Μισθοί στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 05 Μαρ 2008 12:04

Συνεχίζοντας τα offtopic (και ζητώ συγνώμη αλλά δεν αντέχω στον πειρασμό!) θα σχολιάσω με τη σειρά μου:
Που να δείτε στο δημόσιο τι ισχύει για τις γυναίκες. Έχω μια γυναίκα φίλου μου έχει να πάει 4 χρόνια και κάτι στη δουλειά της, έκανε 2 παιδιά (εννοείτε το 2ο παδί το έκανε όταν έληγε η άδεια για το 1ο). Στο δημόσιο σχεδόν ΟΛΕΣ οι γυναίκες με χαρτιά γιατρού για δήθεν επικύνδυνες εγκυμοσύνες, παίρνουν 1 χρόνο άδεια ... Χώρια κάτι έξτρα άδειες μητρότητας, μειωμένα ωράρια για θηλασμό,
4 μήνες πήρε η δική μου γυναίκα που εργάζεται σε ιδιωτικό τομέα. Μέχρι τον 8ο μήνα εργαζόταν κανονικά. Όταν επέστρεψε, ούτε μειωμένο ωράριο, ούτε τίποτε....
Και να τι δικαιούνται βάση νόμου:
http://www.babybaby.gr/showarticle.jsp? ... 1&extLang=

Για την φίλη που ψάχνει για δουλειά με προοπτικές, θα συμφωνήσω με κάποιους από τους προηγούμενους συντάκτες, πως αν είναι δυνατόν να εργαστεί κάπου στο εξωτερικό, σαφώς και θα ζήσει καλύτερες καταστάσεις από το χάλι στη χώρα μας, κάτι που ως συνήθως συμβουλεύω και σε κάθε νέο που πραγματικά θέλει να αμοίβεται σωστά και να έχει και προοπτικές για καριέρα...
Στην Ελλάδα οι εταιρείες που μπορούν να προσφέρουν κάτι τέτοιο εκτιμώ πως δεν ξεπερνούν τις 100 σε όλη τη χώρα.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 05 Μαρ 2008 13:12

kala ase kai sto dimosio eiparchoun alles anisotites... den chriazete na sou anafero tous ekpedeutikous (pou griniazoun olo gia lefta)... pios kserei oti stin deuterovathmia enas protodioristos ekpaideutikos echei max 21 ores (an tou valoun kana dio parapano ta plironete iperories) tin evdomada!!!?

min archiso gia tis adies egkimosinis... giati ta ksero apo proto cheri hahahahaha
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 05 Μαρ 2008 13:28

Οι εκπαιδευτικοί στο δημόσιο έχουν ελέυθερο χρόνο. Όσοι δουλέουν δεν έχουν πολύ ελεύθερο χρόνο

Αυτό σημαίνει λευτά για καφέ μετακίνηση και βόλτα που δε τους φτάνουν. Τα χρήματα που πέρνουν είναι ΠΑΡΑ πολύ καλά. Δεν θέλουν άυξηση αυτοί

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 05 Μαρ 2008 13:55

gaucho έγραψε: Οι εργατικές κάθονται στη δουλειά μέχρι τον τελευταίο μήνα. Υπάρχουν όμως και μερικές που θέλουνε νάζια και δεν κοιτάνε τη δουλειά. Αυτές είναι τσιμπούρια για τον εργοδότη. Ειδικά άν το μαγαζί έχει μόνο 2-3 γυναίκες εργαζόμενες
Ε συγνώμη, από πότε μια γυναίκα η οποία βάζει πάνω από τη δουλειά την υγεία του παιδιού της, τη δική της αλλά και την οικογένειά της θεωρείται τσιμπούρι????

Εγώ προσωπικά μια γυναίκα η οποία είναι αναγκασμένη να εργάζεται μέχρι τον 8ο μήνα, αν το κάνει από άποψη, δηλ είναι workaholic τη θεωρώ παν ηλίθια και μια μου είναι αναγκασμένη να κάθεται στη δουλειά της μέχρι τον 8ο μήνα για να μην την απολύσουν τη θεωρώ το λιγότερο άτυχη. Εργατική όχι.

Κάπου έχουμε μπλέξει τα δικαιώματα του εργαζομένου με αυτά του εργοδότη μου φαίνεται.

Δεν είναι κακή υπάλληλος μία γυναίκα που θα μείνει έγκυος και θέλει να πάρει όση άδεια δικαιούται και ότι άλλο τέλος πάντων πρέπει να πάρει, είναι κακός ο εργοδότης που της τα στερεί αυτά και την απειλεί με απόλυση, μην τα μπερδεύουμε.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 05 Μαρ 2008 14:07

PanosIlio ++
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 05 Μαρ 2008 14:14

Η γυναίκα που έχει δικιά της επιχείρηση κάθεται μέχρι να γενήσει στη δουλειά. Το να έιναι μια γυναίκα έγκυος δεν είναι αρρώστια.

Τσιμπούρι θα είναι μαι γυνάικα που θέλει νάζια και δεν κοιτάει τη δουλειά της. Όχι άν πέρνει νόμιμα τις άδειες της.

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 05 Μαρ 2008 14:19

Υπάρχει και η περίπτωση μια γυναίκα να δουλέψει μέχρι τελευταία στιγμή αν η δουλειά που κάνει της το επιτρέπει σε σχέση με την εγκυμοσύνη και να πάρει όλη την άδεια μετά για να μπορεί να είναι με το μωρό όσο πιο πολύ χρόνο για να μην πάει από 3 μηνών σε παιδικό… αν δεν έχεις κάποιον να το κρατάει.
Αυτό το ξέρω και εγω από πρώτο χερι. :)
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 05 Μαρ 2008 14:34

:clap: @ PanosIlio Μπράβο βρε Πάνο που τα λες. Γιατί αυτά τα ωράρια δεν τα κάνουμε μόνο σε εγκυμοσύνες, αλλά και όλο τον υπόλοιπο καιρό. Και αυτό δεν μας τιμάς ως εργαζόμενους. Ο άλλος τον καιρό που ήμουν στο νοσοκομείο χειρουργημένη ήθελε να μου φέρει το laptop να δουλέψω....

@Giannis78: Δεν θα το έλεγα κακό αυτό. Αν δεν επιβαρύνει την κατάστασή της.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sheena την 05 Μαρ 2008 14:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 05 Μαρ 2008 14:35

σαφώς μια καθιστική δουλειά.....
WebHosting Services

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 05 Μαρ 2008 14:37

@gaucho Όταν λες νάζια τι ακριβώς εννοείς? :)
Sheena έγραψε:Ο άλλος τον καιρό που ήμουν στο νοσοκομείο χειρουργημένη ήθελε να μου φέρει το laptop να δουλέψω....
Δεν του είπες να πάρει το laptop και να το βάλει εκεί που ξέρει? :lol: :lol:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 05 Μαρ 2008 14:42

Στην εταιρεία που εργάζομαι έχουμε 3 εγκυμονούσες αυτή τη στιγμή. Βέβαια δεν είναι οι μοναδικές γυναίκες στην εταιρεία. Η δουλειά τους δεν είναι εντελώς καθιστική. Το πιο δύσκολο γι' αυτές είναι τα σκαλιά εντός και εκτός της εταιρείας, ειδικά επειδή είναι σε προχωρημένο στάδιο. Αλλά δεν το βάζουν κάτω. Δεν ξέρω βέβαια για πόσο ακόμη....

@PanosIlio: Δεν του το είπα έτσι. Ήμουν πιο διπλωματική θα έλεγα.... Όταν επέστρεψα στην δουλειά ήθελε να μου κάνει συστάσεις. Βέβαια δεν έμεινα εκεί. Άλλαξα εταιρεία.

Όσο για τα "νάζια", αυτοί οι άνθρωποι τα κάνουν ούτως ή άλλως, είτε είναι άντρες ή γυναίκες. Και όχι επειδή έτυχε να εγκυμονούν ή ότιδήποτε άλλο. Εκτός πια και αν υπάρχει σοβαρός λόγος, που ο εργοδότης το μεταφράζει σε νάζια, γιατί έτσι τον βολεύει.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 05 Μαρ 2008 15:04

PanosIlio έγραψε:Εγώ προσωπικά μια γυναίκα η οποία είναι αναγκασμένη να εργάζεται μέχρι τον 8ο μήνα, αν το κάνει από άποψη, δηλ είναι workaholic τη θεωρώ παν ηλίθια και μια μου είναι αναγκασμένη να κάθεται στη δουλειά της μέχρι τον 8ο μήνα για να μην την απολύσουν τη θεωρώ το λιγότερο άτυχη. Εργατική όχι.
Μη το λες αυτό. Αν η γυναίκα έχει καλή εγκυμοσύνη και η δουλειά της το σηκώνει τις περισσότερες φορές προτιμάει να δουλέψει μέχρι τελευταία στιγμή, ώστε να είναι περισσότερο καιρό με το μωρό ΜΕΤΑ τη γέννα... 4 μήνες δικαιούνται στον ιδιωτικό τομέα που σημαίνει 3 μήνες με νεογέννητο αν δουλεύει μέχρι τον 8ο μήνα... που είναι πολύ λίγο για μάνες.

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 05 Μαρ 2008 15:18

...βεβαία αυτό είναι παράνομο και στο χέρι του εργοδότη αν το επιτρέψει.....
WebHosting Services

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 05 Μαρ 2008 15:19

PanosIlio έγραψε:@gaucho Όταν λες νάζια τι ακριβώς εννοείς? :)

Έχουμε καταλήξει κάπου δε χρειάζετε να το αναλύσουμε. Ξέρεις τι είναι νάζια και αμφιβάλω άν έχεις πληρώσει 40000 ευρώ ΙΚΑ τα τελευταία 5 χρόνια.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 05 Μαρ 2008 15:27

Εγώ πάντως ξεκαθαρίζω πως δουλεύω σε ένα περιβάλλον που μια έγκυος γυναίκα μπορεί να λείπει μέχρι και 16 μήνες, μπορεί και παραπάνω, καθόλα νόμιμα. Θα μου πείτε αυτό είναι εξωφρενικό, ναι είναι. Αλλά από την άλλη δεν είναι επίσης εξωφρενικό να δουλεύει μέχρι και τον 8ο μήνα της για να πάρει τους 3 μήνες μετά???

Ο ιδιωτικός τομέας έχει ξεφύγει και δεν υπάρχει έλεγχος και όλοι οι εργοδότες κάνουν ότι γουστάρουν. Από την άλλη ο δημόσιος και ο ευρύτερος δημόσιος τομέας έχουν ξεφύγει από την αντίθετη πλευρά.

Το σωστό είναι κάπου στη μέση.

Αλλά το να διαβάζω αυτό "Μη το λες αυτό. Αν η γυναίκα έχει καλή εγκυμοσύνη και η δουλειά της το σηκώνει τις περισσότερες φορές προτιμάει να δουλέψει μέχρι τελευταία στιγμή, ώστε να είναι περισσότερο καιρό με το μωρό ΜΕΤΑ τη γέννα... 4 μήνες δικαιούνται στον ιδιωτικό τομέα που σημαίνει 3 μήνες με νεογέννητο αν δουλεύει μέχρι τον 8ο μήνα... που είναι πολύ λίγο για μάνες." εμένα με θλίβει, γιατί έχουμε πλέον έρθει σε μια τέτοια κατάσταση ως κοινωνία που λέμε και ευχαριστώ όταν ο άλλος μας δίνει αυτό που δικαιούμαστε :(

Και δεν απευθύνομαι στον dimsis, αυτό που λέει είναι λογικό, έτσι γίνεται απλά είναι λάθος.
gaucho έγραψε: Ξέρεις τι είναι νάζια και αμφιβάλω άν έχεις πληρώσει 40000 ευρώ ΙΚΑ τα τελευταία 5 χρόνια.
Αυτό δεν το κατάλαβα αλλά δεν πειράζει.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες