τα δομικά στοιχεία μίας συζήτησης που στοχεύει στη μετάδοση πληροφορίας. Στον προγραμματισμό η αντίστοιχη διάκριση είναι ανάμεσα στη low level γλώσσα μηχανής και στις γλώσσες υψηλού επιπέδου όπως η Java και C#. Κάποιος που γράφει C# - και βρίσκεται στο ανάλογο mental state - προτιμά να αποφεύγει τη σκέψη ότι ο κώδικας που γράφει μεταφράζεται σε κώδικα μηχανής πριν εκτελεστεί. Η σκέψη ημιαγωγών που εκφορτίζονται ή ηλεκτρονίων που τρέχουν σε χάλκινα καλώδια είναι ξένη - και σε ένα βαθμό θλιβερή - όταν προσπαθεί να χειριστεί έννοιες συσχετίσεων και ενεργειών μεταξύ αναπαραστάσεων αντικειμένων.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 05 Μαρ 2008 09:51

Και τα δύο δε διαβάζονται εύκολα αλλά τι να τους κάνουμε
Τιχόν ομιοτιτες με το πρόσοπο του KGB ειναι απλα ομιοτιτες και ουδεμια σχεση εχουν με την πραγματικότιτα.
ν δεν κάνω λάθος τα greeklish δεν έχουν ορθογραφία, οπότε θα έλεγα ότι όπως και να γραφούν είναι πάντα ανορθόγραφα.
Για το 'εντείνω' ποιά είναι η σωστή ορθογραφία και ποιά η λανθασμένη; enteino, enteinw, entino, entinw, edino, edinw;
Επιδη καπχοι γραφουν ελινοεγγλεζικα αλλα δν ξερουν θα σε πω εγω.

το εντεινω στα γρικλις ειναι enteinw.
Στην δικια μου γλωσσα ειναι εντίνο -> edino
:wink:
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 05 Μαρ 2008 14:43

Κόνορα, κανείς δεν έκανε το λάθος να αναφέρει τον δικό σου τρόπο γραφής. Εξάλου εσύ αντιπροσωπευεις μία ολόκληρη κατηγορία μόνος σου. :lol:
Εικόνα

bbsgti

Δημοσίευση από bbsgti » 05 Μαρ 2008 15:16

Απαράδεκτο και γελοίο είναι να ξέρουμε ελληνικά και να μη μπορούμε να γράψουμε ελληνικά!! Δεν είναι κακό κάποιος να είναι ανορθόγραφος ή αγράμματος, το κακό είναι "όσα δε φτάνει η αλεπού να τα κάνει κρεμαστάρια" :violi:

theo_skarv

Δημοσίευση από theo_skarv » 05 Μαρ 2008 18:31

Θα συμφωνήσω με τον Connora ότι η σωστή ορθογραφία είναι enteinw. Και αγαπητέ dva_dev τα greeklish έχουν ορθογραφία. Έχουν συγκεκριμένη ορθογραφία όπως τα ελληνικά. Για παράδειγμα: w=ω , o=o , d=δ , nt=ντ κτλ. :D :o :roll: :kaloe: :P

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 05 Μαρ 2008 20:05

w=ω? re sovareutite... auta einai neoellinogreenglika... ego telika fenete oti kratao thermopiles!!!
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
Risk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Risk » 06 Μαρ 2008 01:39

KGP δεν ξέρω αν έχεις κάποιο blog, αλλά αν είχες τότε θα έγραφες κανονικά όπως θα έπρεπε ή θα έγραφες στα greeklish;;;

Γενικά πιστεύω πως σε όλους τους τομείς υπάρχει ένας επίσημος και ένας ανεπίσημος "κώδικας δεοντολογίας" αν θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω έτσι...το msn είναι μια παρεΐστικη και πιο χαλαρή κατάσταση και μπορεί να δέχομαι τα greeklish αν και πάλι οφείλω να ομολογήσω πως με ενοχλούν. Στα πλαίσια όμως των διαφόρων Forums, όπου εκεί κυρίως παρατηρούνται τα περισσότερα κείμενα γραμμένα σε greeklish, αυτό με ενοχλεί απίστευτα. Θεωρώ πως κάθε κείμενο αντιπροσωπεύει τον συγγραφέα του...αν λοιπόν εκείνος ενδιαφέρεται μόνο για το τι θα πει και όχι για το πως θα παρουσιάσει αυτό που έχει να πει, τότε το πιο πιθανόν είναι πως αδιαφορεί για τους υπόλοιπους, δεν τηρεί αυτόν τον "κώδικα δεοντολογίας"...Και επειδή υπόθηκε σαν δικαιολογία πως σημασία έχει τι είναι αυτό που λες, και όχι το πως το λες θα ήθελα να επισημάνω πως όλοι γνωρίζουμε πως σε μια επαγγελματική παρουσίαση, σε κάποιο meeting της εταιρίας μας ή σε κάποια συνάντηση για το κλείσιμο μιας συμφωνίας, έχει τεράστια σημασία ο τρόπος με τον οποίο θα παρουσιάσεις τα όσα έχει να πεις. Αναζητώντας την βιβλιογραφία θα βρείτε πολλά βιβλία για το πως θα πρέπει πχ να στήνεται μια παρουσίαση. Άρα λοιπόν αυτή η δικαιολογία δεν ευσταθεί...το κείμενο παραμένει κείμενο, ακόμα και αν αυτό είναι μέσα σε forum, και για το λόγο αυτό θα πρέπει να τηρούνται κάποιοι κανόνες παρουσίασης του...δεν πιστεύω πως η επιβολή τους είναι η λύση, γιατί θεωρώ πως όλοι γνωρίζουμε τι είναι το σωστό, απλά θα πρέπει να το εφαρμόσουμε κιόλας...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 06 Μαρ 2008 01:57

eleos... me tous "kodikes deontologias"

oso afora tous kanones parousiaseis -se periptosi pou chriastei- ego prosopika den echo kanena provlima afou outos i allos oles mou parousiaseis, omilies, eisigiseis etc einai sta agglika, akoma kai "en elladi"

oso afora to MSN -kai mou ekane entiposi oti stin "theoria" ascholise me to antikeimeno- apotelei pleon se para polles periptoseis kai "business tool" ochi (apokleistika) "μια παρεΐστικη και πιο χαλαρή κατάσταση"

oso afora tin apopsi sou "γιατί θεωρώ πως όλοι γνωρίζουμε τι είναι το σωστό, απλά θα πρέπει να το εφαρμόσουμε κιόλας..." echeis apolita dikio... kai to efarmozo...

den ascholoumai me "blogs" i allou eidous "etoima sistimata" (an theleis) CMS gia tin "metadosi" "ton keimenon mou/ ton ideon mou/tis autoprovolis mou etc" den mou chriastike, den mou chriazete... tora an tha mou chriastei logika tha ginei stin "glossa ergasias" mou...

kai fisika opos echo ksanapei kai echo ksanagrapsei/pei etc... den theleis na me diavaseis min me diavaseis, theleis na to kaneis... kanto... den epitrepo omos se kanenan na mou epivalei tis dikes tou "dikaiologies" kai kata poso "eustathoun" i ochi oi dikes mou... opos kai ego pano se auto to thema den -pisteuo- to kano...
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

Άβαταρ μέλους
Risk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Risk » 06 Μαρ 2008 02:42

KGP έγραψε:eleos... me tous "kodikes deontologias"

oso afora tous kanones parousiaseis -se periptosi pou chriastei- ego prosopika den echo kanena provlima afou outos i allos oles mou parousiaseis, omilies, eisigiseis etc einai sta agglika, akoma kai "en elladi"

oso afora to MSN -kai mou ekane entiposi oti stin "theoria" ascholise me to antikeimeno- apotelei pleon se para polles periptoseis kai "business tool" ochi (apokleistika) "μια παρεΐστικη και πιο χαλαρή κατάσταση"

oso afora tin apopsi sou "γιατί θεωρώ πως όλοι γνωρίζουμε τι είναι το σωστό, απλά θα πρέπει να το εφαρμόσουμε κιόλας..." echeis apolita dikio... kai to efarmozo...

den ascholoumai me "blogs" i allou eidous "etoima sistimata" (an theleis) CMS gia tin "metadosi" "ton keimenon mou/ ton ideon mou/tis autoprovolis mou etc" den mou chriastike, den mou chriazete... tora an tha mou chriastei logika tha ginei stin "glossa ergasias" mou...

kai fisika opos echo ksanapei kai echo ksanagrapsei/pei etc... den theleis na me diavaseis min me diavaseis, theleis na to kaneis... kanto... den epitrepo omos se kanenan na mou epivalei tis dikes tou "dikaiologies" kai kata poso "eustathoun" i ochi oi dikes mou... opos kai ego pano se auto to thema den -pisteuo- to kano...
- Αν δεν σου άρεσε η λέξη "κώδικας δεοντολογίας" πες το "κανόνες", άλλωστε διευκρίνησα πως είναι αδόκιμος όρος με την φράση μου: "αν μπορείς να το πεις έτσι"

-Προφανώς θα γνωρίζεις καλύτερα από εμένα πως σ'ένα περιβάλλον εργασίας θα πρέπει να είσαι ευέλικτος. Το γεγονός λοιπόν ότι εσύ κάνεις τις παρουσιάσεις σου στα αγγλικά δεν σου εξασφαλίζει πως δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις μια παρουσίαση και στα ελληνικά, σε αυτή την περίπτωση θα την κάνεις με greeklish;

-Εγώ προσωπικά ως business tool επικοινωνίας χρησιμοποιώ το skype και απ' όσο γνωρίζω και οι περισσότερες εταιρίες το χρησιμοποιούν για την ενδοεπικοινωνία τους. Ο κλάδος της πληροφορικής είναι πολύπλευρος και επομένως και στην θεωρία και στην πράξη ο καθένας θέτει τα δικά τους standards. Επομένως λοιπόν προσωπικά επιμένω στην άποψή μου ότι το msn είναι μια "παρεΐστικη και χαλαρή κατάσταση"

-Όσο για τα blogs δεν έχω να σχολιάσω κάτι στο αν έχεις ή δεν έχεις προσωπικό σου θέμα. Τώρα για το γραπτό λόγο που θα χρησιμοποιούσες, επειδή δεν γνωρίζω ποια είναι η εργασία σου, αν έγραφες στα αγγλικά τότε καλώς, διαφορετικά αν έπρεπε να γράψεις στα ελληνικά πιθανών εκεί να είχες κάποια δυσκολία.

Για όλα τα υπόλοιπα τώρα στα οποία αναφέρεσε, θέλω να σου ξεκαθαρίσω πως δεν απευθυνόνταν σε εσένα, πλήν το ερώτημα που σου έθεσα για το πως θα έγραφες σε ένα δικό σου blog, όλα τα υπόλοιπα ήταν γενικά η άποψή μου επι του θέματος...τώρα αν τα πήρες προσωπικά κάποιο λάθος έκανες...! Οφείλω να σου διευκρινήσω πως δεν έχω σκοπό να σου επιβάλλω τις απόψεις μου, ούτε και το τι πρέπει και τι δεν πρέπει...παρόλα αυτά όμως αν θεωρείς κάτι τέτοιο τότε δεν θα είμαι ο μόνος,γιατί απ' ότι διάβασα και διάβασες και άλλα μέλη αντιδρούν όσο αφορά τα greeklish...αρά λοιπόν μην καταφέρεσε προσωπικά σε εμένα, αλλά εναντιώσου προς όλα τα μέλη που όπως λες με τις "δικαιολογίες" τους προσπαθούν να σου επιβληθούν...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 06 Μαρ 2008 02:54

- oute i leksi "κανόνες" "mou aresei" vres alloi...giati pali tha po eleos...

- den prokite na tin kano oute se ellinika oute se greeklish alla sto "perivalon ergasias" mou pou einai ta agglika... ti na kanoume den eime giatros na chrisimopio "ellinikous orous"

-to skype den antilego echei archisei kai anaptisei mia "dinamiki" alla kai pali auti tin periodo den tha elega oti mporeis na to "theoriseis"..."business tool"... tora gia tin apopsi sou den echo tipota enantion tis giati to idio mporei na anaferei kapios allos kai gia to skype... alla akoma akoma kai to internet "san meso" stin diastasi pou thelei na to parousiasei... oso afora ta standards einai megali kouventa... den thelo na stin analiso giati opos katalava echeis megalo theoritiko ipovathro eno ego to antitheto choris na simenei oti to ena iperterei to allo...

- enas "vasikos titlos" mporeis na ton peis kai perigrafikos einai kai sto profile mou...

-ma den ta pira prosopika oute apantisa prosopika...opote kai pali den ekana kanena lathos... to idio ischiei kai gia ta ipolipa pou anafereis

-oso afora auto pou les gia ta alla meloi pou antidroun... elpizo na ksereis pia einai i simerini mera... germanikes ekloges tou 32... prospathise na to "sischetiseis"...

Ps ascheto esi giati chrisimopieis agglikes lekseis/orous? nomiza oti tis parousiaseis sou tis kaneis sta ellinika...

bbsgti

Δημοσίευση από bbsgti » 06 Μαρ 2008 04:07

Εντάξει υπάρχει ένα ρεύμα απαξίωσης της ελληνικής γλώσσας. Όσο του δίνουμε αξία τόσο του κάνουμε και διαφήμιση. Ας γράφει όποιος θέλει με ορνιθοσκαλίσματα και όποιος δε στραβώνεται να τα διαβάζει, τότε, χαρά στο κουράγιο του. :hammer:

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 06 Μαρ 2008 04:12

kala kai esi pou to eides to reuma "απαξίωσης της ελληνικής γλώσσας"? mallon ftene ta parathira kai oi portes pou afineis anoichta....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες