Κρεμαλα

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
theos7

Κρεμαλα

Δημοσίευση από theos7 » 08 Μαρ 2008 03:54

Καταρχην καλως σας βρηκα. Κιεπειδη στον προλογο δεν ειμαι καλος προχωραω στο κυριως θεμα.
Αποτι θα καταλαβετε κιολας,ειμαι εντελως αρχαριος στην php και προσπαθω να κανω το πρωτο μου script που ειναι κρεμαλα (το παιχνιδι). Την καθε λεξη την τραβαω τυχαια απο τη βαση μου. Εχω φτιαξει ενα αλγοριθμο που κανει τον ελεγχο για καθε γραμμα που εισαγει ο χρηστης, αν δλδ υπαρχει ή οχι μεσα στη λεξη και αναλογα να αυξανει τον αντιστοιχο counter.Οταν ο χρηστης δινει ενα νεο γραμμα,παταει ενα submit button για να γινει ο ελεγχος. Το αρχειο το λεω kremala.php .Το προβλημα μου ειναι οτι μετα απο τον πρωτο ελεγχο που γινεται και το αντιστοιχο αποτελεσμα που παιρνω αν βαλω 2ο γραμμα και κανω submit ξεκιναει παλι απο την αρχη, δλδ διαλεγει παλι αλλη λεξη κτλ. ξανατρεχει δλδ το kremala.php απο την αρχη. Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορω να κανω γιαυτο? Εχω σκαλωσει πανω απο μερα . Να βαλω counter?Που? Να την κανω με function?(το δοκιμασα και τακανα αχταρμα).
Αν τα λεω μπερδεμενα πειτε μου νανεβασω τον κωδικα.
Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Κρεμαλα

Δημοσίευση από Banavas » 08 Μαρ 2008 07:56

H Php εκτελείτε στον server και αυτό σημαίνει οτι κάθε φορά που καλείς το αρχείο αυτό εκτελείτε και σερβίρει τα αποτελέσματα στον browser.
Θα πρέπει να κρατάς τα αποτελέσματα του κάθε γύρου δηλαδή ποιά γράμματα έδωσε και ποιά βρήκε, και να βάλεις κάποια μεταβλητή να κρατάει σε ποιο επίπεδο έχει φτάσει.
Θα πρέπει να προβλέψεις το πρόγραμμα να διαβάζει πρώτα την μεταβλητή και ανάλογα με το επίπεδο να πράτει.
Τα προσωρινά δεδομένα για κάθε παίκτη μπορείς να τα κρατάς με sessions ή cookies.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

theos7

Κρεμαλα

Δημοσίευση από theos7 » 08 Μαρ 2008 21:32

Banavas σευχαριστω πολυ και για τη βοηθεια και για την αμεση απαντηση.. Μου λυσες τα χερια και ολα πανε ρολοϊ τωρα ...

yiorgos32

Κρεμαλα

Δημοσίευση από yiorgos32 » 06 Απρ 2008 01:15

theos se parakalw epeidh to exw ergasia mporeis na moy steileis ton kwdika ths kremalas?

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης