Σοβαρό Περιστατικό

Ας γνωριστούμε καλύτερα.. μια περιοχή που ο κάθε ένας μπορεί να πει μερικά πράγματα για τον εαυτό του.

Συντονιστές: Stathis, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από cordis » 04 Μαρ 2008 20:16

η μεγαλύτερη απάτη του αιώνα είναι το πως πασάρανε στις γυναίκες την απελευθέρωσή τους...

γυναίκα πριν την απελευθέρωσή της -> μάνα, νοικοκυρά.
γυναίκα μετά την απελευθέρωσή της -> μάνα, νοικοκυρά, εργαζόμενη και βασικά καταναλώτρια.

τα περισσότερα λεφτά στο σπίτι, η δεύτερη μεγάλη απάτη.

πριν: δούλευε ο ένας, μπορεί να έκανε και δύο δουλειές και έφερνε στο σπίτι 1500ε

μετά: δουλεύουν και οι δύο, μαζί και οι δύο βγάζουν 2800ε και δίνουν 800ε σε γυναίκα για να τους καθαρίζει και να κρατάει τα παιδιά και 800ε σε ιδιαίτερα και φροντιστήρια γιατί δε προλαβαίνουν να διαβάσουν τα παιδιά. Τους μένουν 1200ε.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Akis_gr49

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από Akis_gr49 » 05 Μαρ 2008 00:59

:)

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από PanosIlio » 05 Μαρ 2008 08:44

ArchangelX έγραψε:Πρόωρη ένταξη τους στις ένοπλες δυνάμεις. Τεθωρακισμένα, ειδικότητα οδηγοί, και Κύπρο το καλοκαίρι και Λαγό το χειμώνα. Θητεία 4πλάσια του κανονικού σε Ιλη με καραβανάδες απο την ΣΜΥ της παλιάς σχολής όμως. Να δείς για πότε στρώνουν χαρακτήρα. ;)
Α εγώ τεθωρακισμένα ήμουν και στο Λαγό και πέρασα αρκετά καλά μπορώ να πω :lol: :lol:
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από DGeorge » 05 Μαρ 2008 09:12

cordis έγραψε:η μεγαλύτερη απάτη του αιώνα είναι το πως πασάρανε στις γυναίκες την απελευθέρωσή τους...

γυναίκα πριν την απελευθέρωσή της -> μάνα, νοικοκυρά.
γυναίκα μετά την απελευθέρωσή της -> μάνα, νοικοκυρά, εργαζόμενη και βασικά καταναλώτρια.

τα περισσότερα λεφτά στο σπίτι, η δεύτερη μεγάλη απάτη.

πριν: δούλευε ο ένας, μπορεί να έκανε και δύο δουλειές και έφερνε στο σπίτι 1500ε

μετά: δουλεύουν και οι δύο, μαζί και οι δύο βγάζουν 2800ε και δίνουν 800ε σε γυναίκα για να τους καθαρίζει και να κρατάει τα παιδιά και 800ε σε ιδιαίτερα και φροντιστήρια γιατί δε προλαβαίνουν να διαβάσουν τα παιδιά. Τους μένουν 1200ε.
Καλημέρα,
@Cordis ξέχασες και το καλύτερο... Ναι, τους μένουν (?) 1200€, αλλά ΛΕΙΠΕΙ και η ΜΑΝΝΑ (εκτός απ'τον Πατέρα) από το σπίτι!!! :D :D

@Sheena συμφωνώ μαζί σου, γενικά! Πλην όμως δεν είναι ασήμαντο το ποσοστό γονέων που αναζητούν -Με Μανία- την καριέρα. :x
Υπάρχει ένα άλλο σοβαρό ποσοστό που έκαναν παιδιά ΑΠΛΩΣ ΕΠΕΙΔΗ (κατ'αυτούς) ΕΤΣΙ ΛΕΕΙ ΤΟ PROCEDURE "ΓΑΜΟΣ". :o :o
Ας μην ξεχνάμε την άθλια διαφήμιση αυτοκινήτου (που τη βγάλανε -ευτυχώς- ΝΥΧΤΑ από την κυκλοφορία) με την "ονειρεμένη οικογένεια": Τον μπαμπά Άδωνι-Υπεργκόμενο, τη μαμά Αφροδίτη-Υπεργκόμενα, και τα παιδάκια μοντέλα για κουκλάκια. Το υπερσπίτι (τύφλα νά'χει το Μαξίμου)... Και φυσικά το Αυτοκίνητο...να δέσει την κομπόστα!

@ArchangelX δεν σημαίνει ότι επειδή είναι βίαια τα παιδιά αυτά, είναι και ΙΣΧΥΡΟΙ-ΑΥΤΟΝΟΜΟΙ χαρακτήρες. Κι εγώ στη 12η ΕΜΑ, στον Έβρο-Δορίσκο ήμουν, και ζορίστικα αρκετά, αν και διοικητικός!!! Πιστεύεις ότι θα επιβιώσουν από κάποια τέτοια λύση, ή θα έχουμε μερικά ακόμα -τί κρίμα!!- κρούσματα αυτοκτονιών;;;; (Μην ξεχνάς κι αυτό το σενάριο.) :oops:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από Sheena » 05 Μαρ 2008 09:42

Σχετικά με την "μεγαλύτερη απάτη του αιώνα είναι το πως πασάρανε στις γυναίκες την απελευθέρωσή τους...", δεν το βλέπω καθόλου έτσι. Δεν ήρθα σε αυτό τον κόσμο για να υπηρετώ άλλους. Έχω και εγώ τα όνειρά μου και τα διεκδικώ όσο ζω. Το τι ισορροπίες κρατάει κανείς μεταξύ δουλειάς και προσωπικής ζωής είναι ευθύνη του καθενός μας.

Γιατί αν το πάρουμε έτσι, ότι δηλ. οι γυναίκες βρίσκονται αρκετές ώρες εκτός σπιτιού για να κυνηγήσουν την καριέρα τους και τα χρήματα, το ίδιο ακριβώς κάνουν και οι άντρες. Και εκείνοι μένουν αρκετές ώρες εκτός οικογένειας και τα παιδιά δεν τον βλέπουν με το ίδιο ακριβώς πρόσχημα.

Και αν θέλετε να το πάρουμε και από οικονομικής απόψεως, τότε χρειάζεται να δουλεύουν και οι δύο για να τα βγάλουν πέρα με τα έξοδα για τις απλές καθημερινές ανάγκες, από την στιγμή που έχουν οικογένεια. Και φυσικά δεν μιλάμε καθόλου για διασκέδαση και άλλες τέτοιες πολυτέλειες, που και όταν ακόμη μένει κανείς μόνος του τις στερείται.

Ειδικά σε μια μεγάλη πόλη, που τα πάντα τα αγοράζεις, για να επιβιώσεις. Δεν έχεις καμιά αυλή στο σπίτι σου με φυτεμένα ζαρζαβατικά για να φας. Τα αγοράζεις. Ούτε κότες και κατσίκια. Και αυτά τα αγοράζεις. Σταματάω εδώ. Τα υπόλοιπα εννοούνται.... ;)
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 05 Μαρ 2008 09:53

Εγω δεν καταλαβα αν μιλαμε περι ισότιτα, γιατι παραπονιούντε ότι θα βγενουν στην σινταξη μαζι με τους αντρες?
αφτο δν ειναι ισδότιτα?
:-?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
The Razor
Επικοινωνία:

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από The Razor » 05 Μαρ 2008 10:29

Aυτο ακριβώς λέω και εγώ connor! :P

Aλλα είμαστε τελείως εκτός θέματος.
Τι έγινε Μαριε τελικά με αυτά τα παιδια?

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από Sheena » 05 Μαρ 2008 10:43

Σωστά, razor. Ας ανοίξουμε άλλο θέμα για αυτό...... Τι έγινε με τα παιδιά; Αφέθηκαν πάλι στην αυθαιρεσία τους; Όπως εκείνα τα παιδιά που σκότωσαν τον Άλεξ;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από DGeorge » 05 Μαρ 2008 11:32

Sheena έγραψε:Σωστά, razor. Ας ανοίξουμε άλλο θέμα για αυτό...... Τι έγινε με τα παιδιά; Αφέθηκαν πάλι στην αυθαιρεσία τους; Όπως εκείνα τα παιδιά που σκότωσαν τον Άλεξ;
"Ν'αγιάσει το στόμα σου" κοπέλα μου!! Είμαι λίγο περίεργος (πείτε με ίσως και λίγο καχύποπτο).... Οι γονείς των θυμάτων (των δυο κοριτσιών), στη δική μας περίπτωση, τι άποψη να είχαν άραγε για την "Υπόθεση ΑΛΕΞ"...ΠΡΙΝ ΧΤΥΠΗΣΕΙ Η ΤΥΦΛΗ ΒΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΠΟΡΤΑ;;;;;!!!!!!!!
Οι γονείς των "λεβεντονιών"-δραστών (πάντα στη δική μας περίπτωση) έχουν άραγε κληθεί από κανένα θεσμικό όργανο (Σύλλογο Γονέων, Συμβούλιο Καθηγητών ή Δασκάλων, Αστυνομία ίσως) για να δώσουν κάποιες έστω εξηγήσεις;;; Γιατί άραγε διαισθάνομαι Τάση για πλήρες κουκούλωμα;;;;!!!!! Τι κακός που γίνομαι ώρες-ώρες!!!!
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από cordis » 05 Μαρ 2008 12:23

Sheena έγραψε:Δεν ήρθα σε αυτό τον κόσμο για να υπηρετώ άλλους.
...αν το να μεγαλώσεις τα παιδιά σου το βρήσκεις υπηρεσία...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από Sheena » 05 Μαρ 2008 13:32

cordis έγραψε:
Sheena έγραψε:Δεν ήρθα σε αυτό τον κόσμο για να υπηρετώ άλλους.
...αν το να μεγαλώσεις τα παιδιά σου το βρήσκεις υπηρεσία...
@cordis: Δεν κατάλαβες πως το είπα. Εννοούσα να έχω χρόνο και για μένα, πέρα από την οικογένειά μου. :wink:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από cordis » 05 Μαρ 2008 14:06

Δεν είπα κάπου ότι δεν πρέπει να έχει η γυναίκα χρόνο, το αντίθετο μάλιστα είπα...
- follow me @twitter

mariosal
Honorary Member

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από mariosal » 05 Μαρ 2008 14:08

Τίποτα δεν έγινε με αυτά τα παιδιά. Ούτε που τους τιμώρησαν.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από Sheena » 05 Μαρ 2008 14:40

Τα βλέπω να μετατρέπονται σε φονιάδες σαν αυτούς του Αλεξ.
Εικόνα

mariosal
Honorary Member

Σοβαρό Περιστατικό

Δημοσίευση από mariosal » 05 Μαρ 2008 14:42

Είναι λιγάκι γκαγκα τα παιδιά. Από μακριά κάνουν ντούκου ότι τους λείπει βίδα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία Μελών - Προσωπικές Ιστορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες