Giati (merikoi) domain-GR Registrars "paizoun vromika"?

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 12 Μαρ 2008 13:31

Καλησπέρα,

KGP το φαινόμενο που λες αφορά έναν συγκεκριμένο καταχωρητή ή το βλέπεις γενικώς σε διάφορους καταχωρητές;
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 12 Μαρ 2008 13:36

Από την στιγμή που το domain πείρε έγκριση σου ανήκει και το κάνεις ότι θες 1 λεπτό μετά την έγκριση.
Το θέμα εδώ δεν είναι η μεταπώληση αλλά ο τρόπος απόκτησης του ονόματος.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 12 Μαρ 2008 13:39

gvard έγραψε:Καλησπέρα,

KGP το φαινόμενο που λες αφορά έναν συγκεκριμένο καταχωρητή ή το βλέπεις γενικώς σε διάφορους καταχωρητές;
as poume oti vlepo oneira (opos leei kai gnostos dimosiografos) pou afora polous registrars... vevea to thema einai oti mazi me mena vlepoun kai alloi poloi tetia oneira... kai apo oti diapistono kai edo pera se auto to thread einai geniko to fenomeno...

esi gia pes mas tin apopsi sou....vlepeis oneira i ochi?
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

AsosIllusionist
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από AsosIllusionist » 12 Μαρ 2008 13:52

smiley έγραψε:domains24.gr από εδώ που παίρνω δεν μου την φέρανε ποτέ κατά αυτόν τον τρόπο που εννοεί ο KGP... το support είναι που μου τη δίνει και δεν απαντάει σωστά και αν βαθμολογήσεις με ηλεκτρονικό τρόπο την απάντηση που σου δίνουν αρνητικά κατ εαυτούς σε γράφουν μετά και στα παλιά τους τα παπούτσια... δεν ξέρω αν είναι όλοι το ίδιο επικοινωνιακοί τύποι, μπορεί να πέφτω και έξω στις εκτιμήσεις μου... από ότι βλέπω αλλάξανε επιτέλους το design του σαιτ, το προηγούμενο ήταν σαν παιχνιδότοπος για μικρά παιδιά...
Κι εγώ με domains24.gr που και οι ίδιοι είνια αρκετά ηθικοί.. εδώ πολεμίσανε για το domain που είχαν αγοράσει νόμιμα domains.gr και τελικά δεν τους το δώσανε.. δλδ τους το πήρανε ενώ είχαν το δικαίωμα γιατί το είχαν αγοράσει νομικά με δικαστήρια!!???? ντόνγκ

Τουλάχιστον έχουν πολύ καλό control panel και άψογη υποστήριξη..

Βέβαια.. πλέον έχω σταματίσει να συλλέγω domains (χαρά με τον ξάδερφο.. τα είχαμε πάρει όλα) με κατάληξη .gr και πάμε σε άλλα! Τι.. θα παίζουμε με τους αλήτες που τα βουτάνε χωρίς να ρωτάνε..? Ευτυχώς για τις εργασίες μας που υάρχουν και οι ανθρωποι πίσωαπό το domains24.gr και εξυπηρετούμαστε!
-= Carpe Noctem =-

Άβαταρ μέλους
geomatical04

Δημοσίευση από geomatical04 » 12 Μαρ 2008 13:55

sxetika me to domain24.gr (epeidh prepei na anaferontai afta ) epsaxa kapoia stigmh gia ena domain (kai malista hmoun kai syndedemenos giati exw kai allon ena logariasmo ekei ). Me aformh ayto to post koitaxa na dw an yparxei akoma diathesimo. Oi typoi einai apisteytoi exoun valei akoma kai under construction sth selida. Mhpws tha mou steiloun kai kana email an endiaferomai na agorasw to domain apo aytous?

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 12 Μαρ 2008 14:57

Τελικά.. όσο μένει το thread τόσοι περισσότεροι βγαίνουν στην επιφάνεια...
Να δω πότε θα γίνει κανένα αίτημα για εξερεύνηση των whois scripts απ'την ΕΕΤΤ... μάλλον δύσκολο κάτι τέτοιο [που να ασχολούνται τώρα...]

Λογικά κάθε εταιρία στέλνει το request στο plain whois του ΙΤΕ το οποίο λειτουργεί ως "whois server" και λαμβάνει τα αποτελέσματα. Το θέμα είναι αν υπάρχει logging από πίσω!

@AsosIllusionist: To θέμα με το "domains.gr" που αναφέρεις μάλλον δεν το ξέρεις σωστά. Υπάρχουν κανονισμοί από πίσω.. και γι'αυτό έγινε τεράστιο θέμα. Άσχετα αν η εταιρία πίσω απ'το domains24.gr προσπάθησε να το προβάλει [καλά έκανε...] ότι την πολεμάνε υπόγειες δυνάμεις και σκοτεινές πολυεθνικές επειδή είναι υπέροχη εταιρία.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 12 Μαρ 2008 15:04

Τι εξερεύνηση των whois scripts ένα από post είναι στο url τους.....
Το θέμα είναι να μην συμβαίνει αυτό που λέγετε ότι μετά από search στο .gr to domain να κατοχυρώνετε αλλού αυτο είναι το κακό.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

AsosIllusionist
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από AsosIllusionist » 12 Μαρ 2008 15:07

viktoras έγραψε:...
@AsosIllusionist: To θέμα με το "domains.gr" που αναφέρεις μάλλον δεν το ξέρεις σωστά. Υπάρχουν κανονισμοί από πίσω.. και γι'αυτό έγινε τεράστιο θέμα. Άσχετα αν η εταιρία πίσω απ'το domains24.gr προσπάθησε να το προβάλει [καλά έκανε...] ότι την πολεμάνε υπόγειες δυνάμεις και σκοτεινές πολυεθνικές επειδή είναι υπέροχη εταιρία.
Την ξέρω την ιστορία.. δλδ κάτσε άμα είναι και καλά όνομα/λέξη κλειδί δεν μπορώ να την αγοράσω?

Δλδ αν προλάβαινα το ellada ή το greece .gr έπρεπε να με πάνε νομικά?
-= Carpe Noctem =-

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 12 Μαρ 2008 15:18

viktoras έγραψε:Να δω πότε θα γίνει κανένα αίτημα για εξερεύνηση των whois scripts απ'την ΕΕΤΤ... μάλλον δύσκολο κάτι τέτοιο [που να ασχολούνται τώρα...]
mallon den to etheses sosta... opos kai tin proigoumeni fora...etsi kai tora... akoma perimeno apantisi... enoo episimi apantisi...

kai epidi "varethika" na perimeno... eipa na "vgalo ta oneira mou" sto FS... perimenontas na me "ksipnisoun"
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

Άβαταρ μέλους
The Razor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από The Razor » 12 Μαρ 2008 15:21

KGP μπορείς να αναφέρεις τις εταιρίες που "παιζουν βρομικα" σε εσένα?

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 12 Μαρ 2008 15:45

εγω παντως εχω κανει πολλα σερτσ στην dnhost και τα εχω αταχωρυσει μετα απο μια εβδομαδα η ακομα και 2 και τα ντομειν δεν ειχαν παρθει.Σε αντιθεση με τα κομ που εκανα σε αλλη εταιρια(οχι ελληνικη) και τα κατοχυρωναν...

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 12 Μαρ 2008 16:45

Ρε Κωστάκο, μιλάς για την Ελλάδα, που τυχαίνει να το κάνουν 3-4 άτομα και δεν κοιτάς τι γίνεται με τα .com κτλ εδώ και χρόνια??

Εγώ αυτό που θα σου πρότεινα (γιατί είμαι κάθετα αντίθετος με αυτές τις λαμογιές) είναι να τους κοροιδέψεις και εσύ λιγάκι ;) Πως?

Κάνε 20 search κάθε μέρα από τα ίδια domains αλλά ονόματα που φαίνοντε να είναι καλά πχ yourweb-develomplment-services.gr κτλ κτλ αλλά που δεν θα τα πουλήσουν ποτέ χεχε

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 12 Μαρ 2008 16:56

re si mike me ta dotCom toulachiston iremisane oi tipoi... alla mono otan archise na "ginete ofthalmofanes"

fasika den prokite na katso na koroidepso kanenan... ego tha "vlepo oneira" ... kai elpizo se ligo kairo autoi "efialtes"

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 12 Μαρ 2008 17:06

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι για την ανηθικότητα (που είπε και ο Σκλάβος). Ο καθένας λειτουργεί με τα δικά του κριτήρια και αναλόγως εκμεταλέυεται καταστάσεις.

Δεν λες καλά που έχουμε ακόμα νερό να πίνουμε... γιατι ρευμα δεν μας βλέπω να έχουμε την πολυτέλεια να το απολαυσουμε πλέον :) χεχεχε

Άβαταρ μέλους
blackhumor
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από blackhumor » 12 Μαρ 2008 20:41

Και εγώ έχω σταμπάρει γνωστή εταιρία που μου "εφαγε" μερικά καλά domain... Δυστυχώς δεν μπορείς να το αποτρέψεις κάτι τέτοιο τόσο εύκολα...
To LinkZ.gr ανανεώθηκε. Καταχωρήστε την ιστοσελίδα σας δωρεάν.
Διαφημιστικά δώρα για επαγγελματίες.
Διαφημιστικά στυλό.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες