Τα λέει όλα ο Μπιλ Γκέιτς στον Νίκο Χατζηνικολάου στο Alter

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
nske

Δημοσίευση από nske » 12 Μαρ 2008 21:54

dimsis έγραψε:ξέρεις πολλές περιπτώσεις που να συμβαίνει κάτι τέτοιο; Δηλαδή στην αγορά να προτιμάει κανείς να πληρώνει για το χειρότερο όταν υπάρχουν καλύτερα και δωρεάν προϊόντα ή υπηρεσίες; Λες να είναι τόσο καλό το marketing και οι συνεργασίες ή οι εκβιασμοί που λες, που να αρκούν για να πετύχουν κάτι τέτοιο;
Κάποιες εξειδικευμένες (και πανάκριβες) εφαρμογές, π.χ. photoshop, ας πούμε ότι είναι όντως αναντικατάσταστες και σαφέστατα καλύτερες από οτιδήποτε free. Δε το έχω διαπιστώσει, απλά αφού το λένε αυτοί που τις χρησιμοποιούν το δέχομαι (για το dreamweaver πάντως που μπορώ να έχω άποψη, δε μπόρεσα ποτέ να καταλάβω τι του βρίσκει ο κόσμος).

Για τον μεγάλο όγκο των εφαρμογών που χρησιμοποιούν καθημερινά οι απλοί χρήστες, οι free εναλλακτικές τους στο Linux έχουν κατά κανόνα περισσότερες δυνατότητες. Μπορεί απλά να υστερούν σε abstraction και το interface να μη φαίνεται τόσο "φιλικό", π.χ. να μην είναι γραφικό. Γενικά δεν επικεντρώνουν στο να έχουν "intuitive" interfaces (αν και πλέον τα ψιλοπροσέχουν κι αυτά, όχι όσο στα Windows), επικεντρώνουν στο να υποστηρίξουν όσο το δυνατόν περισσότερα χαρακτηριστικά και βασίζονται στο ότι ο χρήστης θα ψάξει να βρει ότι χρειάζεται από το documentation. Πολλούς χρήστες τους τρομάζει αυτό, προτιμούν εφαρμογές με όμορφα (στο μάτι) και intuitive interfaces που να μην απαιτούν να διαβάσουν τίποτα, κι ας κάνουν λιγότερα πράγματα λιγότερο αποδοτικά. Η ίδια διαφοροποίηση εμφανίζεται σε όλες τις κεντρικές εφαρμογές που αποτελούν, μαζί με τον πυρήνα, το λειτουργικό, οπότε κάποιος που δίνει έμφαση εκεί είναι λογικό να προτιμήσει τα Windows και τις κλειστές λύσεις. Προσωπικά το θεωρώ κάτι άσχετο, προτιμώ χίλιες φορές το λογισμικό να θέλει στην αρχή κάμποσο διάβασμα αλλά να κάνει ό,τι μπορώ να φανταστώ με τον τρόπο ακριβώς που το θέλω, παρά να κάνω οποιονδήποτε συμβιβασμό σε λειτουργικότητα. Φαίνεται όμως ότι οι περισσότεροι χρήστες δε συμφωνούν και νομίζω ότι, μαζί με την αγνόηση του λειτουργικού από τους περισσότερους κατασκευαστές hardware και τι πονηρές τακτικές marketing των δεινοσαύρων, αποτελεί την αποκλειστική αιτία που επικρατεί το κλειστό λογισμικό και η πλατφόρμα των Windows στην αγορά των απλών, μη εξειδικευμένων χρήσεων.
dimsis έγραψε:Και πες ότι αύριο ξυπνάμε και είναι όλες οι εφαρμογές δωρεάν και ανοιχτές. Για ποιο λόγο να κάνουν έρευνα και επενδύσεις σε λογισμικό οι οποιεσδήποτε εταιρείες;
Μα και τώρα κάνουν έρευνα και επενδύσεις σε (ελεύθερο) λογισμικό εταιρίες γίγαντες που κερδοφορούν άμεσα ή έμμεσα από αυτό.
dimsis έγραψε:Για να πουλάνε υποστήριξη; Πιστεύεις πως μπορούν να επιβιώσουν εταιρείες με π.χ. με συμβουλευτικές υπηρεσίες ή με υποστήριξη κλπ.
Ε να σου πω, εγώ που είμαι απλά χρήστης και καταναλωτής, σκέφτομαι: αν δε μπορούν να επιβιώσουν σημαίνει ότι δεν έχουν να προσφέρουν κάτι, οπότε γιατί να επιβιώσουν; Υποτίθεται ότι οι εταιρίες δημιουργούνται εκ των υστέρων, για να καλύψουν ανάγκες της αγοράς, δε δημιουργούνται οι ανάγκες για να έχουν δουλειά οι εταιρίες (αυτά μόνο στο δημόσιο :P).

Πάντως βλέπω ότι η Redhat, η Trolltech, η Mozilla, η Apache, η Cannonical και διάφορες άλλες εταιρίες μια χαρά δραστηριοποιούνται κατά αποκλειστικότητα με την ανάπτυξη λογισμικού, κερδοφορούν και απασχολούν επαγγελματίες προγραμματιστές (κατά σύμπτωση βρήκα χτες μια σχετική εργασία που έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον). Και είναι και λογικό, δε μπορεί κανείς να βασιστεί στον εθελοντισμό. Ανταγωνισμός υπάρχει και ανάμεσα σε opensource projects που απασχολούν full-time προγραμματιστές, όπως η Mysql και η Postgresql (-κι εδώ τελικά παίζει ρόλο το Marketing, αφού η Mysql έχει επικρατήσει μάλλον αδικαιολόγητα-). Απλά στην περίπτωση του Opensource είναι πιο ευγενής και χωρίς θύματα τους χρήστες.
dimsis έγραψε:Ίσως επειδή είμαι σε εταιρεία που επιβιώνει χάρη στην ανάπτυξη custom made εφαρμογών ανοιχτού και κλειστού κώδικα να τα βλέπω μόνο εγώ έτσι τα πράγματα
Κι εγώ (όχι ίσως) επειδή είμαι έξω από το χορό τα βλέπω έτσι ψυχρά και θεωρητικά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nske την 13 Μαρ 2008 10:15, έχει επεξεργασθεί 12 φορές συνολικά.

mis01

Δημοσίευση από mis01 » 12 Μαρ 2008 22:08

Paidia paizei ayti i sinenteyksi se kamia selida? Tha goustara na tin do!
Είδες τι ώρα είναι?

smiley

Δημοσίευση από smiley » 12 Μαρ 2008 22:27

μακαρονάδα θα φάμε σήμερα όλοι εδώ... φέρε σε μένα μια με κιμά και σάλσα από ms... ολόκληρο κράτος η μσ δεν θα κάνει πάντα την επανάσταση της? εγώ ή εσύ θα την κάνεις? :lol:

Άβαταρ μέλους
KOSPEIR

Δημοσίευση από KOSPEIR » 13 Μαρ 2008 19:00

Ρε παιδιά ο τύπος είναι και μάγκας και διάνοια!Ξεκίνησε από το μηδέν,χωρίς κεφάλαιο και έγινε πάμπλουτος!Και δεν έχει κάνει και παρανομίες,σωστά?Τώρα στο Χατζηνικολάου,δημοσιογράφο μιας χώρας που μπορεί να την "αγοράσει" τινα πει?και γιατί?

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 13 Μαρ 2008 19:29

KOSPEIR έγραψε:Και δεν έχει κάνει και παρανομίες,σωστά?
Πάς να ανοίξεις πολύυυυυυυυυυυυυυυυυ μεγάλη κουβέντα τώρα...

Για να δούμε που θα πάει αυτό???

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
KOSPEIR

Δημοσίευση από KOSPEIR » 13 Μαρ 2008 19:43

Ετσι πιστεύω&ξέρω.Αλλα επειδή συνέχεια μαθαίνεις...ρωτάω...δεν εννοείς κατηγορίες για μονοπώλιο...αυτό το λέω επιχειρηματικότητα...

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 13 Μαρ 2008 20:07

KOSPEIR έγραψε:Ρε παιδιά ο τύπος είναι και μάγκας και διάνοια!Ξεκίνησε από το μηδέν,χωρίς κεφάλαιο και έγινε πάμπλουτος!Και δεν έχει κάνει και παρανομίες,σωστά?Τώρα στο Χατζηνικολάου,δημοσιογράφο μιας χώρας που μπορεί να την "αγοράσει" τινα πει?και γιατί?

ok magka diavase ligo ti zwi tou.

Megalodikigoro patera eixe kai mana kori trapeziti. Idi itane plousios

Άβαταρ μέλους
Saber Rider

Δημοσίευση από Saber Rider » 13 Μαρ 2008 21:10

Η πρεπει να κατοικει κανεις σε αλλο πλανητη αιωρουμενος που και που κοντυτερα στη γη η να ειναι υπερβολικα αθωος(ειδος που νομιζω εξαφανισμενο απο την εποχη που εμφανιστηκαν εμβια οντα στη γη) για να αναγνωρισει αθωοτητα σε ατομο που εχει εμφανιστει εστω και μια φορα στο γυαλι(που να μιλησουμε για Χατζηνικολαου τυπου-ρεμαλια-αυτοδημιουργητες TV περσονες-(δευτερευοντως) δημοσιογραφους...Χωρις παρεξηγηση αλλα ολοι ειναι ultra μπλεγμενοι in shit σε τετοιες θεσεις ειτε ειναι απατες ειτε εκβιασμοι ειτε (κατα κυριο λογο) το γνωστο σε ολους μας "γλειψιμο κατουρημενης ποδιας".Φαινεται οτι η δημοσιοτητα κι η καθαριοτητα δν συμβαδιζουν....

Τα συμπερασματα δικα σας.......
H zwi einai mikri...
H zwi einai polu mikri...
H zwi einai para polu mikri...
.......Teleiwse........
Allos enas apelpismenos(!!)

Άβαταρ μέλους
oracus

Δημοσίευση από oracus » 14 Μαρ 2008 16:47

Φίλε nske, επειδή ασχολούμαι χρόνια με το αντικείμενο ξέρω ότι στις γραφιστικές εφαρμογές τουλάχιστον οι opensource εφαρμογές είναι πολυυυυύ πίσω. Από διανυσματικά γραφικά (Inkscape) μέχρι τα 3D (Blender). Στην επεξεργασία εικόνας το GIMP κάνει μεγάλα βήματα και τα καταφέρνει μια χαρά (εδώ και μερικούς μήνες το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για να εξερευνήσω κάθε του δυνατότητα), αλλά η δυστυχώς Adobe έχει απίστευτη ομάδα και τεράστια πείρα, γιαυτό και βρίσκεται έτη φωτός μπροστά. Το μόνο υποκατάστατο που υπάρχει με σχετική ποιότητα είναι το αντίστοιχο πρόγραμμα της Corel (Photo paint). Επίσης το ίδιο συμβαίνει και στα προγράμματα σύνθεσης και παραγωγής στα οποία οι επιλογές για free λογισμικό είναι εξαιρετικά περιορισμένες ως ανύπαρκτες. Τα ίδια και στις πιο εξειδικευμένες εφαρμογές σύνθεσης γραφικών (After Effects) ενώ στα προγράμματα flash γίνεται κάποια προσπάθεια αλλά βρίσκεται σε εμβρυακό στάδιο. Τέλος στα προγράμματα τυπογραφίας έχει ξεκινήσει εδώ και καιρό μια εξαιρετική προσπάθεια από την ομάδα του Scribus αλλά αυτή την στιγμή δεν μπορεί να συγκριθεί με InDesign και Quark. Όπως βλέπεις δεν συμβαίνει το ίδιο παντού. Στις εφαρμογές που έχουν σχέση με την συγγραφή κώδικα το ελεύθερο λογισμικό είναι πολύ μπροστά, ενώ αντίθετα σε πιο σύνθετα πακέτα βρίσκεται πολύ πίσω.

Επίσης δεν διαθέτουν όλοι τον ελεύθερο χρόνο για να ασχοληθούν με μια εφαρμογή. Εσύ (δεν αναφέρομαι προσωπικά) μπορεί να έχεις όρεξη και χρόνο για να κάτσεις να μάθεις το λειτουργικό σου ή την εφαρμογή σου. Υπάρχουν πολλές ομάδες χρηστών όμως που τους ενδιαφέρει η εύκολη και χρηστική λύση. Θα κατηγορήσω τον πατέρα μου ή τον μικρό μου αδερφό ή την αδερφή μου που σπούδασε ζαχαροπλαστική ή την θεία μου που σπούδασε φιλολογία ή τον φίλο μου που σπούδασε μπακαλική, επειδή προτιμούν να κάνουν μια παρουσίαση με τα Office και όχι με το Latex; Έχει να κάνει καθαρά με τις ανάγκες, τα γούστα και τα καπέλα του καθενός. H Microsoft προσφέρει κάποιες υπηρεσίες που καλύπτουν επαρκώς (καλώς ή κακώς) τις ανάγκες μιας ομάδας χρηστών. Εάν η Microsoft δεν κάλυπτε τις ανάγκες των συγκεκριμένων χρηστών θα είχε αλλάξει το λειτουργικό της ή θα είχε φαλιρίσει Αυτός είναι καθολικός νόμος στις επιχειρήσεις είτε το θέλουμε, είτε όχι. Και είπαμε, τα περί αθέμιτου ανταγωνισμού, μονοπωλείου κλπ ισχύουν ΠΑΝΤΟΥ. Απλά εκεί δεν υπάρχει κανένας κομπιουτερόπληκτος για να τους κράξει. Το ότι μία εταιρία έχει την δυνατότητα να επηρεάζει άμεσα την οικονομία ενός κράτους, δεν σας λέει κάτι; Είσαστε τόσο αφελείς ώστε να νομίζετε ότι οι εταιρίες - κολοσσοί έχουν την πολυτέλεια να κινηθούν με βάση την ηθική ή το γενικό καλό; Η κοινωτητα του ελεύθερου λογισμικού έχει αυτή την πολυτέλεια γιατί αυτή τι στιγμή είναι αρκετά πιο ανεξάρτητη (στο μέλλον έπονται μεγάλες αλλαγές). Αυτά τα πράγματα ισχύουν δεκαετίες τώρα, αλλά ο κόσμος αρέσκεται στις φιλοσοφικές θεωρήσεις.
"To see the world in a grain of sand, And a heaven in a wildflower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in a hour" William Blake

Άβαταρ μέλους
nske

Δημοσίευση από nske » 14 Μαρ 2008 21:46

Σε όλα που λες συμφωνώ απόλυτα (δεν ισχυρίστικα ποτέ ότι το οποιοδήποτε λειτουργικό είναι η καλύτερη επιλογή για όλους και για τα πάντα).

Σε 2 σημεία μόνο έχω σχόλια:
oracus έγραψε:Είσαστε τόσο αφελείς ώστε να νομίζετε ότι οι εταιρίες - κολοσσοί έχουν την πολυτέλεια να κινηθούν με βάση την ηθική ή το γενικό καλό;
Ε, από μόνη της βέβαια όχι. Θα πρέπει να εξαναγκαστεί. Για να εξαναγκαστεί θα πρέπει να υπάρξουν σημαντικές πιέσεις και αντιδράσεις. Γι' αυτό και κατά τη γνώμη μου είναι απαραίτητο ό,τι θεωρούμε ύποπτο/άδικο από οποιαδήποτε εταιρία να το κράζουμε όσο πιο δυνατά μπορούμε. Ακόμη και αν στην πράξη αποτελέσει απλά θόρυβο για το 95% του κόσμου, θα βρει απήχηση σε ένα 5% -το οποίο είναι κάτι.
oracus έγραψε:Η κοινωτητα του ελεύθερου λογισμικού έχει αυτή την πολυτέλεια γιατί αυτή τι στιγμή είναι αρκετά πιο ανεξάρτητη (στο μέλλον έπονται μεγάλες αλλαγές).
Θα έλεγα ότι είναι μια πολυτέλεια που δεν κινδυνεύει ποτέ να χάσει. Αφού το ελεύθερο λογισμικό δε μπορεί να ελεγχθεί από κανέναν, τι αλλαγές μπορεί να υπάρξουν που να την υπονομεύσουν; Αν κάποιος παραγωγός ελεύθερου λογισμικού πάει να λοξοδρομήσει από το "γενικότερο καλό", δεν έχει σχεδόν καθόλου leverage για να το καταφέρει. Οποιαδήποτε δυσκολία, η οποία να είναι αρκετά σημαντική για να μη μπορεί να καλυφθεί με απλά patches, πάει να προβάλλει σε οποιαδήποτε μερίδα χρηστών , θα συντελέσει σε ένα ωραίο fork ολόκληρου του project του -το οποίο μάλιστα θα μπορεί ενσωματώνει όλες τις μελλοντικές αλλαγές του αρχικού project (πώς να το ανταγωνιστεί μετά;).

Για μένα το Opensource είναι η απόλυτη διαβεβαίωση για τους χρήστες ότι δε θα παγιδευθούν ποτέ στα καπρίτσια οποιουδήποτε παραγωγού software.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nske την 15 Μαρ 2008 08:56, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
oracus

Δημοσίευση από oracus » 14 Μαρ 2008 22:36

Συμφωνώ επίσης με την απάντησή σου. Μην ξεχνάς όμως πώς "μετατράπηκε" το Debian σε Ubuntu μέσα σε λίγα μόνο χρόνια. Λυπάμαι που το λέω αλλά πιστεύω ότι το Debian κάποια στιγμή θα πάψει να συντηρείται, όταν ο οργανισμός που διαχειρίζεται το Ubuntu γίνει αρκετά ισχυρός ώστε να διαμορφώνει ανάλογα την αγορά. Αυτή την αίσθηση έχω τουλάχιστον.

Φαντάζεσαι τι έχει να γίνει σε 15 χρόνια; Ο αμιλεικτος ανταγωνισμός μεταξύ των "φιλικών προς τον χρήστη" διανομών θα δημιουργήσει μία κρίση που θα κλιμακώνεται (έχει αρχίσει είδη να γίνεται αυτό) μέρα με τη μέρα. Και δεν θα έχουμε ούτε παραγωγούς ούτε forks, οι εξελίξεις θα οδηγήσουν αβίαστα τις διανομές στο γνωστό μονόδρομο. Ίσως το λειτουργικό παραμείνει ελεύθερο για τον έμπειρο χρήστη. Για τον άπειρο όμως (βλ. Ubuntu);

Ε, από μόνη της βέβαια όχι. Θα πρέπει να εξαναγκαστεί. Για να εξαναγκαστεί θα πρέπει να υπάρξουν σημαντικές πιέσεις και αντιδράσεις. Γι' αυτό και κατά τη γνώμη μου είναι απαραίτητο ό,τι θεωρούμε ύποπτο/άδικο από οποιαδήποτε εταιρία να το κράζουμε όσο πιο δυνατά μπορούμε. Ακόμη και αν στην πράξη αποτελέσει απλά θόρυβο για το 95% του κόσμου, θα βρει απήχηση σε ένα 5% -το οποίο είναι κάτι.
Μακάρι. Όμως απ' ότι φαίνεται το κράξιμο δεν είναι κράξιμο, είναι απλά ένας τρόπος για να δείχνει ο κόσμος ότι γνωρίζει τα τεκταινόμενα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα συγκεκριμένες Εταιρίες να τρώνε την λάσπη (που το πιο πιθανόν είναι ότι το αξίζουν) ενώ οι υπόλοιπες συνεχίζουν ανενόχλητες το έργο τους χωρίς να τις έχει πάρει μυρωδιά κανένας. Και εδώ δίνω το παράδειγμα της Autodesk, η οποία αγοράζοντας τους γίγαντες του χώρου άφησε τις υπόλοιπες εταιρίες να παλεύουν ανέλπιδα την μεγαλύτερη συμμαχία στην ιστορία του λογισμικού. Σε αυτή τη περίπτωση, ποιος έκραξε; Κανείς.
"To see the world in a grain of sand, And a heaven in a wildflower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in a hour" William Blake

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 15 Μαρ 2008 00:55

gaucho έγραψε:
KOSPEIR έγραψε:Ρε παιδιά ο τύπος είναι και μάγκας και διάνοια!Ξεκίνησε από το μηδέν,χωρίς κεφάλαιο και έγινε πάμπλουτος!Και δεν έχει κάνει και παρανομίες,σωστά?Τώρα στο Χατζηνικολάου,δημοσιογράφο μιας χώρας που μπορεί να την "αγοράσει" τινα πει?και γιατί?

ok magka diavase ligo ti zwi tou.

Megalodikigoro patera eixe kai mana kori trapeziti. Idi itane plousios
Λεφτά είχε πολλά λεφτά δεν είχε! Σπούδασε νομίκη μλκίστηκε με τα PC, βρέθηκε την κατάλληλη εποχή στο κατάλληλο μέρος με τις κατάλληλες γκ**λες και έκανε οτι έκανε!

...και ένας κανόνας: "Δεν υπάρχουν πλούσιοι χωρίς να έχουν παρανομίσει!"!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 15 Μαρ 2008 01:51

Γιατί υπάρχουν φτωχοί που δεν έχουν παρανομήσει; :p

Άβαταρ μέλους
nske

Δημοσίευση από nske » 15 Μαρ 2008 09:27

oracus έγραψε:Λυπάμαι που το λέω αλλά πιστεύω ότι το Debian κάποια στιγμή θα πάψει να συντηρείται, όταν ο οργανισμός που διαχειρίζεται το Ubuntu γίνει αρκετά ισχυρός ώστε να διαμορφώνει ανάλογα την αγορά. Αυτή την αίσθηση έχω τουλάχιστον.
Δε συμφωνώ, η μακρόχρονη πορεία του Debian, η επανειλημμένη υιοθέτηση αποφάσεων που ξεκάθαρα δεν βοηθούν στην αύξηση της δημοτικότητάς του και το είδος των ατόμων που εργάζονται ως developers σε αυτό δείχνει ότι δεν έχει ανάγκη καμία αγορά για να είναι αυτό που είναι. Το Ubuntu που να χτυπιέται εκεί που έχει προσανατολιστεί δε μπορεί να καλύψει ισάξια τις ανάγκες όλων των χρηστών (και το αντίστροφο βέβαια), γιατί πάντα υπάρχουν ανάγκες ασυμβίβαστες με τον εκάστοτε προσανατολισμό της εκάστοτε διανομής (αλλιώς, μετά από 15 χρόνια, δε θα ήταν αναμενόμενο να είχε καταφέρει το Debian να καλύψει τις ανάγκες όλων τέλεια;). Δεν έχω τίποτα στοιχεία, αλλά νομίζω πώς το Debian δεν έχασε σοβαρό ποσοστό υπαρχόντων χρηστών προς το Ubuntu, απλά το Ubuntu έκανε μπαμ γιατί προσέλκυσε νέους χρήστες από Windows. Οι οποίοι έχουν άλλες, σε μεγάλο βαθμό ασυμβίβαστες με αυτές των ήδη χρηστών Linux, ανάγκες και προτιμήσεις.
oracus έγραψε:Φαντάζεσαι τι έχει να γίνει σε 15 χρόνια; Ο αμιλεικτος ανταγωνισμός μεταξύ των "φιλικών προς τον χρήστη" διανομών θα δημιουργήσει μία κρίση που θα κλιμακώνεται (έχει αρχίσει είδη να γίνεται αυτό) μέρα με τη μέρα. Και δεν θα έχουμε ούτε παραγωγούς ούτε forks, οι εξελίξεις θα οδηγήσουν αβίαστα τις διανομές στο γνωστό μονόδρομο. Ίσως το λειτουργικό παραμείνει ελεύθερο για τον έμπειρο χρήστη. Για τον άπειρο όμως (βλ. Ubuntu);
Forks και alternatives θα υπάρχουν πάντα, οι ελεύθερες άδειες και ο αποκεντρωμένος τρόπος ανάπτυξης του ανοικτού λογισμικού εξασφαλίζουν ότι πάντα θα υπάρχει έκφραση όλων των προτιμήσεων, αφού τα projects των διανομών στην τελική είναι απλά τα κερασάκια στην τούρτα: οποιοσδήποτε με χρόνο και όρεξη (πάντα υπάρχουν τέτοιοι) μπορεί να φτιάξει μια διανομή ή ένα πρόγραμμα που θα διορθώνει οτιδήποτε θεωρεί μη βέλτιστο. Απλά ίσως έχεις δίκιο ότι για διάφορους λόγους μπορεί να μην είναι τόσο προσιττά στους απλούς χρήστες από πρακτικής άποψης όσο κάποιες "mainstream" επιλογές. Αλλά τουλάχιστον δε θα υπάρχει τεχνική ψαλλίδα ανάμεσα στις mainstream και τις alternatives, και δε θα επηρεάζεται ο ένας χρήστης από τις επιλογές του άλλου (όπως γίνεται τώρα). Αν χρησιμοποιείται ανοικτό λογισμικό, όποιος έχει τη διάθεση να ψαχτεί θα έχει τέλειο interoperability/συμβατότητα. Και με τον χρόνο ίσως να μειωθεί το χάσμα στα ποσοστά έμπειρων - άπειρων χρηστών.

oracus έγραψε:Αυτό έχει ως αποτέλεσμα συγκεκριμένες Εταιρίες να τρώνε την λάσπη (που το πιο πιθανόν είναι ότι το αξίζουν) ενώ οι υπόλοιπες συνεχίζουν ανενόχλητες το έργο τους χωρίς να τις έχει πάρει μυρωδιά κανένας. Και εδώ δίνω το παράδειγμα της Autodesk, η οποία αγοράζοντας τους γίγαντες του χώρου άφησε τις υπόλοιπες εταιρίες να παλεύουν ανέλπιδα την μεγαλύτερη συμμαχία στην ιστορία του λογισμικού. Σε αυτή τη περίπτωση, ποιος έκραξε; Κανείς.
Όποιος χρήστης επηρεάστηκε και δεν έκραξε, προφανώς δεν επηρεάστηκε αρκετά για να κάνει τον κόπο. Διαφορετικά μπορεί απλά να μην ακούστηκε όσο ακούγεται το θάψιμο χρηστών εναλλακτικών λειτουργικών επειδή ήταν πολύ πιο λίγοι που επηρεάστηκαν (δε θα ήταν ρεαλιστικό να θάψω την Autodesk π.χ. εγώ που δεν χρησιμοποιώ προγράμματα CAD, ό,τι και να έχει κάνει σε κάποιους άλλους).
oracus έγραψε:Μακάρι. Όμως απ' ότι φαίνεται το κράξιμο δεν είναι κράξιμο, είναι απλά ένας τρόπος για να δείχνει ο κόσμος ότι γνωρίζει τα τεκταινόμενα.
Αυτό που νομίζω ότι εννοείς (ότι πρόκειται ας πούμε για "μόστρα") υπάρχει παντού, π.χ. αν κάποιος μηχανικός χρησιμοποιεί μια εφαρμογή CAD που κάνει πολύ περισσότερα πράγματα πολύ καλύτερα από το AutoCAD, αλλά έχει Interface που οι περισσότεροι θεωρούν ιδιότροπο και γι' αυτό τη χρησιμοποιούν ή γνωρίζουν τις δυνατότητές της λίγοι, δεν αμφιβάλλω ότι σε συζητήσεις ανάμεσα μηχανικών όπου θα τύχαινε να παραβλέπονται χτυπητά τα όποια ελαττώματά του Autocad, να εξυμνείται η συμβολή της Autodesk στον χώρο και να καλλιεργείται η άποψη στους νέους μηχανικούς ότι "AutoCAD/Autodesk is the only real way", θα ένιωθε την ανάγκη να επισημάνει (για χιλιοστή ίσως φορά) τα ελαττώματα του Autocad και τις καφρίλες της Autodesk, προβάλλοντας ως παράδειγμα την εναλλακτική. Νομίζω αυτή η συμπεριφορά είναι χαρακτηριστική όλων των ανθρώπων και έχει σχέση με την ανθρώπινη ψυχοσύνθεση: κανείς δε θέλει να αισθάνεται απομονωμένος ή ότι ανοίκει στην "αδύναμη μειοψηφία" στις όποιες απόψεις και επιλογές του. Αυτή η τάση ενισχύεται από την υποσυνείδητη έλξη της ανθρώπινης αντίληψης προς ξεκάθαρα, απλοποιημένα, δίπολα (π.χ. "καλό - κακό").
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nske την 15 Μαρ 2008 11:11, έχει επεξεργασθεί 11 φορές συνολικά.

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 15 Μαρ 2008 10:07

dimsis έγραψε:Γιατί υπάρχουν φτωχοί που δεν έχουν παρανομήσει; :p
E... :lol: Φυσικά υπάρχουν, απλά μιλάω για τους πλούσιους που κατα κανόνα παρανομούν~

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης