δεν αναγνωριζεται ο σκληρος δισκος!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
fentagin71

Δημοσίευση από fentagin71 » 07 Μαρ 2008 04:46

εχω ενα μικρο προβληματακι και ελπιζω να βρεθει καποιος ναμε βοηθησει.

εχω εναν υπολογιστη με δυο σκληρους δισκους.εναν 20gb που ειναι master και εχω περασμενα τα xp ,και εναν 80gb που εχει μονο δεδομενα(ταινιες τραγουδια κλπ.) και τον εχω σαν slave.ολα λειτουργουν ρολοι.
θελω να βγαλω τον 80 και νατον βαλω παλι σαν slave σε εναν αλλο υπολογιστη που εχει ηδη καπoιον master.τον τοποθετω οπως και στον πρωτο υπολογιστη, τον αναγνωριζει σαν συσκευη (οταν παω στην διαχειριση συσκευων τον αναγνωριζει σαν συσκευη ) αλλα δεν εμφανιζεται το εικονιδιο του οταν παταω ο υπολογιστης μου ετσι ωστε να μπορω να χρησιμοποιησω τα δεδομενα που εχει μεσα.εμφανιζεται μονο ο Master.και ετσι δεν μπορω να τον χρησιμοποιησω.οταν τον ξαναβαλω στον πρωτο υπολιγτη αναγνωριζεται κανονικα και δεν εχω κανενα προβλημα.η μητρικη στον δευτερο υπολογιστη που εχω το προβλημα ειναι η P4S5A+ της elitegrooup.αν μπορει καπιος να με βοηθησει θα ηταν οτι καλυτερο.

ευχαριστω εκ των προτερων!
A75

Άβαταρ μέλους
Burned4
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Burned4 » 07 Μαρ 2008 12:30

Μήπως τα jumperακια του master του 2ου pc είναι ρυθμισμένα μόνο για 1 master?

Δες πίσω από κάθε σκληρό έχει ένα κλιπσακι πάνω σε pins (jumpers) και ανάλογα με το πως είναι ρυθμισμένα δουλεύουν οι σκληροί. Δες τις ρυθμίσεις τους και άλλαξέ τες όπου χρειάζετε.

Εικόνα
You can do anything, but not everything.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης