Dell Inspiron 1525 Custom Build Review

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 08 Μαρ 2008 12:07

Πρόσφατα έγινα ο ευτυχής κάτοχος ενός Dell Inspiron 1525.

Εικόνα

Εικόνα

Παραγγελία

Οι αρχικές εντυπώσεις είναι αρκετά καλές και μπορώ να πώ ότι δεν περίμενα τέτοια εξυπηρέτηση.

Η παραγγελία έγινε μέσω ίντερνετ και στην συνέχεια μέσω τηλεφώνου, όπου λόγω ειδικής προσφοράς η τιμή έπεσε περίπου 30 ευρώ ακόμα. Η όλη φιλοσοφία εξυπηρέτησης της DELL είναι λίγο περίεργη και ίσως ενοχλήσει κάποιον, μιας και μέχρι να φτάσεις να μιλήσεις σε κάποιον πωλητή έχει περάσει ένα 10 λεπτο επιλογών μέσω τηλεφώνου.

Η παράδοση γίνεται στο σπίτι και εντός 5 εργάσιμων, πράγμα πολύ καλό, μιας και ξέρεις ακριβώς πότε να είσαι σπίτι να παραλάβεις. Δυστυχώς αν θες custom build μηχάνημα πρέπει να το πάρεις από το online κατάστημα της DELL και υπάρχει μια χρέωση 70 ευρώ, περίπου, αλλά αξίζει...

Επιλογές

Ένα από τα βασικά στοιχεία του Inspiron είναι η δυνατότητα παραμετροποίησής του ανάλογα με τις επιθυμίες σου. Μερικά στοιχεία του, όπως η κάρτα γραφικών X3100 και το DVD reader - writerfrappe maker είναι στάνταρτ αλλά η λειτουργία τους ικανοποιεί στο έπακρο για το ποσό που πληρώνεις.

Η DELL δίνει μια σειρά επιλογών για να κατασκευάσεις το Inspiron των ονείρων σου.

Επεξεργαστές: Intel Core 2 Duo 1,66 και 2,00
Λειτουργικό: Vista Home Premium ή Ultimate
Εγγύηση υλικού: 1, 2, 3 ή 4 χρόνια, η οποία ισχύει παγκόσμια και περιλαμβάνει, στην Ευρώπη, κατοίκον παραλαβή και επιστροφή.
Χρώματα: Μια σειρά 12 χρωμάτων για το καπάκι, ικανά να καλύψουν κάθε γούστο. Το δικό μου είναι λευκό και πολύ #^@άτο...
Οθόνες: Οι προσφερόμενες οθόνες είναι 15,4 και περιλαμβάνει ανάλυση 1280x800, με ή χωρίς την τεχνολογία TrueLife και 1440x900 με τεχνολογία TrueLife.
Μνήμη: Οι επιλογές και εδώ είναι αρκετές ξεκινόντας από 2 GB και φτάνοντας ως τα 4.
Σκληρός δίσκος: Ένα από τα μεγάλα ατού του Inspiron είναι οι επιλογές του για σκληρό δίσκο. Προσφέρει αποκλειστηκά και μόνο SATA σκληρούς με τις εξής επιλογές, 160 GB 5400, 160 GB 7200 και 250 GB 5400.
Μπαταρία: Οι επιλογές και εδώ είναι 3, που κρίνω ότι είναι αρκετές. Η πρώτη είναι η κλασσική των 6cells, μετά υπάρχει στα 7 και τέλος στα 9. Η 9άρα, που είναι και αυτή που προτιμήθηκε, δίνει 5 ώρες λειτουργίας σε Full Performance Mode και την οθόνη σε πλήρη φωτεινότητα.
Wireless: Το 1525 δίνει δυνατότητα παραγγελίας του νέου προτύπου 802.11n αντί του κλασσικού 802.11a/b/g. Καλό αυτό... Κοιτάμε μπροστά...

Υποσημείωση, τα bold είναι το setup μου...

Ανοίγοντας το κουτί

Χωρίς πολλές πολλές άχρηστες αηδίες το λάπτοπ φτάνει σε ένα όμορφο χαρτόκουτο (χαχα) με ελάχιστα πραγματάκια ως συνοδευτικά. Μερικά CD με οδηγούς, κάτι βιβλιαράκια, το ένα λέει και Manual πάνω??? Manual??? O Μιχάλης μου είπε ότι οι χακερ δεν ρωτάνε γύρω γύρω και να πάω να RTFM??? Τι να είναι αυτό? Λες να το γουστάρει η Μαιρούλα? (Tribute to F.U.B.A.R.)

Το καταπληκτικό στοιχείο του κουτιού είναι ότι χωράει μέσα το παλιό λάπτοπ... Μην το πετάξετε... Φυλάξτε το...

Ποιότητα κατασκευής

Το λάπτοπ έχει γενικά την αίσθηση των DELL... Νιώθεις ότι κρατάς ένα κομμάτι συμπαγούς μάζας που δεν σπάει, δεν χαλάει, δεν υποφέρει... Είναι λίγο ψηλό αλλά εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί... Το πληκτρολόγιο αντέχει σε κάθε είδους κοπάνημα και η αίσθηση που δίνουν τα πλήκτρα σε προκαλεί να γράφεις βοηθήματα και reviews...

Θύρες Περιφερειακών

Το Inspiron προσφέρει αρκετές θύρες για σύνδεση συσκευών.

Αριστερή πλευρά: 2xUSB, HD out, TV out, LAN και MODEM και Firewire...

Πίσω πλευρά: Τίποτα...

Δεξιά πλευρά: Wireless on/off (ίσως λίγο λάθος τοποθετημένος), PCMCIA, DVD frappe maker, 2xUSB και S-VIDEO.

Μπροστά πλευρά: Έξοδοι - Είσοδοι ήχου, υποστήριζει και 5.1 και SPDIF, και Card reader 8x1

Πάνω πλευρά: On/Off κομβίο και μπαρούλα ελέγχου για τον Media Player, με τα βασικά κουμπιά Rewind, Play, Stop, Forward, Mute, Volume - και +.

Εμφάνιση

Όπως όλοι γνωρίζουμε η εμφάνιση είναι καθαρά υποκειμενικό στοιχείο οπότε θα μείνω στα βασικά... Το καπάκι, όπως είπα, έρχεται σε 12 χρώματα για να διαλέξεις όποιο γουστάρεις ενώ το πλατό είναι πλαστικό με αίσθηση, στο μάτι, βουρτσισμένου αλουμινίου, που είναι πολύ ευχάριστη, και συνεχίζεται και στα πλήκτρα. Ένα ακόμα χαρακτηριστικό στοιχείο είναι η χρήση, αποκλειστικά και μόνο, μπλε LED παντού, το χρώμα είναι καταπληκτικό...

Συνοδευτικό Software

Όπως επιτάσσει η μόδα τώρα τελευταία, ένα partition επιτρέπει να κάνεις format - restore όποτε θελήσεις. Ό,τι μπορεί να χρειαστείς προσφέρεται εκεί, και μάλιστα, το partition είναι ορατό ώστε να μπορείς να πάρεις ανά πάσα στιγμή ότι driver χρειαστείς ή και ακόμα να το formaρεις και να κάνεις ότι θες... Δεν το συνιστώ πάντως.

Μέσα από το site της DELL υπάρχει η δυνατότητα αγοράς μιας σειράς λογισμικού. Δεν μπορώ να πώ ότι έχει τίποτα τρελλό και εξωτικό αλλά για τον απλό ή νέο χρήστη θα φανεί χρήσιμο.

Πρώτη επαφή - Αρχικά σχόλια

Μετά από το στήσιμο του νέου μέλους της οικογένειας και την συνεχή ενασχόληση μαζί του για μερικές εβδομάδες τώρα μπορώ να πώ ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την επιλογή μου.

Η οθόνη είναι ξεκούραστη, ο ήχος ικανοποιητικός για λάπτοπ, το κλικ κλικ που κάνουν τα πλήκτρα είναι βαύλα ενώ ο θόρυβος είναι απλά ανύπαρκτος. Όταν βέβαια δουλεύει υπό full load συνθήκες, μερικές φορές, ακούγεται σαν να ξεφυσάει φάλαινα, αλλά είναι μόνο για 5 sec και μετά πάλι πέφτει σε λήθη...

Συμπέρασμα

Αν θέλετε ένα φτηνό, τελική τιμή 575 λίρες UK, αρκετά ποιοτικό λάπτοπ, με πολύ καλό χρόνο ζωής με μπαταρία και αρκετά στιβαρή κατασκευή το Inspiron 1525 είναι μονόδρομος. Η εγγύηση υλικού σας καλύπτει από ότι πάθει το πολύτιμο απόκτημά σας ενώ υπάρχει και η δυνατότητα αγοράς εγγύησης ατυχήματος, σε πολύ καλή τιμή...

Μην περιμένετε να παίξετε τα τελευταία παιχνίδια μιας και η κάρτα γραφικών δεν είναι και τόσο δυνατή αλλά αρκετά παιχνίδια παλιάς τεχνολογίας θα τα ευχαριστηθείτε άνετα...

Τέλος...

P.S.: Photos are property of Wikimedia.org and laptoplogic.com
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 08 Μαρ 2008 12:33

Να σου ζήσει!

Άβαταρ μέλους
ksarm

Δημοσίευση από ksarm » 02 Ιούλ 2008 16:38

πήρα κι εγώ ένα :D:D
καπάκι white chillin
2.0GHz, 2 GB RAM, 2 years gurantee, 250gb hdd, vista gr home premium

Για την ποιότητα: είναι DELL.

Το κουφό της υπόθεσης: έχει μια υποδοχή για κάρτα SIM. Υποθέτω πως είναι GSM modem αλλά δεν το έψαξα και πολύ (για να γράφει στον όφι ο πατέρας μου το θέλω )

:D:D:D:D:D:D:D

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 02 Ιούλ 2008 16:53

Που είναι αυτό ρε?

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 02 Ιούλ 2008 18:01

Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 02 Ιούλ 2008 18:43

Και για να κάνω quote τα λόγια ενός φίλου...
The most exciting phrase to hear in science, the one that heralds new discoveries, is not 'Eureka!' but 'That's funny...'
Το βρήκα... Δεν το ήξερα ομολογώ...

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες