Σοβαρό Περιστατικό

Ας γνωριστούμε καλύτερα.. μια περιοχή που ο κάθε ένας μπορεί να πει μερικά πράγματα για τον εαυτό του.

Συντονιστές: Stathis, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από Andreas_O » 03 Μαρ 2008 16:27

Εγώ προτείνω αποβολή από όλα τα σχολεία της Ελλάδος..πώς λέγεται;.. Τέλως πάντων εγώ ποτέ δεν νομίζω να τόμαγα να κάνω κάτι τέτοιο.

Αλλά ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΟΤΕ :D

--

Ήμουν και γω εκεί :o
;]

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από cdhyper » 03 Μαρ 2008 19:43

Τα παιδιά πρέπει να μάθουν από μικρά να υπερασπίζονται τον εαυτό τους. Αντί να παίζουν playstation ας πάνε να μάθουν αυτοάμυνα. Η τουλάχιστον τα κοριτσάκια ας έχουν σπρέι πιπεριού μαζί τους για τέτοιες περιπτώσεις. Όλα τα άλλα είναι ανόητες προσπάθειες καταστολής που επιτυγχάνουν τα αντίστροφα αποτελέσματα. Το παιδί μόνο τις άμεσες συνέπειες της πράξης του καταλαβαίνει.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από deninho » 03 Μαρ 2008 20:20

το παιδί θα πρέπει να φοβάται να κάνει κάτι μέχρι μια ηλικία, που δεν είναι δυνατόν να καταλάβει τις συνέπειες των πράξεών του, και μετά:

α. Ή θα καταλάβει γιατί δεν πρέπει να κάνει κάτι

β. Αν είναι γκασμάς, απλώς δεν θα το κάνει υπό τον φόβο της τιμωρίας...

Κοινώς, συμφωνώ με το ξύλο... Επίσης, η πρώτη ιστορία που θα πρέπει να μαθαίνουν τα παιδάκια, θα πρέπει να είναι η ιστορία του Ηρώδη, ελαφρώς τροποποιημένη :P

Άβαταρ μέλους
The Razor
Επικοινωνία:

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από The Razor » 03 Μαρ 2008 20:57

Μερικα παιδιά το έχουν ξεφτιλίσει....

Η μάνα μου που είναι καθηγήτρια, ακουμπησε στον ώμο ενα παιδί για να βγεί έξω και την αλλή μέρα όλη η τάξη έλεγε ότι ήταν μαρτυρες και οτι έδωσε χαστούκι στον μαθητή !!

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από MichalisS » 03 Μαρ 2008 22:45

Αυτό λέει η μάνα σου... Ήσουν μπροστά και είδες ότι λένε ψέματα οι μαθητές; :P

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 04 Μαρ 2008 01:19

pantos kati kseran oi palioi ...
"To ksilo vghke apo ton paradiso"
emeis dld pou fagame tis psiles mas mikroi ti pathame ... tpt ....
kai h genia mas sigoura den ksefige opos h simerinh

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από gaucho » 04 Μαρ 2008 09:33

cdhyper έγραψε:Τα παιδιά πρέπει να μάθουν από μικρά να υπερασπίζονται τον εαυτό τους. Αντί να παίζουν playstation ας πάνε να μάθουν αυτοάμυνα. Η τουλάχιστον τα κοριτσάκια ας έχουν σπρέι πιπεριού μαζί τους για τέτοιες περιπτώσεις. Όλα τα άλλα είναι ανόητες προσπάθειες καταστολής που επιτυγχάνουν τα αντίστροφα αποτελέσματα. Το παιδί μόνο τις άμεσες συνέπειες της πράξης του καταλαβαίνει.

Αυτό λέω και εγώ. Στο videogame δεν νιώθουν πόνο κούραση δε νιώθουν τίποτα και πίνουν καμιά κοκακόλα ανάμεσα.
Στο kickboxing θα πεθάνουν σε πέντε λεπτά τα μοσχάρια απο μόνα τους

Τα μικρα ένα γερό ξύλο θέλουνε

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Μαρ 2008 09:39

Alice_Cooper έγραψε:pantos kati kseran oi palioi ...
Αγαπητέ @Alice_Cooper και τώρα ξύλο δίνουμε... Όσοι μπορούμε σε όσους μας παίρνει! Πού βλέπεις το περίεργο; Και τότε είχα διεστραμμένους δασκάλους που χτυπούσαν χωρίς λόγο-ΑΛΥΠΗΤΑ- επειδή τόλμησες να έχεις άποψη στην αυθαιρεσία τους, και τώρα έχω διεστραμμένους συμπολίτες "φιλάθλους" όπου ευχαρίστως σκοτώνουν οι μεν τους δε! Εκεί να δείς Παραδεισένιο ξύλο!!!!!!!!!!! ..Ολάκαιρο Παραδεισένιο δάσος! :P
Εξακολουθώ να μυρίζω ιδέα "εκδίκησης" στον αέρα...
Σε πρώτη φάση το ΚΑΛΟ ΞΥΛΟ (και όχι μόνο) χρειάζεται στους γονείς!!!
Σε δεύτερη φάση, η οργανωμένη κοινωνία - η πολιτεία θα πρέπει να αναλάβει την επαναφορά των παιδιών αυτών στο "παιχνίδι". Μια αρκετά υποτιμητική ποινή (ώστε να "σπάσει ο τσαμπουκάς") και ταυτόχρονα ΠΟΛΛΗ (& σωστή) διδασκαλία ώστε να πιάσει Τόπο η ποινή, θα ήταν ό,τι έπρεπε.
Η ΒΙΑ (είτε ψυχολογική, είτε σωματική, είτε οικονομική, είτε νομική, είτε οποιασδήποτε μορφής) έχει πάρει πλέον Παγόσμιες Διαστάσεις, επιβεβαιώνοντας πάντα το ρητό: Η ΒΙΑ ΓΕΝΝΑ ΒΙΑ!!!
Ακόμα και το ξύλο, ως ποινή, θα πρέπει να το καταλάβουν γιατί το υφίστανται!
Διαφορετικά, θα επανέλθουν την επόμενη φορά, βιαιότεροι, ίσως με πιο εξελιγμένη τεχνική Κάλυψης-Απόκρυψης-Διαφυγής.... Συγχαρηρήριά μας!!!!!!!! Εξελίξαμε και αναπτύξαμε μερικούς ακόμα μέλλοντες αστέρες του εγκλήματος!
Μπορεί κιόλας να μάθουν να είναι "κοστουμαρισμένοι" και "καθώς πρέπει" εγκληματίες - "υπεράνω πάσης υποψίας......." Πού ξέρεις;;;
Για σκεφτήτε λίγο πιο ψύχραιμα... Μήπως η Οικογένεια-->η Κοινωνία είναι που έχει το πρόβλημα;;;
Προσωπικά -ετών 49- δεν είμαι καθόλου περήφανος για τη γενιά μου, (κι έχω φάει κι εγώ αρκετό ξύλο) καθώς συντηρούμε παγκόσμια "άλυτα" προβλήματα, καθώς εξελίσσουμε την Απληστία σε "Νόμιμο Κέρδος", καθώς αναβαθμίζουμε-εμπλουτίζουμε τις γλώσσες με νέα ορολογία ώστε η Απάτη να λέγεται "Εύκολο και Γρήγορο Νόμιμο Κέρδος", κλπ κλπ.
Η γενιά μου είναι πολύ "κυριλέ" ακόμα και στην καταπίεση... Την εξαγορά συνειδήσεων την εξελίξαμε σε Επιστήμη "Σύγχρονη Διπλωματία" τη λέμε. :o
Και φυσικά, όταν αποτυγχάνουν όλες οι "κυριλέ" εκφάνσεις της Βίας μας, ανασύρουμε από τη φαρέτρα μας το "καλύτερο" και το πιο "αγαπημένο" βέλος μας ΤΗΝ ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΗ-ΩΜΗ ΒΙΑ! :evil: :evil: :evil:
Θεσπίζουμε (και στηρίζουμε με περίσσια θέρμη) διεθνείς οργανισμούς για να καλύπτουν τις ανομίες μας και ΦΥΣΙΚΑ τους γράφουμε "στα παλαιότερα των υποδυμάτων" μας ΑΝ και ΟΤΑΝ τολμήσουν να μας φέρουν αντίρρηση στο "Έτσι γουστάρω!!!" μας.
Πολλά απ'αυτά δεν τα δημιούργησε η γενιά μου... Πλην όμως τα βρήκε, της καλάρεσαν, τα συντήρησε και τα αναβάθμισε! Τι Second Edition και τρίχες κατσαρές... Millionth Edition και looking forward for futher progress. :kaloe:
...Α! Επίσης και το "Δούλεμα ψιλό γαζί" το εξελίξαμε σε "Επικοινωνιακή Πολιτική"... Για να μην ξεχνιόμαστε! :-?
Το δε μαχαίρι έχει πάρει -παγκοσμίως- διαζύγιο απ'το κόκκαλο και δεν πρόκειται να "συναντηθούν" τουλάχιστον μέσα στην ερχόμενη πεντηκονταετία!

Ελπίζω να σας μαύρισα αρκετά την ψυχή ώστε να καταλάβετε ότι η ωμή βία δεν είναι ΠΑΝΑΚΕΙΑ, δια πάσαν νόσον και μαλακίαν. Για να λυθεί κάποιο πρόβλημα πρέπει -τουλάχιστον- κάποιος(κάποιοι) να δουλέψουν πάνω του. Η εύκολη λύση ΣΠΑΝΙΑ είναι σωστή και σχεδόν πάντα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ αλλά αναβάθμιση του προβλήματος.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Razor
Επικοινωνία:

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από The Razor » 04 Μαρ 2008 10:58

MichalisS έγραψε:Αυτό λέει η μάνα σου... Ήσουν μπροστά και είδες ότι λένε ψέματα οι μαθητές; :P
Oυδεν σχολιον.... :P
Δε νομίζω να λέει ψέματα! :-?

Άβαταρ μέλους
netrriper
Επικοινωνία:

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από netrriper » 04 Μαρ 2008 11:13

DGeorge έγραψε:
Alice_Cooper έγραψε:pantos kati kseran oi palioi ...
Αγαπητέ @Alice_Cooper και τώρα ξύλο δίνουμε... Όσοι μπορούμε σε όσους μας παίρνει! Πού βλέπεις το περίεργο; Και τότε είχα διεστραμμένους δασκάλους που χτυπούσαν χωρίς λόγο-ΑΛΥΠΗΤΑ- επειδή τόλμησες να έχεις άποψη στην αυθαιρεσία τους, και τώρα έχω διεστραμμένους συμπολίτες "φιλάθλους" όπου ευχαρίστως σκοτώνουν οι μεν τους δε! Εκεί να δείς Παραδεισένιο ξύλο!!!!!!!!!!! ..Ολάκαιρο Παραδεισένιο δάσος! :P
Εξακολουθώ να μυρίζω ιδέα "εκδίκησης" στον αέρα...
Σε πρώτη φάση το ΚΑΛΟ ΞΥΛΟ (και όχι μόνο) χρειάζεται στους γονείς!!!
Σε δεύτερη φάση, η οργανωμένη κοινωνία - η πολιτεία θα πρέπει να αναλάβει την επαναφορά των παιδιών αυτών στο "παιχνίδι". Μια αρκετά υποτιμητική ποινή (ώστε να "σπάσει ο τσαμπουκάς") και ταυτόχρονα ΠΟΛΛΗ (& σωστή) διδασκαλία ώστε να πιάσει Τόπο η ποινή, θα ήταν ό,τι έπρεπε.
Η ΒΙΑ (είτε ψυχολογική, είτε σωματική, είτε οικονομική, είτε νομική, είτε οποιασδήποτε μορφής) έχει πάρει πλέον Παγόσμιες Διαστάσεις, επιβεβαιώνοντας πάντα το ρητό: Η ΒΙΑ ΓΕΝΝΑ ΒΙΑ!!!
Ακόμα και το ξύλο, ως ποινή, θα πρέπει να το καταλάβουν γιατί το υφίστανται!
Διαφορετικά, θα επανέλθουν την επόμενη φορά, βιαιότεροι, ίσως με πιο εξελιγμένη τεχνική Κάλυψης-Απόκρυψης-Διαφυγής.... Συγχαρηρήριά μας!!!!!!!! Εξελίξαμε και αναπτύξαμε μερικούς ακόμα μέλλοντες αστέρες του εγκλήματος!
Μπορεί κιόλας να μάθουν να είναι "κοστουμαρισμένοι" και "καθώς πρέπει" εγκληματίες - "υπεράνω πάσης υποψίας......." Πού ξέρεις;;;
Για σκεφτήτε λίγο πιο ψύχραιμα... Μήπως η Οικογένεια-->η Κοινωνία είναι που έχει το πρόβλημα;;;
Προσωπικά -ετών 49- δεν είμαι καθόλου περήφανος για τη γενιά μου, (κι έχω φάει κι εγώ αρκετό ξύλο) καθώς συντηρούμε παγκόσμια "άλυτα" προβλήματα, καθώς εξελίσσουμε την Απληστία σε "Νόμιμο Κέρδος", καθώς αναβαθμίζουμε-εμπλουτίζουμε τις γλώσσες με νέα ορολογία ώστε η Απάτη να λέγεται "Εύκολο και Γρήγορο Νόμιμο Κέρδος", κλπ κλπ.
Η γενιά μου είναι πολύ "κυριλέ" ακόμα και στην καταπίεση... Την εξαγορά συνειδήσεων την εξελίξαμε σε Επιστήμη "Σύγχρονη Διπλωματία" τη λέμε. :o
Και φυσικά, όταν αποτυγχάνουν όλες οι "κυριλέ" εκφάνσεις της Βίας μας, ανασύρουμε από τη φαρέτρα μας το "καλύτερο" και το πιο "αγαπημένο" βέλος μας ΤΗΝ ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΗ-ΩΜΗ ΒΙΑ! :evil: :evil: :evil:
Θεσπίζουμε (και στηρίζουμε με περίσσια θέρμη) διεθνείς οργανισμούς για να καλύπτουν τις ανομίες μας και ΦΥΣΙΚΑ τους γράφουμε "στα παλαιότερα των υποδυμάτων" μας ΑΝ και ΟΤΑΝ τολμήσουν να μας φέρουν αντίρρηση στο "Έτσι γουστάρω!!!" μας.
Πολλά απ'αυτά δεν τα δημιούργησε η γενιά μου... Πλην όμως τα βρήκε, της καλάρεσαν, τα συντήρησε και τα αναβάθμισε! Τι Second Edition και τρίχες κατσαρές... Millionth Edition και looking forward for futher progress. :kaloe:
...Α! Επίσης και το "Δούλεμα ψιλό γαζί" το εξελίξαμε σε "Επικοινωνιακή Πολιτική"... Για να μην ξεχνιόμαστε! :-?
Το δε μαχαίρι έχει πάρει -παγκοσμίως- διαζύγιο απ'το κόκκαλο και δεν πρόκειται να "συναντηθούν" τουλάχιστον μέσα στην ερχόμενη πεντηκονταετία!

Ελπίζω να σας μαύρισα αρκετά την ψυχή ώστε να καταλάβετε ότι η ωμή βία δεν είναι ΠΑΝΑΚΕΙΑ, δια πάσαν νόσον και μαλακίαν. Για να λυθεί κάποιο πρόβλημα πρέπει -τουλάχιστον- κάποιος(κάποιοι) να δουλέψουν πάνω του. Η εύκολη λύση ΣΠΑΝΙΑ είναι σωστή και σχεδόν πάντα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ αλλά αναβάθμιση του προβλήματος.
Σωστός είσαι.
Οι γόνεις χαλάνε τα παιδια.
Αν ο γονιός αδυνατεί να μάθει στο παιδί τί είναι σωστό και τι λάθος. Τι πρέπει και τι δεν πρέπει, το χεί χασει το παιχνίδι και μετά απο κάμποσα χρόνια θα βαράει το κεφάλι του στον τοίχο, αλλά θα είναι αργά.
Και μήν ακούτε φόρμουλες των παιδοψυχολόγων. Αυτά είναι μ******ς του πολιτισμένου κόσμου. Το κάθε παιδί είναι μοναδικό και ο γονιός καλείται να το μάθει και να το ανακαλύψει.Πρέπει να του δείξει οτι αν κάνει μαλακία θα την πληρώσει και οτι αυτό γίνεται για το καλό του.Δεν είναι εύκολο να μεγαλώνεις παιδιά, αλλά αυτό το λαμβάνεις υπόψη και προετοιμάζεσαι πρίν κάνεις οικογένιά (αν το μόνο που σ' απασχολεί είναι η καριέρα και αν το η γυναίκα σου κανεί καλο κρεββάτι και να την καπαρώσεις μη στη φάει άλλος, το χασες το παιχνίδι απο την αρχή)
Νομίζω πιάσατε το νόημα.
Αυτά.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από cordis » 04 Μαρ 2008 11:28

αν η μάνα και ο πατέρας δουλεύουν από το πρωί μέχρι το βράδυ και τα μεγαλώνει η γιαγιά ή μια ξένη... έτσι γίνονται τα παιδιά, κακομαθημένα και ανέντακτα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Μαρ 2008 12:52

cordis έγραψε:αν η μάνα και ο πατέρας δουλεύουν από το πρωί μέχρι το βράδυ και τα μεγαλώνει η γιαγιά ή μια ξένη... έτσι γίνονται τα παιδιά, κακομαθημένα και ανέντακτα.
Έχεις δίκιο Cordis!!
Στ'όνομα της ΑΠΛΗΣΤΙΑΣ, το ζευγάρι ΟΦΕΙΛΕΙ νά'ναι στην ΠΑΡΑΓΩΓΗ!!! ...Ακόμα κι αυτό είναι ένα από τα ΕΠΙΤΕΥΓΜΑΤΑ της γενιάς μου!!!!
Να μας χαίρεστε οι νεώτεροι!!..... Τουλάχιστον φροντίστε όσοι μπορείτε να μην τα κάνετε χειρότερα!
Όσο για την "Κακούργα Κοινωνία" που έχουμε τόσο πρόχειρη για ένοχο...Εμείς ΟΛΟΙ την αποτελούμε, κι ο καθένας μας ξεχωριστά.
Ας αναρωτηθούμε λοιπόν για κάτι τέτοια θέματα: "Τι θετικό έκανα ΕΓΩ, ώστε να έχω την παραμικρή απαίτηση να κάνει κάτι κι ο δίπλα;;;"
Πρόταση: "Περάστε-κουβεντιάστε όλες τις σωστές προτάσεις-απόψεις σας με τους κολλητούς σας -τουλάχιστον!" Με τον διάλογο (ίσως και αντίλογο) θα δοκιμαστούν, θα βελτιωθούν, θα εξελιχθούν οι όποιες απόψεις σας. Μην τις αφήνετε αβασάνιστα στο ράφι που γράφει "ΣΩΣΤΑ"!!! :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από Garakatsamol » 04 Μαρ 2008 15:28

cordis έγραψε:αν η μάνα και ο πατέρας δουλεύουν από το πρωί μέχρι το βράδυ και τα μεγαλώνει η γιαγιά ή μια ξένη... έτσι γίνονται τα παιδιά, κακομαθημένα και ανέντακτα.
Πρόσφατα συζητούσα με κάποιον που υποστήριζε ότι ένας από τους λόγους που δεν πάμε μπροστά σα λαός είναι ότι τα παιδιά τα μεγαλώνουν οι γιαγιάδες τους με αποτέλεσμα να μεταδίδουν ήθη και συμπεριφορές περασμένων γενιών. Το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον σαν άποψη

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από Sheena » 04 Μαρ 2008 16:40

Για όσους υποστηρίζουν πως το ξύλο θα τους μάθει να φέρονται καλά, ένα μόνο έχω να πω: Η βία φέρνει βία.

Όταν δέρνεις το παιδί σου, του δείχνεις με ποιο τρόπο να υπερασπίζεται κάθε φορά τον εαυτό του. Έχω γίνει μάρτυρας τέτοιας συμπεριφοράς γονιού προς παιδί. Το μόνο που κατάφερε έτσι ήταν να διδάξει πως να συμπεριφέρεται το παιδί του σε ανάλογες καταστάσεις. Δυσανασχέτησα όταν το είδα.

Ευτυχώς στην οικογένειά μου δεν είχαμε τέτοιους μεθόδους. Παρόλο που και οι δυό γονείς μου δούλευαν πολλές ώρες, για να μας μεγαλώσουν και να μπορέσουν να τα βγάλουν πέρα (και όχι γιατί είχαν κάποια καριέρα να κυνηγήσουν. Βιοπαλεστές είναι.), είχαμε αρκετό διάλογο.

Γιατί είναι θέμα παιδείας ή αλλιώς πνευματικής καλλιέργειας. Γι' αυτά τα παιδιά καταλαβαίνω πως η στάση των γονιών τους είναι αδιάφορη ως και απόμακρη. Και μετά για να τα συμμορφώσουν θα αρχίσουν τις τιμωρίες για παραδειγματισμό... Τι να πω...

Όσο για τους δασκάλους, αυτό δείχνει ανεκτική συμπεριφορά. Βάλτε τους όρια. Να μάθουν να ζουν μέσα σε μια κοινωνία, αλλιώς να πάνε στην ζούγκλα......
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από ArchangelX » 04 Μαρ 2008 17:24

Πρόωρη ένταξη τους στις ένοπλες δυνάμεις. Τεθωρακισμένα, ειδικότητα οδηγοί, και Κύπρο το καλοκαίρι και Λαγό το χειμώνα. Θητεία 4πλάσια του κανονικού σε Ιλη με καραβανάδες απο την ΣΜΥ της παλιάς σχολής όμως. Να δείς για πότε στρώνουν χαρακτήρα. ;)
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία Μελών - Προσωπικές Ιστορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες