Ποια είναι η μεγαλύτερη πίκρα του SEO Expert;

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 09 Απρ 2008 12:00

Thoughtless έγραψε:Εγώ πάντως θα περίμενα τους www.seoexperts.gr να είναι στην πρώτη θέση.
Φισκιλι πουλάς υπηρεσίες SEO;
oχι
την πλακα μου κανω και βγαζω απο adsense

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 09 Απρ 2008 12:06

Πάντως δική μου άποψη αυτή η τρέλα με την πρώτη θέση είναι κάπως υπερβολική
Δηλαδή αν ένα site Με "δύσκολο περιεχόμενο" και πολύ ανταγωνισμό εμφανίζεται
στην πρώτη δεύτερη σελίδα με τα keywords που έχουν ζητηθεί για βελτιστοποίηση
σημαίνει ότι το Seo απέτυχε?
Να το θέσω αλλιώς. Εσείς όταν ψάχνετε στο google για οτιδήποτε κοιτάζετε μόνο
το site Που έχει την πρώτη θέση? Μήπως έχετε επιλεγμένο και το i feel lucky?

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 09 Απρ 2008 12:10

ιντελκορ απο μελετες εχει αποδειχθει οτι εαν θυμαμαι καλα εαν δεν εισαι στα 5-6 πρωτα αποτελεσματα χανεις το 50%-60% των γιουζερ και εαν δεν εισαι πρωτη σελιδα το 80-90% οποτε απο οτι καταλαβαινεις δεν μενει σχεδον τιποτα για την δευτερη σελιδα, τουλαχιστον....

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 09 Απρ 2008 12:17

scoobby έγραψε:φισκιλις αυτο δεν ειναι αναζητησηστον ελληνικο γκουγκλ αλλα αναζητηση στον ελληνικο με την επιλογη σελιδες απο ελλαδα που εχει 560 αποτελεσματα,αστα κολπα ;)
Αφού σχολίασες το παραπάνω μπορείς να μας πεις σε τι ποσοστό οι Έλληνες γκουγκλάρουν στο google.com. Οι απλοί χρήστες όχι οι ψαγμένοι.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 09 Απρ 2008 12:38

lunarmedia
δεν καταλαβες καλα.Δεν εψαξε μονο στον ελληνικο γκουγκλ (που το μεγαλυτερο ποσοστο ελληνων το κανουν πιστευω) αλλα πατησε και την επιλογη Αναζήτηση σελίδων σε Ελληνικά!!!;) Ασφαλως και η συντριπτικη πλειοψηφεια των ελληνων ψαχνει στον γρ,με εχεις ακουσει ποτε να αντιλεγω για αυτο?

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 09 Απρ 2008 12:43

scoobby έγραψε:.Δεν εψαξε μονο στον ελληνικο γκουγκλ (που το μεγαλυτερο ποσοστο ελληνων το κανουν πιστευω) αλλα πατησε και την επιλογη Αναζήτηση σελίδων σε Ελληνικά!!!;)
ειναι προσαρμογη με αναζητηση σε ελληνικα και αγγλικα αποτελεσματα

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 09 Απρ 2008 12:44

Συνήθως στις σελίδες από Ελλάδα πατάνε απλά για να μειώσουνε τα αποτελέσματα.

Άρα και αυτό έχει την δυναμική του.

Αν βγεις πρώτος στις σελίδες από Ελλάδα έχεις πολλές πιθανότητες να βγεις μέσα στους 5 πρώτους και στην γενική

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 09 Απρ 2008 12:57

Thoughtless έγραψε:Εγώ πάντως θα περίμενα τους www.seoexperts.gr να είναι στην πρώτη θέση.
Να σου πω γιατι δεν βγαινει το εν λογω σαιτ.Πρωτων γιατι αυτη η εκφραση seo expert
δεν αναφερεται πουθενα στην κεντρικη σελιδα τους και δεν εχουν κανενα λινκ που να εχει ανκορ τεξτ seo expert
να μου πεις του φισκιλις το σαιτ εχει πουθενα αυτον τον ορο?οχι! αλλα
Αυτοί οι όροι εμφανίζονται μόνο σε συνδέσμους που δείχνουν σε αυτή τη σελίδα: expert
καταλαβες τωρα?

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 09 Απρ 2008 13:02

lunarmedia έγραψε:Συνήθως στις σελίδες από Ελλάδα πατάνε απλά για να μειώσουνε τα αποτελέσματα.

Άρα και αυτό έχει την δυναμική του.

Αν βγεις πρώτος στις σελίδες από Ελλάδα έχεις πολλές πιθανότητες να βγεις μέσα στους 5 πρώτους και στην γενική
ναι σωστα τα λες μα δεν αμφισβητησα καθολου τον φισκιλις πολυ καλα τα εχει παει σε τοσο μικρο διαστημα αν και δεν νομιζω να παιρνει πολυ τραφικ απο αυτο το κειγουορντ.
αν βαλει και στα κειγουρντσ και στο ντισκριπσιον πο μια φορα την φρααση και μεσα στο περιεχομενο του σαιτ 2-3 φορες την φραση θα βγει πρωτη θεση και στα νορμαλ αποτελεματα.

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 09 Απρ 2008 13:31

scoobby έγραψε:
Να σου πω γιατι δεν βγαινει το εν λογω σαιτ.Πρωτων γιατι αυτη η εκφραση seo expert
δεν αναφερεται πουθενα στην κεντρικη σελιδα τους και δεν εχουν κανενα λινκ που να εχει ανκορ τεξτ seo expert
Αυτοί οι όροι εμφανίζονται μόνο σε συνδέσμους που δείχνουν σε αυτή τη σελίδα: expert
καταλαβες τωρα?
Μάλλον δε με κατάλαβες ...
Ο Φισκιλις δεν πουλάει υπηρεσίες SEO. Δεν ασχολείται (μαλλον) με SEO. Η εταιρία σεο εξπερτς, που πουλάει SEO, που είναι επαγγελματίες του είδους ... βγαίνουν κάτω από το domain του φισκιλι. κλπ ... κλπ ...

Θενξ για το μάθημα :p

εντιτ: αυτό μάλλον είναι η μεγαλύτερη πίκρα ενός SEO expert.
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 09 Απρ 2008 13:41

Πάντως το θέμα είναι να βγαίνεις πρώτος ή σε καλή θέση με κάτι που όντως θα πληκτρολογούσε ο χρήστης και όχι με ολόκληρο το domain σου.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση με keyword seo (αυτό θα πληκτρολογούσε κάποιος που θα έψαχνε πληροφορίες για seo) το seo-expert που γίνεται λόγος βρίσκεται στα αζήτητα, ενώ με το keyword seo expert (που αμφιβάλω αν θα το χτύπαγε κανείς) βγαίνει πρώτο.

Χαίρω πολύ. Δεν χρειάζονται και πολλές γνώσεις για να το κάνεις αυτό.

Παρακολουθούσα την πορεία για το keyword css και συνέχεια με έβγαζε δεύτερο με πρώτο πάντα ένα βοήθημα που έχω γράψει για το freestuff στα αποτελέσματα στην Ελλάδα.

Πριν από λίγο καιρό κατάφερε και το ξεπέρασε χωρίς να κάνω τίποτα παραπάνω.

Στα γενικά αποτελέσματα με βγάζει τρίτο σε 403.000.000 αποτελέσματα.

Πιστεύω ότι αυτό είναι ένα καλό seo (και όχι δεν είμαι seo-expert :D )
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manolism την 09 Απρ 2008 13:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 09 Απρ 2008 13:50

lunarmedia έγραψε:Πάντως το θέμα είναι να βγαίνεις πρώτος ή σε καλή θέση με κάτι που όντως θα πληκτρολογούσε ο χρήστης και όχι με ολόκληρο το domain σου.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση με keyword seo (αυτό θα πληκτρολογούσε κάποιος που θα έψαχνε πληροφορίες για seo) το seo-expert που γίνεται λόγος βρίσκεται στα αζήτητα, ενώ με το keyword seo expert (που αμφιβάλω αν θα το χτύπαγε κανείς) βγαίνει πρώτο.

Χαίρω πολύ. Δεν χρειάζονται και πολλές γνώσεις για να το κάνεις αυτό.

Παρακολουθούσα την πορεία για το keyword css και συνέχεια με έβγαζε δεύτερο με πρώτο πάντα ένα βοήθημα που έχω γράψει για το freestuff στα αποτελέσματα στην Ελλάδα.

Πριν από λίγο καιρό κατάφερε και το ξεπέρασε χωρίς να κάνω τίποτα παραπάνω.

Στα γενικά αποτελέσματα με βγάζει τρίτο σε 403.000.000 αποτελέσματα.

Πιστεύω ότι αυτό είναι ένα καλό seo (και όχι δεν είμαι seo-expert :D )
Ξεκίνα να πουλάς υπηρεσίες SEO ! :p
Καλή δουλειά πάντως πέρα από την πλάκα. Gratz.
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 09 Απρ 2008 14:35

Thoughtless έγραψε:
scoobby έγραψε:
καταλαβες τωρα?
Μάλλον δε με κατάλαβες ...
Ο Φισκιλις δεν πουλάει υπηρεσίες SEO. Δεν ασχολείται (μαλλον) με SEO. Η εταιρία σεο εξπερτς, που πουλάει SEO, που είναι επαγγελματίες του είδους ... βγαίνουν κάτω από το domain του φισκιλι. κλπ ... κλπ ...

Θενξ για το μάθημα :p

εντιτ: αυτό μάλλον είναι η μεγαλύτερη πίκρα ενός SEO expert.
δεν ειναι μαθημα ειναι με απλα λογια γιατι το σαιτ του φισκιλι βγαινει π πριν απο αυτους για το συγκεκριμενο κειγουορντ.Με λιγα λογια θελω να σου δειξω να καταλαβεις οτι το SEO expert δεν το παταει κανενας για να βρει εταιρια που να του πυλαει σεο οποτε δεν τους ενδιαφερει να το κυνηγησουν τον συγκεκριμενο ορο.
αλλα για τον ορο Προώθηση Ιστοσελίδων
http://www.google.com/search?sourceid=n ... f%89%ce%bd+
και βελτιστοποίηση ιστοσελίδων
http://www.google.com/search?sourceid=n ... f%89%ce%bd
καταλαβαινεις τωρα γιατι το να εισαι πρωτος για κατι δεν χρειαζεται σεο γνωσεις πολλες το να κανεις ολα σου τα σαιτ η τα περισσοτερα απο αυτα να ποιανουν πρωτες θεσεις χρειαζεται.

Οπως και η ιστοσελιδα του λουναρμιντια που οπως παραδεχεται δεν εχει πολλες γνωσεις σε σεο ειναι πρωτη γιατι ειναι μια παρα πολυ καλη σελιδα για css και ενα σημειο αναφορας για ελληνικες σελιδες css.Αυτος δεν ειναι ο σκοπος των μηχανων αναζητησεις?

Να σου δωσω ενα παραδειγμα ας πουμε πριν 1-3 μηνες και για διαστημα 2-4 μηνων μια ιστοσελιδα μου εβγαινε πρωτη σελιδα με το κειγουορντ rooms και 2 σελιδα με το κειγουορντ hotels.Το να πεσει πολυ ποιο βαθια στα αποτελεσματα ηταν απολυτως φυσιολογικο αφου αυτο το σαιτ ηταν για 2 μικρα ξενοδοχεια στην Ναξο.

Οποιος καταλαβε,καταλαβε.... :idea:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες