Προβλημα σε format windows xp

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
cos1968

Δημοσίευση από cos1968 » 03 Μαρ 2008 00:10

ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ FORMAT ΤΩΝ WINDOWS ΔΗΛΑΔΗ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ FORMAT KAI OTAN ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΑΝΕΚΙΝΙΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΕΤΕΡΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΝ WINDOWS EKEI ΞΑΝΑΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ FORMAT

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Μαρ 2008 09:33

1) Αν σου είναι εύκολο μη γράφεις με κεφαλαία. :)
2) Καθώς "μυρίζει" ίσως εμπλοκή Hardware στο πρόβλημα, θα ήταν χρήσιμη μια αρκετά αναλυτική περιγραφή του PC σου, όπως επίσης και τι είδους XP "τρέχεις" (Home, ή Pro).
Και τελευταίο...
ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ ΤΑ XP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 03 Μαρ 2008 10:01

xexexe den exei na kanei ... einai prin mpei to klidei ... opote mexri ekei den ta les piratika me tpt ...

ego tha kitaga ACPI, Mnhmes grafika ....
gia peretero odigies tha prepei na kaneis afto pou eipe o DGeorge me thn perigrafh tou pc sou ....

an exeis parapano apo ana diskous look ligo kai thn seira pou tous vlepei

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 03 Μαρ 2008 10:07

Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι το πρόβλημα λύνεται αν κατά την επανεκκίνηση μπείς BIOS και γυρίσεις το BOOT μόνο σε HDD.

Αλλά επίσης μου μυρίζει πειρατικό CD...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Μαρ 2008 11:59

Alice_Cooper έγραψε:xexexe den exei na kanei ... einai prin mpei to klidei ... opote mexri ekei den ta les piratika me tpt ...
@Alice_Cooper: Αν το "αντίγραφο" δεν έχει γίνει καλά, μπορεί ΑΝΕΤΑ να "χτυπάει" στο FORMAT (λάθος ή ανεπαρκή DATA). Έχεις δίκιο μεν, ότι αυτό μπορεί να συμβεί και σε ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ-ΝΟΜΙΜΟ CD... πλην όμως -στατιστικά- με πόσες πιθανότητες έναντι ενός -xxx ???
Γι'αυτό και
GeoStuff έγραψε:... Αλλά επίσης μου μυρίζει πειρατικό CD...
Μήπως κάτι ξέρει ο παλιός (GeoStuff)??!! :wink: :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 03 Μαρ 2008 12:05

xmmm episeis mporei kai na einai eidh piragmeno ena antigrafo ... an einai katevasmeno apo net ....
alla den elega afto ... enoousa pos den einai piratiko ena
antigrafo an mpei afthentiko key ... kai to eipa "xaritologontas" :p
vevea tora pou eida to post mou den eixe kanena ==> :p

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 07 Μαρ 2008 00:15

Όταν θα γίνει το ριστάρτ, εκεί που σου λέει "πρες ενυ κι" για να κάνει μπουτ από το σιντι, μην πατήσεις τπτ.. Αν δεν γίνει τπτ, τότε άλλαξε το boot sequence και βάλε το σκληρό σου δίσκο πρώτο.. Αυτό που λέει ο Τζεοστάφ είναι

ΠιΕς. Το έχω πάθει με αυθεντικά WinXP Pro...

PanEl

Δημοσίευση από PanEl » 01 Δεκ 2008 12:47

Καλημέρα :)

να εξιστορήσω λίγο το πως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα από τη ρημάδα τη στιγμή που αποφάσισα να διαμορφώσω το δίσκο μου...

~ ένωσα τα 2 από τα 3 partitions που έχω στο σκληρό με το Part.Magic8
~ βάζω το δισκάκι των Windows (xp home) {αυθεντικά} & κάνω την απαιτούμενη επανεκίννηση
~ με βγάζει πάλι στα Windows, τότε θυμάμαι πως πρέπει να βάλω το cd 1st boot device, επανεκίννηση και πάλι, ορίσω το cd και προχωράω με το F10..
~ για 10 φορές περίπου μετά το "Press any key to boot from cd" με βγάζει απευθείας στην "Κονσόλα Αποκατάστασης" - έχω φτάσει στα όριά μου και αποφασίζω να κάνω το format μέσω DOS - το κάνω και για τα 2 partitions (C: & D: ) με /FS:NTFS, αφού ολοκληρώνει, γράφω exit και κάνει πάλι επανεκίννηση.
~ συνεχίζει τα ίδια και αποφασίζω να το κλείσω το ρημάδι γιατί το επόμενο βήμα είναι το πετάξω στην ανακύκλωση. Την επόμενη μέρα ανακαλύπτω πως είχε μείνει κολλημένο το F10 :oops: και μάλλον γι'αυτό μ'έβγαζε συνέχεια στην "Κονσόλα Αποκατάστασης"

~ "Press any key to boot from cd" λέει αυτό,..πατάω εγώ..
~ εμφανίζει την διαχρονική μπλε οθόνη με τη γκρίζα γραμμή κάτω που γράφει τα διάφορα (η περιγραφή μου είναι για ανέκδοτο, το ξέρω :\),...και σκέφτομαι πως καλά προχωράμε... μόλις είναι η ώρα να μου εμφανίσει τις 3 πολυπόθητες επιλογές ..μαυρίλα! κενό!
~επανεκίννηση.. πάλι τα ίδια βήματα μόνο που αυτή τη φορά μου εμφανίζει τις επιλογές για repair κλπ..και επιλέγω να διαγράψω ένα partition..μετά από αυτό... κόλλησε πάλι.

~ Σήμερα, έφερα το μηχάνημα στη δουλειά, χειρούργησα κι έβαλα ένα άλλο dvd-drive (κι ας δούλευε κανονικά αυτό που είχα επάνω), αλλά φως δεν είδα. τα ίδια κάνει. Μετά το "Setup is configuring your hardware information" απλά έρχεται η απόλυτη μαυρίλα και αδράνεια. Το dvd-drive δουλεύει αλλά αποτέλεσμα κανένα.

Το μόνο extra που είχα βάλει στο pc είναι μία εξωτερική κάρτα ήχου - κι αυτή αφού κατήργησα την onboard.

Σας εκλιπαρώ για βοήθεια, καθ'ως από το σπίτι εργάζομαι πάνω σε προσωπικά webdes.-projects και αυτή τη στιγμή είμαι "ανάπηρη".

Γενικές πληροφορίες pc :
Motherboard : Gigabyte GA-945GZM-S2
επεξεργαστής : Intel Pentium D
Ram : 2x 512 (δεν θυμάμαι εταιρεία)
Dvd drive : δεν αναγράφεται Οο
~* Μην χλευάζεις ό,τι δεν κατανοείς - Μην συμφωνείς κατ'ανάγκη *~

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 01 Δεκ 2008 19:52

για πήγαινε στο http://www.memtest.org/ κατεβάζεις την έκδοση που σε βολεύει, και το αφήνεις να τσεκάρει για 5-6 ώρες τις μνήμες σου

PanEl

Δημοσίευση από PanEl » 02 Δεκ 2008 09:01

deninho έγραψε:για πήγαινε στο http://www.memtest.org/ κατεβάζεις την έκδοση που σε βολεύει, και το αφήνεις να τσεκάρει για 5-6 ώρες τις μνήμες σου
αυτό δεν είναι πρόγραμμα το οποίο πρέπει να εγκατασταθεί στο pc προκειμένου να "τρέξει"?
ο υπολογιστής είναι στη φάση που.. ούτε λειτουργικό έχει - μήτε προχωράει ως την εγκατάσταση αυτού.

Να το γράψω σε cd και να το ρίξω στο drive? θα "παίξει" ?

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 02 Δεκ 2008 11:13

kapse afto to iso se cd kai tha paiksei...
http://www.memtest.org/download/2.10/me ... 10.iso.zip

PanEl

Δημοσίευση από PanEl » 04 Δεκ 2008 09:26

απήυδησα και πήγα το σκληρό στους "τεχνικους"..
ελπίζω απλά σε αντικατάσταση :\

Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση :)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 08 Δεκ 2008 10:33

PanEl έγραψε:απήυδησα και πήγα το σκληρό στους "τεχνικους"..
Πράγματι... Το μόνο που δεν σκεφτήκαμε, ήταν στο FORMAT να βάλουμε να ψάξει τον δίσκο για Bad Sectors. Αν -όπως υποψιάζομαι- ο δίσκος έχει αρκετές(!) ώρες πτήσης, ίσως έχει αρχίσει να δημιουργεί 'σκοτεινά σημεία'. Αν, πάνω στην εγκατάσταση των XP, το PC πήγαινε να γράψει πάνω σ'αυτά, ήταν λογικό και φυσικότατο να κολλάει.
Προφανώς, όπως και νάχει το θέμα, ως βασικός HDD χρειάζεται ένας καινούργιος. Ωστόσο κι ο παλιός ίσως να μην είναι και τελείως για ανακύκλωση... Ακόμα!
Έχω χρησιμοποιήσει χιλιοταλαιπωρημένους δίσκους ως slave(s), διατηρώντας σ'αυτούς δεδομένα και αρχεία τρίτης, τέταρτης (και πέρα) κατηγορίας σημαντικότητας, τα οποία όμως θα έπιαναν αρκετό χώρο στους 'καλούς' δίσκους. Είναι κι αυτός ένας τρόπος 'προ-ανακύκλωσης'. :D
[Off topic]Ζητώ συγγνώμη για την πολύ καθυστερημένη ανταπόκρισή μου... Λόγοι υγείας -δικής μου- και της μητέρας μου :( [/Off topic]
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες